Yıllık izin ücreti nedir?

Yıllık izin ücreti

Yıllık ücretli izin İş Kanununda kendisine yer bulmuş ve vazgeçilmez bir haktır. Evet, İş Kanunundaki bazı haklardan vazgeçilmesi mümkünken yıllık izin hakkından vazgeçilemez. Yani işçilerin yıllık izinlerini her sene kullanmaları esastır. Buna rağmen uygulamada, ne yazık ki, işçilerin yıllık izinlerini kullanamadıkları görülmektedir.

Reklam

Yıllık izin süreleri

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

 • 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahildir) olanlar için 14 günden,
 • 5 yıldan çok 15 yıldan az olanlar için 20 günden,
 • 15 yıl (dahildir) ve daha çok olanlar için 26 günden,

az olamaz. Yer altındaki işlerde çalışan işçilerin yıllık izin süreleri 4’er gün arttırılarak uygulanır. 18 yaşında ve daha küçük yaşta olan işçiler ile 50 ve daha yukarı yaşta olan işçilere verilecek yıllık izin süresi 20 günden az belirlenemez.

Kullanılmayan izinler yanar mı?

Yıllık izinlerin, hak edildikleri seneyi takip eden sene sonuna kadar kullandırılmaları esastır. Örneğin 2015 yılı izni en geç 2016 aralık ayı sonuna kadar kullandırılmalıdır. Buna rağmen kullandırılmayan izinler ne olacaktır? Hiçbir şey olmadan birikeceklerdir. İşçi işten ayrılırken kullanmadığı izin süreleri toplanacak ve işçiye en son ücreti üzerinden toplu olarak ödenecektir.

Kullanılmayan izinlerin durumuyla ilgili bu yazımıza bakabilirsiniz.

Geriye dönük kaç yıllık izin parası istenebilir?

İnternette birçok kaynakta geriye dönük 5 yıllık izin parası istenebileceği şeklinde YANLIŞ BİLGİ mevcuttur. Zamanaşımı süresi ancak ve ancak işçinin işten ayrılmasıyla başlar ve bu tarihten sonra 5 yıldır. Yani işçi örneğin 25 yıldır çalışıyor ve hiç izin kullanmamışsa, bu 25 yıllık izin ücretinin tamamını işten ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıl içinde mahkeme kanalıyla talep edebilir. (Yargıtay 7 Hukuk 2014/12970 E.)

İzin parası nasıl hesaplanır?

İşçinin işten ayrılırken almış olduğu ücret esas alınır. Burada, işçinin aldığı brüt ücret önce 30’a bölünerek günlük ücreti bulunur ve kullanamadığı izin günleri ile çarpılarak toplam yıllık izin parası hesaplanır. Hesaplanan tutardan yasal kesintiler yapılır.

İşçinin saatlik ve günlük ücretinin hesabı için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İzin kullanmadığınız halde yıllık izin defterine imza atmayın!

Bu durumda işçinin işi zorlaşmaktadır. Çünkü imzası olan işçi, bu imzayla birlikte yıllık ücretli izinlerini kullandığını beyan etmektedir. Böyle bir durumda yıllık iznin aslında kullanılmadığının kamera kaydı, imzalı evraklar, puantaj cetveli, tanık vb. delillerle ispatı gerekecektir. İşçilerin, kullanmadıkları yıllık izinlere kullanmış gibi imza atmamaları çok önemlidir.

Sonuç

İşçi işten ayrıldığında, işyerinde çalışırken kullanamadığı yıllık izinlerine ait ücretleri talep etme hakkına sahiptir. Burada bir sınırlama olmayıp işçi geriye dönük olarak kullanamadığı tüm yıllara ait izin paralarını isteyebilir. Burada önemli olan izin paralarını işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde istemektir. Çünkü yıllık ücretli izin alacağı 5 yıllık zamanaşımı süresine tabidir.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

45 Yorum

 1. ben bu sene yıllık izne çıkamadım izin paramı istedim önce bir iki sonra verebileceklerini söylediler şimdilerde ise sorduğumda bana muhasebede sorun oluyor deniliyor ancak işten giriş çıkş yapılırsa alabileceğimi söylüyorlar bunun başka bi yolu yokmu

 2. Mustafa bey ben ozel sırkette calısıyorm bır seneyı gectı dogum ıznıne ayrldm fakat ızın bttık sonra istifa etmeeye cagırıcaklar istifa edersem issizlik maası alamıcam nenyapmam grek

  1. Gamze hanım, o halde istifa etmeyin. Bırakın, onlar sizi çıkarsın. Bu sayede dava açarak daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

   1. Ama işe gtmeyncede gitmedgm gunlere rspor tutup iş anlasmasnı fesh ederlerse ..yıllık ızın ucretmde var

    1. Ben siz zaten “işe gitmeyin” demedim ki. Onlar çıkarsın dedim. Siz işe gitmeye devam etmelisiniz.

 3. merhaba mustafa bey ben klima servisinde çalışan 27,07,2012giriş 30,04,2014 tarıhinde askerlik nedeniyle çıkış yaptım. askerden sonra tekrar aynı yere 16,05,2015 giriş 09,06,2017 tarihinde de çıkış yaptım çıkış yaparken ortalama 7 -8 gün önce haber verdim çıkçağımı bu tarihler arası toplamda max 5 gün izin kullandım hiçbir şekildede izinlerle alakalı bir imza atmadım yıllık izinim benim 3yıl olarak hesapladım doğrumudur , yıllık iznimi en kolay nasıl alabirim, işveren sürekli biz küçük esnafız bizim yıllık iznimiz yok tarzında konuşuyordu birde yıllık izin asgari ücret üzerinden mi hesaplanıyor paralarımızı elden ve asagariden yüksek alıyorduk şimdiden tesekkür ederim

  1. Merhaba. İş Kanununa tabi her işçinin yıllık ücretli izin hakkı vardır. İşten ayrıldığınızda kullanmadığınız kaç gün izniniz varsa, o tarihteki maaşınız esas alınarak ücretinin ödenmesi gerekir. Dilerseniz doğrudan dava açabilir ya da önce işverene ihtarname gönderebilirsiniz. Hiçbir izin evrakına imza atmadıysanız, davayı büyük ihtimalle kazanırsınız.

 4. mustafa bey ben bina gorevlisiyim bana bayram izni vermiyolar genelde yıllık izinleri kullanıyorum bunun parasını alabilirmiyim yoksa yonetimemi baglı bayram izni kullandırıp kullandırmayacagı ve birde benim sozlesmem yok 4 yıldır burda calısıyorum bunun getirisi goturusu nedir

 5. Merhaba Mustafa bey. Ben kurumsal bir cafede garson olarak çalışmaktaydım. 15.07.2016 tarihinde işe giriş yaptım. 1 yılım dolmaya 15 gün kala işten ayrıldım ve muhasebeye ihbar sürecimi 01.07.2017 tarihinde yaptım ama işten ayrılacagım tarihi 15.07.2017 olarak belirledim. Ancak işletme beni 2 gün sonra yani 03.07.2017 tarihinde yolladı ve yıllık iznim olan 1 yılım dolmamış oldu. Ben bu durumda yıllık izin kullanamadığımdan ve 1 yılım dolmadığından yıllık izin ücretimi sanırım talep edemiyorum. Peki dava açsam işletme sahibi ihbar sürecimi kullandırmadığından davam nasıl sonuçlanır. Sizce hak talebinde bulunup dava açmalı mıyım. ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler..!!

  1. Cuma bey merhaba. Sizin de söylediğiniz gibi, 1 yılınız dolmadığı için yıllık izin ücreti alamazsınız. Ayrıca ihbar tazminatı, ancak iş akdini sona erdirmeyen tarafın alabileceği bir tazminattır.

 6. Merhabalar,
  2010 yılından beri özel bir şirkette çalışmaktayım.ve sadece 2014 yılında 5 gün 2016 yılında 5 gün izin kullandım.( nikahım pazar günü oldu,pazartesi iş başı yaptım )
  Çalışmış olduğum yıllar içinde her yıl, maaşımın 4/1 i kadar izin parası ödediler.Fakat herhangi bir evrak imzalamadım.Maaşım asgari ücretten yatmaktadır.
  Evlilikten dolayı tazminat almaya hakkım var ( 20 günüm kaldı ) fakat evlilikten dolayı çıkar isem,izin hakkımı ve resmi tazminatımı alabilir miyim?
  Ya da 8 yıllık emeğimin karşılığını,tam olarak usulüne uygun nasıl almalıyım.

  1. Sevda hanım merhaba. Evlilik nedeniyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alabileceğiniz gibi kullanılmamış yıllık izin ücretlerinizi de alabilirsiniz. Yıllk izin ücretleriniz ödenmezse dava açabilirsiniz. Bu durumda mahkeme işverenden izin evraklarını isteyecektir. Sizin imza attığınız izin evrakı yoksa, bu izinlerin tamamını kullanmamış kabul edilirsiniz ve böylece mahkeme bunların ücreti size ayrıca ödetir.

 7. Merhaba mustafa bey
  Güvenlik olarak çalışmaktayım
  10 saat x 2 gün gündüz 09:00 – 19:00
  14 saat x 2 gün gece 19:00 – 09:00
  48 saat dinlenme
  şeklinde çalışıyorum yıllık izin zamanı geldiğinde firma izne çıkacak kişiler yerine yedek eleman göndermiyor ve bu 48 saat izinli olduğumuz günlerde bize kendi aranızda mesai yaparak izne çıkabilirsiniz diye baskı yapıyor. İzinli olduğumuz günlerin birinde bize 3ncü 14 saat gece mesaisi yaptırıyorlar ve hiçbir şekilde istirahat saatimiz felan yok. Heryer de kamera dolu. Resmi olarak yapabileceğimiz birşey var mı? Teşekkürler.

  1. Hakan bey resmi olarak yapabileceğiniz iki şey var. Ya haklı nedenle sözleşmenizi feshedersiniz ve dava açarak hakkınızı alırsınız ya da Alo 170’i arayarak şikayette bulunursunuz. Üçüncü bir yol daha var. Bu şekilde çalışmaya devam edersiniz ve bir gün işten ayrıldığınızda dava açarak, geriye dönük son 5 yıllık ücret alacaklarınızı talep edersiniz. Tercih sizin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.