Ücreti düşük gösterilen işçinin fesih hakkı

Sigorta priminin eksik yatırılması nedeniyle fesih

İş Kanununun 24 üncü maddesinde işçinin haklı nedenle derhal fesih sebepleri sayılmıştır. Burada yazılı nedenlerden her hangi birinin mevcudiyeti, işçiye derhal fesih hakkı vermekte ve işçi bu sayede kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Dolayısıyla, eksik yatırılan sigorta priminin fesih açısından sonuçlarını incelemek için öncelikle bu maddeye bakmak gerekecektir. Ancak bundan önce sigortayla ilgili birkaç husus söyleyelim.

Reklam

İşçinin sigorta primi

İşçinin sigorta priminin, gerçek ücreti üzerinden yatırılması gerektiği muhakkaktır. İster maaş olsun isterse fazla çalışma ya da genel tatil ücreti ödemeleri, yapılacak her türlü ödemenin gerçek tutarı üzerinden SGK primlerinin hesaplanması ve yatırılması gerekmektedir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek husus, sigorta priminin bir üst sınırının yani tavanının olduğudur. İşçinin ücreti kaç lira olursa olsun, işçi için yatırılacak sigorta primine esas olan ücret 10.705,50 TL’yi aşamayacaktır. Sigorta primi hesabına esas olan ücret tavanı 10.705,50 TL olarak belirlenmiştir.

Bu rakamın altında olan her ücreti için SGK priminin tam ve doğru olarak hesaplanması hem işverenin yükümlülüğüdür hem de işçinin en doğal hakkıdır.

İşten nasıl istifa edilir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Sigorta eksik yatırılırsa işçi ne yapabilir?

Gelin, bu konuda yayımlanmış bir Yargıtay kararına kısaca göz atalım. Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 21/01/2016 tarih ve 2016/854 esas sayılı bu kararında şöyle denilmektedir:

“Mahkemece yapılan yargılama sırasında davacının aylık ücreti 4.000,00TL olarak kabul edilmiş ve bu miktar üzerinden hesaplanan fazla çalışma, resmi tatil ve yıllık izin ücreti alacakları kabul edilmiştir. Bu durumda davacının 2009 yılı 9 ayından itibaren sigorta primlerinin eksik ücret üzerinden yatırıldığı iddiası mahkemece de kabul edilmiştir. Davacının sigorta primlerinin eksik ödenmesi işçiye 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24/2 (f) maddesi uyarınca haklı fesih imkanı vermektedir.

Öte yandan davacı işçi fesih yazısında ve dava dilekçesinde günlük çalışma saatlerini açıklamış ve fazla çalışma ücretiyle genel tatil ücretlerinin ödenmediğini bildirmiştir. Davacı işçinin haklı fesih iddiaları arasında ödenmeyen fazla çalışmayla genel tatil ücretlerinin yer aldığı kabul edilmelidir. İşçi ücretlerinin yasalara uygun olarak ödenmemiş oluşu da İş Kanunu’nun 24/2 (e) bendi gereğince haklı fesih nedenidir.

Yapılan bu açıklamalara göre davacı işçinin iş sözleşmesini haklı şekilde feshettiği kabul edilmelidir. Davacının kıdem tazminatına hak kazandığının kabulü gerekirken yazılı şekilde isteğin reddi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.”

Eksik yatırılan sigorta, haklı fesih sebebidir

eksik sigorta isci fesih iscidunyasi

Yukarıdaki karardan da anlaşılacağı üzere işçinin sigorta priminin gerçek ücreti üzerinden değil de daha düşük bir ücret üzerinden yatırılması, işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkını vermekte ve işçinin kıdem tazminatı hak etmesini sağlamaktadır.

4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesinin 2 nci fıkrasının (f) bendinde; çalışma şartlarının uygulanmaması durumunda işçiye derhal fesih hakkı verilmektedir. İşte, işçisine ödediği ücretin sigorta primini tam olarak yatırmak da çalışma koşullarının uygulanmasının ayrılmaz bir parçasıdır.

