Yeni iş arama izni nasıl hesaplanır?

İş arama izni hesaplaması

İş arama izninin ne olduğunu “Yeni iş arama izni nedir?” başlıklı şu yazımızda açıklamıştık. Aynı şekilde iş arama izni kullanmak isteyen işçi için 2 ayrı iş arama izni dilekçesi örneğini de sizler için hazırlamıştık.

Reklam

Bildiğiniz üzere işçinin bu konuda bir seçimlik hakkı mevcut. İster yeni iş arama iznini günlük isterse toplu kullanabiliyor.

İş arama izninin günlük kullanılması

Bu durumda hesap çok kolay. İş Kanununa göre iş arama izni en az iki saat verildiğinde işçi çalıştığı iş günlerinde en az iki saat istediği saatte bu iznini kullanabilir. Burada bir sıkıntı yok.

İş arama izninin toplu kullanılması

Bu durumda bir hesaplama yapmak gerekiyor. Şöyle ki; bu iş arama izninin toplu olarak kullanılması halinde, kullanılacak izin günlerinin işçinin işten ayrılacağı günlerin hemen önüne denk getirilmesi gerekiyor. Bu durumda günlük 2 saat iş arama izinlerinin toplanması ve güne çevrilmesi gerekecek.

Hesap çok kolay

İş arama izni bildiğiniz gibi işçinin bildirim yani ihbar süreleri boyunca veriliyor. O halde işçinin ihbar süresi kaç gün ise bu günler 2 ile çarpılacak ve sonra tekrar güne çevrilecektir.

Örnekler

Bunun için 4 örnek yapalım ve konuyu tam olarak anlayalım. Dört örnekte de işçinin haftada 6 gün çalıştığını ve iş arama izninin günlük 2 saat olduğunu varsayıyoruz. Ayrıca bilinmesi gerekir ki İş Kanuna göre günlük çalışma süresi 7,5 saattir.

 • İşçinin ihbar süresi 2 hafta olsun. Bu durumda 2 haftada 6’şar iş gününden 12 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 12 × 2 = 24 saattir. 24 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 24 ÷ 7,5 = 3,2. Bu durumda işçi tam olarak 4 gün önce mesaisinin bitmesine 1,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 4 hafta olsun. Bu durumda 4 haftada 6’şar iş gününden 24 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 24 × 2 = 48 saattir. 48 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 48 ÷ 7,5 = 6,4. Bu durumda işçi tam olarak 7 gün önce mesaisinin bitmesine 3 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 6 hafta olsun. Bu durumda 6 haftada 6’şar iş gününden 36 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 36 × 2 = 72 saattir. 72 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 72 ÷ 7,5 = 9,6. Bu durumda işçi tam olarak 10 gün önce mesaisinin bitmesine 4,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • İşçinin ihbar süresi 8 hafta olsun. Bu durumda 8 haftada 6’şar iş gününden 48 gün vardır. İşçinin toplam izin süresi ise 48 × 2 = 96 saattir. 96 sayısını 7,5’a bölünce çıkan sonuç bize işçinin işten ayrılmadan kaç gün önceden itibaren işe gelmeyeceğini gösterecektir. 96 ÷ 7,5 = 12,8. Bu durumda işçi tam olarak 13 gün önce mesaisinin bitmesine 6 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.

Sonuç

Sonuç olarak haftada 6 gün çalışılan ve işçiye günlük 2 saat iş arama iznin verildiği bir işyerinde;

 • Kıdemi 6 aydan az olan işçi işten ayrılma gününden 4 gün önce mesaisinin bitmesine 1,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi 6 aydan bir buçuk yıla kadar olan işçi işten ayrılma gününden 7 gün önce mesaisinin bitmesine 3 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi bir buçuk yıldan üç yıla kadar olan işçi işten ayrılma gününden 10 gün önce mesaisinin bitmesine 4,5 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.
 • Kıdemi üç yıldan fazla olan işçi işten ayrılma gününden 13 gün önce mesaisinin bitmesine 6 saat kala işten ayrılacak ve bir daha gelmeyecektir.

