Yeni iş arama izni dilekçesi örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

İş arama izni, ihbar süresini kullanmakta olan işçiye tanınan önemli bir haktır. Bu hakkın kullanılması için her zaman ihtiyaç duyulmasa bile, eğer bir iş arama izni dilekçesi örneğine ihtiyacınız varsa, bunu sizin için hazırladık.

Yeni iş arama izni nedir?

Yeni iş arama izninin ne olduğunu ve nasıl hesaplanması gerektiğini şu yazımızda açıklamıştık: iscidunyasi.com/yeni-is-arama-izni-nasil-hesaplanir

Kısaca tekrarlamak gerekirse; yeni iş arama izni, ister işçi ister işveren tarafından fesih yapılacak olsun; İş Kanununun 17 ve 18’inci maddeleri kapsamında yapılan bildirimli fesihlerde gündeme gelen bir haktır. Bilindiği üzere bildirimli fesihte işçinin ihbar süresi kadar çalışması gerekir.

İşte bu ihbar süresi müddetince işçiye, yeni iş araması için izin verilmesi gerekir. İş Kanununun emrettiği bu hususu Yargıtay bir adım ileri götürmüş ve işçi iş bulmuş olsa bile bu hakka sahip olduğunu; çünkü daha iyi bir iş bulmasının her zaman mümkün olduğunu ifade etmiştir.

yeni iş arama izin dilekçesi

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 

İş arama izni günde kaç saat?

İş Kanununun 27’nci maddesine göre iş arama izni günde 2 saatten az olamaz. O halde, iş sözleşmesinde ya da başkaca bir metinde daha çok süre öngörülmemişse, işçi ihbar süresi boyunca günde 2 saat iş arama iznine sahip olacaktır. Bu süre az gibi görünse bile, işçinin bu süreleri birleştirip toplu kullanma hakkı vardır.

İş arama izninin toplu kullanılması

Bu süreleri toplu kullanmak işçinin inisiyatifindedir; ancak bu şekilde kullanmak isteyen işçi, bu toplu süreleri işten ayrılacağı günden evvelki günlere denk getirmek zorundadır. Örneğin yeni iş arama izinlerinin toplanması sonucu 3 gün bulunuyorsa, işçi ihbar süresinin son 3 gününü çalışmayacaktır. Yoksa, 2 gününü birlikte ve 1 gününü ayrıca kullanması mümkün değildir.

 

İş arama izninin günlük kullanılması

İş arama izninin günlük kullanılması halinde, bu sürelerin hangi saatlerde kullanılacağını belirleme yetkisi işverene ait olacaktır. Neticede işyeri düzenini belirleyen ve kuralları koyan işveren olduğuna göre, yönetim hakkı kapsamında böyle bir yetkisinin olması da normaldir.

iş arama izni talep dilekçesi

Yeni iş arama izni dilekçesi

Yeni iş arama izni günlük ya da toplu kullanılabildiğine göre; biz de sizin için 2 farklı iş arama izni dilekçesini word formatında hazırladık.

Aşağıdaki ilk dilekçe, iş arama iznini günlük kullanmak isteyen işçiler içindir. Günlük kullanımda saatleri işverenin belirleme hakkının olduğunu yukarıda belirtmiştik; fakat bu işçinin iş arama izni kullanacağı saatleri talep edemeyeceği anlamına gelmez:

drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQUzZEUnh1R2FxWkE

İkinci dilekçe ise iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçiler için hazırlanmıştır. Her iki dilekçedeki tarih, isim ve benzeri bilgileri düzenlemeyi lütfen unutmayın.

İndir


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. merhaba Ben vardiyalı olarak belirisiz süreli şözlemesi çatısı altında çalışan biriyim. 20.09.2016’da yasal ihbar sürem olan 2 hafta önceden işten ayrılacağımı bildirdim. Fakat iş arama izni ilgili haklarımı şimdi öğrenmiş oldum. İş arama izni kullanmak yerine erkenden çıkmak istesem, Yinede geri kalan 12.5 günlük ücretim maaşıma yansıtılır mı? böyle bir hak kullanımım olabilir mi?

    1. İş arama izni toplu olarak da kullanılabilir. Bu durumda toplam iş arama izniniz kadar önceden işten ayrılabilirsiniz. İhbar süresine ait ücretlerinizin de kesintisiz ve tam olarak ödenmesi gerekir.

  2. Merhaba

    Belirli süreli iş sözleşmesine iş arama hakkımız var mı, varsa hesabı belirli süreli iş sözleşmesindeki gibi mi yapılır

    teşk

    1. Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesinde ihbar süreleri söz konusu olmayacağından, iş arama izni hakkı da bulunmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.