Sigortası eksik bildirilen işçi ne yapmalı?

Böyle bir durumda işçi öncelikle bu durumdan emin olmalıdır. Bunu anlamanın yolu ise işçinin fiilen aldığı maaş ile ücret bordrosunu ve SGK bildirimlerini kontrol etmesidir. Arada işçinin aleyhine fark olması, işçi için kıdem tazminatını alarak haklı nedenle sözleşmesini feshetmesi anlamına gelmektedir.

SONUÇ

İşçinin sigortasının eksik yatırılması ya da işçinin ücretinin olduğundan daha az bir ücret üzerinden SGK’ya bildirilmesi fiilleri, işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı verir. Böyle bir gerekçeyle ve 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesinin 2/f maddesi kapsamında sözleşmesini derhal fesheden işçi, kıdem tazminatı almaya da hak kazanır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

28 Yorum

 1. Merhaba
  Ben bir is yerinde anonim şirket 2004-2006 yılları arasında sigortasiz ve 2006-2011 yılları arasinda da asgari ücret gösterimi olarak çalıştım hala o is yerindeyim.
  Şimdi işten ayrılmak istesem ne yapabilirim.

  1. İsmail bey, haklı fesih gerekçesi bulmanız gerekir. Bu kadar eski durumları gerekçe göstermeniz doğru olmayacaktır.

 2. Merhaba,

  Eşim İBB iştiraki (BİT) bir şirkette 15 yılı aşkın süredir çalışmakta.
  Devletin sağladığı doğum sonrası kısmi zamanlı çalışma hakkından faydalanmak için 2017 yılının sonunda çalıştığı yere başvurdu, kabul ettiler ve 2017 Aralık ayından bu yana da
  Haftanın 5 Günü (Pazartesi- Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma) 08.00-12.00 saatleri arasında çalışıyor.
  Çalıştığı şirket Aralık ayında hafta tatillerini de sayarak kendisine maaş ödedi.
  Fakat Ocak ayında bir karar aldılar ve eşimin part-time çalışan üniversite öğrencileri gibi bir statüde olduğunu, hangi saatte işe geldiğinin bir önemi olmadığını, bu sebeple kendisine hafta tatili ücreti ödenmeyeceğini söylediler ve öyle de yaptılar.
  Eşimin çalıştığı yerdeki İnsan kaynaklarında çalışan arkadaşa sorulduğunda devletin doğum yapan annelere part-time çalışma hakkını verdiğini onu da bu şekilde (hafta tatili ücreti olmadan) uygulayacaklarını belirtiyor.
  (Bu arada çalıştığı yerde Cumartesi-Pazar tatil)

  Haftanın 5 günü işe gelen biri hafta tatili ücretini yarım da olsa hak etmiyor mu acaba?

  Teşekkürler İyi Çalışmalar…

 3. Mustafa bey 12 sene 2001 – 2013 yılları arasında plastik ambalaj yapan bir şirkettte günde 12 saat ( bir hafta gece bir hafta gündüz) çalıştım işyeri ortamı çok kötü içerde pis sıcak hava defalarca tansiyon yükselmesinden burnum kanadı . yemek molası yarım saat sigortamızıda asgari ücretten yatırıyordu. 900 tl bankaya 700 tl elden veriyordu. Borcum olduğu için yeni iş bulana kadar çıkamadım ve yeni iş bulunca ablamda orda muhasebede çalıştığı için kendim çıkmak zorumda kaldım . Şimdi ben bunları aynı dönemde benimle çalışmış iki şahitle ispatlarsam tazminat hakkım doğarmı . Şimdiden tşk ederim.

  1. Yılmaz bey buna kesin cevap vermemiz zor olur. O dönem ayrılırken istifa dilekçesi gibi bir evrak imzaladınız mı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.