Zorunlu pazar mesaisi olabilir mi?

Zorunlu pazar mesaisi olur mu?

Bu soruyu ikiye bölerek ayrıntılandırmak daha doğru olur. Zorunlu pazar çalışması olur mu? Zorunlu mesai olur mu? Pazar günü çalışmasının zorunlu olup olmayacağını bu iki hususu göz önüne alarak cevaplamak gerekir.

Hafta tatili

Bu sorudaki pazar gününden kastedilen aslında hafta tatili uygulamasıdır. Çünkü birçok işyerinde hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiştir. Halbuki işyerinde hafta tatilinin illa ki pazar günü olması gerekmez. Önemli olan, o günden önceki iş günlerinde çalışmış olan işçiye haftada en az bir gün ve kesintisiz olarak hafta tatili kullandırılmasıdır. Dolayısıyla işçinin hafta tatili, pazar dışında her hangi bir gün olarak da belirlenebilir.

Hafta tatilinde çalışan işçi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; hafta tatilinde çalışan işçiye hem çalışmadan hak ettiği günün ücreti hem çalıştığı için bir günlük ücret ve haftalık çalışma süresi de 45 saati geçmişse yarım günlük ücret olmak üzere toplam 2,5 yevmiye ödenmesi gerekir. Ancak İş Kanunu açık bir şekilde, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını yasaklamıştır. Kendi koyduğu kurallara sık sık esneklik getiren İş Kanunu, konu hafta tatili olunca oldukça katı bir tutum ortaya koymuş ve işçinin haftada bir gün dinlendirilmesini zorunlu kılmıştır.

Zorunlu pazar mesaisi

pazar çalışması ücreti

Aslında bu kavram tamamen hatalı bir uygulamanın sonucudur. Pazar gününden kastedilen, işçinin hafta tatili günü ise; bu mümkün değildir. Zorunlu olmasını geçtim, işçi istese bile hafta tatilinde çalışamaz. Hal böyle iken, zorunlu pazar mesai diye bir uygulama toptan yanlıştır.

SONUÇ

Yukarıda da belirttiğim gibi; işçinin kendi isteği ve rızası olsa bile hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. Hele işçinin rızası yokken, onun hafta tatili gününde çalıştırılması hiç mümkün değildir. Haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat dinlendirilmeyen işçi, pazar mesaisinin ücretini ayrıca alsa bile, işten haklı gerekçeyle ayrılabilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. peki işci hafta içi izin klladıysa ve hafta sonu pazar günü çalışıyorsa yömsesi dışında mesai alması mümkünmü souçta hafta sonu çalısıyor

  1. Eğer yıllık izin almışsa, bir yevmiye fazla alır. Ancak devamsızlık yapmışsa sadece o günü yevmiyesini alması gerekir.

 2. İyi günler hocam benim çalıştığım işyerinde daha önce hafta tatilin üzerine pazar günü idi fakat işveren işçilerin yani bizim rızamızı almadan kendi kararıyla hafta tatil günlerini değiştirdi bunu gerekçe göstererek iş akdimi fesih edebilirmiyim

  1. Mustafa bey işverenin kanuni yükümlülüğü, size 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat hafta tatili vermektir. Dolayısıyla bu hafta tatilini verdikten sonra, gününü de belirleme hakkına sahiptir.

 3. 1 mayıs gibi genel tatilde çalıştırıp fakat parasını bankaya yatirmayip elden verirse iş akdi tazminatli olarak fesih edilebilir mi şahide gerek varmı

  1. Mehmet bey bu durum elbette bir haklı fesih nedenidir. Bu durumda işverenin, size parayı elden ödediğini ispat etmesi gerekir. İspat edemezse haklı olursunuz.