Not:

İşçi ile işveren anlaşırsa, günlerden arta kalan saatler işçinin çalıştığı iş günlerine örneğin “yarım saat” ya da “bir saat” şeklinde yansıtılarak bu küsuratlar eritilebilir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

49 Yorum

 1. Merhaba mustafa bey ıse 18.10.2017 basladım 21.11.2017 cıkısımı verdıler 15 gunluk ıs arama bedelını ala bılıyormuyum

    1. Deneme süresi olduğu için işverenin size ihbar süresi kullandırma ve dolayısıyla iş arama izni verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

 2. Merhaba Mustafa bey. Ben güvenlik görevlisi olarak hafta îçi beş gün 08:00 18:00 olarak çalışıyorum.tek bayan güvenlik benim diğer güvenlik arkadaşlar 3 vardiyada çalışıyor.ben yarım saat yemek molasını kullanıyorum ama puantajda 1 saat kesinti görünüyor.bizim çıkışımızı verdiler 56 günlük ihbar sürem başladı.2 saat iş arama ücretimi haftalık 5 gün olarak hesaplamışlar diğer arkadaşlarıma 6 gün üzerinden bana 5 gün üzerinden.ben onlardan az çalışmıyorum hatta fazlam oluyor.bordromda haftaiçi 6 görünüyor yıllık izinlerde 6 sayılıyor ama iş arama ücretim 5 günden yatıyor benmi yanlış düşünüyorm sizce doğrsu nedir yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Merhaba. İş arama izni iş günlerinde verilebilir. Buna göre, kanaatimce 6 gün üzerinden hesaplanması gerekir. Toplu olarak kullandırılacaksa, doğru olan budur.

   1. Mustafa bey çok teşekkür ederim.Avukata gittim fazla mesai talep etmem gerekiyormuş ,zaman aşımından son 5 yıl için talep etmem gerekiyor,malesef kazanacağım miktar zaten avukat masrafı

 3. Merhabalar Mustafa Bey,
  Düşündüm taşındım, işin içinden çıkamıyorum.

  15 Şubat 2014 tarihinde başladığım işimden 7 Haziran 2017 tarihinde istifa ettim. ihbar sürem 8 hafta ancak iş arama iznimi de toplu olarak kullanmak istediğimi yöneticime dilekçe ile bildirdim. Ramazan Bayramı haftasında (26-30Haziran) iş yerinde herkesin tatil talebi gerekçesiyle toplu izne çıkartılmaktayız. Bu durum benim sürecimi nasıl etkileyecek?
  ayrıca mesai saatlerim 09.00-18.00 ve hafta içi 5 gün, ama izne çıktığımız zaman cumartesi günü de izin günümüzden eksiltilmekte.

  Sonuç olarak hesabımı nasıl yapmalıyım? Çok rica ediyorum benim için bir hesap yapmanız mümkün müdür? (Şirkette İK departmanı yok ve bilgi alamıyorum.) Bu zor durumda bana yol göstermenizi rica ederim.

  Değerli yanıtınızı bekler, sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu ve keyifli bir bayram geçirmenizi dilerim.

  1. Cansu hanım, size de iyi bayramlar dilerim. Önce şunu söylemem gerekir ki, hafta tatili ve genel tatil günlerinde işçiye iş arama izni kullandırılamaz. Yani size gümlük 2 saat iznin her iş günü için verilmesi gerekir. Ama siz toplu kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda hesap aslında basit. Diyelim ki kıdeminiz 3 yılın üstünde ve 8 hafta ihbar süreniz var. Bunun son günü örneğin 3 Ağustos 2017’ye gelsin. Bu durumda sizin bu tarihten 13 gün önce işten ayrılma hakkınız vardır. O halde yaklaşık olarak 20 Temmuzda ayrılabilirsiniz. Araya bayram girmesi sizin durumunuzu değiştirmeyecektir. Çünkü öyle ya da böyle, iş arama izni toplu olarak kullanılacaksa, ancak işten ayrılmadan önceye denk getirilebilir. (Tarihleri ortalama yazdım, siz tek tek sayarak tam tarihleri bulabilirsiniz.)

   1. Çok teşekkür ederim Mustafa Bey. Yarın ayrılma günümü görüşeceğim muhasebe ile. Maalesef bana halen bir bilgi vermediler. 7 Hazirandan(istifamı o gün verdim) 8 hafta sayınca araya giren bayram tatili dahil 3 Ağustos günü benim son günüm oluyor. Ancak iş arama iznimi toplu kullandığım için 20 Temmuz benim son iş günüm olacak. O gün de çalışacak mıyım? Ve ayrıca bayramı birleştirerek düştükleri günleri ekstra çalışmam gerekecek mi? Çıkışımı alırken yapmam gereken ekstra bir şey var mı?

    Size çok fazla soru sordum, lütfen kusura bakmayınız. Şuan bu hesaplamalar gerçekten çok yabancısı olduğum konular olduğu için kendimi çok cahil hissettiğimden aptalca sorular sormuş olabilirim.

    Yardımlarınızı rica ederim.

    1. Cansu hanım, yazı içeriğini kendinize göre yorumlamanız daha doğru olacaktır. Soru sormanız çok doğal, cevap vermek benim için sorun olmaz. Ama bana net tarih/rakam sorulduğunda, bunun cevabını vermekten özellikle kaçınıyorum; çünkü net bilmediğim konuda yorum yaparak kimseyi yanıltmak istemem.

   2. Merhaba Mustafa Bey,
    Ben 2.09.2016 ise basladigim sirketten 04.09.2017 ayrilmayi dusunuyorum. Vardiyali calisiyorum ve ayda 8 gun izinimiz var. Ayrica gunde toplam 9 saat calisip 1 saat molamiz oluyor. Toplu is arama gunlerim ik departmanindan bana 5 gün olarak sunuldu. Arastirma yaptigimda yoplu is arama saatim gunluk 7.5 saate bolunmesine gordum( yasal olan calisma saati), bu sartlarda ben 7 gun izinli olmaliyim. Benim is yerim 9 saate bolunce daha az bir gun sayisi ortaya cikiyor dogal olarak (5gun). Hangisi dogru, hakkim olan nedir, yol gosterirseniz cok sevinirim.
    Tesekkurler

    Ps. Yorum gonder butonu calismadigi icin, burdan denedim.

    1. Merhaba. 9’a değil 7,5’a bölünmesi gerekir. Bu çok nettir. Ama bu konuda işverene derdinizi anlatamıyorsanız, onların verdiği kadar izin kullanın ve işten ayrıldıktan sonra dava açarak kalan hakkınızı alın. Ama bu yazının bir çıktısını da gösterebilir ve ikna etmeye çabalayabilirsiniz.

     1. Merhaba, yanitiniz icin tesekkur ederim. Dediğiniz şekilde ilgili departmana sundum, ve baska bir sorun ile karşilaştim. Ihbar suresi icerisinde tatil gunlerimi ve bayram tatilini eklemediler, dolayisiyla farkli bir hesap ortaya cikti. Istifami 9.08.2017 da sundum ve 5.09.2017 cikisim verilecek.
      Bu sure icerisinde calisma gunlerim su sekilde:
      09.08, 10.08, 11.08, 15.08, 16.08, 17.08, 19.08, 20.08, 21.08, 22.08, 24.08, 25.08, 26.08, 27.08, 29.08

      Izin gunlerim ve bayram dahil su sekilde

      12.08, 13.08, 14.08, 18.08, 23.08, 28.08, 30.08, 31.08, 01.09, 02.09, 03.09, 04.09.

      Burda sadece calistigim gunler baz alindi toplu is arama izninde. Bu hesaplama dogrumudur veya bu calisma ve izin gunlere gore toplu is arama iznim nekadar olmali.
      Simdiden cok tesekkur ederim

     2. Elif hanım, toplu iş arama izni, adından da anlaşılacağı üzere, sizin günlük iş arama izinlerinizin toplamından ibarettir. İşçiye hafta tatilinde ya da resmi tatilde ya da izin gününde iş arama izni verilmez. Dolayısıyla, toplu iş arama izni hesaplanırken, buna benzer günlerin hesaba katılmaması doğrudur.

 4. Merhaba Mustafa Bey,

  Yarım zamanlı olarak çalışmaktayım. Bugün istifamı şirketime verdim. 4 Haftalık ihbar süresince çalışmam gerektiğini söylediler. Haftada 5-6 gün toplamda 30 saat çalışıyorum. İş arama izni hakkım yarı zamanlı çalışanlar için nasıl olmakta? Toplamda kaç gün toplu şekilde kullanabilirim çıkış tarihimi erken alabilmek için. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Yılmaz bey, çalışma sürenize oranlayarak iş arama izninizi bulabilirsiniz. Eğer çalışma süreniz mesela 30 saat ise, o halde 2 saat değil de bunun 2/3’ü kadar iş arama izniniz var demektir. 4 haftalık ihbar süreniz olduğuna ve her haftada 6 iş günü olduğuna göre 2 saatin 2/3’ü ile 24 ü çarparak toplu kullanım sürenizi bulabilirsiniz.

 5. Merhaba Mustafa Bey,
  30.11.2016 tarihi itibari ile işe başladım. İşyerinde anlaşmazlıklar olması sebebi ile
  geçen hafta 08.06.2017 tarihinde istifamı verdim.
  Birebir şirket patronu ile görüştüğüm için bu süreçlerle ilgili bilgilendirme yapılmadı bana malesef.Daha doğrusu yerime birini buldukları zaman ben işten ayrılacağım şeklinde konuşmuştuk. Ama şu an öğreniyorum ki ihbar süresi boyunca çalışacakmışım.
  Başta böyle konuşulduğu için iş arama iznimi kullanma talebinde bulunmamıştım.Bugün muhasebe ile konuştuğumda bana günlük 2şer saat kullanabileceğimi söylediler.Fakat ben toplu olarak kullanmak istediğimi belirttim.Konu ile ilgili kimse doğru düzgün bilgilendirme yapmıyor bana malesef. İznimi toplu olarak kullanma hakkımı kayıp mı ettim? İstifa dilekçe tarihinden itibarende bu iznimi hala kullandırmadılar bana. Ne yapmalıyım sizce?Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Esra hanım, ihbar sürenizi çalışacaksanız, iş arama iznini nasıl kullanacağınızı siz belirleyebilirsiniz. Eğer bu izin size kullandırılmazsa, zamlı olarak ücretinin ödenmesi gerekir. Her şeye rağmen bu izni kullanmazsanız, işten ayrıldıktan sonra dava açın ve hakkınızı alın. Şu aşamada bir başka yol da, size iş arama izni kullandırılmadığı için haklı fesih yapmanızdır. Bu yöntem biraz karışık da olsa, iş sözleşmeniz halen devam ettiği için, işveren İş Kanunu hükümlerine uymakla mükelleftir ve uymazsa siz derhal bir ihtarname çekerek de işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz. Tercih sizin.

 6. Mustafa Bey Merhaba
  8 haftalık ihbar süresi olan bir işçi toplu kullanmak istediğinde 13 günlük iznini örneğin 18.05.2017-30.05.2017 tarihleri arasında resmi tatil ve pazarlarını dahil edilecek mi?
  teşekkür ederim

  1. Merhaba. Resmi tatil ya da hafta tatili günleri, yeni iş arama izninin hesabında dikkate alınmaz. Aynı şekilde işçiye iş arama izni toplu kullandırılacaksa, tabi ki hafta tatili ve resmi tatil günlerinin hesaba katılmaması gerekir. Çünkü iş arama iznini hesaplarken de haftayı 6 gün kabul etmiştik. O halde kanaatimce, 13 gün önce dendiğinde, eğer 2 hafta tatili araya giriyorsa o zaman bunun 15 gün olarak anlaşılması daha doğru olacaktır.

 7. Mustafa Bey merhaba
  8-18 çalışan bir şirkette 16 aydır çalışıyordum. 8 Mayıs 2017 tarihinde istifa dilekçemi verdim. Iş arama izinlerimi toplu kullanmak istediğimi bildirdim. IK iş feshi tarihini söylemiyor, yardımcı olur musunuz? Son iş günüm ne zaman?
  Teşekkürler

  1. Ahmet bey 16 ay kıdeminiz olduğuna göre 4 hafta ihbar süreniz var. Buna göre hesaplamanız gerekir. Ben buradan bir rakam söylesem de, size en doğru bilgiyi İK verecektir.

   1. Mustafa bey
    Hesap yapamamaktaki problemin şudur; 19-20 Mayıs tarihlerinde resmi tarih olduğu için o günlerde 2 günlük iş arama iznim olacak mı olmayacak mı?
    Sizde istediğim destek toplam kaç saat iş arama hakkına sahip olacağım.
    Desteğimiz için teşekkürler

    1. Ahmet bey genel tatil günlerinde iş arama izni verilmez. Dolayısıyla bu günlerin hesaptan düşülmesi gerekir. 8 Mayısta dilekçe verdiğinize göre; 4 haftada 6 iş gününden 24 iş günü olması gerekirken, genel tatil nedeniyle 23 iş günü (sadece 19 mayıs) çalışacaksınız. 23 gün çarpı 2 saat = 46 saat iş arama izniniz olacak. Bunu da 7,5’a bölersek 6,13’ü buluruz. Bu da demektir ki 4 haftanın bittiği günden 7 gün önce, mesai saatinin bitimine 1 saat kala çıkabileceksiniz.

 8. Merhaba mustafa bey. Şirketim ihbar çekti fakat iş arama izinlerini kullandırmayacağını ve bunun ücretini ödeyeceğini söyledi. Bunu nasıl hesaplayabiliriz. bir formülü varmı ve brütten mi yoksa net elimize geçen paradan mı hesap yapılacak. Hesaplama formülü varsa paylaşırmısınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.