Zorla istifa dilekçesi imzalatılan işçinin hakları

İşçiye istifa mektubu imzalatılması

İstifanın işçi açısından birçok olumsuz sonucu vardır. Kıdem tazminatı hakkının yitirilmesi, ihbar tazminatı alınamaması ve hatta ihbar tazminatı ödenmek zorunda kalınması bunlardan birkaçıdır. O nedenle işçiler, mümkün oldukça istifa etmeden işten ayrılmanın yollarını aramaktadır. Tersi de geçerlidir. Uygulamada bazen, istifa etme iradesi olmayan bir işçiye zorla ya da kandırılmak suretiyle istifa mektubu imzalattırıldığı görülmektedir. Bu tür istifa mektuplarının geçerliliği var mıdır?

İstifa etmenin sonuçları

İşçinin ortada bir neden yokken istifa etmesinin önemli sonuçları vardır. Bunları maddeler halinde sıralamak isterim:

 • Kıdem tazminatı hakkı kaybedilir
 • İhbar tazminatı alınamaz
 • İşveren ihbar tazminatı ödemek zorunda kalınabilir
 • İşsizlik maaşı alınamaz
 • İşe iade davası açılamaz/kazanılamaz

Yukarıda belirttiğim olumsuzluklar, işçiye zorla ya da hileyle imzalatılan istifa mektubunun geçerli olduğuna, mahkemece karar verilmesi halinde meydana gelecektir. Ancak mahkeme, böyle bir istifa mektubunun geçerli olmadığı kanaatine varırsa, işçi bu hakların tamamından yararlanabilecektir. Peki ama mahkeme, aslında istifa etmediğini iddia eden bir işçinin bu talebini nasıl incelemektedir?

Yargıtay kararlarında istifa dilekçeleri

22. Hukuk Dairesinin 2013/3211 esas numaralı kararında aşağıdaki hususlar yer almaktadır:

“İşçinin istifa dilekçesindeki iradesinin fesada uğratılması da sıkça karşılaşılan bir durumdur. İşverenin tazminatların derhal ödeneceği sözünü vermek ve benzeri baskılarla işçiden yazılı istifa dilekçesi vermesini talep etmesi ve işçinin buna uyması halinde, gerçek bir istifa iradesinden söz edilemez. Bu halde feshin işverence gerçekleştirildiği kabul edilmelidir.”

“İşverenin baskı uygulaması sonucu düzenlenen istifa dilekçesine değer verilemez. Dairemizce bu gibi hallerde feshin işverence gerçekleştirildiği, bununla birlikte işveren feshinin haklı olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiği kabul edilmektedir.”

“İşçinin haklı nedenle derhal fesih nedenleri mevcut olduğu ve buna uygun biçimde bir fesih yoluna gideceği sırada, iradesi fesada uğratılarak işverence istifa dilekçesi alınması durumunda da istifaya geçerlilik tanınması doğru olmaz. Bu durumda işçinin haklı olarak sözleşmeyi feshettiği sonucuna varılmalıdır.”

“İstifa belgesine dayanılmakla birlikte, işçiye ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmiş olması, Türkiye İş Kurumuna yapılan bildirimde işveren feshinden söz edilmesi gibi çelişkili durumlarda, her bir somut olay yönünden bu çelişkinin istifanın geçerliliğine etkisinin değerlendirilmesi gerekir.”

hileyle istifa mektubu alınan işçi

“İstifa belgesindeki ifadenin genel bir içerik taşıması durumunda, işçinin dava dilekçesinde somut sebepleri belirtmesinde hukuka aykırı bir yön bulunmamaktadır. Bu halde de istifanın ardındaki gerçek durum araştırılmalıdır.”

“İş sözleşmesinin istifayla sona ermesi halinde, işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanması mümkün olmadığı gibi, ihbar ve kıdem tazminatlarına da hak kazanamaz. İstifa durumunda işçinin işverene ihbar tazminatı ödemesi yükümü ortaya çıkabileceğinden, istifa türündeki belgelerin titizlikle ele alınması gerekir. İmzaya itiraz ya da metin kısmına ilaveler yapıldığı itirazı mutlak olarak teknik yönden incelenmelidir.”

İstifa dilekçesi veren işçi tüm haklarını kaybetti mi?

