AGİ Hesaplama

Çalışan Bilgileri

Evliyim ve Eşim Çalışmıyor:

Evet
Hayır
Bekarsanız ya da eşiniz çalışıyorsa Hayır seçeneğini seçiniz.

Çocuk Sayısını Seçiniz:

24 Yorum

 1. Mustafa bey ben 4 yıldır bir sirkette calısıyorum maasım 2250 fakat resmıyette asgari ücret isveren bize hic agi veriyorum yada vermiyrm gibi bi acıklamada bulunmadı. Agi hakkımızı istesek bize maas icinde veriyorum diyebilme ihtimali var bunun icin ne yapmalıyız agi maas dısında ek bi ucret mi yoksa maas icinde mi veriliyor cevaplarsanız sevınrım

  1. Merhaba Fatih bey,
   Mustafa üstadım daha detaylı bilgiler verecektir mutlaka ama, bazı hususları bilebilmek adına soruyorum, bir ücret bordrosu/pusulası aldınız mı hiç? Onda AGİ belirtilmiş mi? Agi bordrosu mutlaka ayrı tanzim edilmeli ve işçiye bildirilmeli mevcut pusulada. Eğer bir ücret bordronuz varsa orada ne yazıyor?

 2. Merhaba Mustafa bey ben 01.08.2015 ise girisim 10 .04.2017 isten cikacam askere gidiyorum bu sure zarfinda kidem tazminati im ne kadar dir yemek is yerine ayit yol ev yakin o yuzden yürüyerek gidiyorum ve 2 gunluk raporum var maaş im 1700 tl ama resmi evrak ta askeri ücret yardimci olursanız çok memnun olurum teşekkür ederim simdiden

  1. Maaşınız kaç liraysa onun üzerinden hesaplanması gerekir. Sitemizdeki hesaplama aracı işinizi görecektir.

 3. Merhaba,
  2014’ten beri net ücret üzerinden çalıştığım şirkette agi tutarı ödenmemektedir. İletmemize rağmen bu ödeme yapılmamakta. Önceden bordrolarda 0 TL görünen agiyi şimdi bordrolarda gösteriyorlar ama yine ödemiyorlar. Bu seneki maaş zammı bilgilendirme mailine de agi dahildir gibi bir not düşülmüş.
  Bunun herhangi bir bağlayıcılığı olamaz değil mi? Agi tutarı sonuçta çalışanın çocuk sayısına göre va değişen bir ücret. Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

 4. SAYIN MUSTAFA BEY 2004 TEN BERİ AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORUM. BAYRAM İZNİM HİÇ OLMADI VE VARDİYALI ÇALIŞTIĞIM İÇİN SADECE VARDİYA DÖNMESİ YAPIYOR İZİN KULLANMIYORUM. YANİ PAZAR SABAH VARDİYADAN ÇIKTIĞIMDA PAZARTESİ İZN YAPMIYOR SABAH VARDİYASINDA İŞTE OLUYORUM.SADECE BU YIL SÜRESİNCE BİR KEZ 7 GÜN YILLIK İZİN YAPTIM DİGERLERİNİN HİÇ BİRİNİN ÖDEMESİNİ ALMADIM.ASGARİ ÜCRET ALIYORUM İŞVEREN YAKLASIK 200 TL ELDEN VERİYOR. 10 SAAT ÇALIŞIYORUM. KIDEM TAZMİNATIMI NASIL HESAPLAYABİLİRİM. TEŞEKKÜRLER..

 5. 4 YILDAN BERİ KURUMDA TAŞÖREN FİRMADA ÇALIŞIYORUM.BİR ŞİREKET GİDİYOR BİR ŞİRKET GELİYOR.1 YIL OLMADAN SÖZLEŞME YENİLEYİP EVRAK YAPTIRIYORLAR.HERYIL.MESAİ ÜCRETİ SAAT BAŞI 6 TL VE HAFTA SONU DA DAHİL ÇALIŞIYORUM.ALDIĞIM ÜCRET YOL YEMEK VE 2 DE ÇOCUĞUM OLMASINA RAĞMEN 1650 TL ALIYORUM MESAİ HARİÇ MESAİ SAAT BAŞI 6 TL VERİYORLAR.İŞTEN ÇIKARTACAKLAR DİYE KORKUDAN HAKKIMIZI İSTEYEMİYORUZ.NOMALDE ELİME NE KADAR MAAŞ GEÇECEK BİLEMİYORUM.EKSİKMİ ALIYORUM AMA İTİRAZ EDEMİYORUZ İŞTEN ÇIKARACAKLAR DİYE NE YAPALIM

 6. Merhaba mustafa bey ben kamuda çalışan taşeron işçisiyim hastanede bilgi işlem olarak çalışıyorum evli bir çocuk babasıyım benim aldığım üçer et 1413 tl yol parasıda alıyorsunuz diyorlar bizim almamız gereken nedir aceba teşekkür ederim

 7. Mustafa bey merhaba,1300 tl lik asgari ücret alan bir kişiye alması gereken maaş muhasebecimiz tarafından söylenen 1300+123 tl dir. 10 kişi üzeri işçi çalıştıran işletmeler için söylediği aginin ya işçi maaşına ilave edilmesi ya da devlete ödenmesi şeklinde,kendi çalışanlarına agiyi 10 kişi çalışan sayısından az olduğu için elden verdiğini ve tüm işletmelerin bunu ödemesi gerektiğini söylüyor(10 kişi üzeri işçi çalıştıran için) bu konuda net bi bilgiye vakıf değiliz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Sorunuzu tam anlayamadım. Ama şu kadarını söyleyebilirim. AGİ bakımından 10 kişi altı ya da üstü ayrımı yoktur.

 8. Devlet okulun da asgari ucretle ogrenci islerin de calisiyorum. Teog,kar tatili,15 tatil gibi zamanlar da okul kapali oluyor ve bizlere ise gelmeyin deniliyor. Ama bu gunler de maasimizdan kesilip sigorta cikisimiz yapiliyor. Bu dogru bir uygulama midir degilse ne yapmaliyim. Asgari ucretliyim. 1300 maas aliyorum esim emekli ve 3 cocugum var agi hakkim var mi varsa ne kadar? Tesekkurler.

 9. Asgari ucretle bir devlet okulunda calisiyorum. 1300 maas aliyorum. Esim emekli ve 3 cocuk sahibiyim. Agi yardimi olarak ne kadar almaliyim? 63 tl vermisler bu ay. Ayrica okullar teog veya kar nedeniyle tatil edildigin de bizim maaslarimiz tatil gunu sayisinca kesiliyor ve sigorta cikisi yapiliyor. Bu normal bir durum mudur. (Maasimizi okula yapilan bagislardan aliyoruz.)

  1. Eşiniz emekli olduğuna göre 3 çocuk üzerinden almanız gerekir. Hesaplama aracını kullanarak ve “eşim çalışmıyor” seçeneğini seçerek kendiniz de hesaplayabilirsiniz. İkinci sorunuzun cevabı ise iş sözleşmenize göre değişir. Maktu ücret alıyorsanız kesilmemesi gerekir. Ancak ücretinizde gün hesabı yapılıyorsa, kesinti yapılabilir.

 10. mustafa bey ben aynı iş yerinde 15 yıldır çalışıyorum bana yıllık izin verilmiyor istedim kaç defa biz de yıllık izin yok diyor potron işe gelmedıginde ucretimi kesiyor ayrıca asgari ücretten gösteriyor bana haftalık veriyor 520 tl gelmedıgım gunde 7 ye bölup hesap yapıyor ne yapmalıyım ısten ayrılsam haklarımı alabılırmıyım ayrıca resmi tatıllerde fazla ucret vermıyor.

  1. Bahsettiğiniz bu haller sizin için birer haklı fesih gerekçesidir. İhtarname çekerek işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse dava yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 11. Merhaba ben tekstil işçisiyim iş olmadığı zaman eve gönderirler yada bugun iş yok diyip gelmeyin diyorlar şimdi iş var çalışıyoruz fakat o gelmedigimiz günler neden kesiliyor haklari varmidir ??

  1. Böyle bir durumda ücretinizin kesilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ama başka bir gerekçe varsa bilemem.

 12. Merhaba mustafa bey tekstil işçisiyim. Yıllık izin süresi dolmuş ama ben. Yıllık izin. Kullanmak istemiyorum parasını alsam olur mu bide yıllık izin. Kullanmayıp parasını alanlarda agi kesiyor bizi bilqilendirirseniz sevinirim

  1. Bu uygulama kesinlikle yanlıştır. Yıllık iznin mutlaka kullandırılması gerekir. Dolayısıyla yıllık izin kullanmayıp da izin parası almak gibi bir şey söz konusu olmamalıdır.

 13. Merhaba evliyim eşim calismiyor ve 1 çocuğum var almam gereken AGİ 166 tl çıkıyor bu tutar 1300 tl içine dahilmidir yoksa 1300+166 tl mi almam gerekiyor

  1. Merhaba. 1.300 lira asgari ücretin içinde bekar işçinin AGİ tutarı olan 123 lira vardır. Dolayısıyla sizin 1.300 liranın üzerine 166 lira ile 123 lira arasındaki fark olan 43 lira daha almanız gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir