Yeni iş arama izni nasıl hesaplanır?

İş arama izni hesaplaması

İş arama izninin ne olduğunu “Yeni iş arama izni nedir?” başlıklı şu yazımızda açıklamıştık. Aynı şekilde iş arama izni kullanmak isteyen işçi için 2 ayrı iş arama izni dilekçesi örneğini de sizler için hazırlamıştık.

Bildiğiniz üzere işçinin bu konuda bir seçimlik hakkı mevcut. İster yeni iş arama iznini günlük isterse toplu kullanabiliyor.

İş arama izninin günlük kullanılması

Bu durumda hesap çok kolay. İş Kanununa göre iş arama izni en az iki saat verildiğinde işçi çalıştığı iş günlerinde en az iki saat istediği saatte bu iznini kullanabilir. Burada bir sıkıntı yok.

İş arama izninin toplu kullanılması

Bu durumda bir hesaplama yapmak gerekiyor. Şöyle ki; bu iş arama izninin toplu olarak kullanılması halinde, kullanılacak izin günlerinin işçinin işten ayrılacağı günlerin hemen önüne denk getirilmesi gerekiyor. Bu durumda günlük 2 saat iş arama izinlerinin toplanması ve güne çevrilmesi gerekecek.

Hesap çok kolay

İş arama izni bildiğiniz gibi işçinin bildirim yani ihbar süreleri boyunca veriliyor. O halde işçinin ihbar süresi kaç gün ise bu günler 2 ile çarpılacak ve sonra tekrar güne çevrilecektir.

Örnekler

Bunun için 4 örnek yapalım ve konuyu tam olarak anlayalım. Dört örnekte de işçinin haftada 6 gün çalıştığını ve iş arama izninin günlük 2 saat olduğunu varsayıyoruz. Ayrıca bilinmesi gerekir ki İş Kanuna göre günlük çalışma süresi 7,5 saattir.

 • İşçinin ihbar süresi 2 hafta olsun. Bu durumda 2 haftada 6’şar iş gününden 12 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 12 × 2 = 24 saattir. 24 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 24 ÷ 7,5 = 3,2. Bu durumda işçi tam olarak 4 gün önce mesaisinin bitmesine 1,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 4 hafta olsun. Bu durumda 4 haftada 6’şar iş gününden 24 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 24 × 2 = 48 saattir. 48 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 48 ÷ 7,5 = 6,4. Bu durumda işçi tam olarak 7 gün önce mesaisinin bitmesine 3 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 6 hafta olsun. Bu durumda 6 haftada 6’şar iş gününden 36 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 36 × 2 = 72 saattir. 72 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 72 ÷ 7,5 = 9,6. Bu durumda işçi tam olarak 10 gün önce mesaisinin bitmesine 4,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 8 hafta olsun. Bu durumda 8 haftada 6’şar iş gününden 48 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 48 × 2 = 96 saattir. 96 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 96 ÷ 7,5 = 12,8. Bu durumda işçi tam olarak 13 gün önce mesaisinin bitmesine 6 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.

Sonuç

Sonuç olarak haftada 6 gün çalışılan ve işçiye günlük 2 saat iş arama iznin verildiği bir işyerinde;

 • Kıdemi 6 aydan az olan işçi işten ayrılma gününden 4 gün önce mesaisinin bitmesine 1,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi 6 aydan bir buçuk yıla kadar olan işçi işten ayrılma gününden 7 gün önce mesaisinin bitmesine 3 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi bir buçuk yıldan üç yıla kadar olan işçi işten ayrılma gününden 10 gün önce mesaisinin bitmesine 4,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi üç yıldan fazla olan işçi işten ayrılma gününden 13 gün önce mesaisinin bitmesine 6 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.

Not:

İşçi ile işveren anlaşırsa, günlerden arta kalan saatler işçinin çalıştığı iş günlerine örneğin “yarım saat” ya da “bir saat” şeklinde yansıtılarak bu küsuratlar eritilebilir.

27 Yorum

 1. Mustafa Bey Merhaba
  8 haftalık ihbar süresi olan bir işçi toplu kullanmak istediğinde 13 günlük iznini örneğin 18.05.2017-30.05.2017 tarihleri arasında resmi tatil ve pazarlarını dahil edilecek mi?
  teşekkür ederim

  1. Merhaba. Resmi tatil ya da hafta tatili günleri, yeni iş arama izninin hesabında dikkate alınmaz. Aynı şekilde işçiye iş arama izni toplu kullandırılacaksa, tabi ki hafta tatili ve resmi tatil günlerinin hesaba katılmaması gerekir. Çünkü iş arama iznini hesaplarken de haftayı 6 gün kabul etmiştik. O halde kanaatimce, 13 gün önce dendiğinde, eğer 2 hafta tatili araya giriyorsa o zaman bunun 15 gün olarak anlaşılması daha doğru olacaktır.

 2. Mustafa Bey merhaba
  8-18 çalışan bir şirkette 16 aydır çalışıyordum. 8 Mayıs 2017 tarihinde istifa dilekçemi verdim. Iş arama izinlerimi toplu kullanmak istediğimi bildirdim. IK iş feshi tarihini söylemiyor, yardımcı olur musunuz? Son iş günüm ne zaman?
  Teşekkürler

  1. Ahmet bey 16 ay kıdeminiz olduğuna göre 4 hafta ihbar süreniz var. Buna göre hesaplamanız gerekir. Ben buradan bir rakam söylesem de, size en doğru bilgiyi İK verecektir.

   1. Mustafa bey
    Hesap yapamamaktaki problemin şudur; 19-20 Mayıs tarihlerinde resmi tarih olduğu için o günlerde 2 günlük iş arama iznim olacak mı olmayacak mı?
    Sizde istediğim destek toplam kaç saat iş arama hakkına sahip olacağım.
    Desteğimiz için teşekkürler

    1. Ahmet bey genel tatil günlerinde iş arama izni verilmez. Dolayısıyla bu günlerin hesaptan düşülmesi gerekir. 8 Mayısta dilekçe verdiğinize göre; 4 haftada 6 iş gününden 24 iş günü olması gerekirken, genel tatil nedeniyle 23 iş günü (sadece 19 mayıs) çalışacaksınız. 23 gün çarpı 2 saat = 46 saat iş arama izniniz olacak. Bunu da 7,5’a bölersek 6,13’ü buluruz. Bu da demektir ki 4 haftanın bittiği günden 7 gün önce, mesai saatinin bitimine 1 saat kala çıkabileceksiniz.

 3. Merhaba mustafa bey. Şirketim ihbar çekti fakat iş arama izinlerini kullandırmayacağını ve bunun ücretini ödeyeceğini söyledi. Bunu nasıl hesaplayabiliriz. bir formülü varmı ve brütten mi yoksa net elimize geçen paradan mı hesap yapılacak. Hesaplama formülü varsa paylaşırmısınız.

 4. Merhaba 4 haftalik ihbarim var tarafima iletildi gunluk 2 saat iş arama hakkini is veren kullandirtmayip ucretini vereceğini soyledi o da 6 günlük oldugunu soyluyor dogrumudur ve bu asamada is arama suremde isveren calistirdigi icin 100%100 yüzlü verilmesi soyleniyor 4857 sayili kanunda is vereen bunu kabul etmiyor ne yapmam gerekiyor teşekürler

 5. Merhaba,
  Ben bir inşaat mühendisiyim.Dün işyerinden çıkarılacağımı öğrendim.Yazıda okuduğum üzere iş arama izni minimum 2 saat ve bunu şirketin işçiye kullandırması zorunlu.Bugün ise şöyle bir sorunla karşılaştım.Mesai saatimiz normal şartlarda 18:00 da bitiyor.Ben 16:00 da işyerinden çıktım.Bu durumdan şantiyemizdeki personel işler müdürünün haberi ve izni var.Ancak kısım şefimizin bana söylediği şu : ”Benden habersiz şantiyeden çıkamazsınız.Bu yaptığınız suç, 1 kuruş para almadan burdan göndericem seni. ”

  Böyle bi durum mümkün müdür ?

  1. Elbette değil. Ama işten çıkarılacağınız size yazılı olarak bildirildi mi? Öyleyse, işyerine bir dilekçe vererek hangi saatler arasında iş arama izninizi kullanacağınızı beyan etmenizde fayda var.

  1. Deneme süresi içinde ihbar süresi kullanılmaz. Ama işvereniniz illa ki kullandırıyorsa iş arama izni de kullandırılabilir.

 6. İyi çalışmalar ben 19 haziran2016 da is aktim fesh oldu ama is arama izni kullanmadim bi ücrete ödenmedi tarafıma hak.şuan bitmismidir yoksa talep edebilirmiyim şirketten. Fesih yazım 10 mayis 2016 geldi

  1. Elbette, kullandırılmayan iş arama izinlerinizin ücretininin zamlı olarak ödenmesini talep edebilirsiniz.

 7. İyi gunler 12 24 sistemin de çalışıyorum haftalık izin yok ihbar surem 2 hafta iş arama iznimi toplu olarak kullanmak istiyorum hesaplar Ken nasıl hesapliyacam kaç gün oluyor teşekkür ederim

  1. İyi günler. Hangi sistemde çalışırsanız çalışın, toplam iş arama izin saatinizi 7,5’a bölerek gün sayısını bulabilirsiniz. Bir başka deyişle, her 7,5 saat bir güne karşılık gelecektir.

 8. ücretli iş aama izinlerimi akşama alıyorum normalde 18,30 çıkış saatimiz ben 16,30 da çıkış alıyorum. işveren bunu sorun olarak görüyor ? istediğim saatte kullanma hakkım yokmudur ?

 9. 24.04.2016 tarihinde işe başladım ve bugün işveren ihbar gönderdi 31.08.2016 tarihinde sözleşmemin fesih edeceklermis. Günlük 3 saat iş arama izni vermişler bu 3 saati toplu bir şekilde kaç gün olarak kullanabiliriz. İşveren bu 3 saatlik is arama iznini kullandirmayip bizi calistirdiginda tazminat alabilirmiyiz? Benim çalışma saatleri esnek ?

  1. Aslında yazıda, sorduğunuz soruların cevapları mevcut. Günlük 3 saat iş arama izniniz olduğuna göre hesabı siz de yapabilirsiniz. Eğer çalıştırılırsanız da zamlı olarak ücretini almanız gerekir.

 10. Merhaba,

  İş Kanuna göre günlük çalışma süresi 7,5 saattir. demişsiniz yazınızda öğle yemeğini düşünde günde 9 saat çalışıyorum (08-18:00 arası). 8 hafta ihbar sürem var. İnsan kaynakları 14.03.2016 da verdiğim istifa için ihbar son çalışacağım gün olarak 9 saat üstünden 26 nisan olarak hesapladı. Doğru mudur?

  1. 14 martta dilekçe verdiğinize göre 8 hafta sonra yani 8 mayısta iş akdiniz feshedilmiş sayılacaktır. Ancak 13 günlük çalışma sürenize denk gelen iş arama izniniz düşüldüğünde işyerinizin hesaplaması doğru gibi görünmektedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir