Televizyon ve radyo çalışanları Basın İş Kanununa mı tabi?

Televizyon çalışanları basın iş kanununa tabi mi?

Basın iş kanunu kapsamına kimlerin gireceğini daha önce ayrıntılarıyla açıklamıştım.

Ancak 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun söz konusu olduğunda, sanki bütün TV ve radyo çalışanlarının bu kanuna tabi olması gerektiği gibi yanlış bir düşünce olduğunu görmekteyim.

Televizyonda ya da radyoda görev yapan hangi kanuna tabi?

Aslında yukarıdaki soru, amacına ulaşmamış bir soru olarak kabul edilebilir. Çünkü kişilerin hangi kanuna tabi olduklarını belirleyen hususlardan birisi onların çalıştıkları yer ise ikincisi de orada ne iş yaptıklarıdır. Bu nedenle böyle bir soruya, topluca evet ya da topluca hayır dememiz yanlış olacaktır.

Fiilen ne iş yapılıyorsa o!

Burada temel kriterimiz son derece nettir: Fikir ve sanat işlerinde çalışma. Evet, eğer Tv ya da radyo bünyesinde görev yapıyorsanız ve fikir / sanat işlerinde çalışıyorsanız sayılı Basın İş Kanununa tabisiniz demektir. Aksi takdirde 4857 sayılı İş Kanununa tabi olacaksınızdır.

Bu durumu örneklerle somutlaştırabiliriz. Televizyonda haber servisinde muhabirseniz Basın İş Kanununa tabi iken, muhabirleri evlerine getirip götüren servisin şoförüyseniz İş Kanununa tabi olacaksınızdır. Aynı şekilde kameramanlık, haber müdürlüğü, spikerlik vb. görevleri yapanlar Basın İş Kanununa tabi iken şoförlük, teknik yardımcılık, temizlik, aşçılık faaliyetlerini yürütenler ise İş Kanununa tabi olacaktır.

SONUÇ

O halde televizyonda ya da radyoda çalışmak Basın İş Kanununa tabi olmak için tek başına yeterli değildir. Burada görev yapanlar; aynı zamanda fikir ve sanat faaliyetlerinde görev yapıyorlarsa bu kanuna tabi olacaklardır. Aksi takdirde şoförlük, teknikerlik, temizlik faaliyeti, aşçılık, muhasebe vb. faaliyetleri yürütenler ise TV ya da radyolarda bile çalışsalar İş Kanununa tabi olacaklardır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.