Tutanak sicile işler mi?

İşçilerin bazı fiilleri, işveren tarafından tutanağa bağlanabilir. İşçi ister haklı olsun isterse de haksız, bu tür tutanaklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Peki ama işyerinde tutulan tutanaklar sicile işler mi? Bu tutanakların ne gibi sonuçları vardır?

İşyerinde tutanak tutulması

İşveren işçisinin bir fiilini tutanağa bağlamak istiyorsa, ortada bir sorun var demektir. Bunun anlamı, işçinin yapmış olduğu fiilden ya da işten işverenin rahatsız olması ve bu durumu kayıt altına almak istemesidir.

Böylece işveren bu eylemin tekrarını istemediğini işçiye hatırlatmış olur ya da işçiyi bu fiili nedeniyle işten çıkaracaksa, bunun altyapısını hazırlamış olur.

Tutanaklar hani şartlarda geçerlidir?

Daha önce bu konuda önemli yazılar yazmıştık. Aşağıdaki bağlantılardan bu yazıları kontrol edebilirsiniz.

Tutanak dediğimiz şey, en nihayetinde bir evraktır ve açıkçası, bunun düzenlenip düzenlenmemesinde işçinin bir müdahalesi de yoktur.

İşveren, ne zaman isterse o zaman tutanak tutabilir. Burada amaç, yaşanan bir olayı kayıt altına almaktır. Tutanağın görevi de zaten budur.

Tutanak gerçeği yansıtmıyorsa ne olur?

Bu durumda işçinin yapabileceği çok bir şey yoktur. Böyle bir tutanak var olsa bile, ileride işçinin aleyhine kullanılmak istenirse, gerçeği yansıtmadığı için bir anlam ifade etmeyecektir.

Ama ilerleyen zamanda, tutanaktaki fiilin aslında olmadığının ispatlanması zor olacaksa, işçi tedbirini baştan almalı ve tutanağı imzalasa bile, altına şerh düşmeli ve olayın kendince gerçekleşme biçimini yazılı kayıt altına almalıdır.

işçi tutanak sicile işler mi?

İşçi sicili nedir?

İşçilerden en çok gelen sorulardan birisi de şudur: Tutanak sicilime işler mi? Bu yazıyı yazma sebebimiz de bu soru olmuştur. Ancak halen, işçilerin “sicil”den kastının ne olduğunu anlamış değilim.

Çünkü işçiler hakkında tutulan herhangi bir resmi sicil yoktur. İşçi hakkında bilgi edinilmek istenirse bunun iki temel yolu vardır:

  • İşçinin işyeri bünyesindeki özlük dosyası
  • SGK kayıtlarında görülebilecek işten çıkış kodu

Bunlar dışında; işçinin davranışlarının, eksikliklerinin ya da hatalarının kaydedildiği bir sicil yoktur. Dolayısıyla, işçinin tüm bilgilerine, isteyen herkesin erişebileceği sicil benzeri bir sistem de mevcut değildir.

tutanak işçi siciline girer mi?

İşçi özlük dosyası

İşçi özlük dosyasını da daha önce açıklamıştık. İşte, işçi hakkında tutulan bir tutanağın koyulacağı tek yer burası olacaktır:

İşçi işten ayrıldığında ve yeni bir iş aradığında ise, yeni potansiyel işverenlerin bu özlük dosyasındaki tutanağı bilmesi mümkün olmaz. Ancak ve ancak, eski işverenden ya da işverenlerden tutanakların talep edilmesi gerekir ki; çalışma hayatında bu, az rastlanan bir durumdur.

SONUÇ

İşçi hakkında tutulan tutanaklar sicile işler mi? Elbette işlemez; çünkü böyle bir sicil yoktur. Yani işçi hakkında işyerinde tutulan tutanakların, işçinin işten ayrılış sebeplerinin, aldığı maaşın vb. bilgilerin yazılı olduğu bir sicil yoktur.

Peki diğerleri, işçi hakkında tutulan tutanaklar hakkında hiçbir şekilde bilgi alamaz mı? Evet, alabilir. Ancak bunun yolu, işçinin önceki işverenleriyle görüşmek ve işçi özlük dosyasının bir örneğini istemekten geçer.

Eski işveren, sizin tutanaklarınızı diğer işverenlerle paylaşmak isterse, elbette paylaşabilir. Böyle çok spesifik bir durum haricinde, işçi tutanaklarının işlendiği bir sicil ya da buna benzer bir kayıt sistemi olmadığından, eski işyerlerindeki tutanaklarınız, büyük ihtimalle kimsenin haberi olmadan orada kalmaya devam edecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. merhaba, İş’den çıkış kodunu işveren ssk kayıtlarına işlediğinde biz bunu görebilir miyiz? İşveren çıkışımızı ne göstererek yaptığını görme imkanımız var mı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.