Tır şoförlerinin fazla çalışmalarının ispatı

Tır şoförlerinin fazla çalışma ücretini ispatı

Tır şoförleri ya da başka bir deyişle uzun yol şoförleri, çalışma hayatlarının çoğunu yollarda ve seyahat halinde geçiren işçilerdir. Bunlardan bazıları yurt içinde şoförlük yaparken bazıları da uluslararası şoförlük yapmaktadır.

Fazla çalışma ücreti

Fazla çalışma ücreti, işçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması halinde, 45 saatin üzerindeki her bir saatlik çalışma için işçinin ücretinin yüzde elli zamlı ödenmesini gerektiren bir çalışma türüdür. Buna göre, fazla çalışma günlük ya da aylık olarak değil de haftalık olarak hesap edilmelidir.

Tır şoförünün fazla çalışmasının mahkemede ispatı

Yazımızın konusu, işçinin hak ettiği ama alamadığı fazla çalışma ücretlerini dava açarak talep etmesi durumunda bunu nasıl kanıtlayacağıyla ilgilidir. Mahkeme nezdinde fazla çalışma yaptığını iddia eden taraf işçidir. O halde tır şoförü olan işçinin fazla çalışmalarını kendisinin kanıtlaması gerekir.

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yurt içinde tır şoförlüğü yapan işçinin fazla mesaiyi kanıtlaması

Yurt içi tır şoförleri fazla çalışmalarını her türlü delille ispatlayabilir ise de takometre kayıtları olması durumunda inceleme bu kayıtlar esas alınarak yapılır. Ancak ulusal trafik kurallarına göre günlük belli bir süre araç kullanma zorunluluğu nedeniyle fazla çalışmanın yapıldığının inandırıcı bazı delillerle ispatlanması gerekir. Takometre kayıtları mahkemeye sunulursa, konunun uzmanı bilirkişi aracılığıyla inceleme yapılarak kayıtlara üstünlük tanınır.

Yurt dışı tır şoförlerinin fazla mesaiyi kanıtlaması

uluslararası şoför fazla mesai

Yerleşik Yargıtay uygulamasına göre yurt dışına sefer yapan tır şoförlerinin sadece tanık deliline dayanarak fazla çalışma ücreti talep etmesi mümkün değildir. Tanıklar, uluslararası sefer yapan şoförle birlikte seyahat etmediklerine göre, bunların beyanlarına itibar edilemez. Öte yandan bilinmektedir ki, uluslararası tır şoförleri mesailerini kendileri belirlese de günlük tır kullanımıyla ilgili çok sıkı trafik mevzuatına da uymak zorundadırlar.

Yurt dışına sefer yapan tır şoförlerinin fazla çalışma yaptıklarını yazılı delille ispatlaması gerekir. Bu tür davalarda pasaport ve buna benzer yurda giriş çıkış kayıtları üstünden inceleme yapılmakta ve buna göre hesaplamaya gidilmektedir.

SONUÇ

Bir tır şoförü açtığı davada, fazla çalışma yaptığını ama ücretini alamadığını iddia ediyorsa bunu farklı şekillerde kanıtlayabilir. Ama yurt içinde çalışan tır şoförleri ile yurt dışında çalışan tır şoförleri arasında bir ayrım bulunmaktadır. Buna göre;

Yurt içinde çalışan bir tır şoförü fazla çalışma yaptığını tanık da dahil olmak üzere her türlü delille ispat edebilir.

Yurt dışı çalışan tır şoförleri ise fazla çalışma yaptıklarını tanıkla ispat edemezler. Çünkü bunların seferler esnasında yalnız olduğu kabul edilir ve bizzat yanlarında bulunmayan tanıkların “kulaktan duyma” bilgilerine itibar edilmez. O nedenle yurt dışına sefer yapan bir tır şoförü, fazla mesai yaptığını ancak takometre kaydı, resmi tutanaklar, mal teslim tutanakları, pasaport giriş çıkış kayıtları vb. yazılı delillerle ispat edebilirler.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba, Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen çalışma süreleri yönetmeliğinde, profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların çalışma süresi günlük 9 saati geçemez hükmü yer almaktadır.

  Fazla mesai hesabında sınır 9 saat mi olmalı 11 saat mi ?

  Yargıtay 7.Hukuk Dairesi bir kararında şöyle demiş;

  Davacı, ağır vasıta şoförü olup Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümlerine göre davacının günlük çalışması 9 saati aşamayacağından, fazla çalışmanın bu düzenleme dikkate alınarak belirlenmesi gerekirken yukarıda açıklandığı gibi esas alınamayacağı açık olan takograf kayıtlarına göre hüküm kurulması hatalı olup bozma nedenidir.

  Bu karara istinaden 9 saat olmaz mı ?

  Çünkü bu Yönetmelik kapsamına giren başka meslekler var. Demiryollarında mesela örnekleri çok.
  Değerli fikirlerinizi merak ediyorum.
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba, yazımızın konusu fazla mesainin ispatı olduğundan, fazla mesainin nasıl oluştuğuna girilmemişti. Fakat söylediğiniz şey bir genel kural olarak geçerlidir. Şöyle ki; iş mevzuatı ne zaman çalışan için bir günlük çalışma sınırı getirirse, bunun üzerine çıkıldığı anda Yargıtay’a göre, haftalık çalışma süresine bakılmadan fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.
   O halde yönetmelik kapsamında günlük çalışma sınırı en çok 9 saat ise, üzerine çıkıldığında elbette fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir. Yine de bunun bir kanun hükmü değil de Yargıtay içtihadı olduğunu unutmamak gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.