Fazla Mesai Hesaplama

 • Çalışma Bilgileri

  İşe Giriş Tarihi:

  İşten Ayrılış Tarihi:

  Haftalık Çalışma Süresi:

  Mola süreleri düşülmeli ve saat olarak girilmelidir.
  Çalışan Bilgileri

  Aylık Net Ücretiniz:

  Toplam Ücretli / Ücretsiz İzin Süresi:

  Gün olarak girilmelidir.

  329 Yorum

  1. Merabalar bi sitede gece 14 saat calisip 34 saat istirahat ediyorum resmi tatil ve bayramlarda mesailerimizi alamiyoruz. 2013 mart 27 sinde ise girdim halen calismaktayim guvenlik gorevlisiyim yalniz resmiyette kapici gorunuyorum yardimci olurmusunuz tskler

    1. mrb ben ozakn benım de bırsey ogrenmek ıstıyorum ben ıse basladım da bana yer altı sıgortası yaptılar yer altında da calısıyordum fakat dun benı yer altı sıgortasından cıkarmıslar ve masımı dusurmusler bunu yapma hakları varmı acaba

     1. Merhaba. Fiilen yer altında çalışıyorsanız, yapılan elbette yasal değildir.

    2. Yer atı çalışırken yer üstü sigortasından yer üstü yatırmaya başladılar ve maaşı düşürdüler bunu bizim haberimiz olmadan yapa biliyorlarmi

      1. Merhaba 2012 den beri özel sağlık kuruluşunda radyoloji teknikeri olarak görev yapmaktayım. Kanun hükmünde iyonlaştırıcı rafyasyonla çalışanlar hakkinda ki karar da belirtilen haftalık 35 saati aşan sürede kesin kez zorunlu verilmesi gereken yıllik 1 ay şua izni verilemksizin çalıştiriliyorum.geriye dönük fazla mesailerimi halen çalısmaktayken acacagim dava ile alabilir miyim?

      2. Merhaba. Çalışıyor olmanız, hakkınızı aramanız engel olmaz. Ama önce arabulucu başvurusu yapmanız ve uzlaşamazsanız dava açmanız gerekir.

    3. Mer mustafa bey ben giris 04 06 2012 cikisim 31 12 2018de verildi gerekce yilbasi gunu gitmedim işe 12 saat calisiyorum maasim bankaya 1850 elden 1150 aliyorum toplam 3000 aliyorum fakat ssk primim 2650 yatiyor yani asgari ucretten gosteriliyor bide ayda enaz 2 pazar 12 saat mesai yapiyoruz oda gosterilmiyor tzminatim ne kadardir anlasamazsam nereyd bas vurmaliyim tesekkurler

    4. mrb mustafa bey, çalıştımğım iş yeride gece vadiyesinde 12 saat çalıştım haftalık izin ve dini ve milli bayramlarda izin kullanmadım agi parası almadım
     işe girişim 01. 01.2010 ve işten çıkışım 01.11.2019
     dokuz yılın fazla mesai ihbar kıdem ve izin ücreti ne kadar eder bilgi verirseniz sevinirim,
     saygılar iyi günler

  2. 06/09/2010 dan itibaren sürekli 12 çalıştım, bu doğrultuda benim geriye dönük fazla mesaim 82000 felan yapıyo ben bu hakkımı nasıl alabilirim.

   1. Merhaba. Dava açmanız gerekiyor. Ancak şunu bilmenizi isterim ki; mahkemenin kanaat getirdiği fazla mesainiz belgeye değil de tanık beyanlarına dayanıyorsa, mahkeme dava sonucunda tespit ettiği fazla mesai toplamından en az %30 hakkaniyet indirimi yapmaktadır.

   2. Merhaba
    İş kanununa göre haftalık 45 saat üzeri fazla çalışma hesaplamalarında 1 gün ücretli izinli olmak yahut 1 gün raporlu olmak durumunda yahut çalışma gününe rastlayan resmi tatillerde bu günlerin ücreti tam ödenirken fiili çalışma olmadığı için mesai hesabında da çalışılmış gibi mi sayılır?

  3. Mustafa bey. Ben bi kargo firmasında çalıştım. 2.5 3 yıla yakın.1 ay oldu işten ayrılalı.tazminatımı alamadım malum.geriye dönük fazla mesaimi alma imkanın varmı.sabah 8:30 akşam 7 ye kadar çalışıyorduk.tğm yasal imkanları kullanarak almayı istiyorum. şuanki çalışan arkadaşlarım bana şahit olacaklar ve onlarda almayı istiyorlar. Bana yardımcı olabilirmisiniz.ne yapmam gerek.

   1. Elbette alabilirsiniz. Dava açtığınız tarihten geriye doğru son 5 yıllık süredeki fazla mesailerinizi alabilirsiniz. Tanıkla ya da belgeyle, ama bir şekilde mahkemede ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

   2. Merhaba ben işe 29.04.2017 girişli 17.09.2019 tarihli cikis yaptım haftalık 54 saat çalışma saatimizdi ayrıca bayram mesaisi hiç bir şey almiyoduk işten çıkarken ihtarimida çektim benim kıdem ihtar ve fazla mesai hepsi toplam ne kadar eder yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  4. Mustafa bey Ağustos eylül ekim kasım 2016 maaşlarını alamadık kanunda belirtilen faiz oranı ana paraya her geçen zaman için günlükmü yoksa aylık mı uygulanır iş yerinden çıktık ama hala ödeme yapmadılar

   1. İşvereninizin size ayrıca faiz ödeyeceğini zannetmiyorum. Faiz,eğer dava açarsanız ve davayı kazanırsanız mahkeme tarafından belirlenir. Şu an için önceliğiniz maaşlarınızı almak olmalıdır.

   2. Merhaba, dava açmadan önce (HAlen ücret alacağınız ödenmedi ise) ilamsız icra takibi başlatacağınızı belirten bir ihtarname’yi işveren adresine göndermenizi tavsiye edebilirim. Genelde olumlu sonuç doğurur. Eğer yine ödenmezse icra dairesine gidin ve icra takibi başlatın. (Avukat desteğini tavsiye ederim)

  5. ıyı aksamlar avukat bey ben bı beledıyede guvenlık görevlısyım işe giris tarıhım 01.01.2013 calısma saatım aksam 16.45 sabah 08.15 te cıkıyorum yanı 16 saat calısıyorum 32 saat dınlenıyorum ve 4 yıldır hep gecedeyımaylık burutum 2800 yazıyor bodroda bı hafta 4 gun calısıyorum 64 saat oluyor 1 hafta 3 gun calısıyorum 48 saat bodroda da calısma saatım 225 saat yazıyor ben şimdi işten cıkarıldım nekadar almam gerekır tazmınat hafta uzerınden oldugu için ben karıstırıyorum cunku 1 hafrA 48 bi hafta 64 saat calişiyorum hesaplamam nasıl olmalı sızde yada sız yazar hesaplarmısınız şimdiden igi vealakanız için tesekkur ederım mutlu yıllar d ıle r ım

   1. Merhaba. Öncelikle avukat olmadığımı söylemeliyim. Bu durumda basit bir hesapla, bir hafta 3 saat diğer hafta 19 saat fazla mesainiz olduğunu söylediğinize göre haftalık ortalama 11 saat fazla mesai üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Teşekkür ederim, size de mutlu yıllar.

  6. iyi günler eczanede çalışıyorum ama asgari geçim indirim paramız ödenmiyordu işten çıkarıldım geriye dönük alabilirmiyim mahkeme yolu ile

   1. Öncelikle ödenmediğine emin olmanız gerekir. Bunun için maaş bordronuzu incelemeniz gerekir. Ödenmemişse dava açmanız mümkündür ama öncesinde bir avukatla görüşmenizde yarar var.

  7. Merhaba ben perakende sektöründe çalışmaktayım.
   Çalışma saatimiz günde 8.30 saat 1 saat molamız bulunmaktadır.
   Çalıştığım şirket belirli dönemlerde bizi fazla mesai yapmamızı istemektedir, fakat biz fazla mesai yapmamıza ragmen bize karşılığı olarak ne izin, ücret, ve yemek parası vermemektedir.
   Bu durum karşısında şirket yöneticilerine soru yönelttiğimizde bize cevap olarak işe giriş sırasında size fazla çalışma muvafakat namesi Hiçbir şekilde hakkımızı vermiyorlar bu durumda bize ne gibi hak doğar. Teşekkürler

   1. Hikmet bey, fazla çalışma muvafakatnamesi işçiye fazla mesai yaptırılabilmesini sağlar. Ancak yapılan fazla mesainin ücretinin her halde ve şartta ödenmesi ya da izin olarak kullandırılması gerekir. Buna rağmen hakkınız verilmiyorsa, bu gerekçeyle işten ayrılabilir ve mahkemede hakkınızı arayabilirisiniz.

    1. Mustafa bey ilginiz için öncelikle teşekkür ederim. Ben şirket yöneticilerimle görüştüm, 1 sene içerisinde 256 saat fazla çalıştırabileceklerini dile getiriyorlar fakat buna karşı hiç bir bedel ödeme mecburiyetlerinin olmadıklarının olduğunu dile getiriyorlar bu sözlerinin güvencesinde işe giriş sırasındaki iş sözleşmesine atıyorlar. iş sözleşmesinde şöyle bir ibare bulunabilir mi? ( fazla çalışma olduğu taktirde hiç bir alacağım olmayacaktır diye taahhüt edilebilir mi?) imzaladığım iş sözleşmesini hatırlamıyorum maalesef örneğini almadım ama yakın zamanda şirketten isteyeceğim yine sizin yardımlarınıza ihtiyacım olacak çok teşşekkür ederim.

      1. MERHABA MUSTAFA BEY
       ÖNCELİKLE DAHA ÖNCEKİ YARDIMLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
       12.01.2017 PERŞEMBE GÜNÜ ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM ŞİRKET (4 KODLU SİGORTA ÇIKIŞIYLA) BENİ İŞTEN ÇIKARTTILAR.
       TABİ Kİ BÜTÜN HAKLARIMI ALACAĞIMI BELİRTTİLER.
       FAKAT BENİM TAZMİNATIMIN HESAPLANMASI ASGARİ ÜCRETİN BRÜTÜ ÜZERİNDEN 1777.50 TL DEN HESAPLANMIŞ.
       DAHA ÖNCE ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM İŞ EKSTRA OLARAK PRİM HAKEDİŞERİMİZ VARDI, ARALIK AYINDA PRİM HAKEDİŞİM OLMADI FAKAT DAHA ÖNCEKİ AYLARDA PRİM HAKEDİŞLERİM VARDI DOĞAL OLARAK BRÜTÜM DAHA YÜKSEKTİ. HER AY YEMEK KARTINA YÜKLEME YAPILMAKTAYDI.
       YANİ TAZMİNATIM SADECE SON AYIN BRÜTÜNE GÖRE HESAPLANMIŞ. HESAPLANMA YÖNTEMİ NE YE GÖREDİR.
       SON OLARAK ŞİRKET TAZMİNAT ÖDEMESİNİ 10.02.2017 TARİHİNDE MAAŞ ÖDEMELERİNİN YAPILDIĞI DÖNEMDE VERECEKLERİNİ SÖYLÜYOR.
       ÖDEMEDEN ÖNCE İŞTEN ÇIKIŞ VE ALACAKLARIMI BEYAN EDECEĞİM SÖZLEŞME İMZALAYACAĞIMI SÖYLEDİLER.
       SİZCE ALACAKLARIMI ALMADAN ÖNCE BÖYLE BİR İMZA ATTIĞIM DURUMDA ÖDEMEDE BİR PROBLEM YAŞABİLİRMİYİM.
       İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

      2. Böyle bir evrakı imzalasanız bile altına kayır düşebilirsiniz. “Ödemelerin banka hesabıma yapılacağı ifade edilmiştir.” diye. Tazminat hesabında ise hem primlerin hem de yemek ücretlerinin aylık ortalamasının da eklenmesi gerekirdi. Şu yazımdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

      3. Ben bir ogg sirketinde guvenlik gorevlisiyim. Bizler sabah 07:00-19:00 aksam 19:00-07:00 saatleri arasinda 12 saat 6 gun calismaktayiz. 2 gun tatil yapiyoruz. Aldigimiz ucret 2310 tl. Resmi bayramlarda mesai ucreti alamiyoruz. Dini bayramlarda ise 12 saatin karsiligi 84 tl veriyorlar. Soyledigimiz zaman isine gelen calisir gelmeyen istifa eder deniliyor. Calisma bakanligina alo 170 e ve CIMER e yazilar yazdigimiz halde herhangi bir sonuc alamadik sadece denetmenlikten gostermelik bir ceza geldi. Ne yapmamiz gerekli saygilar.

      4. Merhaba. O halde geriye tek seçenek kalmış. Haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve haklarınızı mahkeme vb. yollarla arayabilirsiniz.

  8. Mrhbalar sitede guvenlik gorevlisiyim resmiyette kapici gorunuyorum gece calisiyorum 14 saat calisip 34 saat istirahat yapiyorum resmi tatil ve bayramlarda meaai odenmiyor isten ayrilsam mahkemeye versem haklarimi alabilirmiyim 1yildir yemek parasi ve yol parasini kestiler. Ne onerirsiniz tskler

   1. Evet, bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. Yine de bir avukatla görüşmenizi ve işten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmanızı öneririm.

  9. S.aleyküm efendim ben 5 yıl çalıştım bi iş yerinde 1.gün 12 saat 2.gün 24 saat çalışıp 3.gün izinli oluyodum yani haftada kısmen 36 saat fazla çalışıyodum ve asgariyi tam alamıyodum hep elden aldım ücreti işten çıkarken ihtarneme çekip ayrldm mahkemeliyiz bunun sonucu ne olur

  10. mrhaba bir şirkette 01,02,2002 yılından 01,11,2016 yılına kadar çalıştım geçtiğimiz kasım ayında işten çıkartıldım ihbar ve kıdem tazminatlarım ödendi ayrıca 4 yıl önce çalışma bakanlığından müfettişler geldi fazla mesai ücreti altında bize bir miktar para yatırdılar ama hakkımız o değildi ve maaşım 3500 civarında idi ayrıca günde 11 veya 12 saat çalışmamız oluyordu ben şimdi mesai ücretimi almam için mahkemeye başvurursam mesailerimi alabilirmiyim
   avukat alırız dedi ama ( işden ayrıldığımızda bize tüm haklarımız ve mesailerimiziz aldık diye yazı imzalatıldı ayrıca bordroda mesai altında 3150+mesai 350 =3500 oluyordu maaşımız ) yaklaşık haftalık 12 saat fazla mesaimiz var
   ayrıca bu çalışmamızı şahitlerle kanıtlayabiliriz fazlaca şahitimiz var
   bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

   1. Eğer ücret bordrolarınızda fazla mesai tahakkuku varsa ve siz de ihtirazi kayıt koymaksınız imza atmışsanız, almanız çok zordur. Böyle durumlarda, Yargıtay içtihatları gereğince, bordroda yazandan çok fazla mesai yaptığınızı SADECE yazılı delillerle ispat edebilirsiniz. Yazılı deliliniz varsa davayı açınız.

  11. mrb ben 5 yıldır inşat kimyasal işin calışıyorum 07 işbaşi 17 00 paydos aldıgım maaş üzerinden sigoratam yatmıyor fazla mesayi yaptırmaya çalışıyolar kalmadigım da tehtit ediyor maaşlar günün de ödenmiyor 4 gün 10 gün parca parca ödeniyor işten ayrılmak istiyorum bu konuda söylediğim de iş bulduysan gide bilirsin diyor ben bu şartlarda çalışmak istemiyorum toplantıda itiraf ları ses kaydı yapsam mahkemede delil olarak gecermi

   1. Böyle bir şey yaparsanız, hukuksuz dinlenme yaptığınız için suçlu duruma düşebilirsiniz. Maaşların geç ödeniyor olması haklı sebep olarak yeterlidir.

  12. Kolay Gelsin
   Hafta ici ve cumartesi pazar sadece yıllık izin kullanarak kısaca yılın 365 günü sadece yıllık izin ile 06.2011 tarihinden itibaren Sabah 9.30 akşam 22.30 saatleri arasında çalışıyorum. Mahkemeye versem ne kadar mesai ücreti alırım faiz uygulanirmi uygulanır ise ne kadar olur ve karşı taraf ceza ödermi? Haftalık tatil kullandirmadigi ve fazla mesai ücretlerini tam yatirmadigi için ceza yermi?

   1. Dava ile elbette bunları alabilirsiniz. Ama son 5 yılın fazla mesailerini alabilirsiniz, öncekiler zamanaşımına uğramıştır. Dava sonucu haklı çıkarsanız, işverene bir ceza gelmez. Sadece size ödeme yapması gerekir.

  13. Merhaba Mustafa bey eski çalıştığım şirkete bize çıkış verdiler işe giriş tarihim 15,07.2010 işte çıkış tarihim 18.08.2016 aldığım net maaş 2.500 bu. Beni çıkartıkları zaman maaş uzeri deyilde askeri ucret uzeri tazminatımı hesapladılar bende itraz etim onlarda almasan hiç bişi vermeyiz dediler bende aldım şimdi ben bunları mahkemeye vere bilirimiyim çalışma saat lerimizde uzundu ondan sonra hafta son larıda çalıştırı yorlardı yardimci olurmusunuz tskler

   1. Parayı almakla iyi yapmışsınız. Eksik aldığınızı düşündüğünüz kısımla ve diğer alacaklarınızla ilgili dava açma hakkınız vardır. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

  14. Merhaba Mustafa bey
   28.03.2007 de işe başladım sigortam 16.11.2007 bşlamış ve 5 yıl boyunca 7 gün çalıştım mesai saatlerim 8,00 22,30 du maaşım 2500tl alıyordum ama resmiyette asgari üçretli olarak çalıştım görünüyor. işten 28.09.2016 işe bıraktırıldım. izin param ve tazminatıma almadım resmi tatil günlerimede almadım ve çalıştım. işyerine 3 adet senetim var. birine işten ayrılırken dava açarsın diye aldılar. ben kendime iş yeri açınca senede satmışlar.
   ben ne yapabilirim, yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  15. Hocam Eşim (Bayan) Sabah 08:00 de işe başlıyor akşam 18:30 da çıkıyor ayrıca cumartesi günüde Saat 08:00 ile 16:00 arası çalışıyor 40 dk yemek molası ve 2 defa 15 er dak çay molası var hesapladığımda haftalık 9.5 saat fazla çalışıyor asgari ücret alıyor mesai ücreti ödenmiyor iş yerinin böyle bir hakkı bulunuyor mu ? bu konu hakkında ne yapmamız gerekiyor sonuçta iş yeri ile kötü olmakt istemiyor ama insanların hakkının yenildiğini düşünüyorum

  16. Hocam öncelikle teşekkür ederim ben bir okula servis şoförü olarak baskadım08, 09,2015″bu tarihten bu gine kadar sabah 06,50de baslıyorum servisle personel toplamaya akşam saat 08de evde oluyorum yanı günlük 2,5saat fazla calısıyorum agi ninde verildiğini düşünmüyorum ve ben bir sene boyunca 1400tl maaşla calısıyor dum simdi benim maaşım iki ay once 1550tl oldu ben hala cslışiyorum ama fazla mesai odenmedıgını dusunuyorum teşekkürler

  17. Merhaba Mustafa bey ben 8 buçuk yıl limanda Romorkörde gemici olarak çalıştım çalışma şartlarım ayın 15günü 24 saat vardiya geriye kalan 15 gün 24 saat izin olarak çalıştım çalıştığım süre içinde kanuni yıllık izinlerim kullandırılmadı ve deniz işkanunda yıllık izinlerde 1 ay olarak görünüyor. Ben 3600 den işten ayrıldım daha iyi şartlarda ve evime çok yakın işbulduğum için ve ayrılırken yıllık izin ve mesaileri taleb ettim ve çalıştığım şirket benim başka bir işbulup ayrıldığım için kıdem tazminat fazla mesai ve yıllık izin hakkımın olmadığını fakat biz sana yalnızca kıdem tazminatını dilekçemi değiştirmem karşılığında ve onların istediği evrakları imza karşılığın ödeyeceklerini söylediler ve baskı yolu ile onların dedikleri oldu yalnızca kıdem tazminatımı verdiler ve eğer mahkemeye verirsem verilen kıdem tazminatınıda mahkeme yolu ile geriye alacaklarını söylediler eğer ben geriye kalan yıllık izin ve fazla mesailer için mahkemeye vermiş olsam verilen kıdemi geriye alabilirlermi ve ben geriye dönük yıllık izin ve fazla mesailerimi alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  18. Merhaba Mustafa bey ben otel müdürü olarak çalışıyorum fakat sigorta dökümü işkolu önbüroşefi olarak geçiyor işe 27.06.2015 yılında başladım.Sigorta girişim 13.08.2015 de yapılmış ben oluşan anlašmazlıktan dolayı işten ayrıldım çıkışımı 31.08.2015 olarak göstermişler yani 19 günlük sigorta yapılmış.
   Daha sonra aynı işyerinde 14.12.2015 de tekrar işe başladım.Sigorta girişimi 12.02.2016 olarak göstermişler.Otel müdürü olarak çalışıyorum yine işkodu olarak önbüroşefi olarak gösterilmiş.1500 tl maaşla anlaşıp başladığım işimde 1300 tl maaşa döndü yani 12.aydan 8.ay dahil 1500 tl yerine 1300 tl aldım.9.ay2016 tarihinden itibaren 4.ay2017 ye kadar da 1500tl den maaş aldım.Günde 14-15 saat çalışıyorum.02.03.2017 tarihinde istifa ettim işkura işsizlik maaşı için 03.03.2017 de de başvuruda bulundum.Sigorta çıkışımı yapmadıkları için başvurum onaylanmadı.İstifamı kabul etmediler hala aynı yerdeyim.Yasal haklarımı nasıl alabilirim.2.ay2016 dan 4.aya kadar da sadece toplasam 20 günlük izin bile kullanmamışımdır.Senelik iznimi de kullanmadım.Bu süre içinde AGİ paralarımda bana ödenmedi muhasebeye sorduğumda stopajdan düştük dedi.Bana yardım eder misiniz nereye ve nasıl başvuruda bulunabilirim.Ben yasal haklarımı istiyorum.Hala çalışıyorum.Teşekkürler.

   1. Sevgi hanım anladığım kadarıyla diyalogla haklarınızı almanız çok zor. Bu durumda bir an önce dava açmalısınız. Önce ihtarname çekmenizi ve bu hususları da belirtmenizi öneririm. Bazen tek çare mahkeme olmaktadır.

  19. Merhaba Mustafa bey,
   Ben özel bir hastanede çalışmaktayım. Ayın 2 haftası 8-17, diğer 2 haftası 9-18 saatleri arasında çalışmaktayım. Buna ek olarak cumartesi günleri de 4 saat çalışmaktayım. Şirketimde 5 yıldır çalışmaktayım. Fakat ilk 3 sene hem mesai ücreti hemde serbest zaman olarak kullanamadım. Son iki sene ise haftada 1 saat fazla çalıştığımızı ve ayda 4 saat izin kullanabileceğimizi belirttiler. İsteyen ayda bir cumartesi gün izin yapabiliyordu. Şimdi ise, cumartesi günü izin yapmanın kanunen yanlış olduğunu belirtip, hafta içi bu izinleri bölerek kullanmamız gerektiği belirtiliyor. Ayrıca yine ayda 1 cumartesi izi kullanabilmemiz için yeni bir çalışma düzeni oluşturmamız gerektiği ve cumartesi izin kullanılacak hafta hergün ekstra 30 dk. daha fazla çalışmamız gerektiğini belirtmekteler. Size haftalık ne kadar fazla çalıştığımızı sormak isterim. Ayrıca işverenin bu yazdıklarımı taep etme hakkı var mıdır? ve yasal haklarım nelerdir?

   Çok teşekkür ederim.

   Saygılarımla.

   1. Serkan bey çalışma sisteminizi açıkçası tam anlayamadım. Şu anda haftada kaç gün ve hangi saat aralıklarında çalışmaktasınız*

  20. Hocam merhaba..Ben 15.05.2012 tarihinde başladigim iş yerinden 10.04.2017 tarihinde ayrıldım..ama benim çıkışımı 31.03.2017 tarihinde yapmışlar..ben çıkışımı imzaladım detayları kontrol etmeden.kendi isteğimle isten ayrıldım ve çıkışımı israfa olarak verdiler..kendi isteğimle ayrılma sebebim ise şartların çok zor olmasıydı..haklarimin hiçbirini almadım tazminat fazla mesai yıllık izin ücreti vs.. günde 12 saat çalışıyordum zaman zaman 13 14 saate kadar çıkıyordu bu süre..resmi tatillerde iznim yoktu yıllık iznim yoktu..calistigim iş yeri restoranda..e devletten baktığımda servis elemanı olarak geçiyordu isim ama her işi yapıyordum çoğu zaman mutfakta fırında kebap işlerinde kalorifer bile yakıyordum çoğu zaman..simdi dava açsam haklarımı alabilir miyim ? Ve bunun için ne gerekiyor bana yol gösterirseniz sevinirim..Simdiden teşekkür ediyorum..Saygilarimla

   1. Sami bey haklarınızı elbette alabilirsiniz. Biraz vakit alsa da, iyi bir avukatla haklarınızın tamamını elde edebilirsiniz. Size buradan tavsiye versem de eksik kalır. Madem dava açmanız gerekecek, o halde bir avukatla yüz yüze görüşerek başlamanızı öneririm.

  21. Hocam merhaba.Ben il sağlık müdürlüğü aile hekimliği şubeye bağlı asm.merkezinde 3 yıldır temizlik hizmetlerinde kısmi süreli part time sözleşme ile çalışmaktayım.Haftalık 30 saat hafta içi kesintisiz her gün 6 saat olacak şekilde puantajım hazırlanıp muhasebeye gönderiliyor.Hafta sonları çalışmıyorum.Gerçi aile hekimleride hafta sonu zaten çalışmıyorlar.asm hafta sonları kapalı yani.Bana ücret olarak( mart ayı için 138 saat)çalıştığıma göre net 910 tl gb bir ücret ödemesi yaptılar.Benim merak ettiğim konu hafta içi her gün 6 saat çalışmamın karşılığı part time olarak mı hesaplanmalı yada tam asgari ücret mi almalıyım?Benim çalışma sistemim yasaya göre nedir?Günlük en fazla kaç saat çalışır part time çalışan.Hekim ve hemşireler hafta içi (08-12, 13-17)arası 40 saat çalışıyorlar.Yasal olarak mahkemeye vermeyi düşünüyorum.tazminat ve diğer haklarım için ne yapabilirim. cvp.larınız için teşekürler.

