Ücret Bordrosunu İmzalamadan Önce Dikkat!

İmzalı ücret bordrosunun sonuçları

Bir işyerinde işçi olarak çalışıyorsunuz ve ay başında ücretiniz banka hesabınıza yattı. Takip eden gün muhasebeden ya da insan kaynaklarından gelen bir çalışan bordroyu imzalamanızı istedi. Özellikle maaşınızı banka kanalıyla alıyorsanız, büyük ihtimalle gönül rahatlığıyla imzalamak üzeresiniz. Ama durun! Bazı şeyleri iki kez düşünmenizde fayda olabilir.

Önce, ücret bordrosunun ne olduğuna bakalım. Ücret bordrosu düzenleme yükümlülüğü işverenlere Vergi Usul Kanunuyla getirilmiştir. Buna göre işverenler her ay ödedikleri ücretler için ücret bordrosu düzenlemeye mecburdur. Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf olan ücretler ile diğer ücret üzerinden vergiye tabi hizmet erbabına yapılan ücret ödemeleri için bordro tutulmaz.

Konumuz İş Kanunu olduğuna göre ücret bordrosunun bu hususla alakasına da bakmamız gerekecek. İş Kanununa göre işveren iş yerinde ya da banka kanalıyla yaptığı ödemelerde işçisine ücret hesabını gösteren imzalı ya da iş yerinin özel işaretini taşımakta olan bir pusula vermek mecburiyetindedir. Bunu yapmayan işveren hakkında, tespit edilmesi halinde idari para cezası uygulanması gündeme gelir.

Bu da demek oluyor ki Vergi Usul Kanununa göre ücret bordrosu düzenlemekle yükümlü olan işveren, bu bordoyu işçisine vererek İş Kanununun kendisine zorunlu tuttuğu ‘işçiye ücret hesabını gösterir bir belgeyi’ de vermiş olmaktadır.

Ücreti elden ya da banka aracılığıyla almak arasında bir fark gözetmeksizin işçinin bu ücret bordrosunun bir örneğini alması gerekmektedir. Uygulamada bu belge genel olarak ücret hesap pusulası olarak da anılır. Temelde ücret hesap pusulasının içeriğinde işçinin günlük ya da aylık maktu ücreti, çalıştığı gün sayısı, varsa yıllık izinde geçirdiği gün sayısı, fazla çalışma saati ve miktarı, ulusal bayram ve genel tatil çalışması ve tutarı ile benzeri bilgiler yer alır.

Özellikle ücretlerin banka kanalıyla ödendiği işyerlerinde işçiler bu ücret bordrosunu düşünmeksizin imzalamaktadır. Ancak ücret bordrosunun imzalanmasın tek işlevi ücretin alındığının kanıtlanması değildir. Bu aynı zamanda işçi ile işveren arasında, bir ay içinde yapılan çalışmalar ve alınan ücretler konusunda bir mutâbakatı işaret eder.

Ücret bordrosu ya da ücret hesap pusulasının işçi tarafından imzalandığında ortaya çıkacak ve işçinin bilmesi gereken temel sonuçlar şunlardır.
1- İşçi, çalışmasının karşılığı olan ücretini aldığını kabul eder.
2- Bordroda fazla çalışma ücreti tahakkuku varsa işçi mahkemede, bordroda yazılı saatin üstünde fazla çalışma yaptığını ancak yazılı delille kanıtlayabilir.

Bunun anlamı şudur;
Normal şartlarda işvereninizle davalık olduğunuzda fazla çalışma talebiniz varsa bunu tanık beyanları başta olmak üzere her türlü delille kanıtlayabilirsiniz. Ama ihtirazi kayıt koymaksızın ücret bordrosunu imzalamışsanız ve bordroda bir saat bile olsa fazla çalışma ücreti varsa; işte bu tutarın üzerindeki fazla çalışma iddialarınızı sadece yazılı olarak ispat edebilirsiniz.

Ücret bordronuzda fazla çalışma tahakkuku varsa bordroyu imzalarken daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde mahkeme aşamasına gelmek durumunda kaldığınızda, yaptığınızı iddia ettiğiniz fazla çalışmaları ispat etmek kolay olmayacaktır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. İyi günler. Ben bir senedir aynı kurumda satış personelliği yapmaktayım. Günde 11 saat haftalık 66 saat çalışıyoruz. Her ay bize gösterilen maaş bordrosunu imzamış bulunuyoruz. Böyle bi kanundan haberim olmadığı için rahatlıkla imzalıyordum. Kanundan şu anda haberdarım. Bordroyu imzalamış olsamda ordan çalışan birini şahit gösterdiğimde haklarımdan yararlanabiliyor muyum?

  1. Sibel hanım; yazıdan da göreceğiniz üzere; ücret bordronuzda fazla mesai varsa ve siz de ihtirazi kayıt olmaksızın imza atmışsanız, hayır ne yazık ki tanıkla ispat edemezsiniz.

 2. MERHABALAR GEÇMİŞ DÖNEME AİT ÖDENMEYEN MAAŞLARIM VAR VE MAAŞ BORDOSUNU İMZALADIM. BU YÜZDEN İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESİH ETMEK İSTİYORUM. ÖDENMEDİĞİNE DAİR HESAP HAREKETLERİM VE SSK DÖKÜMÜMDE MEVCUT. BİR SIKINTI OLUR MU ?

