Yıllık iznin bölünmesi şartları değişti

Yıllık ücretli iznin bölünmesi

İşçilerin yıllık izinlerinin kaça bölünebileceğini daha önce yazmıştım. Aynı konuda ikinci kez yazmak zorunda kalmamın nedeni, İş Kanununun 56ncı maddesinin 26.04.2016 tarihi itibariyle değiştirilmiş olmasıdır. Önce eski durumda bakalım.

Yıllık izin kaça bölünebilirdi?

Yapılan değişiklikten önceki durumu şu şekilde özetleyebiliriz:

 • İzin süresi en çok üçe bölünebilir.
 • Eğer izin birden fazla parçaya bölünmüşse, bu bölümlerden en az birinin 10 günden aşağı olmaması gerekir.

Yıllık izin bölünmesinde ne değişti?

4857 sayılı İş Kanununun ilgili hükmü şu şekilde değiştirildi: “Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilir.”

Doğum izni ne zaman başlar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yukarıdaki hükümden de görüleceği üzere artık yıllık iznin en çok üçe bölünebileceği kuralı yoktur. Buna göre izin, dilendiği kadar bölünebilir. Buradaki tek kural, yine en az bir parçasının 10 günden aşağı olmaması gerektiğidir.

SONUÇ

yillik izin isci kaca bolunur

İşçilerin yıllık izinlerinin en çok 3 parçaya bölünebileceği kuralı artık yürürlükten kalkmıştır. Ancak, iznin bir parçasının en az 10 gün olması gerektiği kuralı hâlen geçerlidir. Buna göre; işçinin yıllık ücretli izni, bir tanesi 10 günden az olmamak kaydıyla dilendiği kadar parçaya bölünebilir.

Bunu örneklerle somutlaştırabiliriz. İşçi A’nın 20 gün izninin olduğunu varsayalım. Bu durumda işçi A’nın izni örneğin biri 10 gün, diğerleri 1’er gün olmak üzere 11 parçaya bölünebilecektir.

Ya da biri 10 gün, biri 5 gün, biri 3 gün, ikisi de 1’er gün olmak üzere 5 parçaya da bölünebilecektir. Burada artık önemli olan tek husus, işçinin kullandığı izin bölümlerinden en az bir tanesinin 10 günden aşağı belirlenmemesidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Merhaba, Pazartesi günü (4 Temmuz) yarım gün resmi tatil, 5-6-7 Temmuz bayram tatili. Şimdi Pazartesi günü öğleden önceki yarım gün ile Cuma günü (8 Temmuz) izin kullanırsak, Cumartesi günü de (9 Temmuz) izin düşmüş gibi kabul ediliyor işyerimizde. Yani toplamda 1,5 kullanılmasına rağmen, Cumartesi gününü de ekleyip 2,5 gün yıllık izinden düşecekler bizim işyerimizde. Bunu yasal olarak yapabilirler mi?

  1. Pazartesi yarım gün ve 3 gün bayram, izinden düşülmez. Ancak onun dışında cuma ve diğer günler düşülür. Bu durumda 1,5 gün düşülmelidir. Ama cumartesi de işe gelmeyecekseniz o zaman 2,5 gün olması normaldir.

 2. Bu isci kanunu memurlar icin de gecerli mi?biz memurlarda bu sekilde kullanabilecekmiyiz izinlerimizi

  1. Hayır, bu değişiklik tamamen işçiler içindir. Ayrıca devlet memurları açısından bir sınırlama yoktur. Yani amiri uygun görürse memur iznini zaten dilediği kadar parçalara bölebilmektedir.

  1. Hayır, işçiye izninin bir bölümünün 10 gün verilmesi zorunludur. Buna göre, işçiye ister ilk bölümü ister son bölümü olsun; mutlaka en az bir defasında 10 gün izin verilmesi yeterlidir.

 3. merhaba , işçinin de istediğini düşünerek iznin bir bölümünü 7 gün diğerini 7 gün yada 8 ve 6 gibi bölmemiz mümkün değil mi? şu an çalıştığım ve daha önce çalıştığım yerlerde hep bu şekilde yapıldı ve hiç mutlaka bir bölümü 10 gün olarak kullanıldığını görmedim.Yıllık izin defterine de bu şekilde yazılıyor.Denetimde ne gibi bir sonuç çıkar?

