Yemek molası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek saati çalışma süresinden sayılır mı?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir ve aksi kararlaştırılmadıkça bu süre, çalışılan günlere eşit olarak bölünür. Bunun anlamı ise, birçok işyerinde günlük çalışma süresinin en az 7,5 saat olarak belirlenmesidir. Bu işyerlerinde haliyle çay ve yemek molaları da mevcuttur. Peki yemek saatleri çalışma süresinden sayılır mı?

Günlük çalışma süresi

Daha önce de açıkladığım gibi, işçi için belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. İş Kanunu çalışma süresini haftalık 45 saat olarak belirlemiş ve günlük çalışma süresini belirleme yetkisini işverene vermiştir. Ancak bazı kurallar koymayı da ihmal etmemiştir. İşçinin günlük çalışma süresi hiçbir şekilde 11 saati geçemeyecektir.

Ara dinlenmesi

Ara dinlenmesi işçinin çalışmadan ve dinlenerek geçirdiği süreleri ifade etmektedir. İş Kanununa göre işçiye ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. 4 saat ve daha az süren işlerden en az 15 dakika, 4 saatten çok ve 7,5 saate kadar süren işlerde en az 30 dakika ve 7,5 saatten çok süren işlerde en az 60 dakika ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

Yemek molası saatleri

İşyerlerinde işçilere yemek verilmesi zorunlu değildir. Buna rağmen işveren işçilerine yemek imkanı sağlamış olabilir. Benzer şekilde işçilere öğle ya da akşam yemeklerini dışarıda yemeleri için serbest bir zaman da belirlenmiş olabilir.

yemek zamanı çalışma süresi

Ziyaretçilerden gelen sorular gösteriyor ki, birçok işçi çalışma süresini hesaplarken bu yemek saatlerini de dikkate alıyor. Halbuki, yemek molası da bir ara dinlenmesidir ve ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

SONUÇ

Yemek molası ister işyerinde verilmiş olsun, isterse dışarıda yemek yenmiş olsun; yemek saatlerinde geçirilen süreler çalışma süresinden sayılmamaktadır.

Örneğin sabah 08:00’de iş başı yapan ve 16:00’da işten çıkan bir işçi öğle yemeği için 12:00-12:30 saatleri arasında çalışmayı bırakıyorsa, bu işçi işyerinde 8 saat bulunmuş da olsa; aslında 7,5 saat çalışmış kabul edilecektir. Çünkü yemek molaları, günlük çalışma süresinden sayılmamaktadır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben aralik 2013 den bu yana bir sirkete bağlı site güvenliğinde çalışmaktayım.
  2016 yılında asgari ücrete yapilan zamlar neticesinde aldığımız 217 tl lik yol yemek yardımı 125 tl ye düşürüldü. Şirket yöneticileri ve site yönetimi ile yaptığımız görüşmeler olumsuz yanıtlandi. O psiklojiyle şubat 2016 da durumumu cimer ve bimer e yazdim. Bu yılın ilk gunlerinde de bu basvurumu incelemek üzere müfettişler geldi. Bizim lehimizde sonuc çıktı. Bir yıllık arafaki fark ücretlerini toptan multinete yatirdilar.
  Nisan 1 de projemiz bitiyor. Aldigim duyumlara göre şirket yönetimi benim bu başvurumdan dolayı, uzak projelere yönlendirerek istifami sağlamak niyetindelermis.
  Ben bu duruma mahal vermemek için,
  @ yıllık en fazla 240 saat fazla mesai şartının uzerinde bir çalışmayı ( 310/380saat arası )
  @ ara dinlenmelerin kullandirimamasi ve ucretinin odenmemesini
  @ aldığımız yol yemek yardımının maaş bordrolarında gösterilmemesini
  @ 2015 ten 4 , 2016 dan 14 günlük yıllık izin günlerimin olmasini
  @ iyi niyetin dışına çıkıp mobing uygulanıyor olmasını,
  gerekçe göstererek ve ispatlayarak tek taraflı fesih ihtarnamesi göndersem, olay mahkemeye intikal etse davayı kazanma durumum ve tazminat alma durumum nasıl olur.
  Bu konuda degerli görüşlerinizi paylaşarak yardımda bulunursanız size çok müteşekkir kalırım.
  Not: fazla mesai icin muvafakatname imzalamıştık, bu yıl hariç. Bunu ise devam edebilmek için yapmıştık. Sartlar değişti. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

  1. Merhaba. İşten ayrılırken haklı bir nedene dayanırsanız ve bunu mahkemede ispat edebilirseniz elbette mahkeme lehinize karar verecektir. Yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılması, ara dinlenmesi kullandırılmaması, elden para ödenmesi ve diğer bahsettiğiniz hususlar birer haklı fesih nedenidir. Önemli olan bunların her hangi birinin varlığını mahkemede ispat etmenizdir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir