Yargıtay nasıl muvazaa kararı verir?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

26 Yorum

 1. 2006 dan 2012 ye kadar teknik sartnameye gore hastane isci cikarma ve yönetiminden sorumlu idi..biz işten cikartikdik.sartname deyismış firma sorumlu tutulmuş. Bizim devam eden işe iade dava mız da son sirkete göre 2012 deki şirketin sartnamesi ne göre muvazaa li dedi 7 hukuk dairesi..ama yeni gelen şirket te husumet yükledi. .İş yeri devri olduğu için. .şimdi ne olur teknik sartname biz çıktıktan sonra deyisti. .Muvazaa kararı iptal olurmu asli hukukta devam ediyo dava teknik sartname incelenmesi için en son şirketin fesih yaptığı için 2013 teki bizi çalıştırmayan sirkete göre karar verecek

  1. Muvazaa kararı, verildiği tarih ve öncesinde -mahkeme kararında belirtilen süre zarfında- çalışan işçileri kapsar. Bunun dışında sorunuzu tam olarak anlayamadım Erdal bey. Biraz daha açık sorarsanız cevap vermeye çalışacağım.

 2. Biz en son çalıştığımız şirket ile sağlık bakanligina açtık davayı. ..Yargıtay işyeri devri olarak bizi hiç çalıştırmayan sirkete husumetin yoneltilmesini istedi..Muvazaa göz önüne alınarak ise iadenin sağlık bakanligina verilmesi diye yerel mahkemeye buna göre karar ver dedi..sorun şu son çalıştığımız sirkete göre isci çıkarılması alınmadı kurum kendi karışıyor yetki onda idi….bizi çalıştırmayan şirket zamanında sartnamede ki o madde deyişmiş yetki sirkete verilmiş. .Yargıtay eski sartnameye gore muvazaa tespit etti..Yerel mahkeme de yeni şartnamelere bakacak o madde deyistigi ni görecek. ..Muvazaa iptal olur mu acaba

  1. Erdal bey, bu konuda takdir yetkisi mahkemenin. Ancak şu kadarını söyleyebilirim; yeni şartnamede düzenlemeler yapıldıysa bu durum, eski ihalalelerin muvazaa durumunu değiştirmez. Ancak kendi dönemine ait kararı etkiler. Bunun dışında bir şey söylemem doğru olmaz.

 3. yargıtayın 2007 yılına dair kyk yurtlarıyla ilgili kararı var..temizlik kalorifer çamasır hane işlerinin asıl iş kapsamında olduguna dair..peki bu şuanki yönetmeliğe göre kadro imkanı sağlaıyormu mustafa bey????

 4. kadro konusunda yorum yapmıyosuuz ama yargıtay kararını hükümetin bozma gibi bi ihtimali olabilirmi???tekrar mahkemeye gidilirse hükümet bu konuda sıkıntı yasamazmı??kyk yurtları için soruyorujm

  1. Yargıtay kararı zaten hükumeti bağlamamaktadır. Bu karar, ancak hükumet tarafından “dikkate alınabilir”. Yoksa en baştan beri söylediğim gibi, böyle bir kararın varlığı hükumet için bir zorunluluk teşkil etmez.

  2. Yargıtay kararı hükumeti direkt olarak bağlamayacağı için elbette dikkate alınmayabilir.

 5. Mustafa Bey ben de bir KYK çalışanı (temizlik) olarak heyecanlı bekleyiş içerisindeyim. Ancak bildiğim kadarıyla bazı illerde kadrolu hizmetlisi var. Peki bu durum muvazaa teşkil etmez mi?

  1. Aynı işi hem kadrolu işçinin hem de taşeron işçisinin yapması, muvazaa nedenlerinden biridir. Ancak buna karar verecek olan da İş Mahkemeleri ile Yargıtay’dır.
   Bence genel olarak beklentinizi en azda tutmanızda fayda var.

   1. Zaten pek fazla bir beklentimiz yok ama ümit dünyası işte, yinede cevabınız için çok teşekkür ederim Mustafa Bey. Hepimizin hakkına hayırlısı olsun.

 6. Mustafa Bey yargitay 7.hukuk dairesi teknik sartnamede ki yönetim hakkı hastane yönetiminde olduğunu tespit etti.muvazaa var dedi.sinop asli hukuk da davalı bakanlık ile şirket arasındaki sözleşmenin muvazaa li olduğunun tespiti ile işverence feshin geçersizliğine ve davacının gerçek işveren davalı sağlık bakanligi işyerindeki işine iadesine dedi..Buna göre kadro lu oluyormuyuz

  1. Normalde bununla ilgili hükmün kararda yazması gerekir. Ama kurumunuzun sizi kadroya alması için, boşta işçi kadrosu olması da gerekir. Yoksa, ne yazık ki alamazlar.

 7. İyi günler Tıp fakültesi hastanesinde bilgisayar teknolojileri şirketi üzerinden çalışıyorum ama tıbbi sekreterlik yapıyorum (Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik mezunuyum) hatta ilaç istemek hasta adına ilaçların girişi gibi hemşirelik, epikriz ilaç raporu gibi doktor hizmetleri de yapıyorum bu durum muvazaa oluşturur mu? mahkeme muvazaa var dedi ve iş yeri çıkışımı verdi beni işten çıkarttı ben davayı kazanmış olduğum için o kuruma mı dönerim yoksa sağlık bakanlığı başka bir kuruma da verebilir mi? Son olarak sağlık bakanlığı yeni genelgesine göre hizmet alım ihalelerinde artık Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik alınmasına öncelik verdi yani artık hizmet ihalesi Tıbbi sekreter alacağı için bu da taşeron tanımına uyuyor yani uzmanlık alanına giriyor bu muvazaayı bozar mı?

  1. Mahir bey hakkınızda verilen bir muvazaa kararı varsa, zaten sonraki kanunlar sizi ilgilendirmez. Ama işveren sizi işe almak zorunda da değildir. Sizin için önemli olan, dava açmanız halinde geriye dönük olarak, kadrolu işçilerle aranızdaki ücret farklarını alabilecek olmanızdır. Bu konuda sizi en iyi yönlendirecek olan da avukatınızdır.

 8. Ben 1 haziran 2016 tarihinde sosyal hizmetler çocuk evleri sitesinde bakım personeli olarak çalışmaya başladım taşeron işçiyim. ocak 2017 tarihine kadar aşağı yukarı her ay giriş çıkış yapılmış ama ocak ayından buyana böyle birşey yok. Ayrıca kurumda kadrolu bakım personelimiz de var. Sorum şu ben kadro için dava açabilir miyim dava açabilmek için nekadar zamandır çalışıyor olmam gerekli

  1. Merhaba. Dava açmak için 1 gün bile çalışıyor olmanız yeterlidir. Ancak davayı kazansanız bile, kurumlar kadro vermemektedir. Bunun yerine, geriye dönük maaş farklarının ödenmesi sağlanmaktadır.

   1. Öncelikle cevap verdiğimiz için çok teşekkür ederim bir sorum daha var ben asıl işi yapan kişi mi oluyorum yani daha öncede dediğim gibi kadrolu bir bakım personelimiz var buroda evrak islerine bakiyor kendisi ve bende bakım personeliyim asıl işi yapıyor muyum dava açsam işten çıkarılırmıyım

    1. Cemre hanım, mahkemenin aylarca inceleyerek karar vereceği bir konuda size peşinen asıl işi yapıp yapmadığınızı söyleyemem. Yine yanı şekilde, hak verirsiniz ki, işyerinin sizi işten çıkarıp çıkarmayacağını bilmem de mümkün olmaz.

 9. Özel bir Büyük lastik fabrikasında 2015 yılında Taşeron işciyken sendika ya üye olduk ve destek elemanı adında fabrika bizi kendi bünyesine aldı deyipte ne noter huzurunda nede başka bir yasal yol ile sadece Tüm haklarınız bizde saklı diye Dosya imzalattı bu durumda Biz yemek servis ve yarım ikramiye olarak 3 ayda bir 3 tane ikramiye ve başka kadrolu işçi gibi sosyal hakları olmayan maaş asgarî ücretin 200 tl üstünde maaş ile çalışıyoruz bu durumda Taşeron muvazaa davası acabilirmiyiz öğrenmek istiyorum teşekkür ederiz..!!

    1. O halde, taşeron olmadığınıza göre, muvazaa davası açmanız mümkün değildir. Çünkü muvazaa davası; taşeron işçiler tarafından asıl işverene karşı açılabilmektedir.

 10. Selamünaleyküm..Bir kamu hastanesinde taşeron işçi olarak veri giriş kontrol işletmeni olarak 9 yıldır çalışmaktayım.Odamda bir memur ile beraber hasta dosyalarını kayıt altına alıyorum,arşiv odasında hasta dosyalarını klasörleştirip raflara koyuyorum ,savcılık tarafından istenen belgeleri hazırlıyorum.Odanın kapısındaki isimlikte sadece benim adım yazılı.Arşiv biriminin sorumlusuyum.Denetleme gelen müfettişlerle ben muhattap oluyor ilgili işler ve işleyişler için gerekli açıklamaları ben yapıyorum.Yakın zamanda taşerona kadro düzenlemesi olacak.Şİmdi emeklilik yaşını elde etmiş biri olarak muvazaa davası açarsam ve dava sonuçlanmadan beni emekliye ayıracak olurlarsa durumum ne olacak?
  Ayrıca emeklikten sonra fazla mesailer için dava açabilir miyim?Emeklilik engel olmaz mı?Verilecek bilgiler için şimdiden Allah razı olsun

  1. Merhaba. Emeklilik sonrası fazla mesailer için elbette dava açabilirsiniz. Bunun önünde bir engel yoktur. Muvazaa davasını ise işten ayrılmadan önce açmalısınız. Böylece işten ayrılsanız bile, davayı kazanmanız halinde geriye dönük haklarınızı almanız mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.