Telafi çalışması nedir?

Telafi çalışması

İş Kanununda düzenlenen telafi çalışması, adından da anlaşılacağı üzere eksik yapılan bir işin tamamlanması şeklinde bir uygulamadır. Telafi de zaten Türk Dil Kurumuna göre karşılama ya da yerine koyma anlamlarına gelmektedir.

İş Kanununa göre telafi çalışması sebepleri

Telafi çalışması İş Kanununun 64 üncü maddesinde kendine yer bulmuştur. Bu maddeye göre şu durumlarda ‘işyerinde normal çalışma sürelerinin büyük ölçüde altında çalışma yapılması veya işin tamamen tatil edilmesi’ koşuluyla telafi çalışması yaptırılabilir:

  • Zorunlu sebeplerle işin durması
  • Ulusal bayram ve genel tatil günlerinden önce ya da sonra iş yerinin tatil edilmesi
  • Yukarıdakilere benzeyen diğer nedenlerle

İşçinin talebi üzerine, kendisine izin verilmesi halinde de işçiye telafi çalışması yaptırılabilir.

Telafi çalışması uygulama esasları

Fazla mesai ispatı nasıl olur?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

  • İşveren; çalışılmayan süreler için telafi çalışmasını en geç iki ay içinde yaptırmalıdır.
  • Bu şekilde yapılan telafi çalışmaları fazla çalışma veya duruma göre fazla sürelerle çalışma kabul edilmez. Yani bu çalışmalar için işçilere ekstra ücret ödenmez.
  • Telafi çalışması, günlük 11 saati aşmamak şartıyla günde 3 saatten fazla yapılamaz.
  • Tatillerde (hafta tatili, remi tatiller vb.) telafi çalışması olmaz.

Telafi çalışması örnekleri

Telafi çalışmasıyla ilgili kaynak araştırmasına girildiğinde bu konunun çok da somutlaştırılmadığını görüyoruz. O nedenle yukarıda sayılan telafi çalışması hallerini tek tek örneklendirelim. Bu örneklerin tamamında normal çalışma süresinden BÜYÜK ÖLÇÜDE az çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Örnek 1- Zorunlu nedenle işin durması

İşyerinde yangın çıkması, uzun süreli elektrik kesintileri, makinelerin bozulması ve benzeri işi zorunlu olarak durduran durumların yaşanması

Örnek 2- İşyerinin tatil edilmesi

Örneğin çarşamba günüden cumartesi gününe kadar devam eden bir kurban bayramı öncesinde işveren pazartesi ve salı günlerini kendi tercihiyle tatil ederse, bu iki günlük çalışma süresini 2 ay içinde işçilere telafi ettirebilir.

Örnek 3- İşçinin izin istemesi üzerine telafi çalışması

fazla çalışma hesaplanması

Yıllık izni biten işçi, işverenden örneğin 5 günlük ücretli izin talep eder ve bunun karşılığında telafi çalışması yapmayı kabul ederse; işveren uygun görmesi halinde bu işçiyi izne gönderir ve işçinin dönüşünü takiben 2 ay içinde işçiye toplam 5 günlük çalışma süresi kadar telafi çalışması yaptırır.

SONUÇ

İşçinin zorunlu nedenlerle çalışmadığı süre ya da işyerinde tatil edilen süre ya da işçinin kullandığı izin süresi kaç saat ise işçiye tam olarak o kadar telafi çalışması yaptırılır. Bu çalışma için işçiye ekstra ücret ödenmez. Örneğin bayramdan önceki iki gün tatil edilen işyerinde 7,5 saatten toplam 15 saat çalışmayan işçiye iki ay içinde 15 saatlik telafi çalışması yaptırılır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.