  1. Merhaba. Ödenmediği kayıtlardan açıkça anlaşılabiliyorsa, elbette ki haklı fesih yapabilirsiniz. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

 3. merhaba ;
  ben mali müşavirlik bürosunda 1 yıldır çalışıyorum. fakat hamile olduğum için çıkacağım iki ay öncesnden işveren bana bodroları imzalamamı soyledı yksa çıkışımı verecegını alacagın haklardan mahrum kalırsın dedı. baskı altında imzaladım. dava açsam kazanırmıyım? elimde kanıt olarak kendısının deftere tuttugu o ay verdığı maaş yazılı bu kanıtla hak kazanırmıyım?

 4. Bir özel güvenlik bünyesinde 5 yıla aşkın 2 gündüz 2 gece 2 izin şeklinde 2 ayri
  firmada çalıştim.Çalışma saati olarak 240 fazla çalışmaktayım.Ama maaş botrosunda asgari ücret ve 10 saatlik mesai göstermektedir.Elden yol ve yemek parası olarak 350 TL vermektedir.Maaş borusunu bir havta once toplu olarak imzalattilar.Geriye dönük fazla mesai alacağımı alabilirmıyım. Almak istersem çalıştığım yerlerdenmi yoksa özel güvenlik şirketinden istemem gerekir.Iyiçalışmalar.

  1. Murat bey iki taraftan da isteyebilirsiniz. Eğer maaş bordronuzda fazla mesai tahakkuku varsa ve siz bu bordroya imza atmışsanız, işiniz zora girer. Çünkü Yargıtay’a göre bu durumda, işçi fazla mesai yaptığını SADECE yazılı delillerle ispat edebilir. Tek başına tanık dinletmeniz bile yeterli olmayacaktır. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 5. 12. ayda işe girdim Sigortam bir ay sonra başlatılmış normal aldığım ücret 3000 tl ama sigortam askeri yatmakta oranı harcı günde her gün 4 saat fazla mesai yapmaktayım ayrıca şehir dışında da 1 bucuk ay kaldım girdiğim günden beri tarafıma sadece 2000 TL bir para ödendi sigorta şirketleri de çalıştığımız için ödemeleriniz gelmiyor diyerek Altay boyunca bekletildik ve en sonunda tarafıma mail yoluyla çıkışımız verildi diye yazı geldi Şirket gideri için kullanmamız gereken kartı bizlere maaş alansi göstermiştir ancak yapılan harcamaların belgeleri ve dosya numaraları tarafımızda mevcuttur bunun için nasıl bir işlem yapmamız gerekir

  1. Bir an önce ihtarname hazırlayın ve tüm bu detayları da belirterek işverene gönderin. Ardından da tüm alacaklarınız için dava açın. Burada en önemli husus, bir an önce ihtarname çekerek hakkınızı aramaya başlamanızdır.

 6. MERHABALAR BEN İŞ YERİNDE 8 AYDIR ÇALIŞIYORUM FAKAT ARADA GİRDİ ÇIKTI YAPMIŞLAR 1 AY EVDE KALDIM SONRA TEKRAR İŞE BAŞLADIM 2 AY SONRA İŞ YERİM KAPANACAK VE TAZMİNAT ALAMİCAMI SÖYLÜYORLAR GÜNLÜK 8 SAAT ÇALIŞMAMAIZ LAZIMKEN 9 SAAT ÇALIŞIYORUZ 1 SAAT YEMEK İZNİNİ KULLANMIYORUZ AMA HERGÜN 8 SAAT ÇALIŞTIGIMIZA DAİR BELGE İMZALATIYORLAR EK MESAİ PARAMI ALMIYORUM NE YAPMAM LAZIM?

  1. Büşra hanım toplam kıdeminiz 1 yılı geçmediyse kıdem tazminatı alamazsınız. Ama ihbar tazminatınızın ödenmesi gerekir. Aynı şekilde, hakkınız olduğunu düşündüğünüz fazla mesai ya diğer alacaklarınız ödenmezse, bunlar için de dava açmanız gerekir. İşten çıkarıldıktan sonra tekrar durumunuzu yazarsanız, sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 7. BODRODA ASGARI UCRET GÖÜNÜYOR BEN 1750 ALIYORUM BU BODROYU IMZALADIGIM İÇİN İLERDE DAVA ACTIGIMDA SIKINTI OLURMU
  BİRDE FAZLA MESAİLERİMİ ALAMIYORUM VERMİYOR 500 SAAT MESAI YAPIYORUM BUNLARI NASIL ALACAGIM HALEN ÇALIŞIYORUM

  1. Eğer bordronuzda fazla mesai kalemi de varsa, ileride fazla mesailerinizi için dava açtığınızda sıkıntı olabilir. Fazla mesailerinizi 5 yıllık zamanaşımı nedeniyle dava açarak ve en geç 5 yıl öncesine kadar alabilirsiniz.

 8. merhaba,
  işyerinde bu zamana kadar asgari ücret üzerinden bordroları imzaladım ama aldığım ücret bunun üzerinde.
  kanıt olarak da kasa hesabını (elden maaş olarak açıkça kalem olarak belirtilmiş) yönetim kuruluna her hafta mail atarak bilgi verdim.
  ÇASGEME şikayet edersem bu yeterli bir kanıt olurmu?

  1. Bu şikayetten sonuç alamazsınız. Çünkü halen çalışmaktasınız. Ancak işten ayrıldıktan sonra dava açarsanız, bunlar lehinize delil olabilir. Ayrıca işçi şikayetleri Çasgem’e değil İşkur’a yapılmaktadır.

 9. iyi günler ben bir şirkette çalışırım daha doğrusu petrolda pompacıyım ve 24 saat çalışirım sadece normal maaşımı alıyorum izinler fazla mesailer hiç yok artı resmi tatiller vermezler ne yapmam gerekir

  1. Bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz, işten ayrıldığınızda dava açabilir ve geriye dönük 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.