Yıllık izin kaça bölünür?

Yıllık iznin bölünmesi

Önemli not: Bu yazının içeriği artık geçerli değildir. 2016 nisan ayında yapılan bir mevzuat değişikliğiyle, yıllık iznin en çok üçe bölünebileceği kuralı kaldırıldı. Ayrıntılı bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz.

İşçinin tüm senenin yorgunluğunu attığı, dinlendiği bir dönem olan yıllık ücretli izin, hem işçi için hem de işveren için önemlidir. İşçi için önemi zaten belli olan yıllık izin, işçiyi yeni çalışma yılına motive ettiği için, daha verimli hale getirdiği için işveren için de önemlidir.

Uygulamada yıllık iznin en fazla kaça bölünebileceğiyle ilgili tartışmalar olduğu görülmektedir. Bu konuda İş Kanununun ilgili hükümleri çok açıktır. Öncelikle İş Kanununun 56 ncı maddesine bakalım:

İş Kanunu 56. Madde

İzin süreleri, tarafların anlaşması durumunda; bir bölümü en az on gün olmak üzere en fazla 3’e bölünebilir.

İşçiler için mazeret izni ne demek?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu madde çok açık olmakla birlikte, maddeyi daha iyi anlaşılması için tek tek açıklayalım:

  • İzin süresinin tek seferde kullandırılması esastır. Ama işveren ister, işçi de kabul ederse izin bölünebilir.
  • İzin süresi en çok üçe bölünür.
  • İzin tek seferde verilebilir, iki seferde verilebilir, üç seferde de verilebilir. Dört ya da daha çok seferde verilemez.
  • Bazıları bu hükmü yanlış yorumlamakta ve izni illa ki üçe bölmektedir. Bu, kesinlikle yanlıştır. İzni üçe bölmek zorunlu değildir.
  • İzin birden çok parçaya bölünmüşse, bunlardan en az biri 10 günün üzerinde olmak zorundadır. Diğer parçalar 10 günün altında da üstünde de olabilir.

Bu durumu örneklerle pekiştirelim.

Örnek 1: 14 gün yıllık izni olan işçi Ayşe Hanımı işvereni 2 seferde izne göndermek istiyorsa, bu seferlerden bir tanesi en az 10 gün olmak zorundadır. Dolayısıyla Ayşe hanım 10+4, 11+3, 12+2 veya 13+1 şeklinde iki defada izne gönderilebilir. Örneğin 9+5 ya da 7+7 şeklinde izne gönderilemez.

Örnek 2: 20 gün izni olan işçi Mehmet Beye işvereni, 10+5+2+3 şeklinde dört seferde izin kullandırmak istiyordur. Ama mümkün olmaz; çünkü işçinin izni en çok üçe bölünebilir. Oysa örnekte dörde bölünmek istenmektedir.

Yıllık izin uygulamasıyla ilgili Cumartesi yıllık izinden sayılır mı?, İşçinin 20 günlük izin hakkı ne zaman doğar?, Kullanılmayan izin yanar mı? konulu yazılarımıza da bakabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Merhaba benim yıllık iznim 20 gün. 10 kullanıp sonraki 1 .1 1 kullanmak istedim ve iş veren yok olmaz diyor.ne yapmam gerek. Teşekkürler

    1. Merhaba. İşverenin tek zorunluluğu size, yıllık izninizin en az bir tanesini 10 günden aşağı vermemektir. Bundan sonrasında kaçar gün kullanılacağı konusu işverenin takdirindedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.