Zorunlu pazar mesaisi olabilir mi?

Zorunlu pazar mesaisi olur mu?

Bu soruyu ikiye bölerek ayrıntılandırmak daha doğru olur. Zorunlu pazar çalışması olur mu? Zorunlu mesai olur mu? Pazar günü çalışmasının zorunlu olup olmayacağını bu iki hususu göz önüne alarak cevaplamak gerekir.

Reklam

Hafta tatili

Bu sorudaki pazar gününden kastedilen aslında hafta tatili uygulamasıdır. Çünkü birçok işyerinde hafta tatili olarak pazar günü belirlenmiştir. Halbuki işyerinde hafta tatilinin illa ki pazar günü olması gerekmez. Önemli olan, o günden önceki iş günlerinde çalışmış olan işçiye haftada en az bir gün ve kesintisiz olarak hafta tatili kullandırılmasıdır. Dolayısıyla işçinin hafta tatili, pazar dışında her hangi bir gün olarak da belirlenebilir.

Hafta tatilinde çalışan işçi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; hafta tatilinde çalışan işçiye hem çalışmadan hak ettiği günün ücreti hem çalıştığı için bir günlük ücret ve haftalık çalışma süresi de 45 saati geçmişse yarım günlük ücret olmak üzere toplam 2,5 yevmiye ödenmesi gerekir. Ancak İş Kanunu açık bir şekilde, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını yasaklamıştır. Kendi koyduğu kurallara sık sık esneklik getiren İş Kanunu, konu hafta tatili olunca oldukça katı bir tutum ortaya koymuş ve işçinin haftada bir gün dinlendirilmesini zorunlu kılmıştır.

Zorunlu pazar mesaisi

pazar çalışması ücreti

Aslında bu kavram tamamen hatalı bir uygulamanın sonucudur. Pazar gününden kastedilen, işçinin hafta tatili günü ise; bu mümkün değildir. Zorunlu olmasını geçtim, işçi istese bile hafta tatilinde çalışamaz. Hal böyle iken, zorunlu pazar mesai diye bir uygulama toptan yanlıştır.

SONUÇ

Yukarıda da belirttiğim gibi; işçinin kendi isteği ve rızası olsa bile hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. Hele işçinin rızası yokken, onun hafta tatili gününde çalıştırılması hiç mümkün değildir. Haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat dinlendirilmeyen işçi, pazar mesaisinin ücretini ayrıca alsa bile, işten haklı gerekçeyle ayrılabilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

13 Yorum

 1. Merhaba hocam 3 yıldan beri aynı firmadayım benim hafta tatilim pazar günü mesai olduğunda işveren bunu bana zorunluymuş gibi gösteriyor gitmediğim taktirde tazminatsız işten çıkarabilirmi

  1. Hasan bey, hiçbir işçi üst üste 7 gün çalıştırılamaz. Dolayısıyla bu nedenle işçinin tazminatsız çıkarılması mümkün değildir.

 2. merhaba mustafa bey calıstıgım fabrika hafta tatilim olan pazar günü 12 saat mesai yazdı rahatsızdım gidemedim tutanak yazıldı neymiş sene basında imza atmısız mesai yaparım die bunu gerekce gostererek tazmınatsız işten cıkarabılme yetkısı varmı?

  1. Rüstem bey, eğer hafta tatilinizde çalıştırılmak istenmişseniz, bu zaten yasal değildir. İşçiden bunun için onay alınsa ve hatta işçi kendisi bizzat talep etse bile, hafta tatilinde ÇALIŞTIRILAMAZ. İçiniz rahat olsun.

 3. Merhaba hocam Telekom sektöründe çalışıyorum. Pazar günleri zorunlu çalıştırma oluyor. Calismak istemediğimiz de isveren zorunluymus gibi gosteriyor. Haklı olarak fesih edebilir miyim.

  1. Murat bey merhaba. Pazar günü işçinin hafta tatiliyse, yani işçi pazar günü çalıştığında 7 gün üst üste çalışmış oluyorsa, bu bir haklı fesih gerekçesidir. Hiçbir işçi, rızası bile olsa, hafta tatilinde çalıştırılamaz.

 4. Merhaba Hocam
  Ben denetmen olarak çalışıyorum bir özel firmada.ve firma çoğu zaman bizi şehir dışında seyahatte iken pazar günleri, seyahate gittiğimiz şehirde tutuyor (çalıştırmadan).ancak yaşadığımız şehire dönemiyoruz.bundan dolayı iş sebebiyle seyahatte olduğumuz pazar günleri( gittiğimiz şehirde çalışmamamıza rağmen) için harcırah haricinde fazla mesai de hak etmiş olmuyor muyuz? Çünkü evimize dönemiyoruz.
  bir diğer sorum da eğer bu pazar günleri için fazla mesai alma hakkımız oluyorsa firma bunları ödemediği için tazminatımızı alarak tek taraflı fesih hakkımız olur mu ve geriye dönük kaç yıl talep edebiliriz.
  teşekkürler

 5. 1 mayıs gibi genel tatilde çalıştırıp fakat parasını bankaya yatirmayip elden verirse iş akdi tazminatli olarak fesih edilebilir mi şahide gerek varmı

  1. Mehmet bey bu durum elbette bir haklı fesih nedenidir. Bu durumda işverenin, size parayı elden ödediğini ispat etmesi gerekir. İspat edemezse haklı olursunuz.

 6. İyi günler hocam benim çalıştığım işyerinde daha önce hafta tatilin üzerine pazar günü idi fakat işveren işçilerin yani bizim rızamızı almadan kendi kararıyla hafta tatil günlerini değiştirdi bunu gerekçe göstererek iş akdimi fesih edebilirmiyim

  1. Mustafa bey işverenin kanuni yükümlülüğü, size 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat hafta tatili vermektir. Dolayısıyla bu hafta tatilini verdikten sonra, gününü de belirleme hakkına sahiptir.

 7. peki işci hafta içi izin klladıysa ve hafta sonu pazar günü çalışıyorsa yömsesi dışında mesai alması mümkünmü souçta hafta sonu çalısıyor

  1. Eğer yıllık izin almışsa, bir yevmiye fazla alır. Ancak devamsızlık yapmışsa sadece o günü yevmiyesini alması gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.