Uzman çavuşluğu kazanan işçi tazminat alabilir mi?

Uzman çavuşluğu kazanan işçi tazminat alabilir mi?

Çalışma hayatında iş ilişkisi, çeşitli nedenlere sona erebilir. İş sözleşmesini sona erdiren bazen işveren olurken, bazen de işçi olabilmektedir. Tarafların hangisinin iş akdini sona erdirdiği ise, özellikle kıdem ve ihbar tazminatı açısından önem taşımaktadır. O halde, bir işyerinde çalışmaktayken uzman çavuşluk sınavını kazanan ve askeriyede göreve başlayacak olan işçi ihbar ve kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı alma şartları

Çok ayrıntılı ve uzun olan bu konuyu daha önce açıklamıştım. Çok kısa tekrar etmem gerekirse; kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az bir yıllık kıdeme sahip olunmasıdır. Ancak bu şart tek başına yeterli değildir. Ayrıca iş sözleşmesinin, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olması da gerekir. Uzman çavuşluğu kazanmak bu hallerden birisi midir?

İhbar tazminatı alma şartları

Bu hususta daha önce yazdığım bir makaleden de görüleceği üzere, ihbar tazminatına hak kazanılması için öngörülmüş bir kıdem süresi  yoktur. Yani işçinin kıdemi bir gün bile olsa, şartların oluşması halinde ihbar tazminatı alması mümkündür. Ancak burada çok önemli bir noktayı vurgulamak istiyorum. Çünkü bu ayrıntı, uzman çavuşluğu kazanan işçinin ihbar tazminatı alıp alamayacağı sorusunun cevabı da olacaktır: İşten kendisi ayrılan işçi, hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamaz.

Uzman çavuşluğu ya da astsubaylığı kazanmak geçerli bir neden midir?

astsubaylık uzmanlık işçi kıdem tazminatı

Aslında bu türden bir ayrılma, bir çeşit istifadır. İstifa eden işçinin kıdem tazminatı alamayacağını da biliyoruz. O zaman, profesyonel asker olacağı için işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenebilmesi için, buna dair açık bir hükmün İş Kanununda yer alması gerekir. Ancak böyle bir hüküm bulunmamaktadır. Uzman çavuşluk ya da astsubaylık sınavını kazanmak, kıdem tazminatına hak kazandıran hallerden değildir.

SONUÇ

Uzman çavuşluğu ya da astsubaylığı kazanan ve bu nedenle işten ayrılacak olan bir işçi, kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Bu işçi ihbar tazminatı da alamayacağı gibi, eğer bildirim sürelerine uymadan işten ayrılırsa, bir de üstüne işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.