Ücreti zamanında ödenmeyen işçi ne yapabilir?

Ücreti ödenmeyen işçi

İşçi ile işveren arasındaki ilişki karşılıklı bir etkileşim içerir. İşçi, iş görme borcunu yerine getirirken; işveren de bunun karşılığında işçisine ücret öder. O nedenle tarafların ikisinin de, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Ücret ise, işverenin işçisine karşı en temel borcudur.

Ücret nedir?

Ücret, bir kişiye iş karşılığında sağlanan ödemedir. Bu ödemenin en temel kuralı ise sadece para ile yapılabilmesidir. İş Kanunu bakımından doğru bir ücret ödemesinden bahsedebilmemiz için, bu ödemenin ne mal ile ne çekle ne de senet ve benzeri bir yolla yapılmamış olması gerekir. İşçinin ücreti muhakkak para olarak ödenmelidir.

Ücretin ödenme zamanı

Bu konuda uygulamada bir takım sıkıntılar yaşandığını biliyorum. Bunun temel nedeni ise, ücret ödeme gününün iş sözleşmesinde net olarak belirlenmemiş olmasıdır. Oysa ki, işçinin ücretini hangi gün alacağı tarih olarak belirlenmiş olsa, bundan böyle ödeme gününün ne olması gerektiğine dair bir tartışmaya gerek kalmazdı. Ama, birçok işverenin ödeme günün bu şekilde net olarak belirlemektense fiilen belirlenen bir günde ödeme yapmayı tercih ettiğini görüyoruz.

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ücret ödeme günü nasıl belirlenmeli?

Burada ortaya çıkan en önemli sorun bu olsa gerek. Çünkü, işçinin İş Kanununun ona tanıdığı bazı hakları kullanabilmesi için, ödeme gününde itibaren belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. O nedenle ilk olarak iş sözleşmesine bakılmalıdır. Orada yazan tarih ne ise, o tarih ödeme günü olarak esas alınmalıdır.

Eğer iş sözleşmesinde belirli bir gün belirlenmemişse bu durumda işçinin ücretinin ödendiği tarihler geçmişe dönük olarak araştırılmalı ve örneğin son bir yıldır ayın hangi günlerinde maaş ödemesi yapıldığı ortaya koyulmalıdır. Böyle bir çalışma sonucunda da, ödeme yapılan bu günler dikkate alınarak “makul” bir gün, ödeme günü olarak tespit edilmelidir.

Ücret en geç kaç gün içinde ödenmeli?

İşçinin, ücretinin ödenmediğini iddia etmesi için kaç gün beklemesi gerekir? İş Kanununun 34üncü maddesine göre ücreti ödeme tarihinden itibaren 20 gün içinde mücbir bir sebep dışında ödenmeyen  bir işçi, çalışmaktan kaçınabilir.

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere, bazı hakların kullanılabilmesi için ücret ödeme gününden itibaren 20 gün beklemek gerekmektedir.

Ücret yirmi gün içinde ödenmezse işçi ne yapabilir?

işçinin ücretinin zamanında ödenmemesi

İşçinin bu durumdaki en temel hakkı çalışmaktan kaçınabilmesidir. Yani işçi, ücretinin ödenmemesine dayanarak çalışmaktan vazgeçebilir. Bu durum, işçiye bir hak olarak tanınmıştır. İşveren; bu şekilde çalışmayan işçilerini iş akitlerini feshedemez ya da bunların işlerini başkalarına yaptıramaz. En önemlisi de, bu tip bir çalışmama eylemi bir tür grev olarak değerlendirilemez.

Burada unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, işçinin ücretinin mücbir nedenle ödenememiş olmasıdır. Yoksa, işverenin somut şekilde ispat edebileceği bir ekonomik sıkıntı içinde olması ya da elinde olmayan başka nedenlerle ücret ödeyememesi halinde, yukarıdaki hüküm geçerli olmaz.

