Ücreti zamanında ödenmeyen işçi ne yapabilir?

Ücreti ödenmeyen işçi

İşçi ile işveren arasındaki ilişki karşılıklı bir etkileşim içerir. İşçi, iş görme borcunu yerine getirirken; işveren de bunun karşılığında işçisine ücret öder. O nedenle tarafların ikisinin de, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Ücret ise, işverenin işçisine karşı en temel borcudur.

Sponsorlu bağlantılar

Ücret nedir?

Ücret, bir kişiye iş karşılığında sağlanan ödemedir. Bu ödemenin en temel kuralı ise sadece para ile yapılabilmesidir. İş Kanunu bakımından doğru bir ücret ödemesinden bahsedebilmemiz için, bu ödemenin ne mal ile ne çekle ne de senet ve benzeri bir yolla yapılmamış olması gerekir. İşçinin ücreti muhakkak para olarak ödenmelidir.

Ücretin ödenme zamanı

Bu konuda uygulamada bir takım sıkıntılar yaşandığını biliyorum. Bunun temel nedeni ise, ücret ödeme gününün iş sözleşmesinde net olarak belirlenmemiş olmasıdır. Oysa ki, işçinin ücretini hangi gün alacağı tarih olarak belirlenmiş olsa, bundan böyle ödeme gününün ne olması gerektiğine dair bir tartışmaya gerek kalmazdı. Ama, birçok işverenin ödeme günün bu şekilde net olarak belirlemektense fiilen belirlenen bir günde ödeme yapmayı tercih ettiğini görüyoruz.

Ücret ödeme günü nasıl belirlenmeli?

Burada ortaya çıkan en önemli sorun bu olsa gerek. Çünkü, işçinin İş Kanununun ona tanıdığı bazı hakları kullanabilmesi için, ödeme gününde itibaren belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. O nedenle ilk olarak iş sözleşmesine bakılmalıdır. Orada yazan tarih ne ise, o tarih ödeme günü olarak esas alınmalıdır.

Eğer iş sözleşmesinde belirli bir gün belirlenmemişse bu durumda işçinin ücretinin ödendiği tarihler geçmişe dönük olarak araştırılmalı ve örneğin son bir yıldır ayın hangi günlerinde maaş ödemesi yapıldığı ortaya koyulmalıdır. Böyle bir çalışma sonucunda da, ödeme yapılan bu günler dikkate alınarak “makul” bir gün, ödeme günü olarak tespit edilmelidir.

Ücret en geç kaç gün içinde ödenmeli?

İşçinin, ücretinin ödenmediğini iddia etmesi için kaç gün beklemesi gerekir? İş Kanununun 34üncü maddesine göre ücreti ödeme tarihinden itibaren 20 gün içinde mücbir bir sebep dışında ödenmeyen  bir işçi, çalışmaktan kaçınabilir.

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere, bazı hakların kullanılabilmesi için ücret ödeme gününden itibaren 20 gün beklemek gerekmektedir.

Ücret yirmi gün içinde ödenmezse işçi ne yapabilir?

işçinin ücretinin zamanında ödenmemesi

İşçinin bu durumdaki en temel hakkı çalışmaktan kaçınabilmesidir. Yani işçi, ücretinin ödenmemesine dayanarak çalışmaktan vazgeçebilir. Bu durum, işçiye bir hak olarak tanınmıştır. İşveren; bu şekilde çalışmayan işçilerini iş akitlerini feshedemez ya da bunların işlerini başkalarına yaptıramaz. En önemlisi de, bu tip bir çalışmama eylemi bir tür grev olarak değerlendirilemez.

Burada unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, işçinin ücretinin mücbir nedenle ödenememiş olmasıdır. Yoksa, işverenin somut şekilde ispat edebileceği bir ekonomik sıkıntı içinde olması ya da elinde olmayan başka nedenlerle ücret ödeyememesi halinde, yukarıdaki hüküm geçerli olmaz.

Ücreti ödenmeyen işçi başka ne yapabilir?

Yukarıda belirtilen husus, işvereni işçisine ücret ödemesi için zorlamaya yönelik bir anlam ifade etmektedir. Ortada mücbir bir nedeni olmadığı halde ücret ödemeyen işverene karşı işçilere tanınan bu hak, işçiye işine devam etme ama aynı zamanda da ücretini almak için mücadele etme hakkını birlikte vermektedir.

İşçi bunu dışında direkt olarak işten çıkmayı da düşünebilir. Bu da işçinin en doğal haklarından birisidir. İş Kanununun 24üncü maddesinin II/e fıkrasına göre, işçinin ücreti kanun hükümlerine ya da iş sözleşmesine uygun olarak hesaplanmaz veya ödenmezse işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı vardır. İşçi bu hakkını kullanarak, iş sözleşmesini kendisi feshedebilir. Bu durumda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olurken ihbar tazminatı hakkını ise kaybeder.

