Yargıtay dosya aşamaları ne anlama gelir ve ne kadar sürer?

Okurlarımızdan gelen soruların bir kısmı, mahkeme süreçleriyle ilgili oluyor. Davalar uzun sürdüğü için, ne zaman sonuçlanacağı konusunda bir belirsizlik yaşanıyor. Gelen sorular içinde en çok “incelemede”, “arşivde” ve “ön incelemede” terimlerinin anlamı soruluyor. Yargıtay incelemede, ön incelemede ve arşivde ne demektir? Bu, davanın hangi aşamasıdır?

İş mahkemelerinde ve Yargıtay’da dava süreleri

Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştık: iscidunyasi.com/is-mahkemesi-ne-kadar-surede-karar-verir

Biriken davalar, hakim sayısındaki yetersizlik ve yargılama usullerindeki uygulamalar nedeniyle ne yazık ki iş davaları uzun sürüyor.

Öyle ki; hem yerel mahkeme hem bölge adliye mahkemesi hem de Yargıtay aşamaları düşünüldüğünde, davaların kesinleşmesi bazen 3-4 yılı bile bulabiliyor.

Yargıtay’da dosya aşamaları neler?

Yargıtay’da 7 adet dosya aşaması bulunuyor. Bunlar sırasıyla şöyle:

 • Kayıt / Dosyanın ilgili Yargıtay dairesinde kaydedildiğini gösterir.
 • Ön incelemede
 • Arşivde
 • İncelemede
 • Yargıtay CBS gönderildi
 • Postalandı
 • Daireden bölüme teslim listesinde

Yargıtay dosya ön incelemede ne demek?

Bu aşamada, ilgili Yargıtay dairesine kaydı yapılan dosyanın ön incelemesi yapılmaktadır. Duruşma yapılacaksa bunun kaydı, ilgililere tebligat çıkarılması vs. bu aşamada gerçekleştirilir.

Muvazaa sonucunda işe iade (Yargıtay Kararı)

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yargıtay dosyası arşivde

Bu aşamada artık Yargıtay dairesine dosya kaydedilmiş ve ön incelemesi yapılmıştır. Şimdi sıra, bu dosyanın incelenmek üzere tetkik hakimine gönderilmesine gelmiştir.

İşte “arşivde” aşamasında, dosya tektik hakimine gönderilmiş demektir. Burada şöyle bir bilgi verelim; Yargıtay yargılama sisteminde, ilgili dairedeki hakimler karar verse de, önce tetkik hakimi denilen ve dosyaları evrak üzerinden inceleyip kanaatini daireye sunan bir hakim vardır. Yargıtay dairesi de, tetkik hakimi raporunu tetkik ederek karara varır.

duvardaki evraklara bakan adam

Yargıtay incelemede ne demektir?

Sonraki aşama “incelemede” aşamasıdır. Bunun anlamı; artık kararın verilmesinin yakın olduğudur. İncelemede yazan bir dosya şu alt aşamalardan birinde olabilir:

 • Tetkik hakimi inceliyordur.
 • Dosyayı Yargıtay dairesi hakimleri müzakere ediyordur.
 • Dosyanın kararı veriliyordur.
 • Karar bilgileri yazılıyordur.
 • Daire ilamı kaydediliyordur.

Bir başka deyişle “incelemede” yazan aşamada; artık dosyanız görüşülüyor demektir ve belki de karara bağlanmış ve sonraki aşamaya geçmeyi bekliyor olabilir.

Yargıtay CBS gönderildi aşaması

CBS, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kısaltmasıdır. Artık dosya karara bağlanmıştır ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir.

Postalandı aşaması

Bunun anlamı, dosyanızın kapatıldığı ve yerel mahkemeye gönderildiğidir. Artık belirli bir süre sonra Yargıtay ilamı iş mahkemesine ya da davanızın görüldüğü mahkemeye ulaşacaktır.

SONUÇ

Okurlarımızdan gelen soruları dikkate aldığımızda en çok merak edilen Yargıtay dosya aşamalarının şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

 • Ön incelemede
 • Arşivde
 • İncelemede

Ön incelemede aşaması, henüz sürecin başında olduğunuzu gösterir. Dosyanız kaydedilmiş ama henüz ne tetkik hakiminin ne de dairedeki hakimlerin önüne gitmemiştir.

Arşivde aşaması; ön incelemenin bittiğini ve dosyanıza bir tetkik hakimi atandığını gösterir. Yine sürecin başlarında olduğunuzu söyleyebiliriz.

İncelemede aşaması ise; dosyanızın daire tarafından ele alınmaya başlandığını ve artık kararın çıkmasının yakın olduğunu gösterir.

Yine de tüm bu aşamalar için kesin süreler belirtmek mümkün değildir. Hangi aşamada kaç aylık ya da yıllık bir sürenin bizi beklediğini bilemeyiz.

Ancak dosyanızın özellikle “incelemede” aşamasında görülmesi, temyiz sürecinin sonuna yaklaştığınızı gösterecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. Benim dosyam 2016 yılında 7 hukuka gitti 2014.1049 nosu alıp orasi kapandı 9 hukuka geçti 2017.13790 nosu alıp 3.5 yılı geçti geç gelen adalet herzamanki gibi dava açıyorsun artık ölene kadar sürüyor

 2. Incelemede yaziyordu artik Yargıtay CBS gönderildi yaziyor ne anlama gelir yardimci olur musunuz

 3. yargitay 7.hukuk mahkemesinde dosyam bir yıldır bekliyor önce ön inceleme için atama bekliyor yazıyordu sonra incelemede yazdı ve en sonda ise dosya durumu acik diyor bu ne anlama gelir 40 bin tlelik alacagm var

 4. Benim dosyam 2015 yılında mahkeme karara bağlandı yargıtaya giti şimdiye kadar arşivdeydi 2gün önce baktığımda durum incelemede diyor ne zaman gelir

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.