Yemek molası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek saati çalışma süresinden sayılır mı?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir ve aksi kararlaştırılmadıkça bu süre, çalışılan günlere eşit olarak bölünür. Bunun anlamı ise, birçok işyerinde günlük çalışma süresinin en az 7,5 saat olarak belirlenmesidir. Bu işyerlerinde haliyle çay ve yemek molaları da mevcuttur. Peki yemek saatleri çalışma süresinden sayılır mı?

Günlük çalışma süresi

Daha önce de açıkladığım gibi, işçi için belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. İş Kanunu çalışma süresini haftalık 45 saat olarak belirlemiş ve günlük çalışma süresini belirleme yetkisini işverene vermiştir. Ancak bazı kurallar koymayı da ihmal etmemiştir. İşçinin günlük çalışma süresi hiçbir şekilde 11 saati geçemeyecektir.

Ara dinlenmesi

Ara dinlenmesi işçinin çalışmadan ve dinlenerek geçirdiği süreleri ifade etmektedir. İş Kanununa göre işçiye ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. 4 saat ve daha az süren işlerden en az 15 dakika, 4 saatten çok ve 7,5 saate kadar süren işlerde en az 30 dakika ve 7,5 saatten çok süren işlerde en az 60 dakika ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

Part time çalışmada süt izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yemek molası saatleri

İşyerlerinde işçilere yemek verilmesi zorunlu değildir. Buna rağmen işveren işçilerine yemek imkanı sağlamış olabilir. Benzer şekilde işçilere öğle ya da akşam yemeklerini dışarıda yemeleri için serbest bir zaman da belirlenmiş olabilir.

yemek zamanı çalışma süresi

Ziyaretçilerden gelen sorular gösteriyor ki, birçok işçi çalışma süresini hesaplarken bu yemek saatlerini de dikkate alıyor. Halbuki, yemek molası da bir ara dinlenmesidir ve ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

SONUÇ

Yemek molası ister işyerinde verilmiş olsun, isterse dışarıda yemek yenmiş olsun; yemek saatlerinde geçirilen süreler çalışma süresinden sayılmamaktadır.

Örneğin sabah 08:00’de iş başı yapan ve 16:00’da işten çıkan bir işçi öğle yemeği için 12:00-12:30 saatleri arasında çalışmayı bırakıyorsa, bu işçi işyerinde 8 saat bulunmuş da olsa; aslında 7,5 saat çalışmış kabul edilecektir. Çünkü yemek molaları, günlük çalışma süresinden sayılmamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

73 Yorum

 1. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben aralik 2013 den bu yana bir sirkete bağlı site güvenliğinde çalışmaktayım.
  2016 yılında asgari ücrete yapilan zamlar neticesinde aldığımız 217 tl lik yol yemek yardımı 125 tl ye düşürüldü. Şirket yöneticileri ve site yönetimi ile yaptığımız görüşmeler olumsuz yanıtlandi. O psiklojiyle şubat 2016 da durumumu cimer ve bimer e yazdim. Bu yılın ilk gunlerinde de bu basvurumu incelemek üzere müfettişler geldi. Bizim lehimizde sonuc çıktı. Bir yıllık arafaki fark ücretlerini toptan multinete yatirdilar.
  Nisan 1 de projemiz bitiyor. Aldigim duyumlara göre şirket yönetimi benim bu başvurumdan dolayı, uzak projelere yönlendirerek istifami sağlamak niyetindelermis.
  Ben bu duruma mahal vermemek için,
  @ yıllık en fazla 240 saat fazla mesai şartının uzerinde bir çalışmayı ( 310/380saat arası )
  @ ara dinlenmelerin kullandirimamasi ve ucretinin odenmemesini
  @ aldığımız yol yemek yardımının maaş bordrolarında gösterilmemesini
  @ 2015 ten 4 , 2016 dan 14 günlük yıllık izin günlerimin olmasini
  @ iyi niyetin dışına çıkıp mobing uygulanıyor olmasını,
  gerekçe göstererek ve ispatlayarak tek taraflı fesih ihtarnamesi göndersem, olay mahkemeye intikal etse davayı kazanma durumum ve tazminat alma durumum nasıl olur.
  Bu konuda degerli görüşlerinizi paylaşarak yardımda bulunursanız size çok müteşekkir kalırım.
  Not: fazla mesai icin muvafakatname imzalamıştık, bu yıl hariç. Bunu ise devam edebilmek için yapmıştık. Sartlar değişti. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

  1. Merhaba. İşten ayrılırken haklı bir nedene dayanırsanız ve bunu mahkemede ispat edebilirseniz elbette mahkeme lehinize karar verecektir. Yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılması, ara dinlenmesi kullandırılmaması, elden para ödenmesi ve diğer bahsettiğiniz hususlar birer haklı fesih nedenidir. Önemli olan bunların her hangi birinin varlığını mahkemede ispat etmenizdir.

 2. Merhaba Mustafa bey kasım sonu 2016 girişiyle mayıs sonu 2017 ye kadar kantar görevlisi olarak bir taşkırma şantiyesinde çalıştım. Sabah saat 8 akşam 7 , yemek araları kullandırtılmadı tam olarak sürekli araç geldiğinden 10-15 dk gibi kullanabildim.bunun dışında çalıştığım 2-3 m2gibi küçük bir alana-bekçi kabini belediye denetim memuru da yerleştirildi ki bu kabinin kantara çok yakın olduğu için hayati tehlikesi var kaza durumunda.Ayrıca kliması olmayan ve çok yoğun bir tozun olduğu bu ortamda mayıs sonuna kadar çalışırken 37 gün öncesinden ayrılıcağımı işyeri sahibine,işletme şefine ve muhasebeye sözlü olarak ilettim. alacaklarımn ödenmesi bana hiçbir çıkış işlemi yapılmazken bir sonraki ay 1400 tl banka hesabına yatırıldı. daha önceki aylarda 1400 +elden 100 tl ödeme yapılıyordu, mayıs ayı elden ödemeside yapılmadı.benim haftalık 45 saati aşan sürelerdeki fazla mesai ücreti onun dışında bazı akşamlar 9-10 a kadar yapılan bazı resmi tatil ve pazar günleri çalışmalarımdan doğan fazla mesai ücretlerini nasıl alabilirim.bana ne önerirsiniz. Teşekkürler

 3. Merhaba Mustafa bey ben 8.30 da işbaşı yapıyoz akşam 5.30 paydos cumartesi 08.30 işbaşı 13.30 paydos hafta içi bu çalışma saatlerim içinde günde bir saat molamız var bu haftalık 45 saati gecmiyomu acaba

  1. Ufuk bey kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Yapmanız gereken, bu çalışma sürelerinden ara dinlenme sürelerinizi düşmektir.

 4. iyi günler bizim iş yerinde sabah 8 akşam 18.30 kadar cumartesi ise 8 den 2 ye kadar çalışıyoruz çalışıyoruz sabah 10 da 15 dk mola ölen 1 den 2 ye kadar yemek molası ve akşam 4 te 15 dk mola veri yoruz haftalık çalışma sati 45 saat tir yemek molalarını ve çay molalarını saymazsak 51 saat çalışmış oşuyoruz yani ançak çalıştıgımız fazla 6 saat için bize fazla mesayi parası ödenmiyor bide işyerindeki çogu kişinin sgksı askeri üçretle gösteriliyor bankaya 1400 tl yatıyor kalan parayı elden veriliyor bu konu da bizim yapmamız gereken nedir
  bide mesai ye kalmak istemedigimiz halde kalmazsanınz kovulursunuz diyorlar ve mecburi mesai yaptırıyorlar
  mesaiye kalmama gibi bi şansın yok yani
  kurban bayramı tatil izni 4 gün ramazan bayramı tatili 3 gün bu şekilde çalışıyoruz napmalıyız

  1. Öncelikle şunun kararını vermelisiniz: Ne yapmak istiyorsunuz? İşten ayrılmak mı çalışmaya devam etmek mi?

 5. Merhaba Mustafa bey

  Özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım şirkette 15 er dk 2 çay molası ve 30 dk yemek saati var fakat biz tamamen pasif olarak bu molalardan kullanamıyoruz yemek yerken aynı zamanda çalışmaya devam ediyoruz.
  günde 8 saatten 5 gün çalışıyoruz haftalık 40 saat olduğu için eksik olduğunu söylüyorlar ve yıllık izin ve fazla çalışma paralarımızı vermeyip buna sayıyorlar
  Biz molaları kullanmadığımız için çalışma saatlerimiz tam olmaz mı acaba?

  ilginiz için şimdiden teşekkürler

  1. Volkan bey, haftada 40 saat çalışıyorsanız nasıl fazla mesai yapıyorsunuz? Ayrıca yıllık izin ücretinden kastınız, izin kullanmak yerine parasını almaksa, bu yasal bir uygulama değildir.

  2. Resmi haftalık çalışma süresi 45 saattir, siz 40 saat çalışıyorsunuz. Yetkili arkadaşlar eksik olduğunu söyleyerek doğru söylüyorlar.

 6. ıyı gunler bız motokuryeyız haftalık 50.7 saat calısoruz gunluk baz alırsak hafta ıcı 9 saat 45 dakıka cumartesı ısede 3.45 dakıka calısıyoruz ortalama 50.7 saate tekabul edıyor bu ara dınlenme yemek molalarını bundan dusuyormuyuz ıcındemı oluyor benım bıldıgım yasal sınır 45 saat haftalık yemek ve ara dınlenmeler dahıl bu konu ıcın benı aydınlatırsanız sevınırım

 7. Merhaba iş yerinde sabah 8:30 da mesai ye başlıyoruz akşam 18:00 da bitiriyoruz ve haftada bir gün iznimiz var yani cumartesi veya mesaimize göre pazar günüde tam gün çalışıyoruz 1 saat yemek molamız 1 saat te 10 ar dakikaden kısa molalarımız var şimdi tam olarak anlayamadığım bu çalışma saatine ne ekleyeceğiz ne çıkaracağız yemek ve kısa molaları çıkartırsak 45 saat sadece kısa molayı eklersek 51 saat yemek molalarınıda eklersek 57 saat yapıyor

  1. Merhaba. Bir hafta boyunca çalışma süreniz kaç saat yapıyorsa, ara dinlenmelerini düşerek, hesabınızı buna göre yapmanız yeterlidir. Tüm molalar, süreden düşülmelidir.

 8. Kolay gelsin devlet hastanesi acilinde vardiyalı olarak 3 gün 8-16:00 2 gün 16:00-00:00 1 gün de 00:00-08:00 çalışıyoruz yemek molası olayımız 30 dakika vardiyalı işlerlerde yemek molası çalışma saati dışındamıdır?

   1. şimdi biz kadroya geçiş yaptık ve aylık çalışmamız bu hesaba göre 192 saat ama bizim aylık listemiz 4 haftayı aştığı için 200 saat 8 saat mesai talep edebilirmiyiz ?

 9. Merhabalar, Vardiyalı sistemde çalışmaktayım. Ara molalar çıkartınca 6 gün 7 saat 10 dakikadan 43 saat çalışma saatim var. Asıl sorum şu 6 gün 16:00_00:00 vardiyasında çalıştıktan sonra pazar günü 08:00-16:00 fazla mesai yapmamız isteniyor. Haftalık dinlenme günü verilmemiş oluyor. Gitmezsem herhangi bir hukuki sorumluluk varmıdır?

  1. Volkan bey, işçi haftanın 7 günü üst üste çalıştırılamaz. Bu sürekli oluyorsa, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 10. Mrb bi fabrikada 8-4.bucuk haftanin 6 gunu calisiyorum 15 er dk. 2 mola ve 30 dk yemek molamiz var. 8-4 yerine 8-4 bucuk calistigimiz icin fazla calismis oluyo muyuz bu yarim saatlerden hak talep edebilir miyiz

 11. Merhaba iş yerinde sabah 8:30 da mesai ye başlıyoruz akşam 19:30 da bitiriyoruz ve haftada bir gün iznimiz var yani pazar günü bu zaman diliminde öğle arası yarım saat kullandırılıyor şimdi ramazan ayından dolayı yemek molasının hiç sayılmayacağı ve bundan sonrada mecburu olarak öğle arasına çıkamayacağımız söylendi kanunda böyle bir sey var mı? bundan sonraki süreçte ne yapmam gerekiyor

  1. Canan hanım, yemek yese de yemese de, işçinin 7,5 saati aşan çalışmalarda en az 1 saat dinlendirilmesi gerekmektedir.

   1. 12 saat vardiyalı çalışan bir işçinin yemek molası aralıksız 60 dakikamıdır ? İş veren tarafından bölünebilir mi ? gece gündüz çalışma süresi 11 saat olan bir işçi ( en az 60 dakika olan ara dinlenmesi hariç) mesai boyunca yasal olarak en fazla ne kadar ara dinlenmesi yapabilir.

    1. Merhaba. Evet, bu ara dinlenmesinin bölünmesi mümkündür. İş Kanununun 68inci maddesine göre “Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

     Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.”

 12. Merhaba ben bir konuda bilgi almak istiyorum. Vardiyalı çalışıyorum bir hafta tek diğer hafta iki gün izin günümüz oluyor. Çift izin günümüz de molamız daha az oluyor. Bizlere çalışma saatinin %14 moladır denmişti. Bilgi alabilir miyim

 13. Mesaim 7 45 te başlayıp 16 45 te bitiyor haftalık 45 saati dolduruyoruz öğlen 1 saat yemek molam var ayrıca sabah 15 dk öğleden sonra 15 dk molamız var genelde lavoba ihtiyacı için kullanmaktayız iş veren bu hakkı alabilir mi .ögle yemeği bu moladan sayılır mı ben iş verene öğle yemeği harivi yarım saat mola hakkım va diye yasal olarak hak talebinde bulunabilirmiyim ?

  1. Beyza hanım işveren size ara dinlenmesini örneğin 1 saat kesintisiz olarak da verebilir, ikiye ya da üçe bölerek de verebilir. Hatta daha doğru olanı, bu ara dinlenmesini mümkün olduğunca kesintisiz kullandırılmasıdır.

 14. Mrh resmi tatil mesaisi yazarken kaç saat yazıyoruz yani sabah 8:00 de başlıyor mesai akşam 18:00 bitiyor 10 saat mesaimi yazılır yoksa 9 saat mi

 15. Bir enerji santralinde Trafo merkezi işletme elemanı olarak çalışmaktayım. Vardiyalı olarak 3 posta şeklinde kesintisiz 8 saat olarak çalışıyoruz. vardiyada bir kişi tek başına duruyor vede çalışma koşulları gereğince vardiya saati bitip diğer vardiyacı gelipte vardiyayı teslim edene kadar bulunduğumuz yerden ayrılamıyoruz. Yemeklerimiz iş yeri tarafından sağlanıp bulunduğumuz yere geliyor. Yani anlayacağınız yemek molası diye bir şey yok. çünkü işin gereği her an gelen arızaya vede işletme koşulları gereken durumlarda sisteme müdahele etmemiz lazım. Şimdi size sormak istediğim benim malum yemek molası ara dinlenme yok. Bu 7,5 saati aşan çalışmalarda 1 saat ara dinlenme olayı var bu bizim için geçerli mi? fazla mesaiyi yarım saat olarak mı yoksa 1 saat olarak mı hesaplamamız lazım. bu arada hafta da 1 gün tatil.

  1. Merhaba. İşyerine yemek geliyorsa ve siz bu yemeği yiyebiliyorsanız, yemek molanızın olduğu söylenebilir. Evet, sizi anlıyorum ama günde 8 saat ve haftada 6 gün çalışan birisi olarak, şartları zorladığınızı düşündüğümü ifade etmeliyim.

 16. Merhaba haftada 50 saat çalışıyorum bunun 1 saati yemek molası yani 45 saat çalışmış oluyorum.
  45 saat normalmidir ekstra mesai yazılmıyor

  1. Evet, haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması durumunda fazla mesai gündeme gelir.

 17. Merhaba benim sorum haftalık çalışma saati dışında yapmış olduğumuz fazla mesaide yani %50ödenen mesaie yemek molası düşermi işveren yani 8saat çalışıp 7.5 saat yazabilirmi yazamaz ise kanun maddesini de alabilirmiyim sizden teşekkürler.

  1. Cemal bey 8 saat çalışıp, bunun içine yarım saat ara dinlenmeniz de varsa, evet net çalışma süreniz 7,5 saattir.

 18. Merhabalar,

  Yemek molasini kisi özel işlerini(hastahane,banka) halletmek için kullandığında sorumlusundan izin almak zorunda mi? Prosedür nedir

  1. Gökhan bey, bu tamamen işyerinin kendi kurallarına bağlıdır. İşin niteliğini ve kurallarını bilmeden bir şey diyemeyiz.

 19. Merhaba,

  1- Çalışmakta olduğum iş yerinde Eskiden haftada 6 gün çalışma yapılmakta ve molalar çıkıldıktan sonra haftalık 5,5 saat fazla çalışmakta idik, 3 yıl önce cumartesiler iptal edilerek hafta içine bölündü ve düzenleme yapıldı bu şekli ile de molalar çıkıldığında haftalık 1 saat 15 DK fazla çalışmamız söz konusu idi. İşten çıkan bazı arkadaşlar konuyu mahkemeye taşıdı ve fazla çalışma sürelerini aldılar. Şimdi ise işveren düzenleme yaparak çalışma sürelerini haftalık 45 saate çekildi. Ama 8 yıldır çalıştığım iş yerimden (5 yıl haftalık 5,5 saat – 3 yıl haftalık 1,25 saat) ayrılmadan bu ücretleri alma imkanım varmıdır? örneğin bir kaç yıl sonra ayrılsam bile geriye dönük dava açabilir miyim?
  2- İşyerimde yıllardır ramazan ve kurban bayramı olmak üzere tüm çalışanlara maaşının %30’u kadar ikramiye (bayram harçlığı) verilmekte idi şimdi sebep göstermeksizin kaldırıyorum dedi ve kaldırdı buna hakkı var mıdır? İş sözleşmemiz yok.
  3- Cuma günü çalışmalarda isteyen cuma namazına gidebilir diye öğle yemek molasına 30 dk ekliyor ve mesaiyide 30 dk geç bitiriyor, Namaza gitmeyen bir çok kişi var mesaiyi uzatma hakkı var mıdır?

 20. Acil servis calışanlarıda buna dahilmidir. Bırakın hastaneden ayrılmayı yemeğe çıkamama gibi durumlarda fazlasıyla oluyor çünkü.

  1. Ozan bey, hiçbir işçi bu durumun dışında değildir. Fiilen verilen molalar, çalışma süresinden düşülür. Mola fiilen verilmiyorsa, zaten hiç verilmemiş demektir.

 21. merhaba,

  hocam akşam 8 sabah sekiz çalışıdığı zaman. Bu çalışmanın ne kadarı Gece nekadarı Fazla mesai olur.Bilgilerinizi rica ederim.

 22. merhaba zeynel bey bir iş yerinde 2 yıldır üç kişi vardiyalı güvenlik görevlisi olarak 12 saat üzerinde çalışmaktayız herhangibir değiştiricimizin olmadığından dolayı yemeğimizi görev noktasında yemek zorunda kalıyoruz ve bu yemek sadece 10dk sürüyor 1 saatlik öğle paydosumuzu kullanamıyoruz yanı serbest zamanımız yok ama şirket bodrolarda 1 saat oğlen paydosumuz varmış gibi günlük 11 saat çalışıldığını gösteriyorlar bu durumda iş akdını fesih hakkım varmı ve dava açıp tazmınat alabilirmiyim

  1. Ercan bey, evet vardır. Ama ara dinlenmesini kullanamadığınızı gerçekten ispatlayabilecek misiniz? Sürecin en önemli ve üzerine düşünmeniz gereken kısmı bu olmalıdır.

 23. Merhaba ben tıp fakültesi hastanesinde 4d statüsünde
  temizlik görevlisi olarak çalışıyorum nöbet listemizde günlük 7.5 saatlik haftalık 45 saate düşürülmüştür ama biz 08:00-16:00 olarak çalışıyoruz yemek arası çalışmaya dahil edilmedi ama hastanede hemşire olsun sekreter olsun hiç birinin nöbet listesinde 7.5 saat olayı olmadı sadece temizlik personellerinden uygulanıyor şikayette bulunsak bir sonuç elde edebilirmiyiz teşekkürler.

 24. peki işveren 7.5 saat çalıştım normalde 30 dakika mola vermek zorunda bunu kafasına göre 1 saat yapabilirmi yaparsa itiraz edebilirmiyiz

  1. Mustafa bey, ücretinizi kesmedikten sonra bu durum sizin lehinizedir. Neden itiraz edeceksiniz?

   1. anlatamadım sanırım 7,5 saat normal çalışmama 30 dakika yemek iznim toplamda 8 saat olur bu yemek arasını 1 saat yaparak 8,5 saate uzata bilir mi eğer yaparsa ben 1 saat değil 30 dakika yemek molası istiyorum diye bilir miyim çalışma arasındaki mola süresi uzadıkça mesai bitiş süresi de uzuyor çünkü verilen mola çalışma saatine dahil değil

    1. Evet, şimdi daha anlaşılır olmuş, teşekkür ederiz. İşveren, işçisine 7,5 saatlik çalışma karşılığı en az yarım saat ara dinlenmesi vermek zorundadır. Dolayısıyla evet, bu süreyi artırabilir. Bunun önünde yasal bir engel yok. Hatta, diğer günkü mesainizle arasında 11 saatten daha az fark olmadıkça, daha da artırabilir. Şu yazımızda benzer bir durumu açıklamıştık: iscidunyasi.com/iscinin-mola-suresi-en-cok-kac-saat-olabilir

 25. merhabalar Mustafa Bey,
  ben özel bir sektörde çalışmaktayım çalışma saatlerim 14:00 – 00:00 vardiyesi günde ortalama 10 saat firma içerisindeyim 1 saat yemek 15’er dakikalık 2 çay molası dahil toplam 1,5 saat kesilmektedir. toplamda günlük 8,5 saat çalışıyorum.cumartesi pazar tatil. fakat bu çalışma saatine istinaden iş verene sözlü uyarıma rağmen değişik bahane ve sebeplerden dolayı fazla mesailerimiz kesilmektedir. bu konu hakkında yapmamız gereken nedir nasıl bir yok izlemeliyiz.
  iş verene aşağıdaki hesaplamayı gösterdiğimde bana sen yanlış hesaplıyorsun siz 1 ayda 20 gün çalışmaktasınız 30 gün üzerinden hesaplama yapamassınız demektedir. fakat fazla mesai saaitimi hesaplamaya geldiğinde 30 gün üzerinden hesaplıyor.
  =8,5*30=255 saat aylık yapıyor
  =255-225=30 saat fazla mesaiyi kesmelerine rağmen daha fazla yapılan mesai’yi kesmektedirler.
  şirketin hesaplamasına göre
  =8,5*20=170 saat aylık çalışma
  =170-225=55 saat eksik çalışma gösterilerek karşılığında fazla çalışmalarımızı kesmektedir.

  1. İrfan bey sorunuzu tam olarak anlayamadım. Günde 8,5 saatten haftada 5 gün çalışıyorsanız, zaten haftalık 45 saati aşmadığınız için fazla mesai gündeme gelmeyecektir.

 26. mrhb benim sorum ise güvenlik olarak çalışmaktayım 30 dk mola yemek süresini değiştirici olmadıgı için yerimizde yemekteyiz bunun mesaisini talep ettiğimizde bize hayır yanıtı verdiler bazı iş yerlerinde bu mesai olarak bordraya yansımakta verilmekte bu konuda ne yapabiliriz

  1. Merhaba. Eğer bu yarım saati dilediğiniz gibi kullanamıyorsanız, çalışma süresinden sayılması gerekir. Ya Alo 170’i arayarak şikayette bulunmalı ya da bu gerekçeyle haklı fesih yapmalısınız.

 27. 4D Kadrolu işçisiyim
  Aylık 216 çalışma saatim var Ancak bu 216 saat içinde 1,5 saat yemek ve ara dinlenmesi saatimiz var kuruma göre olursa eğer ara dinleme ve yemek saatleri çıktığında 189 saat çalışmış oluyoruz ancak yine de 9 saat fazla çalışma saatimiz oluyor. Ve 9 saatin ödenmesi yapılması gerekmiyor mu? bu olayda bir yanlışlık yok mu? BU çalışma sisteminde yanlışlık var mı yok mu?
  1- Aylık 18 gün ,günlük 12 saat çalışma yapıyoruz

 28. İyi gunler suan çalıştığım isyerinde yemek ve çay saatlerini benim calisma saatlerine sayiyolar orgn Sabah 08/00 da Messi başlıyor aksam 17/35 te mesai bitiyor toplm çalışma saatimiz bu hafta da 1 gun izin kullanıyoruz hakkımız olan 1 gun izne gelince esnek çalışma var diyorlar sabah çay molasini öğlen yemek molasini bizim calismma saatlerine ekliyorlar burda bı yanlış bir şey olup olmadığını bilgilendirir misin niz teşekkürler simdiden

  1. Merhaba. Sonuç olarak haftada 1 gün izin kullanıyor musunuz? Ayrıca ara dinlenme sürelerinin, çalışma sürenize eklenmesinin nasıl bir sakıncası var sizin açınızdan?

 29. Merhaba efendim çalışma saatlerimiz sabah 8’00 akşam 17.30 haftanın 6 günü böyle çalışmaktayım sıgortamıda maaşım üzerinden yatırmıyor askeri ücretten yatırıyor işten ayrılmak istiyorum nasıl bir yol cizebilirım

  1. Merhaba. İşyerinde ne kadar hukuksuz durum varsa, bunları içeren ihtarname hazırlamanız ve bu ihtarnameyi işverene göndererek haklı fesih yapmanız gerekir.

 30. Abidin Bey iyi geceler. İşyeri bizi zorunlu olarak sürekli haftada 60 saat çalıştıyordu.5 gün x 12 saat.Günde 2 saat mola veriyordu.Bu molaları çoğu zaman kullanamıyoruz bile normal olarak.İki saat napabilirim ki ve maaşlar yine asgariden yatıyor.Hiçbir şekilde mesai yatmıyor.Ne yapmam gerekir ? O kullanmadığım 2 saat molaların hakkını sorabiliyor muyum.? Ayrıca zorunlu olarak parmak okuma sistemi kullandırıyorlar.O da yasal değilmiş.Bu parmak okuma sistemi için dava açabilir miyim ? Son olarak telefonla arayıp onay aldığım satışa yanlış satış yapmışsın ve eksik para almışsın deyip 500 lira kesmeye çalışıyorlar şuan.Pazartesi gelip imza atmamı istediler.Gelmem dedim.Ben size sordum sizde onay verdiniz dedim.Nasıl bir yol izleyebilirim.

  1. Merhaba. Ne yapmak istiyorsunuz? Çalışmaya devam etmek mi yoksa işten ayrılarak tazminatınızı almak mı?

   1. Abidin bey işten çıktım zaten.Çıktım derken deneme süresindeydim kpss sınavına girip mesai saatlerine uymadıgım için çıkarıldım.İzin vermediker sınava gitmeme.

    1. Deneme sürecindeyseniz zaten hiçbir hakkınız yok demektir. Yani hak ettiğiniz maaş vb. haklarınız dışında, ayrıca tazminat vs. almanız mümkün olmaz. İçeride kalan maaşınız ya da ücret alacağınız yoksa, boş yere uğraşmamanızı öneririm.

 31. Slm abidin bey bir devlet hastanesinde t
  eknik servis olarak gorev yapmaktayiz calisma saatlerimiz 16°° 08°° (hafta ici) 08°° 20°° yada 20°° 08°° ( hafta sonu) seklinde 696 khk lı olarak calısmaktayız yemek paydosunuz olarak 1 saat nobete kaldıgınız saatlerden dusulecek dedıler nobetcı teknısyen oldugumuz ıcın anında arızaya mudahale etmek zorundayız bırakın 1 saat yemek paydosunu arızaya muhadale etme suremız en fazla 10 dk tepsıyı tabagı masada bırakıp kosmak zorundayız. Bunu yetkılı mudurlere bıldırmıs olsakda tabıkı mudahale edeceksınız hastanın hayatının soz konusu olan durumlar var denılıyor ama saatlerımızı de kesıyorlar sızce bu yasalmı abıdın bey

 32. Abidin bey merabalar ozel sırkette calısmaktayım hafta ici saatlerımız normal ama benım anlamdıgım sey hafta sonu mesayıye cagırıyorlar gıdıyoruz ornek olarak pazar gunu sabah 08. De baslayıp 17 dıde bitiyor sırketımız 9 saat mesayı cızelgemde 8 saat olarak gosterım 1 sastımı yemekten kesıyor acaba yasal olarak buna hakkları varmıdır efendım ıyı calısmalar kolay gelsin

  1. Merhaba. Evet, size gerçekten de 1 sat ara dinlenmesi veriyorlarsa, bu süre çalışma süresinden sayılmayacaktır.

 33. merhaba,

  12.30-13.10 arasında 40 dakika öğle molası/serbest zaman olan bir iş yerinde, 12.30-13.30 saatleri arasında izin alan bir personelin izni 20 dakika üzerinden mi hesaplanmalı, 60 dakika üzerinden mi hesaplanmalıdır?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.