Yarı zamanlı çalışma dilekçesi örneği

yarım gün çalışma dilekçesi

Yarı zamanlı çalışma dilekçesi

Yarı zamanlı çalışma 2016 yılında mevzuatımıza giren ve doğum yapan kadın işçiye sağlanan bir haktır. Bu kapsamda işçi haftalık mesai süresinin yarısı kadar çalışma hakkına sahip olup kalan yarısında ücretsiz izinli sayılacaktır. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım.

İşçinin yarı zamanlı çalışabileceği süre ise kaçıncı doğumu olduğuna göre değişecektir. İlk doğumunu yapan işçi 60 gün, ikinci doğumunu yapan işçi 120 gün ve üçüncü doğumunu yapan işçi 180 gün boyunca yarı zamanlı çalışabilecektir. Çoğul gebelik olmuşsa, bu sürelere 30 gün daha eklenmelidir. Ayrıca bebek engelli olarak dünyaya gelmişse, her doğum için süre sabit şekilde 360 gün olarak uygulanacaktır.

Bu hakkın kullanılması hususunda işverenin takdir hakkı yoktur. İşçinin bu talebi işveren tarafından kabul edilmek zorundadır. Aşağıda yer alan yarı zamanlı çalışma dilekçesini işyerine vermeden önce, yukarıda bahsettiğim süreleri göz önünde bulundurarak boşlukları doldurmanız gerekmektedir.

Dilekçe örneği için tıklayınız.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.