7 maddede ara dinlenmesi

Ara dinlenmesi

İşverene karşı iş görme borcunu yerine getiren işçinin dinlenmeden çalışması mümkün değildir. İş Kanunu bu dinlenmeleri sistematik hale getirmiş ve üç tür dinlenme ön görmüştür.

  • Günlük dinlenme
  • Haftalık Dinlenme
  • Yıllık dinlenme

Yukarıda bahsettiğim dinlenme dönemleri dışında bayramlarda ya da genel tatil günlerinde dinlenme imkanı da olmakla beraber dileyen işçilere bu günlerde de çalışabilmektedir. Oysa İş Kanunu ara dinlenmesini, haftalık dinlenmeyi ve yıllık dinlenmeyi işçi için vazgeçilemez kabul etmiştir. Konumuz dışında olan haftalık dinlenme için hafta tatiliyle ilgili şu yazıyı ve yıllık izinle ilgili daha önce yazdığımız şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Madde 1

Ara dinlenmesi işçiye gün içerisinde verilen bir mola süresi olup “en az” verilebileceği süreler aşağıda belirtilmiştir:

  • 4 saat ve daha kısa süren işlerde 15 dakika
  • 4 saatten çok ve 7,5 saate kadar (yedi buçuk saat dahildir) süren işlerde yarım saat
  • 7,5 saatten çok süren işlerde 1 saat

Madde 2

Ara dinlenmesi mecburi mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ara dinlenme süreleri bölünemez. Yani aralıksız verilmek zorundadır. Ancak işçinin de rızası mevcutsa, işin niteliği de gerektiriyorsa aralı olarak / bölünerek kullandırılabilir.

Madde 3

Ara dinlenmeleri bütün işçilere aynı anda kullandırılmak zorunda değildir. Değişik saatlerde farklı işçilere kullandırılabilir.

Madde 4

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. İşçi sabah 08:00’de iş başı yaptı. Öğleden sonra 16:00’da çıktı. Bu işçi 8 saat mi çalıştı? Eğer işçi çalıştığı bu saatler içinde yarım saat da ara dinlenmesi kullanmışsa o halde artık 7,5 (yedibuçuk) saat çalışmış kabul edilecektir. İşçinin günlük çalışma süresinin bu şekilde yanlış olarak 8 saat zannedilmesinin, işçinin saatlik ücretinin yanlış hesaplanmasına neden olacağını daha önce yazmıştık.

Madde 5

ara dinlenmesi isci iscidunyasi

Ara dinlenmeleri, iklim, mevsim vb. nedenlerle işin niteliği göz önüne alınarak, 24 saat içinde kesintisiz 12 saat dinlenme süresi dikkate alınmak suretiyle düzenlenir. Bu ne anlama gelmektedir? İşçi ne iş yapıyor olursa olsun bir vardiyadan çıkıp diğerine başlamadan önce en az 12 saat dinlenmesi gerekir. Buna göre de bu işçiye ara dinlenmesini verirken işçinin ikinci vardiyasına 12 saatten az kala verilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Gece ve gündüz işletilmekte olan ve nöbetleşe işçi postalarının kullanıldığı işlerde ise vardiyası değiştirilecek işçi kesintisiz en az 11 saat dinlendirilmeden diğer vardiyada çalıştırılamayacağından ara dinlenmelerinin buna göre düzenlenmesi gerekir.

Madde 6

Ara dinlenmeleri birleştirerek ve toplu olarak kullanılamaz. Günlük verilmesi esastır.

Madde 7

Ara dinlenmesi kullanmayıp yerine çalışmak mümkün değildir. Yani ara dinlenmesi mutlak bir hak olup işçinin rızası olsa ve ücreti verilse bile işçi ara dinlenmesinde çalıştırılamaz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.