Yıllık izin ücretine esas ücret brüt mü net mi olmalıdır?

Yıllık izin ücreti çıplak ücret üzerinden mi ödenir?

Yıllık ücretli iznin işçiye kullandırılması esastır. İş Kanununun istediği şey, işçinin iznin muhakkak ve zamanında kullanmasıdır. Bu konuda da bir takım tedbirler almış ve yaptırımlar öngörmüştür. Peki buna rağmen işçi yıllık izin kullanamazsa ne olacaktır? Gelin önce yıllık ücretli izin kavramına kısaca bakalım.

Yıllık ücretli izin

Yıllık ücretli izin, işyerinde en az 1 yıl kıdemi olan işçinin hak ettiği bir izin türüdür. Bu iznin miktarı işçinin kıdemine göre değişir. Buna göre;

 • Kıdemi 1 yıl ila 5 yıl arasında (5 yıl dahildir) olan işçinin izin hakkı 14 iş günüdür.
 • Kıdemi 5 yıldan çok olup da 15 yıldan az olan (15 yıl hariç) işçinin izin hakkı 20 iş günüdür.
 • Kıdemi 15 yıldan çok (15 yıl dahildir) olan işçinin izin hakkı 26 iş günüdür.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez

Normal  şartlar altında, bir işçinin izin kullanmak istemediğini belirtip de izne ayrılmaması ya da işverenin işçisini izne göndermek istememesi düşünülemez. Çünkü İş Kanununa göre yıllık izin hakkından vazgeçilemez ve hak edilen yıllık izin takip eden yıl içerisinde kullandırılır.

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

O halde yıllık izni biriktirmek bir yana bu iznin hak edildiği yılı takip eden yıl içerisinde muhakkak kullandırılması gerekmektedir.

Yıllık ücreti izinler kullanılmamışsa

Sebebi ne olursa olsun yıllık izinler işçi tarafından kullanılmamış olabilir. Bu durumda bu izinlere ilişkin ücretin işçiye toplu olarak ödenmesi gerekir. İşçinin işten ayrılması durumunda yapılacak bu toplu ödemenin adı yıllık izin ücreti ödemesidir. Bu ödemenin işçiye, hâlen çalışıyorken yapılması yasal değildir. Ancak işten ayrılan bir işçinin, kullanmadığı yıllık izinlere dair ücretlerini istemesi mümkündür.

Yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır?

izin ucreti hesaplama net brut

Yıllık izin ücreti hesabında esas alınacak ücret, işçinin en son ücretidir. Bu öyle bir haktır ki, işçinin geriye dönük bütün yıllık izin alacakları aynı anda muaccel olur. Yani örneğin 20 yıl öncenin yıllık iznine ait ücret bile artık talep edilebilir. Peki ama 20 yıl önceki ücret mi esas alınacaktır?

Elbette hayır. Yapılması gereken şey, işçinin en son aldığı ücreti esas almak ve işçinin toplam yıllık izin alacağını bu ücret ile çarparak yıllık izin toplam alacağını bulmaktır.

Yıllık izin ücretinde brüt ücret mi net ücret mi?

İşçi alacaklarından en yaygın biline ikisi olan kıdem tazminatında ve ihbar tazminatında esas olan ücret brüt ücrettir. Bu durum, yıllık izin ücreti hesabında kafaları karıştırmaktadır. Oysa yıllık izin ücreti hesabında net ücretin yani maaşın dikkate alınması gerekir.

Bu konuda bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir: ‘Dairemizce, iş sözleşmesinin feshinde ödenmesi gereken izin ücreti, geniş anlamda ücret içinde değerlendirilmemiş … (Yargıtay 9.HD. 31.01.2006 gün 2005/ 29619 E, 2006/1833 K.).’

