Tır şoförü asgari ücretle çalışabilir mi?

Öncelikle şunu hatırlatmamızda fayda var. Ücret; işçi ile işverenin karşılıklı olarak ve serbestçe belirlediği bir tutardır. Burada devletin tek müdahalesi, asgari ücreti belirlemiş olmasıdır.

İşverenler işçilerine asgari ücretin altında ödeme yapamazlar. İşte tır şoförleri de bu kapsamdadır. Peki uzun yol şoförlüğü yapan bu işçilere sadece asgari ücret ödenebilir mi?

Şoförler, uzun yol ve kısa mesafe şoförleri olarak kendi aralarında ayrılmaktadır. Tır şoförlerinin uzun yol şoförü olduğu tartışmasızdır. Ancak tır şoförleri de kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır: yurtiçinde sefer yapanlar ve uluslararası sefer yapanlar.

Yurtiçinde çalışan tır şoförleri

Bu şoförler adından da anlaşılacağı gibi sadece ülke içinde seferler yapmakta, bir şehirden başka bir şehre yük taşımaktadırlar. İş sözleşmeleri de yurtiçinde sefer yapmaları üzerine kurulmuştur. Bu şekilde yurtiçi seferler yapan tır şoförlerinin ücretleri aşağıdaki iki şekilde kararlaştırılabilmektedir:

  • Temel bir ücret (Garanti ücret)
  • Temel bir ücret + kilometre başına / sefer başına prim

Yurtdışına sefer yapan tır şoförleri

Bu şoförler de uluslararası çalışan ve yurtdışına seferler yapan tır şoförleridir. Ülkeden ülkeye yük taşıyan bu şoförlerin ücretleri de aşağıdaki iki şekilde belirlenebilmektedir:

  • Temel bir ücret (Garanti ücret)
  • Sefer / kilometre başına prim

uzun yol soforu asgari ucret iscidunyasi

Yurtiçinde ya da uluslararası çalışan şoförlerin farkı

Yukarıda da görüleceği üzere bunların ücretlerinin belirlenmesi açısından aralarından bir fark bulunmaktadır. Buna göre; yurtiçinde çalışanlar için her halde ve şartta bir temel ücret söz konusuyken uluslararası çalışan tır şoförlerinin ücretleri sadece primlerden oluşabilmektedir.

Yargıtay tır şoförleri için ne diyor?

Bu konuda Yargıtay kararlarına baktığımızda tır şoförleri arasına ayrım yaptığını görmekteyiz. Buna göre yerleşik Yargıtay içtihatlarına göre uluslararası çalışan tır şoförlerinin asgari ücretle çalışması mümkün değildir.

Ama yurtiçinde çalışan tır şoförleri için durum farklıdır. Çünkü bu konuda Yargıtay’ın yerleşik bir içtihadı bulunmamaktadır. Buna göre de, yurtiçinde sefer yapan tır şoförlerinin asgari ücretle çalıştırılabileceğini söyleyebiliriz.

SONUÇ

  • Uluslararası çalışan tır şoförünün aldığı ücret asgari ücret olarak belirlenemez. Yani dava açılması durumunda, mahkemeler nezdinde bunların aldığı maaşın asgari ücretin üzerinde olduğu varsayılır.
  • Yurt içinde sefer yapan tır şoförlerinin ücretlerinin ise asgari ücret olarak belirlenebileceği kabul edilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.