Ücreti ödenmeyen işçi başka ne yapabilir?

Yukarıda belirtilen husus, işvereni işçisine ücret ödemesi için zorlamaya yönelik bir anlam ifade etmektedir. Ortada mücbir bir nedeni olmadığı halde ücret ödemeyen işverene karşı işçilere tanınan bu hak, işçiye işine devam etme ama aynı zamanda da ücretini almak için mücadele etme hakkını birlikte vermektedir.

İşçi bunu dışında direkt olarak işten çıkmayı da düşünebilir. Bu da işçinin en doğal haklarından birisidir. İş Kanununun 24üncü maddesinin II/e fıkrasına göre, işçinin ücreti kanun hükümlerine ya da iş sözleşmesine uygun olarak hesaplanmaz veya ödenmezse işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı vardır. İşçi bu hakkını kullanarak, iş sözleşmesini kendisi feshedebilir. Bu durumda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olurken ihbar tazminatı hakkını ise kaybeder.

SONUÇ

Ücret ödeme günü geldiği halde ücreti ödenmeyen işçinin iki temel hakkı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yirmi günlük bir bekleme süresi şartına tabidir. Ücret ödeme gününden itibaren 20 gün geçmesine rağmen, mücbir bir sebebi olmayan işverenin işçinin maaşını ödememiş olması halinde işçi, ücretini alıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. (İşverenin mücbir bir nedeni olması halinde “işten kaçınma” eyleminin mümkün olmayacağına dikkat edilmelidir.)

İkinci yol ise 20 günlük süreden bağımsızdır. Ücreti zamanında ödenmeyen işçi, bu ödememenin mücbir sebebi olup olmadığına bakmaksızın ve 20 gün beklemeksizin iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebilir. İş Kanununun 24/II-e maddesine göre yapılan bu fesih neticesinde işçi, kıdem tazminatı alma hakkına da sahip olabilecektir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

147 Yorum

 1. işten ayrıldım işveren parayı ben isteğim zaman veririm diyor. ben dava açmak istiyorum avukat ve dosya masraflarını dava lehime sonuçlanırsa karşı tarafa yükletebilirmiyiz.

 2. İyi günler. Bir inşaat şirketinde işçi olarak çalıyorduk. Paranın bir kısmını hesap üzerinden diğer bir kısmını elden veriyordu. Son zamanlarda ücretleri ödeme de gecikme yaptı ve bizi de oyaladı.Bizde ekip olarak gecikmeden dolayı işi bıraktık ve işi bırakmadan önce belirli bir zaman söyledi ücretleri odemek için ama o zaman da geçti. Sigortayı yatırıyordu. Sanırım şuan halen sigorta çıkışı da verilmiş değil çünkü e devlet sistemine yansımış bir çıkış tarihi mevcut değil. Bundan sonraki aşamada yasal yollar ya da ne yapmamız konusunda nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 3. merhaba 24ağustos tarihinde işe başaldım. sigorta ve işe girişim 6 eylülde yapıldı. işe girirş tarihinden bu yana herhangi bir ücret alamadım. işten ayrılmak istiyorum ama içeride kalan paramı almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba.

 4. 13 senedir aynı firmada çalışıyorum. 3 yıldır parça parça maaş yatıyor ve içeride yaklaşık 7 maaşımız var. İşten çıkmadan hakkalarımın verilmesi için dava açabilirmiyim. Alo170 şikayet ettim. Bölge müdürlüğüne gönderildi işlem aşamasında deniliyor. Başka ne gibi haklarım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

 5. işçinin sözleşmeyi fesh etmesi işten ayrılması demek zaten birçok işyeri de bunu istiyor bugün 3-5 kuruş tazminat alsan ne olur işsiz kaldığınla kalırsın bunun başka bir çözümü yok mu belediyede çalışıyorum ve en ufak bir sallantıda hemen işçi maaşları güme gidiyor kadrolu işçilere iller bankası pay göndermekle beraber bu para direk işçinin hesabına değil belediyeye geliyor belediyede bu parayı sanki işçinin ihtiyacı yokmuş gibi başka işlerde kullanabiliyor bence bu işin kamudakş tek çözümü maaşların direk işçinin memurun hesabına yatırılmasıdır

 6. 2 ay bi insaat firmasinda calistim. Bigun telefonla aradilar isten cikarildigimi soylediler. 2 aylik maasimida alamadim ne yapmaliyim.

 7. merhabalar yazın dönemlik bir işte çalıstım sigortam falan vardı fakat daha sonra jamdarmalar tarafından kapatıldı mekan maaşım içerde kaldı napabilirim suan ?

  1. Firma aleyhine dava açabilirsiniz. Başkaca yapacak bir şey ne yazık ki yok.

 8. bir firmada 4 aydan beri çalışıyorum her seferin de sigortanı başlatıcaz deyip öteliyorlar 2 maaşta içerdeyim şikâyet edersen maşını ödemeyiz diyorlar çalıştıgınıda beyan edemezsin diyorlar benim elimde mesajlarım ve wahatsapp konuşmaları var çalıştığıma dair ne yapabilirim .
  işide bırakamıyorum evliyim zor durumda kalırım diye ne yapabilirim .

  1. Mücahit bey, ya böyle çalışmaya devam edeceksiniz ya da ihtarname çekerke işten ayrılıp dava açacak ve şansınızı deneyeceksiniz. Olmaz diye bir şey yok, tanık vb. delillerle durumu ispat edebilirsiniz. Tercih sizin.

 9. Çağrı merkezinde çalışıyorum ve çalıştığım yerden 4 aydır maaş alamıyorum ve tek ben değil nerdeyse tüm şirket aynı durumda nereye şikayet etmeliyim ?

  1. Yasemin hanım, Alo 170’i arayabilirsiniz. Müfettiş tarafından inceleme yapılacaktır. Ya da haklı nedenle fesih yaparak hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

 10. merhaba, kıdem tazminatına hak kazanmak için 1 yıldan fazla çalışma zorunluluğu olduğunu düşünürsek; 8 ay çalışmış ve ücreti düzenli ödenmediğin (2 ay geriden gelmektedir) istifa edecek işçinin, ihbar tazminatı da mı yanar?

  1. Murat beyi işten kendisi ayrılan işçi hangi gerekçeyle olursa olsun zaten ihbar tazminatı alamaz. Ancak, haklı sebebi varsa ihbar tazminatı ödemekten kurtulabilir.

 11. ben 2.5 senedır bır sırkette calışıyorum 1 seneden berı maaslarımızı sıkıntılı alıyoruz ıcerde en az 3 maasım kalıyor 2.5 senedır cumartesı pazar ve resmı tatıl gunlerı de dahıl hergun calısı yorum daha dayana mıyorum ne yapmam gerek ayrılsam tazmınat alabılır mıyım.bırde ayrılan arkadaslarım vadı mahkemeye verdıler sırketı sırket benı sahıt yazdı mahkemede ben herseyı soyledım cumartesı pazar calıstık resmı tatıllerı fazla mesaılerı bende dava acınca bana faydası olurmu bunların

 12. Ben 4 yıldır bir tur şirketine bağlı olarak çalışıyorum fakat özel bir hastanenin işini yapıyorum 3 aydır maaşımı alamıyorum veya yarım yamalak yatırıyorlar yemek hakkımı da aldılar ofis için gerekli masraflarıda karşılamıyacaklarını söylüyorlar fakat hala işe devam ediyorum bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

  1. Elif hanım, hastanede işçi olarak çalışmadığınızı anladım. Bu durumda farklı bir hukuki ilişki var demektir ki; bu da İş Kanunu dışında kalır. Bir avukata danışmanızda yarar var.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.