SONUÇ

Ücret ödeme günü geldiği halde ücreti ödenmeyen işçinin iki temel hakkı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yirmi günlük bir bekleme süresi şartına tabidir. Ücret ödeme gününden itibaren 20 gün geçmesine rağmen, mücbir bir sebebi olmayan işverenin işçinin maaşını ödememiş olması halinde işçi, ücretini alıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. (İşverenin mücbir bir nedeni olması halinde “işten kaçınma” eyleminin mümkün olmayacağına dikkat edilmelidir.)

İkinci yol ise 20 günlük süreden bağımsızdır. Ücreti zamanında ödenmeyen işçi, bu ödememenin mücbir sebebi olup olmadığına bakmaksızın ve 20 gün beklemeksizin iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebilir. İş Kanununun 24/II-e maddesine göre yapılan bu fesih neticesinde işçi, kıdem tazminatı alma hakkına da sahip olabilecektir.

Sponsorlu bağlantılar

, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

164 Yorum

 1. merhaba.. eşim 01.03.2016 yılında başlamış olduğu işinden,04.10.2016 da doğum izniyle ayrıldı.
  27.01.2018 de doğum izni bitiyor.asıl mesele eşim son çalışmış olduğu aylığı alamadı.işveren son eylül maaşını ödemedi.yasal olarak ne yapmamız gerekiyor ?burada tekrar çalışmakta istemiyor. çünkü maaşları hiçbir zaman gününde yatırmıyor.bu durum karşısında ayrıldığı zaman tazminat ve işsizlik maaşı alabilirmi ? teşekkürler.

  1. İsmail bey, yazıda belirtilen hususlar sizin için de geçerlidir. Buna göre karar vermelisiniz.

   1. nereye başvuru yapmalıyız.noterden protestomu,sgk mı yoksa başka bir kurumamı ?teşekkürler.

    1. İhtarname çekerek haklı fesih yapmanızı öneririm. Ardından ödeme yapılmazsa, arabulucuya başvurmanız gerekecektir.

     1. ihtarname çekip haklı fesih yaptıktan sonra,işsizlik maaşına başvurabilirmiyiz.bu durumda işsizlik ücreti alabilirmi?teşekkürler.

 2. MERHBA İYİ GÜNLER KOLAY GELSİN . BEN ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDEN 20 GÜNDEN FAZLA AYRILALI OLDU FAKAT DAHA BORDROLARIMIZ BİLE YATIRILMADI VE BİZE NE ZAMAN YATACAĞI KONUSUNDADA NET BİR BİLGİ VERİMİYOR .SİGORTALI ÇALIŞANDIM ÇIKIŞIMI VERDİKLERİNDE İBRANAME İMZALATTILAR . AMA DAHA MAAŞIMIZI YATRMADILAR . BO KUNUDA AYDINLATABİLİRMİSİNİZ

 3. yi günler , 21 eylülden beridir yaklaşık 3 aydır bir şirkette çalışıyorum , ve sadece Eylül ayının maaşını yatırdılar. Sözleşmede maaş günü her ayın 15 i olarak yazıyor. Bu durumda ne yapmalıyım .

  1. Yazıda da belirtildiği gibi, haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

 4. Merhaba eşim çalıştığı iş yerinden 27 Ekim tarihinde çıkarıldı ve tazminatini 12 taksit e böldüler ve Mayıs 2018 ödemeye başlayacak larina dair senet teslim ettiler. Bunun yanında Eylül ve Ekim maaşlarında hala odemediler ve net bir tarihte vermiyorlar yasal olarak yapabileceğimiz birşey varmı birde arabulucu için nereye basvurmamiz gerekiyor

 5. merhaba öncelikle … otelin spa merkezinde çalışıyordum ücretlerimi karta yatırmak yerine elden veriyor her defasında geçiktiriyordu en son çıkış yapıldı zaman da ucreti 1 hafta içinde verecem dedi 1 ay geçti hayla vermedi ne yapabilirim bunla ilgili bilgilendirirseniz sevinrim herhangibi maaş aldıma dahi de imza attırmadı işverenin kendisi

  1. Enes bey, sigortanız var mıydı? Varsa, arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. evet sigortam var şaka gibi bugün bana 110 dolar verip 2-3 hafta daha idare etmemi söylediler teşekürler arabulucuya başvuru yaparım başka yapmam gereken birşey var mı ?

 6. işten ayrıldım işveren parayı ben isteğim zaman veririm diyor. ben dava açmak istiyorum avukat ve dosya masraflarını dava lehime sonuçlanırsa karşı tarafa yükletebilirmiyiz.

 7. İyi günler. Bir inşaat şirketinde işçi olarak çalıyorduk. Paranın bir kısmını hesap üzerinden diğer bir kısmını elden veriyordu. Son zamanlarda ücretleri ödeme de gecikme yaptı ve bizi de oyaladı.Bizde ekip olarak gecikmeden dolayı işi bıraktık ve işi bırakmadan önce belirli bir zaman söyledi ücretleri odemek için ama o zaman da geçti. Sigortayı yatırıyordu. Sanırım şuan halen sigorta çıkışı da verilmiş değil çünkü e devlet sistemine yansımış bir çıkış tarihi mevcut değil. Bundan sonraki aşamada yasal yollar ya da ne yapmamız konusunda nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.