Ücret ekleri nelerdir?

Ücret eki nedir? Ücret ekleri nelerdir?

Ücret eki, adından da anlaşılacağı üzere işçiye ödenen maaş dışında ayrıca yapılan diğer ödemeleri ifade etmektedir. Ücret eki ne demektir ve hangi ödemeler ücret eki olarak kabul edilmektedir?

Ücret eki ödemeler

Dar anlamda ücret, işçiye hey ödenen düzenli maaşını ifade etmektedir. Geniş anlamda ücret ise, bu maaş ile birlikte işçiye ödenen diğer tüm ödemeleri kapsar. İşte ücret ekleri, asıl ücretin tamamlayıcısı durumundadır. Eğer bunlar hakkında mevzuatta özel bir hüküm yoksa, bu ücret ekleri de asıl ücretin tabi olduğu esaslara tabidir.

Ücret ekleri neler?

Ücret eklerini sınırlandırmak doğru olmasa da genel olarak aşağıdaki şekilde isimlendirildikleri görülmektedir:

  • İkramiye: Özel bir nedene bağlı olarak işçiye yapılan ödemedir.
  • Prim: Başarı gösteren işçiyi ödüllendirmek üzere işçiye yapılan bir ödemedir. İkramiyeye benzese de; ikramiyeden farkı, daha çok işçinin niteliğini ve verimini artırmaya yönelik olmasıdır.
  • Komisyon: İşçinin işverene sağladığı bir katkı üzerinden, belirli bir pay oranında yapılan ödemedir. Genelde yüzde olarak belirlenir.
  • Kâr payı: Belirli bir dönem sonunda elden edilen kârın bir kısmının işçiyle paylaşılmasıdır.

SONUÇ

ücret ekleri neler

Normal şartlar altında işçi için aylık bir ücret belirlenir. Uygulamada maaş olarak adlandırılan bu miktar, her ay sabit olarak işçiye ödenir. Bunun dışında işçinin fazla mesaisi ya da genel tatil çalışması da olabilir. Bunlar da işçiye ödenen diğer ücretlerdir.

Ancak genel olarak ücret eklerini ikramiyeler, primler, komisyon ödemeleri ve kâr payları olarak dört ana gruba ayırmamız mümkündür. Burada sayılmasa bile, işçiye dar ücreti dışında ödenen diğer tüm ödemeler de üret eki olarak kabul edilmelidir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir