Yemek molası çalışma süresinden sayılır mı?

Yemek saati çalışma süresinden sayılır mı?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir ve aksi kararlaştırılmadıkça bu süre, çalışılan günlere eşit olarak bölünür. Bunun anlamı ise, birçok işyerinde günlük çalışma süresinin en az 7,5 saat olarak belirlenmesidir. Bu işyerlerinde haliyle çay ve yemek molaları da mevcuttur. Peki yemek saatleri çalışma süresinden sayılır mı?

Günlük çalışma süresi

Daha önce de açıkladığım gibi, işçi için belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. İş Kanunu çalışma süresini haftalık 45 saat olarak belirlemiş ve günlük çalışma süresini belirleme yetkisini işverene vermiştir. Ancak bazı kurallar koymayı da ihmal etmemiştir. İşçinin günlük çalışma süresi hiçbir şekilde 11 saati geçemeyecektir.

Ara dinlenmesi

Ara dinlenmesi işçinin çalışmadan ve dinlenerek geçirdiği süreleri ifade etmektedir. İş Kanununa göre işçiye ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. 4 saat ve daha az süren işlerden en az 15 dakika, 4 saatten çok ve 7,5 saate kadar süren işlerde en az 30 dakika ve 7,5 saatten çok süren işlerde en az 60 dakika ara dinlenmesi verilmesi zorunludur.

Yemek molası saatleri

İşyerlerinde işçilere yemek verilmesi zorunlu değildir. Buna rağmen işveren işçilerine yemek imkanı sağlamış olabilir. Benzer şekilde işçilere öğle ya da akşam yemeklerini dışarıda yemeleri için serbest bir zaman da belirlenmiş olabilir.

yemek zamanı çalışma süresi

Ziyaretçilerden gelen sorular gösteriyor ki, birçok işçi çalışma süresini hesaplarken bu yemek saatlerini de dikkate alıyor. Halbuki, yemek molası da bir ara dinlenmesidir ve ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

SONUÇ

Yemek molası ister işyerinde verilmiş olsun, isterse dışarıda yemek yenmiş olsun; yemek saatlerinde geçirilen süreler çalışma süresinden sayılmamaktadır.

Örneğin sabah 08:00’de iş başı yapan ve 16:00’da işten çıkan bir işçi öğle yemeği için 12:00-12:30 saatleri arasında çalışmayı bırakıyorsa, bu işçi işyerinde 8 saat bulunmuş da olsa; aslında 7,5 saat çalışmış kabul edilecektir. Çünkü yemek molaları, günlük çalışma süresinden sayılmamaktadır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. iyi günler bizim iş yerinde sabah 8 akşam 18.30 kadar cumartesi ise 8 den 2 ye kadar çalışıyoruz çalışıyoruz sabah 10 da 15 dk mola ölen 1 den 2 ye kadar yemek molası ve akşam 4 te 15 dk mola veri yoruz haftalık çalışma sati 45 saat tir yemek molalarını ve çay molalarını saymazsak 51 saat çalışmış oşuyoruz yani ançak çalıştıgımız fazla 6 saat için bize fazla mesayi parası ödenmiyor bide işyerindeki çogu kişinin sgksı askeri üçretle gösteriliyor bankaya 1400 tl yatıyor kalan parayı elden veriliyor bu konu da bizim yapmamız gereken nedir
  bide mesai ye kalmak istemedigimiz halde kalmazsanınz kovulursunuz diyorlar ve mecburi mesai yaptırıyorlar
  mesaiye kalmama gibi bi şansın yok yani
  kurban bayramı tatil izni 4 gün ramazan bayramı tatili 3 gün bu şekilde çalışıyoruz napmalıyız

  1. Öncelikle şunun kararını vermelisiniz: Ne yapmak istiyorsunuz? İşten ayrılmak mı çalışmaya devam etmek mi?

 2. Merhaba Mustafa bey ben 8.30 da işbaşı yapıyoz akşam 5.30 paydos cumartesi 08.30 işbaşı 13.30 paydos hafta içi bu çalışma saatlerim içinde günde bir saat molamız var bu haftalık 45 saati gecmiyomu acaba

  1. Ufuk bey kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Yapmanız gereken, bu çalışma sürelerinden ara dinlenme sürelerinizi düşmektir.

 3. Merhaba Mustafa bey kasım sonu 2016 girişiyle mayıs sonu 2017 ye kadar kantar görevlisi olarak bir taşkırma şantiyesinde çalıştım. Sabah saat 8 akşam 7 , yemek araları kullandırtılmadı tam olarak sürekli araç geldiğinden 10-15 dk gibi kullanabildim.bunun dışında çalıştığım 2-3 m2gibi küçük bir alana-bekçi kabini belediye denetim memuru da yerleştirildi ki bu kabinin kantara çok yakın olduğu için hayati tehlikesi var kaza durumunda.Ayrıca kliması olmayan ve çok yoğun bir tozun olduğu bu ortamda mayıs sonuna kadar çalışırken 37 gün öncesinden ayrılıcağımı işyeri sahibine,işletme şefine ve muhasebeye sözlü olarak ilettim. alacaklarımn ödenmesi bana hiçbir çıkış işlemi yapılmazken bir sonraki ay 1400 tl banka hesabına yatırıldı. daha önceki aylarda 1400 +elden 100 tl ödeme yapılıyordu, mayıs ayı elden ödemeside yapılmadı.benim haftalık 45 saati aşan sürelerdeki fazla mesai ücreti onun dışında bazı akşamlar 9-10 a kadar yapılan bazı resmi tatil ve pazar günleri çalışmalarımdan doğan fazla mesai ücretlerini nasıl alabilirim.bana ne önerirsiniz. Teşekkürler

 4. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben aralik 2013 den bu yana bir sirkete bağlı site güvenliğinde çalışmaktayım.
  2016 yılında asgari ücrete yapilan zamlar neticesinde aldığımız 217 tl lik yol yemek yardımı 125 tl ye düşürüldü. Şirket yöneticileri ve site yönetimi ile yaptığımız görüşmeler olumsuz yanıtlandi. O psiklojiyle şubat 2016 da durumumu cimer ve bimer e yazdim. Bu yılın ilk gunlerinde de bu basvurumu incelemek üzere müfettişler geldi. Bizim lehimizde sonuc çıktı. Bir yıllık arafaki fark ücretlerini toptan multinete yatirdilar.
  Nisan 1 de projemiz bitiyor. Aldigim duyumlara göre şirket yönetimi benim bu başvurumdan dolayı, uzak projelere yönlendirerek istifami sağlamak niyetindelermis.
  Ben bu duruma mahal vermemek için,
  @ yıllık en fazla 240 saat fazla mesai şartının uzerinde bir çalışmayı ( 310/380saat arası )
  @ ara dinlenmelerin kullandirimamasi ve ucretinin odenmemesini
  @ aldığımız yol yemek yardımının maaş bordrolarında gösterilmemesini
  @ 2015 ten 4 , 2016 dan 14 günlük yıllık izin günlerimin olmasini
  @ iyi niyetin dışına çıkıp mobing uygulanıyor olmasını,
  gerekçe göstererek ve ispatlayarak tek taraflı fesih ihtarnamesi göndersem, olay mahkemeye intikal etse davayı kazanma durumum ve tazminat alma durumum nasıl olur.
  Bu konuda degerli görüşlerinizi paylaşarak yardımda bulunursanız size çok müteşekkir kalırım.
  Not: fazla mesai icin muvafakatname imzalamıştık, bu yıl hariç. Bunu ise devam edebilmek için yapmıştık. Sartlar değişti. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

  1. Merhaba. İşten ayrılırken haklı bir nedene dayanırsanız ve bunu mahkemede ispat edebilirseniz elbette mahkeme lehinize karar verecektir. Yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılması, ara dinlenmesi kullandırılmaması, elden para ödenmesi ve diğer bahsettiğiniz hususlar birer haklı fesih nedenidir. Önemli olan bunların her hangi birinin varlığını mahkemede ispat etmenizdir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.