Üniversitelerde İSG program müfredatı çalıştayı

“Üniversitelerdeki İş Sağlığı ve Güvenliği Program Müfredatının İyileştirilmesi Çalıştayı” 21-23 Ekim 2019 tarihlerinde ÇASGEM’de gerçekleştiriliyor. Çalıştay, çoğu üniversitelerdeki İSG programlarında görevli akademisyenlerden oluşmak üzere ilgili tarafların yoğun ilgisiyle 22 Ekim’de başladı.

Üniversitelerde İSG müfredatı iyileştirilmeli

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sedat YENİDÜNYA şöyle dedi:

“Genel Müdürlüğümüz çalışma hayatının, bütün çalışanlarımız için sağlıklı ve güvenli olması için çalışmaktadır. Mevzuatımızda işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesinde işverenlere danışmanlık yapmakla mükellef olarak tanımlanan İSG profesyonellerinden en aktif şekilde işin yürütümünü gerçekleştiren kişi, iş güvenliği uzmanlarıdır.

İş güvenliği uzmanları iş sağlığı ve güvenliği alanında bilgi birikimi en çok olması gereken, akılcı ve makul çözümler geliştirmesi gereken kişilerdir. Bu kişiler Çalışma Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarından almış oldukları temel eğitim ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi sınav sonucunda belgelendirilmektedir.

Mevcut modelimizde yer alan tecrübe kriterine göre A, B ve C sınıfı belge sahibi olunabilmekte ve böylece çalışabilecekleri işyerlerinin tehlike sınıfı değişmektedir.

Bu durumda istisnalardan biri üniversitelerimizin iş sağlığı ve güvenliği programlarından mezun olmuş kişilerdir. İşyerlerinin ihtiyaçlarına göre iş güvenliği uzmanları yetiştirmek için kurulan önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları vardır.

Siz değerli akademisyenlerimizin destekleri ile 3 günlük çalıştay sonunda bu programlarda verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin daha iyi hale getirilmesi ve standartlaştırılması, ortak paydada 0 (sıfır) iş kazası ve meslek hastalığı nihai hedefimize katkı vereceğini düşünüyorum”.

isg müfredatı çalıştayı

İş sağlığı güvenliği müfredatı çalıştayı

Açılışta konuşan ÇASGEM Başkanı Abdürrahim ŞENOCAK ise, “Üniversitelerdeki İş Sağlığı ve Güvenliği Program Müfredatının İyileştirilmesi Çalıştayı”nın ÇASGEM’in ev sahipliğinde yapılmasından büyük memnuniyet duyduğunu” ifade etti.

üniversitelerde isg müfredatı çalıştayı

Ayrıca, 3 gün sürecek çalıştayda İSG önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları için farklı olmak üzere çekirdek müfredat öneri çalışmaları da görüşülecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.