 4. Merhaba Hocam
  Ben denetmen olarak çalışıyorum bir özel firmada.ve firma çoğu zaman bizi şehir dışında seyahatte iken pazar günleri, seyahate gittiğimiz şehirde tutuyor (çalıştırmadan).ancak yaşadığımız şehire dönemiyoruz.bundan dolayı iş sebebiyle seyahatte olduğumuz pazar günleri( gittiğimiz şehirde çalışmamamıza rağmen) için harcırah haricinde fazla mesai de hak etmiş olmuyor muyuz? Çünkü evimize dönemiyoruz.
  bir diğer sorum da eğer bu pazar günleri için fazla mesai alma hakkımız oluyorsa firma bunları ödemediği için tazminatımızı alarak tek taraflı fesih hakkımız olur mu ve geriye dönük kaç yıl talep edebiliriz.
  teşekkürler

 5. Merhaba hocam Telekom sektöründe çalışıyorum. Pazar günleri zorunlu çalıştırma oluyor. Calismak istemediğimiz de isveren zorunluymus gibi gosteriyor. Haklı olarak fesih edebilir miyim.

  1. Murat bey merhaba. Pazar günü işçinin hafta tatiliyse, yani işçi pazar günü çalıştığında 7 gün üst üste çalışmış oluyorsa, bu bir haklı fesih gerekçesidir. Hiçbir işçi, rızası bile olsa, hafta tatilinde çalıştırılamaz.

 6. merhaba mustafa bey calıstıgım fabrika hafta tatilim olan pazar günü 12 saat mesai yazdı rahatsızdım gidemedim tutanak yazıldı neymiş sene basında imza atmısız mesai yaparım die bunu gerekce gostererek tazmınatsız işten cıkarabılme yetkısı varmı?

  1. Rüstem bey, eğer hafta tatilinizde çalıştırılmak istenmişseniz, bu zaten yasal değildir. İşçiden bunun için onay alınsa ve hatta işçi kendisi bizzat talep etse bile, hafta tatilinde ÇALIŞTIRILAMAZ. İçiniz rahat olsun.

 7. Merhaba hocam 3 yıldan beri aynı firmadayım benim hafta tatilim pazar günü mesai olduğunda işveren bunu bana zorunluymuş gibi gösteriyor gitmediğim taktirde tazminatsız işten çıkarabilirmi

  1. Hasan bey, hiçbir işçi üst üste 7 gün çalıştırılamaz. Dolayısıyla bu nedenle işçinin tazminatsız çıkarılması mümkün değildir.

 8. İki 2 senedir Özel sektörde çalışıyorum ayın en az 3 Pazar çalışıyorum pazar günü gelmezsek idari personel ile sorunyaşacağımızı biliyorum sorun yaşayacağımızı biliyorum Bu yüzden işten çıkarsak tazminat alabilir miyim

  1. Murat bey, hafta tatilini kullanamayan bir işçi, bu nedenle işten ayrılırsa haklı fesih yapmış olur.

 9. Merhaba
  Şu an bi kurumda 12 kişi çalışmaktayız. Kurum bizi hafta içi 45 saati doldurmadığımız için 5 saatlik bölümü 6 kişi cumartesi 6 kişi pazar çalıstırıyor. Benim bildiğim kadarıyla cumartesi çalıstırabiliyo kurum isterse ama pazar günü calıştırdığı taktirde ya 2 yevmiye mesai yada 2 gün izin vermesi gerekiyor. Bizi şu an pazar çalıstırması doğrumu.

 10. Abiciğim bir iş yerinde çalışıyoruz resmi tatil hafta sonu yok ful çalışıyoruz sadece hasta veya yas olursa gidiyoruz işveren pazar günleri için evdeymişiz gibi imza attırıyor iletde hak kaybımız olurmu nasıl hakkımızı alırız isyeri defterleri var çalışılıyor ne iş yapıldığı yazıyor imzalamasak çıkartır ne yapalım saygılar

  1. Mehmet bey sizi anlıyorum ama yapabilecek fazla bir şey yok. Belki Alo 170’i arayabilirsiniz ya da böyle çalışmaya devam eder ve işten ayrılınca bütün haklarınızı alırsınız.

 11. Hafta içi zorunlu 12 saat çalıştırıyor lar yapmış olduğum mesai ücretini elden veriyorlar.birde pazar günü zorla mesai yapacan diyorlar ise gitmeyinc e savunma istiyorlar işten tazminatı z cikartiriz diyorlar hakları varmı

  1. Ali bey, bunların hiçbiri yasal değil. Siz savunmanızı verin, çıkarırlarsa hakkınızı mahkemede ararsınız.

 12. 1996 tarihinde ise başladım 6ay çalıştım sigorta numarası vermişler fakat birgün dahi sigorta primi yatirmamislar sistemde 15.4.2001 tarihinde intibaren aktif sigorta görünmektedir 1996 ylinda çalıştığım haklarimi nasıl alabilirim

  1. Ali bey sigorta numarası vermişlerse hak düşürücü süre işlemeyebilir. Elinizdeki evraklarla birlikte bir avukatla görüşmelisiniz.

 13. Slm bn barış campinar pazar günleri calistiripta mesai olarak vermiyip normal ücretle çalıştırıp hafta ici tatili verebilirlerdi bn özel sektörde çalışıyorum ancak 15 günde bir evde kalıyorum o 24 saat bile etmiyo

  1. Merhaba. Pazar yani hafta tatili çalıştırılıp yerine hafta içi izin verilmesi yasal değildir.

 14. Hafta tatilinin pazar günü olması gerekmez diyorsunuz peki ailem pazar günü tatil yaparken ben haftaiçi tatil yaptığımda bu şekilde ben ailemle birlikte nasıl sosyal aktivite yapabilirim açıklayabilirmisiniz

  1. Mikail bey, size bu konuda katılıyorum, haklısınız. Ama bunu ben demiyorum, İş Kanunu diyor.

 15. İsci 1 ayda 4 pazar gunu calisirsa hafta tatili ucretini verildiginide sayarsak, ayrica fazladan 1 yevmiye odenmesi gerekirmi 4 pazar calistigi icin

 16. Merhabalar.
  Ben özel sektörde işçi olarak çalışmaktayım.
  çalışma saatleri 08:00 – 18:00
  öğle arası 1 saat dinlenme ve yemek molası
  saat 10’da 15 dakika ve öğleden sonra 15’te 15 dakika çay molası var.
  Pazar günlerini zorunlu mesai yaptırıyorlar ve bizim sadece pazar günleri hafta tatilimiz var.
  sürekli sorun yaşıyorum pazar mesaileri yüzünden.
  Ayrıca Pazar günleri mesai yapanların Parası maaşa yansıtılmayıp elden ödeniyor.
  pazar mesaisinden sonraki hafta içi herhangi bir gün izin alınırsa pazar mesaisinden düşülüyor.
  Bu konu ile ilgili yasal yükümlülüğüm nedir?
  Teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz bilgiler için…

  1. Mehmet bey, işçi hiçbir şekilde 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Peki ne yapabilirsiniz? Ya Alo 170’i arayarak şikayet edebilirsiniz ya da haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 17. Merhaba ben kapıcı olarak çalışmaktayım pazar günleri çalışıyorum resmi bayramlarda ve dini bayramlarda da çalışıyorum bir sitede 3 arkadaş çalışıyoruz biri senelik izine çıkınca onun yerine bakıyorum oda yetmemiş gibi güvenlik izine çıkınca onun yerine de bakıyorum ben bu haklarımı geçmişe dönük alabilirmiyim teşekkürler

 18. Belirsiz süreli is sözleşmesi israr üzerine imzalattılar imza atildiktan sonra iki hafta da bir vardiya dondurmeye başladılar sözleşmede işveren istediği tatilde çalışma yapabilir diye bir madde var di pazar günü Zoraki kosuyorlar ben gitmiyorum işten cikarilirsam tazminatsiz olarak mı cikarilirim saygılar

  1. Ümit bey tatilde çalışmaktan anlaşılan resmi tatiller olmalıdır. İşçi neye imza atmış olursa olsun, 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Bu durum işçi açısından bir haklı fesih sebebidir. Aynı şekilde, 7 gün üst üste çalışmadığı için işten çıkarılan işçi, mahkemede bu durumu ispatlarsa, tazminat vb. alacak haklarına sahip olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.