  1. Merhaba. Kanunun açık hükmü gereğince yıllık iznin bir bölümünün en az 10 gün olması şarttır. Daha önceki işyerlerinizde bu uygulama yoksa da, yanlış uygulama yapılmış demektir. Her hangi bir teftiş esnasında bu hususun tespiti halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

 4. Merhaba . Benim işten ayrılış tarihim 30.09.2013.Geçen süreyi göz önünde bulundurursak 2016 aralık itibari ile 3 yıl 3 ay.Ücretlerde zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu aşikardır.Sorum şu.Ben işten ayrılırken apartopar bir kağıt imzalatıldı kıdem ve ihbarım hesaplanıp bana verildi.Fakat işe ilk girişim tarih olan 01.03.2007 – deneme süresi başlangıcı olup- asıl ssk girişim ise 01.08.2007’dir.işten ayrılış tarihim ise 30.09.2013’tür.Çalışma dönemim boyunca hiçbir zaman bu senin yıllık iznindir deyip ücret almadım ve yıllık iznine de çıkarılmadım.Geçim derdinden dolayı ve işsiz kalırım korkusu ile hep sessiz kaldım.Şu şartlarda işten ayrıldığımda bana verilmesi gereken yıllık ücretli izin parasını dava konusu yapabilir miyim? Bilgilerinize arz olunur.

  1. Evet, yıllık izin ücreti işten ayrıldığınız gün ortaya çıktığından, tam olarak 5 yıl içinde dava açarak bunların ücretlerini alabilirsiniz. İşverenin elinde, size izin kullandırdığına dair kayıt yoksa, mahkeme büyük ihtimalle lehinize karar verecektir.

 5. SELAMLAR ATATÜRK HAVALİMANINDA ÇALIŞIYORUM MALUM SENEYE ŞUBAT AYI İÇİN YENİ ALANA GEÇME DURUMUMUZ OLABİLİR TABİKİ İNŞAAT SÜRECİ BİTERSE ŞUAN BEKLEMEDEYİZ BENİM SORUM ŞU TOPLAM 40 GÜN İZİNİM VAR BUNUN YAKLAŞIK 12 GÜNÜ GEÇEN SENEDEN DEVRETMİŞTİR İŞVEREN BİZE TOPLAM İZİNLERİMİZİN YÜZDE 80 ‘Nİ KULLANMAMIZ GEREKTİĞİNİ GERİ KALAN YÜZDE 20’SİNİN ÖNÜMÜZDEKİ SENEYE BIRAKMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. ÖNCELİKLE İŞ KANUNA GÖRE BÖYLE BİR ZORUNLULUK VARMIDIR VE KENDİLERİNCE BU YÜZDE 80’LİK İZİN DÖNEMİNİ YAZ VE KIŞ OLARAK İKİYE BÖLMÜŞLER YARISINI YAZIN DİĞER YARISINI KIŞIN KULLANMAMIZ GEREKİYORMUŞ BÖYLE BİR HAKLARI VARMIDIR ?? TEŞŞEKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  1. Merhaba,
   ilk kez yüzdelik dilimle yıllık izin uygulayan bir kuruluş duyuyorum. Toplamda 40 gün yıllık izniniz var, bunun yüzde 80’i eder 32 gün. Geriye kalır 8 gün. (Muhtemelen parça parça günlük izin vermek için bıraktılar) LAkin siz bunları da talep edebilirsiniz, hepsini kullanmak istiyorum diyebilirsiniz. OLması gerekende budur.
   32 günün bir kısmı yazın, bir kısmı da kışın kullandırılabilir. Önemli olan kıdem yılınız bitmeden bu izinleri kullanmanızdır. İşverenin yönetim hakkıdır, bir sorun gözükmüyor.

 6. merabalar 53 yasin dayim kanunen 22 gün senelik iznim var 4 hafta sonu iznim ve 4 bayram iznim bunun hepsini kullanmak istedim fakat bana 1 hafta verebilecwklerini soylediler boyle bir hakka sahiplermi ne yapmam gerekli tesekkurler.

  1. Merhaba. Yazıda da belirttiğimiz gibi, işveren yıllık izninizi, bir tanesi en az 10 gün olmak şartıyla dilediği kadar bölebilir. Burada önemli olan işyerinin çalışma durumudur ve işveren, işçiler arasında bir ayrım yapmadıkça, işçisine her istediği izni vermek zorunda değildir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.