Ücret ekleri nelerdir?

Ücret eki nedir? Ücret ekleri nelerdir?

Ücret eki, adından da anlaşılacağı üzere işçiye ödenen maaş dışında ayrıca yapılan diğer ödemeleri ifade etmektedir. Ücret eki ne demektir ve hangi ödemeler ücret eki olarak kabul edilmektedir?

Ücret eki ödemeler

Dar anlamda ücret, işçiye hey ödenen düzenli maaşını ifade etmektedir. Geniş anlamda ücret ise, bu maaş ile birlikte işçiye ödenen diğer tüm ödemeleri kapsar. İşte ücret ekleri, asıl ücretin tamamlayıcısı durumundadır. Eğer bunlar hakkında mevzuatta özel bir hüküm yoksa, bu ücret ekleri de asıl ücretin tabi olduğu esaslara tabidir.

Ücret ekleri neler?

Ücret eklerini sınırlandırmak doğru olmasa da genel olarak aşağıdaki şekilde isimlendirildikleri görülmektedir:

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

 • İkramiye: Özel bir nedene bağlı olarak işçiye yapılan ödemedir.
 • Prim: Başarı gösteren işçiyi ödüllendirmek üzere işçiye yapılan bir ödemedir. İkramiyeye benzese de; ikramiyeden farkı, daha çok işçinin niteliğini ve verimini artırmaya yönelik olmasıdır.
 • Komisyon: İşçinin işverene sağladığı bir katkı üzerinden, belirli bir pay oranında yapılan ödemedir. Genelde yüzde olarak belirlenir.
 • Kâr payı: Belirli bir dönem sonunda elden edilen kârın bir kısmının işçiyle paylaşılmasıdır.

SONUÇ

ücret ekleri neler

Normal şartlar altında işçi için aylık bir ücret belirlenir. Uygulamada maaş olarak adlandırılan bu miktar, her ay sabit olarak işçiye ödenir. Bunun dışında işçinin fazla mesaisi ya da genel tatil çalışması da olabilir. Bunlar da işçiye ödenen diğer ücretlerdir.

Ancak genel olarak ücret eklerini ikramiyeler, primler, komisyon ödemeleri ve kâr payları olarak dört ana gruba ayırmamız mümkündür. Burada sayılmasa bile, işçiye dar ücreti dışında ödenen diğer tüm ödemeler de üret eki olarak kabul edilmelidir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Mustafa Bey Merhaba ,

  Satış + prim usulü ile çalışıyorum .Yatan primler sözleşmem de yazmıyor ama maaş bordromda ( satış primleri kısmında ) ve banka hesap hareketlerimde maaşımın içinde yatıyor . 3 aylık dönemlerde ve yılda bir ayrıca büyük ödeme şeklinde .

  Bu ödemelerin ne zaman yapılacağı sözleşmelerde yok ama bordrolarda tarih aralıkları mevcut. İş verenin bu ödemeleri geç ödeme hakkı var mıdır ? 3 ayda bir olan düzenli yatıyor , yıllık olan işveren insiyatifinde tarihi yok.

  İşten çıkma durumunda yılı doldurmasam bile içerdeki prim hakkı mı talep edebilir miyim ?

  Ayrıca işten çıkma durumununda çalışma saati ve prim için ayrıca dava açma hakkım var mıdır ? işveren sözcüleri fazladan işe gelirsen satarsan prim alırsın gibi lafları var. Sonuçta çalışsamda satamayabilirim ikisi aynı şey değil ama bu şekilde gösterilmeye çalışıyor .

  Dediğim gibi sözleşmem de yazmadığı halde iş şartı haline gelen bu prim hakkında nasıl devam edilebilir ?

  1. Merhaba. Sözleşmede olmasa bile, düzenli aralıklarla ödenen primler, kazanılmış hak kabul edilir ve genel olarak ne zaman ödeniyorsa, o zaman ödenmesi gerekir. Yıllık priminiz ne zamana yatırılıyorsa, o zamandan önce ayrılmanız durumunda, prime hak kazanmayabilirsiniz ama bu durum için de işyeri uygulamasının nasıl olduğuna bakmak gerekir. İşten ayrıldıktan sonra prim, fazla mesai ve ücretleriniz için dava açabilirsiniz ama 5 yıllık zamanaşımını unutmayın.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.