SONUÇ

Yıllık ücreti izin alacağı hesaplanırken işçinin en son ay ücreti esas alınmalıdır. Bu ücret ise brüt değil net ücret olarak anlaşılmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. 1 Haziran 1993 ilk sigortaya giriş tarihim.18 Eylül 2000’de sigortalı olarak işe başladım.1 aralık 2003’te askere gideceğim için kıdem tazminatımı almayacağımı, dönüşte aynı işyerinde işe devam edeceğimi belirten dilekçe yazdım.Daha önce benimle aynı durumda olan aynı iş yerinde çalıştığım arkadaşlarım da aynı yolu izlediler.İşveren kabul etti ve işten ayrılarak askere gittim.15 Mart 2005’te askerden dönerek tekrar aynı işyerinde çalışmaya başladım.Bu zamana kadar aralıksız çalışmaya devam ettim.KPSS sınavını kazandığım için 2017 temmuz ayında işten ayrılarak memuriyete geçicem.Kıdem tazminatı durumum nasıl olur öğrenmek istiyorum.İlk işe giriş tarihimle askere gidiş tarihim arasındaki süre ayrı ayrı mı hesaplanır yoksa tüm hizmet sürem birleştirilerek mi hesaplanır?Bir de askerlik sürem kadar işe başlama tarihim ileri mi gider yoksa hesaplamada başka bir yol mu var?

  1. İşyerinden memur olmak için ayrıldığınıza göre kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır. Askerlik öncesi dönem de zaten 10 yıllık zamanaşımına uğramıştır.

 2. Merhaba ben 11.09.2015 iş girişim var 23.01.2017 işten ayrılışı olacak almam gereken haklarımı soylermisiniz. Aldığım maaş 2150 sgk da görünen asgari ücret

 3. Çalıştığım işyerinden ihtiyacım olduğu için 12 yillik tazminatımı net ücret üzerinden verdiler. Şimdi işyeri kapanıyor ve devamında olan 6 yıllık tazminatımı da net ve brüt ücret üzerinden ayrı ayrı hesaplayıp ikisi arasındaki farkın yarısını vermek istiyorlar. Ben geçmişe.donuk 12yillik tazminatının brüt farkını talep edebilir miyim. Kabul etmezlerse iş mahkemesinde bana hem eski hemde yeni tazminatımda bu hakları alabilir miyim. Saygılarımla

 4. Merhaba çalıştığım işyerinde iş veren isim yok deyip 70 gün ücretli yıllık izine çıkarttı bize hersene yılık izinlerini kesiyor 10 gün olarak otediyor oysa yıllık izin yıl içinde kazanıp hak ettiğimiz izin şuana kadar _21 gün borcum var iş kanunda işverenin böyle bir hakkı varmıdır bir saygılarımla.

  1. Erdal bey, şu ana kadar birikmiş yıllık izniniz var mıydı? Varsa tam olarak kaç gündü?

 5. Merhaba , Bankada çalışıyordum mesai ücretleri ödenmediğinden haklı sebeple iş sözleşmesini fesih ettim.İzin ücret alacağıma maaşın yanında ikramiye ,yemek parası dahil edilerek brüt ücretten mi hesaplama yapılıyor yoksa tek maaş üzerinden mi?Sonrasında başka ilde meb de sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladım.Kıdem tazminatını alabilir miyim?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Yıllık izin ücreti sadece maaş üzerinden hesaplanır. Kıdem tazminatınızı alıp alamayacağınıza, dava açtıysanız mahkeme karar verecektir. Normalde almanız lazım; ama işveren asıl niyetinizin başka olduğun iddia ederse, hakimin takdiri sonucu belirleyecektir.

 6. Merhaba. 2 yıldır güvenlik görevlisi yim işi kendimiz fes etmemiz durumu muzda yıllık izin ücretini alabiliyor muyuz

 7. Merhabalar 14 gunluk yillik iznim var ucreti ne olur asgari ucret aliyorum yardimci olurmusunuz bana cok dusuk para vercekler

  1. Merhaba, bekar olduğunuzu ve ücretinizin Net Asgari ücret üzerinden anlaşarak belirlendiğini tahmin ederek yazıyorum:
   2020,90 TL. / 30 gün = 67,36 TL. Günlük net ücretiniz.
   67,36 TL. X 14 Gün içerideki yıllık izin gününüz= 943,08 TL. yıllık izin hak edişinizin net tutarı.

   *Bordro bilgilerinizi bilemediğimizden dolayı brüt hesaplamanızı yapmadım, yanlış bilgi vermemek adına. Eğer işverenle Brüt ücret üzerinden ücret anlaşmanız varsa bu tutar yasal/vergisel kesintilere gidecek ve ele geçecek meblağ biraz daha düşecektir. (Yaklaşık 830,00 TL.civarına) Bu tutarlar aşağısında düşük ödemeyi kabul etmeyin ve detaylı açıklama isteyin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.