Yukarıdaki kararı özellikle geniş bir şekilde sizlere aktardım. Gelin; şimdi bu karar özelinde, hangi durumlarda işçinin istifasının geçerli olmadığına dair işçinin lehine karar verilebileceğini maddeler halinde sıralayalım:

 • Tazminatların derhal ödeneceği sözünün verilmesi ve benzeri baskılarla işçiden yazılı istifa dilekçesi alındığı anlaşılıyorsa
 • İşverenin baskı uygulaması sonucunda istifa dilekçesi düzenlendiği anlaşılıyorsa
 • İşçinin haklı nedenle fesih hakkını olduğu açıkça ortadayken, istifa dilekçesi verilmişse
 • İstifa dilekçesine rağmen işçiye kıdem/ihbar gibi tazminatları ödenmişse ya da İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilecek şekilde çıkış kodu bildirilmişse

Yukarıdaki hususların tespiti için mahkemece tanık dinlenecek, yazılı evraklar araştırılacak ve hatta teknik inceleme dahi yaptırılabilecektir.

SONUÇ

İşverene istifa dilekçesini veren bir işçi; kıdem tazminatını, ihbar tazminatını, işsizlik maaşını kaybedeceği gibi işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilir. Ancak, iradesi dışında zorla ya da hileyle istifa dilekçesi imzalatılan işçinin tüm hakları yitirilmiş değildir.

Bu işçi dava açarsa; mahkeme istifa dilekçesini inceleyecek, tanık dinleyecek, bilirkişi incelemesi yaptıracak ve belki de bu istifa dilekçesini geçersiz sayacaktır. Ama ne olursa olsun, ileride büyük sorunlarla karşılaşmamak adına, istifa etme niyeti olmayan bir işçi asla istifa mektubuna imza atmamalıdır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Slm. Öncelikle işçileri aydınlattığınız için bir işçi olarak teşekkür ederim. Çalışmakta olduğum işyerinde ahlak kurallarına aykırı olduğunu düşündüğüm durumlar söz konusu. Örnek birbirlerine ana avrat sövüyorlar. Müslümanlara ve şehitlerimize söven var. Adamın biri namaz kılıyo mescite gidince nefsim kabarıyo diyor. İşyerinde porno izlenler var. pkk yı ve barzaniyi savunan bile var. Ama bunları ıspatlamam çok zor. Sorum şu bu işyerinden nasıl kurtulabilirim insanın kişiliği bozulur burada.

  1. Atahan bey,daha somut gerekçeler bulmanız gerekir. İşten kıdem tazminatı alarak nasıl ayrılabilineceğini açıkladığımız yazıya göz atabilirsiniz.

 2. Slm ben patronumdan anlaşamadık o yüzden çıktım bana herhangibi bi imza ve ya istifa yazmadım 15 gün yıllık izin parası ve tazminat falan vermedi hakkın yok dedi bide ayrıca 2 yıl çalıştım bu 2 yılın son 9 ayı sigorta ödendi geri kalan aylar yapmadı bu olaylar ağustos ayında başıma geldi ben hukuken ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim 🤗

  1. Merhaba. Daha fazla beklemeden bir arabulucuya başvurmanız gerekir Abdulsamet bey. Sonrasında hukuki süreçle hakkınızı alabilirsiniz.

 3. İyi aksamlar,işveren istifa mektubunu imzalatti imzalamayacagim dediğimde yüz karartıcı suçtan çıkışını veririz diye tehdit etti.cagri merkezi satis performas düşüklüğünden iş çıkışı verdi.nasil yol izlemeliydim

  1. Merhaba. Öyle ya da böyle arabulucu başvurusu yaparak şansınızı denemeniz gerekir Ayşe hanım. Başka yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 4. 1,5 ay önce whatsaap mesajıyla işten çıkarıldım daha sonra tüm haklarımı vereceği ve muhasebecinin istifa durumunda 15 gün sonra işsizlik maaşı bağlanıyor kandırmacasıyla istifa dilekçesi imzalatıldı. Şimdi sadaka gibi para ödüyor 5 ay sigortasoz çalıştırması, ay 5 hafta çekiyor 1 haftalık fazladan verdik deyip bir haftalık ödeme yapmaması da cabası… Kendisi kul hakkı yememekle çok övünür. İşsizlik maaşı alamadığımı da öğrendim ne yapabiliri

  1. Merhaba. Arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Anlaşamazsanız dava açarak süreci devam ettirmeniz gerekir. Bir avukatla görüşmeniz de faydanıza olacaktır.

 5. 1.5 aydır bir labaratuvar firmasında teslimatçı olarak çalışıyorum. İşe girerken; cezaları kendin ödeyeceksin, aracın tüm masrafları sana ait vs vs bir konu bilgilendirilmesi yapılmadı ve herhangi bir iş sözleşmesi imzalamadık. İşe girdikten 10 gün sonra araç çekilme muhabbeti oldu ve o anda bana bu bilgiler verildi. Bende, bunları bana baştan söyleseydiniz kabul etmezdim bu sizin eksikliğiniz ve hatanızdır diyerek kabul etmeyeceğimi dile getirdim patronumda o zaman senle çalışamayız dedi. Ben ihbar süremi hatırlattım bana 2şer saat iş arama hakkımın olmadığını, şimdi çık git sadece çalıştığın gün parasını al (ihbar süremi tamamlatmayıp, tazminatınıda vermiyor) diyip çıkmamı istiyor. Bana iş sözleşmesi imzalatmadı ve yükümlülükleri sonradan bildirip işten çıkartıyor bu şekilde. Benim ihbar tazminatı hakkım ve iş arama iznim yok mu?

 6. Mrb 11 ay bir fabrikada işçi olarak calisiyordum 3 aylık hamileyim benimle birlikte işe başlayanlar yillik izne çıkarıldı ben ise aynı gün 10 ocak perşembe günü hamilelik nedeniyle güzellikle çık fabrikanın durumu belli değil küçülmeye gidebiliriz diyerek istifa dilekçesi imzalatildi ve ben o şokla istifa dilekcemi imzalamış bulundum ama istifa dilekcemde yazmış olduğum a harfleri 2 farklı şekilde(şoktan dolayı) dava açsam kazanabilir miyim?ya da ne yapabilirim?

  1. Melike hanım, size buradan net cevap vermemiz zor. Yazımızı da değerlendirerek kararı sizin vermeniz gerekir.

 7. Bayan is arkadaşıma msj yazıyorum diye istifa dilekçesi imzalattılar baskıyla tüm alacaklarımi elden aldım diye imza attırdilar ı ne yapmaliyim

 8. Merhaba. Sitede danışmanlık yapmaktayım. Site yönetimi başkanının yalan dolanları bitmek bilmiyor 5 çalışanız benden önce bayanı nedensiz çıkarttılar sonra ben ve diğer bir iş arkadaşımızı çıkartmak istiyorlar bayan davacı olduğu için birden çok açıkları var ve vergi kaçırmaktan tutun tehditlere varıncaya kadar herşey yaşanıyor. Ayrıca benim hiç bir kusurum problemim yoktu şeflik verdikleri kişinin uslubu bozuk olduğu için sorun vardı. Site yönetimi başkanı bahanelerle işten çıkartmaya yöneliyor 2 bahaneden biri de çalışan eksitmek bu yoktu zaten yeni bir kişi alınmıştı o kişide madde kullanımı satımı hakkında site sakini tarafından istenmemesine rağmen çalışıyor.. işten çıkışa dair imza atmamamdan dolayı bu sefer de tutanak hazırlayım önüme koyuyorlar kağıdı. Onuda imzalamadım açıklamadım. Şimdi bu iş yerinde yaşadığım sorunlar 559 gün artı ağustos ayının 30 günü eylülden de ay içi gün pirimim mevcut işsizlik ödeneğinden yararlanmak ve dava açmak istiyorum neler yapabilirim sizce..

  1. Adem bey, yazımızda da açıkça anlatıldığı gibi hareket edin. Zorla bir evrak istemeyin, iş akdinizi fesh ederlerse dava yoluyla mahkemeye başvurursunuz gerekirse. İşsizlik ödeneği için sizin çıkmamanız, iş erenin sizi çıkarması gerekli.

 9. Merhaba Sayın okuyucu
  Benim sorum 6 yıl çalıştığım şirkette yediğimiz yemekte fare çıkması üzerine direk onu gerekçe gostermeselerde onu bahane ederek hiç bir neden olmadan uzaklaştırma verdiler uzaklaştırma süresi dolmasına rağmen beni işe cagirmadilar bende bunu email olarak şirkete ilettim sonrasında insan kaynakları yönetimi beni arayarak dediklerimizi yazmanız dahilinde ihbar ve kıdem tazminatı vericem dedi bende psikolojik olarak bunalımda ve aile ihtiyacı olduğu için istemeyerek de olsa yazdım u Nalet firma kurumsal sözde

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.