Yılda 270 Saatin Üzerindeki Fazla Çalışma Ücretleri Ödenir Mi?

270 saatin üzerinde fazla çalışma

Fazla çalışma, İş Kanunun öngördüğü bir çalışma olmakla birlikte sürekli değil arızidir. Bu; fazla çalışmanın değil, normal sürelerle çalışmanın esas olduğu anlamına gelir. Buna rağmen, fazla çalışmanın gerek olabileceğini öngören İş Kanunu, bu kavramı düzenlemiş, düzenlerken de sınırlarını ayrıca çizmiştir.

Fazla çalışmanın tanımını ve ücretinin nasıl hesaplandığını şu yazımızda açıklamıştık. Bununla birlikte fazla çalışmaya dair denkleştirme, fazla çalışma muvafakatnamesi, ücret bordrosunun imzalanması ve fazla çalışma ücreti yerine izin verilmesi konularını da ayrıca yazı konusu yapmıştık.

Burada kısaca bahsetmek gerekirse fazla çalışma, işçinin haftalık 45 saati aşan çalışmasıdır. Gün ya da ay hesabı yapmaksızın, hafta bazında hesaplanmak kaydıyla işçinin çalışma süresi 45 saati aştığında, 45 saatin üzerindeki bu çalışmalar fazla çalışma kabul edilmekte ve bu saatlerin ücreti %50 zamlı hesaplanmaktadır.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, İş Kanunu fazla çalışmaya ilişkin bir takım sınırlamalar getirmiştir. Buna göre;
– Fazla çalışma için işçinin onayının alınması
– İşçinin yaptığı fazla çalışma süresinin 270 saati aşmaması
– Gece döneminde fazla çalışma yapılamaması (Turizm, özel güvenlik, sağlık hizmetleri sektörleri hariç)
gerekmektedir. Ayrıca hangi işlerde fazla çalışma yapılamayacağı ve hangi işçilerin fazla çalışma yapamayacağı da belirlenmiştir.

O halde yazımıza da konu olduğu üzere, bir işçiye yılda 270 saatten çok fazla çalışma yaptırılması yasaktır. Buradaki yıl tabirinden takvim yılını(1 Ocak-31 Aralık) anlamak gerekir. Peki yasak olmasına rağmen işçi yıl içerisinde 270 saatten çok fazla çalışma yaparsa ne olur? Bazı işyerlerinde, 270 saatin üzerindeki fazla çalışmalara zamlı ücret ödenmediği, bazı işyerlerinde ise zamlı ücretlerin elden ödendiği görülmektedir. 270 saatin üzerindeki bu çalışmaların ödenmemesi mümkün olmayıp bu ücretleri elden ödemenin ayrıca başka yaptırımları da bulunmaktadır.

İşçinin şehir dışı mesaisi

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

SONUÇ

Yasaya açıkça aykırı olmasına rağmen, bir işçinin fazla çalıştırılması halinde zamlı ücretinin yine de ödenmesi şarttır. Aksi bir durum, bir yanlışı bir başka yanlışla kapatmak anlamına gelir. İşveren, işçisinin yıllık fazla çalışma süresinin 270 saati aşmamasına dikkat etmekle beraber, bu süre aşıldığında bile işçilerine zamlı ücretlerini ödemeye devam etmek zorundadır. İşçilerine yıllık 270 saatten çok fazla çalışma yaptıran işveren hakkında ise, bu durumun tespiti halinde bile idari para cezası uygulanamamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Merhabalar çalıştığımız yerde 1 yıl içerisinde toplam 1000 (bin) saat mesai yapmaktayız 3 yıldır aynı kurumda çalışıyoruz ilk 2 yıl mesai almadık 3.senede ise 250 saat verdiler ve mesai cizelgemizi kurum kendisi ayarlıyor aylık 100 saat yaptığımız halde 20 saat olarak cizelgeleri doldurup bize imzalatiyorlar parmak izi olarak giriş cikis yapmaktayız ve görev kagitlarimız da mevcut eksik olan mesai ucretimizi alabilirmiyiz alabilirsek ne yapmalıyız

  1. Eksik fazla çalışma ödemesi yapıldığınız düşünüyorsanız ALO 170 ya da BİMER kanalıyla başvuru yapabilirsiniz Mehmet bey. Bunun dışında, işten ayrılmışsanız dava yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Unutmayın, ücretlerde zamanaşımı 5 yıldır. Yani geriye dönük en geç 5 yıla kadar ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

 2. ilk önce teşekkürlerimi iletmek istiyorum çok şeyler öğreniyorum ve öğrendim sayenizde
  bana şu konuda yol gösterirmisiniz
  11.03.2015 işe giriş tarihim.şu andada devam ediyorum.yalnız işyerimizde 100’ü aşkın çalışan var farklı bölümler departmanlar olarak.benim bölümümde 4 arkadaşız.biz haftanın 6 günü 11 saat üzerinden çalıştırılıyoruz.ama fabrikadaki bizim dışımızdakilerin tamamı 5 gün ve 11 saat üzerinden çalıştırılıyor.
  son yapılan asgari ücret artışından sonra maaşımız net 1500 tl’dir şuan.tabi bugüne kadar ses etmedik geçim sıkıntısı işsiz kalmayalım diye ama baktıkki fabrikada vasıfsız iş yapan bir arkadaş veya yeni alınacak vasıf gerektirmeyen bir iş yapacak arkadaş 1300 tl alıyor.bu arkadaş bizden ayda 4 günde fazla tatil yapıyor.yani bu 4 günü gelip mesai yapsa aylık ücreti bizden fazla olacak.yaptığımız iş tecrübe gerektiren iş ilanlarında en az 3 yıl teçrübeli çalışmış denilen türden bir iş o yüzden 1 hafta önce işyerine dedik bu durumu düzeltin bizide diğer bölümlerle eşitleyin cumartesi günleri bizede tatil yapılsın diye.ama tabiki her yerde olduğu gibi bunu kabul etmediler bizde o zaman bu haftadan itibaren cumartesi günleri işe gelmeyeceğiz dedik.maaşlarımız bankaya yatıyor ama hiç aylardır bordro falan imzalatmadılar bordromuzuda göremedik yani ne yazıyor mesai olarakmı gösteriliyor fazla çalıştırılmamız bilmiyoruz.
  diğer bölümler mesai yaptıklarında mesai ücretleride elden ödeniyor sanırım burdada bir yasak işlem yapılıyor vergi kaçırılıyor.birde işe girerken imzaladığımız 2-3 kağıt vardı tabi aptallık edip iyice inceleyip okumadım.acaba diyorum orda cumartesileride çalışacağımı kabul ettiğime dair bir madde olsada bu bizim aleyhimize kullanılabilirmi bir mahkemelik duruma düşersek.
  yani haftalık çalıştığımız saat dinlenme saati olarak geçen süreleride düşersek 57 saat çalışıyoruz demektir.burda bunu isteme hakkımız varmıdır bordroda imzalamadık hani orda yazılıysa aleyhimizde kullanırlar desek oda olmaz sanırım.bize bir yol gösteririmisiniz cumartesileri işe gitmemekle haksız durumamı düşeriz nasıl davranmamız gerek şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sizi yanıltmak istemediğim için net bazı cevaplar vereceğim. Onun dışındakiler sizin takdiriniz olmalıdır. İlk olarak cumartesi konusunda şöyle söyleyeyim; işverenin kanunen işçisine vermek zorunda olduğu hafta tatili günü sayısı 1’dir. Yani işveren, işçisine haftada bir kez 24 saat kesintisiz dinlenme hakkı vermek zorundadır. Bu durumda işvereniniz size örneğin pazar günü tatil veriyorsa yükümlülüğünü yerine getiriyor demektir. Bir de cumartesi vermek zorunda değildir.
   Sizin maaşınızla diğer vasıfsız işçilerin maaşlarına gelince, bu konuda benim bir şey söylemem yanlış olur ama yeni asgari ücret tutarının getirdiği bu sıkıntının sadece sizin işyerinizde olmadığını söyleyebilirim.
   Haftalık 45 saatin üzerndeki çalışmalarınız ise fazla çalışmadır ve elbette bunlara ilişkin zamlı ücretin size ödenmesi gerekir. Bunu ise ancak ücret bordrosunu inceleyerek görebilirsiniz.
   Cumartesi konusunda şu yazımı incelemenizi tavsiye ederim. https://iscidunyasi.com/isci-cumartesi-calismak-zorunda-mi/

 3. birde şunu eklemeyi unuttum benim kıdem tazminatı hakkı kazanmama yani 1 senemin dolmasına 30 gün kaldı.şimdi işyeriyle anlaşamazsak yada işyeri çıkışımızı verirse benim 4 haftalık ihbar sürem var acaba bu kıdemden sayılırmı yani senemin eksik kalan süresinin üzerinemi eklenir.teşekkürler.

 4. Merhabalar mustafa bey iş y alakalı ödemelerde sorun yok maaşlar geç yatırılıyor 21 gunu Aşıyor ve 2 aydır da maas alamıyorum ayrıca biz 12 saat çalışıyoruz ve maaş bordrosunda bu 7.5 saat gosterılıyormus bunu yeni öğrendim alo 170 bana ihtarname çekmem gerektiğini söyledi kıdem tazminatı ve fazla mesai alacaklarım için nasıl bir yol izlemem gerekiyor iş yerin haber vermeden ihtarname cekebılırmıyım

  1. İşten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılabilirsiniz. Siz ihtarname çekerken işvereninizin elbette haberi olmayabilir ama bir süre sonra ona da ulaşacaktır. Bahsettiğiniz hususları ihtarnamede belirtin ve haklarınızın ödenmesini isteyin. Ödenmezse dava açmalısınızç

 5. Öncelikle kolay gelsin. Ben bir sağlık personeliyim. Ve 13 ay çalıştığım iş yerinde 832 saat + iş yerim bi dönem farklı bir yerde extra çalışmaya zorladı 240 saat. Yani toplamda 13 ayda 1000 saati aşan mesaim var. İş yerim bunu odemiyor. Ve bana 50 tane avukata tutsan 270 saatten fazla mesai alamazsn diyor. Ben tüm mesailerimi resmi ve kesin kanıt hükmünde olan belgelerle kanitliyorum. Bu durumda alabilir miyim? Ve. Bir sağlık personelini ayda 360-370 saat çalışmaya zorladiklarndan dolayı ve benim KPSS surecimi ve sağlığımı olumsuz etkilediklerinden dolayı dava acabilirmiyim? Manevi? Mesela dershaneye kayıt yaptrmadm gidemedm. Defalarca kez diş ciye randevu aldm gidemedm. KPSS den düşük aldm. Sırf çalışmak zorundayım diye sustum ama ben manevi tazminat davası açmak istiyorum hakkm var mı?

  1. Mahkeme öyle olduğuna kanaat getirirse, 270 saatin üzerindeki çalışmalar da ödenir. Manevi tazminat kısmı ise özel bir konu ve bir avukata danışmanız gerekir.

 6. Merhabalar ben gece bekciligi yapıyordum dün gece işyeri sahibi beni uykuda yakaladı ve isden çıkardı ben maasimi elden aliyordum 3 yıldır aynı yerdeyim şimdiye kadar maaş bordrosu almadım hiç senelik ve resmi gunlerdede hiç izin kullanmadim haftada 6 gün 12 saat çalışıyordum benim kanunen haklarim varmidir işveren beni tazminatsiz cikarabilirmi şimdiden teşekkürler

  1. Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak işveren haklı bile olsa; geçmişe dönük ücret, fazla mesai, yıllık izin vb. ücretleriniz yine de sizin hakkınızdır.

 7. Merhaba kamu iscisiyim işçinin yıllık 270 saatlik mesaisine haftasonu çalışması saat olarakmi eklenir yoksa haftasonu mesaisi ayrımı değerlendirilir. Yani cumartesi veya pazar çalışmissam bu saat olarakmi ücretlendirilir. Yoksa gün olarakmi. tsk ederim

  1. Sinan bey haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalar fazla mesaidir. Buna göre hesap yapılması gerekir.

 8. Mrb ben özel bir hastanede ambulans soförlüğü yapmaktaydım benim sorum calıstıgım donemlerde 24/48 nobet tutmaktayız yalnız 2 yıl 24/24 nöbet tuttum ve bu her iki nöbet tutugum sürece fazla calısma saatim aylık 256 saati gectiğinde mesaimi aldım acaba diğer alamadığım mesai mi de alabilir miyim

   1. Aldığım fazla mesaiden kastım bizim calısma donemimizde 256 saat calısmamızdan sonra ki saatleri odüyolar ama 256 saate kadar calısmamızda sadece nöbet ücretimiz olan maaslatımız odeniyordu umarım yeteri kadar acıklama yapmışımdır şimdiden ilginiz alakanız için teşekkür ederim

     1. Tesekkurler Zeynel bey peki size bir sorum daha olacak ben 10 Eylül 2012 de işe girdim biz ambulanscılar dogal olarak 24 _48 nobet tuttuğumuz için 48 saat izinli sayıloyoruz yasaya göre ve ben bir konudan dolayı ailemi one surerek tehtid ederek beni işten ayrılmam için istifa etmemi ve herhangi bir ücret oddmiyeceklerini ve tazminat almadan ayrılmamı istediler ve bende dogal olarak istifamı 06 10 2017 de yazdım ama bana yıne o donemde 24 – 24 nobet tutturdular ve ben de sonucta 09 10 2017 de 3600 yasasından yararlanıp işten cıktım ben o donemde 24-24 nobet tutugum için Sgk ya 5700 TL bildiriliyordu ama işten ayrıldıgımda 9 una kadar olan maasım Sgk ya 1800 TL yatırmışlar ve bunun üzerinden bana kıdem tazminatı odeme yaptılar ve ben 10 Eylül 2012 de işe girdiğim ve 09 Eylül 2017 de nöbet den cıktıgımda bana bu yılın izin hakkım olm adıgını ve o yuzden izin parası yaıtmayacaklarını soylrdıler bende nobetımı tuttuğumu ve dogal olarak 10eylül 2017 tarıhınde izinli olduğumu soyledim sizce bu izin ücretini alabilirmiyim cok tesekkur ler sabrınız için

     2. Eğer işten çıkış tarihiniz 9 Eylül ise yıllık izni hak etmemişsiniz demektir. Sonraki günün izin gününüz olması sonucu değiştirmez.

 9. 2014 Ekim ayından bu yana aynı işyerinde çalışmaktayım fazla mesai aylık 70_80 saat yaptığım halde şirket bana her ay 8-16 veya 24 saat gibi bir mesai yazıyor maaş bordrosunda kalan saatleri hukuki yollarla alabilirmiyim hakkım varmı ve ben hiç maaş bordrosu imzalamadim teşekkür ederim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.