   1. Selma hanım, işçinin haftalık çalışma süresi 30 saat ve altındaysa, kısmi süreli çalışma var demektir. O halde size en az, asgari ücretin 2/3 ü ödenmelidir. Bahsettiğinize göre, çalışma sisteminizde yasal olarak bir sorun görünmemektedir.

    1. Ama hocam asm.hekimler haftada 40 saat çalışıyorlar.yani çalıştığım yerde hafta ici 8 saat üzerinden çalışma yapılıyor hafta sonu kapalı.bu durumda part time çalışaninda haftada 26 saat çalışması gerekmiyor mu?çalışma saat sistemine göre düzenlenmesi gerekmiyor mu?

     1. Selma hanım, bakış açınızı doğru. 30 saat dememin sebebi, 45 saati esas almamdır. İş Kanununa ilişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 6. maddesine göre; “İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır.”. Ama buradaki sıkıntı şu; işyerinde çalışma süresi derken, emsal çalışmadan bahsediliyor. Buradan da, sizin emsaliniz anlaşılabilir. Yani sizinle aynı işi yapan işçilerin çalışma süresine bakılması gerekir. Yine de sizi anlasam da, kesin cevap veremiyorum. Çünkü emsaliniz olup da tam süreli çalışan olduğunu sanmıyorum. Ama varsa ve o da 40 saat çalışıyorsa, bu durumda sizin söylediğinizin doğru olduğunu ifade edebilirim.

      1. Emsal olarak yakın bir asm. De hafta ici 40 saat çalışıp tam ücret alan tanıdığım var hocam.ama o günlük 08_17 00 olarak çalışıyor.benim puantajim ise hafta içi 5 gün ve günlük 6 saat olarak gönderiliyor sgk.ya.aslinda buradaki eksik saat öğle arasına gelen süre gb.baska bir komşu asm.de ise günlük 7.5 saat haftada 4 gün çalışan bir arkadaş daha mevcut.oda 30 saat çalışıyor ve tam ücret almıyor haliyle.aile hekimleri haftada sadece 40 saat çalışıyor hocam sanırsam yönetmelik böyle.ozet olarak hafta ici 40 saat çalışan hafta sonu çalışmayan asm.deki arkadaş tam ücret alıyor.puantajima göre günlük benden çok az fazla çalışmaktadır.mahkemeye vereceğim ama önce ihtar çekip hakkımı talep edeceğim.sonrasi mahkeme artık.

    2. Birde ben işten çıktığım zaman işsizlik maaşı alabilir miyim?bordromda işsizlik kesintisi yapıldığı gözüküyor…part time çalışan günlük en fazla kaç saat çalıştırılabilir?tsk ler.

      1. Hocam isten ayrılmadan önceki 120 gün eksiksiz sigortalı olunanamaz çünki pirim gün eksik ödeme olarak yapiliyor.yani ayda en fazla 18 19 gün sigortalı gösteriliyor geri kalan günlerde ise sigorta yok. eksik günler her ay devam ediyor bu kopukluk olmuyor mu sizcede.issizlik kesintisi yapılıyor bordroda.

      2. Hocam son 120 gün sigorta yok eksik günler her ay devam ediyor bu kopukluk oluyor.bu durumda işsizlik maaşına hak kazanılamaz.ama issizlik kesintisi yapılıyor.

      3. işsizlik maaşı almak için son 120 gün tamamında sigortalı olma kuralı var hocam ve part time çalışan işçi aylık 18 19 gün sigortalı olduğu için eksik günler kalıyıor.dolayısıyle işsizlik maaşından yaralanamıyor gibi gözüküyor.o halde işsizlik kesintisi neden yapılıyor ki?

     1. İşsizlik maaşı almak için son 120 gün aralıksız çalışmak gereklidir.Part time çalışan işçi olarak sizin ise aylık ortalama 18 19 gün sigortalı gösterilip geri kalan günler sigortaya eksik gün olarak bildirilir.Bu durumda issizlik maaşı alamazsınız gb gözüküyor.yinede bir araştırın.

  22. Merhabalar Mustafa Bey
   Ben mart 2015 tarihinde girdiğim fabrikada üretim sorumlusu sıfatıyla çalışıyorum. Fabrikaya giriş saatim 8.30 9:00 civarı fabrika çıkış saatim 20:00’dır. Yani günlük yaklaşık 11 11 buçuk saat çalışıyorum ve bunun karşılığında herhangi bir fazla mesai ücreti de almıyorum. Yıl içindeki dini bayramlar hariç bütün resmi tatillerde de çalışmaktayım ve bunlar içinde fazladan ücret almıyorum. Fabrika 1 sene içinde il değiştirip taşınacak. Sormak istediğim sorular şunlar fabrika taşındıktan sonrada fazla mesai davası açabilir miyim ? ve fazla mesai davası açarken hesaplamayı nasıl yapmalıyım aylık net ücretim 3 bin tl ? Dava açarken benimle birlikte çalışmış 2 arkadaşımın şahitliği benim için yeterli midir ?

   1. Şahitler her zaman yeterli olmasa da, sizin için önemli delillerdir. Ama varsa, başkaca yazılı delillerin varlığı da çok önemlidir. Neticede önemli olan, mahkemeyi, gerçekten de fazla mesai yaptığınıza inandırmaktır. Fazla mesai ücretinizi her zaman geriye dönük talep edebilirsiniz. Ama unutmayın, zamanaşımı nedeniyle, dava açtığınız tarihten geriye dönük en çok 5 yıllık fazla mesai ücretini alabilirsiniz.

    1. Cevabınız için teşekkürler Mustafa Bey şirket içi mailleşmeler ve şirket bünyesinde kullandığımız programda geç saatlerde yapılan değişikliklerin ekran görüntülerini aldım. Birde talep edeceğim fazla mesai ücretini nasıl hesaplamam gerekiyor ? mesela işe başlarken maaşım 2bin tl iken şu an 3bin. Cumartesi ve resmi tatilleri ( 23 nisan 1 mayıs vb.) ayrı mı hesaplamam gerekiyor ?

     1. Hesabın, her dönem için maaşınız ne kadarsa onun üzerinden yapılması gerekir. Bu hesap karışık olduğu için, tahminen hesaplama yapabilirsiniz. Resmi tatil günleri elbette ayrıca hesaplanmalıdır. Ödenmediyse, bunların her biri için bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekirdi.

  23. Kargo sirketinde uzun yol soforuyum sadece haftada 3 gun sabah 6 aksam 9 evdeyim mahkemeye versem kazanma sansim var mi

   1. 2014 temmuz ayinda girdim ise bayramlari 2 istirat bunun disinda hep yoldayim mesayi tazminati acsak kazanirmiyim hocam

    1. Eğer haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa ve buna rağmen fazla mesai ödenmiyorsa, bu durumu mahkemede ispatlamanız durumunda elbette alabilirsiniz.

     1. Merhabalar çalıştığım yerde maaşım asgari ücret görünüyor ve gün ortalama 10’5 saat çalışma isteniyor 7,5 saatten sonrası mesai veriyor ama asgari ücret saatinden yani 6,2 den hesaplıyor doğru oran kaçtır mesai ücreti kaç liradan hesaplanmalıdır. Teşekkürler

      1. Ayrıca resmî tatillerde izin yapmadık 23 Nisan 19 mayıs 1 mayıs ve bayramın 3 günü de ve hiç bir ücret ödenmedi bunlar için ne yapabilirim

      2. Derya hanım, doğru oran maaşınız / 225 çarpı 1,5’tur. Genel tatil günleri için de ayrıca ücret ödenmesi gerekirdi. Bunları çalışırken almanız çok zor. Ama 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde işten ayrılırsanız, dava açarak geriye dönük ücret alacaklarınızı alabilirsiniz.

  24. Merhabalar 3530 günlük sigortalıyım şu anki çalıştığım iş yerinde 25 aydır çalışıyorum işten kendi isteğimle ayrılınca 10 yıllık sigortalı olduğum için tazminat alabilirmiyim.?

   1. Ergin bey hayır, alamazsınız. Eğer ilk sigortalılık tarihiniz 08/09/1999’dan önceyse, 3600 günü tamamladıktan sonra ayrılabilirsiniz. Değilse, 25 yıl ve 4500 günü beklemeniz gerekir.

  25. Mustafa bey ben sabah 8.30 mesai başladım akşam 10 da bıraktım bana günlük isci çalışma imza föyune 5.30 çıktığımi 45 saati aşmadan çalıştığına dair imza attım ama şahitler var sizce ne yapmayalim

   1. Bekir bey bahsettiğiniz durum sürekli mi oluyor yoksa bir defaya mahsus mu oldu? Tam olarak anlayamadım.

  26. 21/11/2015 tarihinde tarhinde basladiqim is yerimden ayrilmak istiyorum isyerimde gunluk minimum 12 saat ve daha fazla calismaktayiz resmitatillerde izin kullanmiyorum sadece bayramlarda 1veya 2 gun kullaniyoruz hic bir mesai ucreti almiyoruz bunun sonuncunda fazla mesai yillik izin ucreti kidem ve ihbar tazminatimi alabilirmiyim bunun icin nasil bir yol izlemem gerekir simdiden tesekkurler

   1. Uğur bey, bahsettiğiniz çalışma koşullarını ispatlarsanız ihbar tazminatı hariç diğerlerinin tamamını alabilirsiniz. İşten ayrılırken bunu mutlaka bir ihtarname ile yapın.

  27. merhaba mustafa bey yardımcı olurmusunuz kurumsal bi şirkette calışıyorum sabah iş başı 7:00 paydos 6:30 sadece ayda 20 saat mesai veriyor cumartesi leride calışıyoruz bu 16 yıldır böyle haklarımı ala bilirmiyim 36 kişi calışıyor tüm arkadaşlarıma müstahdem diye bu şekilde davranıyorlar yol parası bile vermiyorlar

   1. Merhaba. Haklarınızı almak için iki yolunuz var. İlk olarak haklı fesih yapabilir ve dava açarak haklarınızı alabilirsiniz. Ya da çalışmaya devam eder ve işten ayrılınca dava açarak geriye dönük haklarınızı almaya çalışırsınız. Bu tercihi sizin yapmanız gerekir.

  28. Merhaba iyi geceler hocam ben çalıştığım firmayı işe iade için mahkemeye verdim bilirkişi raporları da Benim Leh’ime oldu davayı kazandım ama karşı taraf istinafa yolladı yaklaşık 2 aydır istinaftan kararın gelmesini bekliyorum sizce karar nasıl olur karar olumlu olursa karşı taraf tüm haklarımı ödermi yoksa 4+4 verip Sonra kıdem ve ihbar için yeniden dava açmak gerekiyor mu. Teşekkür ederim şimdiden

   1. Merhaba, karar olumlu çıkarsa (Ki istinaftan olumsuz döneceğine zayıf bir ihtimal veriyorum) işyeri sizi yazılı olarak işe geri davet eder, hükümde varsa boşta geçen sürelerin size ödenmesine hükmeder. Yada 4+4 brüt ücreti işe başlatmama tazminatı olarak öder ve sizi işe geri almaz. Yeni iş bulur çalışırsınız tazminatınızı alıp. Avukatınız varsa onunla da koordineli olun derim.

  29. Merhaba Mustafa bey,
   Perakende mağazacılıkta çalışmaktayım 10ekimde 3 yılım dolacak bu şirkette 2 ay önce evlendim asgari ücretle çaliyorum asgari ücret dışında bu zamana kadar hiç zam almadım ve yeni gelen yol parası zammını söylediğimde ise zam yok dendi ve haftada 2 gün sabah 10 akşam 22 saatleri arasında avmede hiç mola kullanmadan mağaza dışına çıkamadan çalışmak zorunda bırakıyorlar yemek molama çıkamıyorum ve işten ayrılmak istiyorum ekim ayında yıllık iznim dolacak ve şu an şirkette fazla mesaim olarak birikmiş 18günüm var işten ayrılırsam hangi haklara sahip olabilirim bu mağduriyetten dolayı teşekkürler.

   1. Merhaba. Rukiye hanım, işten ayrıldığınızda evlilik tarihinizin üzerinden bir yıl geçmedikçe, kıdem tazminatınıza zaten hak kazanırsınız. Ayrıca kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretlerinin de ödenmesi gerekir. Varsa, fazla mesai ve diğer ücret alacaklarınız da ödenmelidir. Ödenmeyen alacağınız olursa, dava açar ve geriye dönük de alabilirsiniz.

  30. Merhaba,
   Mustafa bey, ohal kapsamında özel sektör de çalışan bir işçi işten çıkarılabilir mi? Cikarilirsa ise iade davası açtığında sonuç ne olur? İş verene ne gibi yatırımları var?Cevaplariniz için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Mithat bey, OHAL kapsamında olsun ya da olmasın, işçi her zaman işten çıkarılabilir. İşe iade davası bakımından da sonuçları, normal zamanlardaki gibi olur. Sitemizdeki işe iade kategorisindeki yazıları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

  31. Merhaba Mustafa bey
   şu anda bir otelde orta derece yönetim kadrosunda çalışmaktayım, yönetim bizlere her gün farklı farklı sebeplerle zorluk çıkarmakta aşağıdaki sıralayacağım durumlarda ne yapmam gerekir mahkemeye versem bunları şahitle ispatlamam yeterli olur mu bu konu hakkında bilgi vermenizi rica eder şimdiden teşekkür ederim.
   1. günlük olarak 3 saat fazla çalışmaktayım, haftalık olarak ortalama 18 saat fazla çalışma yapmaktayım ve bu çalışmama karşılığında herhangi bir mesai ücreti almamaktayım.
   2. pazar günleri nöbetçi olarak kaldığım günlerde bunun yerine ne izin ne de mesai verilmiyor.
   3. aldığımız maaş üzerinden sigortamız gösterilmiyor daha aşağı bir ücretle gösteriliyor ve kalan tutarı elden ödüyorlar.

   bu konuları açtığımızda bu şekilde çalışmayı kabul ediyorsanız edin aksi halde çalışmamakta özgürsünüz istifanızı yazıp çıkabilirsiniz tarzında cevaplar almaktayım. benim gibi diğer mesai arkadaşlarımda aynı durumdalar.

   1. Volkan bey merhaba.
    – Hangi hallerde, işçinin fazla mesai ücretinin maaşının içinde belirlenebileceği bellidir. Şu yazıma göz atın. Bu durumda değilseniz, 1 saat bir fazla mesai yapmış olsanız ücretinin ödenmesi gerekir.
    – Pazar gününden önceki 6 iş gününde de çalışmışsanız, bunun ücretinin mutlaka zamlı olarak ödenmesi gerekir.
    – Elden maaş ödenmesi hem yasal değildir hem de işçi için haklı fesih sebebidir.

    Mahkemede bu hususlardan birisini bile ispatlasanız, haklı duruma gelirsiniz.

  32. Merhaba beyefendi .çalışmıl olduğum şirkette 2010 nisan ayından 2017 nisan ayına kadar çalıştım haklı sebeplerden dolayı çıktım ve iş verene ihbar çektim.2010 ve 2017 yılları arasında çalışma saatlarimiz günlük 11-12 saatti ve resmi tatiller olan bayramlarda çalıştık.şimdi size sorum şu olacak mahkeme bu fazla çalışma sürelerini ve mesai alacaklarını geriye dönük kaç yılını inceleyecek.bazı yerlerde okudum geriye dönüş 5 yıl diyor. doğrumu yoksa çalışmış olduğum süre 7 yıl bunumu baz alacak

   1. Levent bey merhaba. Zamanaşımı nedeniyle, dava açtığınız günden itibaren geriye dönük son 5 yılınıza ait ücret alacaklarınız size ödettirilebilir. Daha öncesi, zamanaşımına uğramış olacaktır.

  33. Merhaba hocam:
   Ben 8 ekim 2013 te işe girdim askerlik nedeni ile 2 aralıkda işten çıkacağım özel şirket olduğu için yemek bize yemek firmasında geliyordu son 2 yıldırma bize sodexo yatırıyorlardı.(ayda 450 tl yatıyor)aldığım ücret hesabıma yatan aylık 1725 tl tahmini ne kadar tazminat alırım

   1. Ahmet bey, maaşınızın üstüne bir de sodexo’yu koymanız gerekir. İkisinin toplamı, sizin için kıdem tazminatına esas ücret olacaktır.

  34. Mustafa Bey Merhaba;
   Çalıştığım kurumda personelin Cumartesi günü de tatil yapabilmesi için haftaiçi yemek saati hariç 9 saatten haftada 45 saat mesai yapılmakta. Cumartesi 8 saat ve pazar 8 saat mesai yapan personelin saatlik ücretlerinin çarpanları ne olması gerekmekte? rakamsal ifade edersem, aylık net 2000 TL alan biri hafta içinde 45 saat çalıştığında hafta sonun cumartesi 8 pazar 8 saatlik fazla mesai ücreti ne olmalıdır?
   Teşekkür ederim.

   1. Mustafa bey merhaba. Hafta içi 45 saat doldurulmuşsa, hafta sonu için hesap son derece basit olacaktır. İşçinin net maaşı örneğin 2.000 TL ise, bu rakamın önce 225’e bölünmesi ve sonra 1,5’ka çarpılması gerekir. Çıkan sonuç, işçinin bir saatlik fazla çalışma ücreti olacaktır. Böylece örneğin cumartesi 8 saat çalışan bir işçiye, 8 saatlik fazla mesai ücreti ödenecektir.

     1. Murat bey net ücretiniz 1700 TL ise saatlik ücretiniz 1700/225= 7,55 TL ve fazla mesai ücretiniz de 11,33 TL demektir. Cumartesi dahil haftalık çalışma süreniz kaç saat ediyor? (Ara dinlenmelerini düşün) 45 saatin üzerindeyse, üzerinde olan kısmı 11,33 ile çarparsanız haftalık fazla mesai ücretinizi görebilirsiniz.
      Fazla mesai günlük, örneğin cumartesi gibi, hesaplanmaz.

    1. Mustafa bey merhaba biz fazla mesai konusunda arkadaşlarla anlaşamadık günlük yövmiyesi 100 TL net olan bir işçinin bayramda %300 fazla mesai yapmasıyla günlük yövmiyesi ne kadar olur bazı arkadaşlar 100*3: 300 TL olur diyor fakat %100 mesai olsa 200 TL yapıyor % 300 (300 TL olursa
     % 200 mesai ne kadar tutar bu konuda epeyce bir karışıklık içinde kaldık bir kişi 100*3 : 300 TL derken başka bir kişi 100.6: 600 TL diyor % 100 e çift yövmiye verilirken %200 e 4 % 300 e 6 yövmiye verilmesini gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

     1. Erdem bey merhaba. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama şunları söyleyebilirim. Bayramda çalışan ve günlük ücreti 100 TL olan bir işçi, o gün için toplamda 200 TL alır. Sizin %300 mesaiden kastınız nedir? Böyle bir mesai kavramını ilk defa duydum.

  35. merhabalar;
   Kişisel sebeplerden dolayı 31 ay çalışmış olduğum işyerinden istifa dilekçem ile ayrıldım. haftada 45 saatin üstünde çalıştırma olduğu için fazla mesai ücreti de ödemediği için anlaşamadım ve istifa edip ayrıldım. geriye dönük fazla mesai ücretlerimi ve kıdem-ihbar tazminatlarımı alma hakkı kazanabilir miyim.

   1. Ayşe hanım, madem ki haklı sebepleriniz vardı, neden istifa ettiniz de haklı fesih yoluna gitmediniz? Yine de hem kıdem tazminatınızı hem de fazla mesailerinizi alabilirsiniz. Yapmanız gereken bir dava açmak ve 45 saatin üzerinde çalıştığınızı ispat etmekten ibarettir.

  36. merhabalar net maaşım 3028tl agi dahil (133tl ) aldığım para
   hafta içi 83 saat hafta sonu 28,75 saat mesai yaptım. Buna göre ne kadar fazla mesai parası almam gerekiyor.
   Hafta içi mesai ücretim ve hafta sonu mesai saat ücretim ne kadar?
   yardımcı olursanız sevinirim tşkler.

  37. Merhaba hocam,
   Geçmişe dönük fazla mesai bu günün net ücret üzerinden mi yapılıyor?
   16.11.2012 girişli çift vardiya şeklinde hâlâ çalışıyorum. Vardiyalar şu şekil;
   Gündüz vardiya; 6 gün x net 9 saat
   Gece vardiya; 5 gün x 14 saat
   Hafta hafta hesaplarsak bir hafta 9 saat, bir hafta 25 saat ayda 68 saat fazla mesai çıkıyor?
   5 yıllık olarak nasıl hesaplayacağım ayrı ayrı şekilde hafta hafta hesaplayıp çıkan sonuçları mı toplayacağım? Saygılar.

   1. Merhaba. Güzel bir soru sormuşsunuz. Kesin sonuç alınması için, her dönemin ücretine göre fazla mesai hesaplanması gerekir. Çünkü mahkemelerde de, her ayın ücretine göre fazla mesai alacakları hesaplanmakta ve bunların üstüne YASAL FAİZ eklenmektedir. Ama yine de şunu söyleyebilirim ki; maaşınızda son 5 yılda çok büyük ve ani bir artış olmamışsa, bu hesaplama aracı size en azından yakın bir rakam verecektir.

  38. slm mustafa baysal bey benim bir sorum vardı ben temmuz ayıda 8 gün istiratım var ve bende 8 günlük sigorta ve maşımdan 8 günlük ücret kesilmiştir ve maaşdan sonra mesai verdiler ama eksik gibi geldi sordumda 225 saat üzerinden hesapladık dediler ama 22 günde 211 saat çalışmışım bana verdikleri 33 saat sadece hafta sonları oldu ben 22 günü 7,5 saat çarpıyom 165 saat çıkıyor ama çalışmış oldum saat 211 saat buda bir terslik yokmu acaba

   1. Bayram bey, buradan bunun cevabını vermem çok zor. Hesabı yine kendiniz yapmalısınız. 8 günlük ücretinizin kesilmesi normaldir. Bunun dışında, eğer haftalık 45 saatin üzerinde çalışma yaptıysanız, bunların fazla mesai ücretlerinin de ayrıca ödenmesi gerekir. Fazla mesai hesabı aylık değil haftalık yapılmalıdır.

  39. Merhaba hocam bir restaurantta aşçı olarak görev yapmaktayım.günlük 12 saat ve fazlasını çalışıyorum.Agi dahil aylık 3149 tl maaş almaktayım.Ama tabi ki de asgari ücret bankaya geri kalan elden alıyoruz.Dava açacak olsam nasıl bir yol izlemeliyim.Daha öncesinden çalışan arkadaşlarım şahit kabul edilir mi.Bunun hakkında yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler

   1. Mustafa bey, elbette arkadaşlarınız şahit kabul edilir. Dava açmadan önce bir ihtarname göndermenizi ve ciddi olduğunuzu işverene hissetirmenizi öneririm. Hem böylece, iş akdinizi gerekçesini de göstererek feshetmiş olursunuz.

    1. Maaşım asgari ücretten gösteriliyor hocam kanıtlı belge mi gerekir şahitler yeterli olur mu bundan dolayı açmam gereken dava nedir.Fazla mesai için dava açmayı düşünüyorum.Birde bu az yatan sigorta için ne yapabilirim.

     1. Buna net cevap vermem zor. Çünkü bazen tanıklar tek başına yeterli olmayabilir. ava açmadan önce mümkünse bir avukata danışmanızı öneririm. Sigorta için de ayrıca dava açmanız gerekecek.

  40. Hocam ben 2 yildan beri bi sirkette calisiyorum ve haftalik ortalama en az 75 saat calisiyoruz ve aylik net 1800 ila 1900 lira maas yatiyor ve fazl mesai bodroda 220 lira gozukuyo bu konuyla ilgili ne yapabiliriz yardimci olursaniz sevinirim

  41. Merhaba ben bir şirkette 17 nisan 2015 tarihinde çalışmaya başladım 06.04.2017 tarihinde işyerini kapattılar ve yeni alan şirket 07.04.2017 de eski şirketteki tüm özlük haklarımız ile protokol imzalayarak ordan kalan tazminatlarımız ve senelik izin haklarımızla birlikte bizi belirsiz süreli sözleşme ile işe girişimizi yaptı ancak biz 07.04.2017 de geçiş yapmamıza rağmen 08.04.2017 de sigortamızı başlattı ayrıca gene 26.04.2017 tarihinde çıkış yapıp 27.04.2017 de bizden habersiz giriş yaptı ben bu işten 17.08.2017 tarihinde iş yerinde çıkan kavgadan ötürü istifa etmediğim halde ve dilekçem olmadığı halde kendi isteğiyle çıktı gösterildim ve günlük 10 saat çalışıyorduk bu konu hakkında işçi mahkemesine bu şekilde anlatarak dilekçe yazabilir miyim

   1. Merhaba. Elbette dilekçeyi kendiniz yazarak başvurabilirsiniz. Kanuni olmayan tüm uygulamaları dilekçenizde belirtin. Ama haklarınızı istemeyi de unutmayın. Yine de tavsiyem, bir avukattan yardım almanız yönündedir.

  42. Merhaba ben 2000 tl maas aliyorum ama sgk askeri ucret uzerinden yatiriloyor haftalik 45 saati gecgin calisma surem var 2000 tl ye gore hesaplanacak olursa benim 8 saatlik mesai ucretim nedir?

  43. Merhaba hocam
   Gayri resmi 1998 Resmi 2005 yılında aynı şirkette bir fiil çalıştım haftalık 10 saat çalışıyorum yemek üretimi alıyorum agi vermiyorlar bunun kıdem tazminatını ve tüm haklarını nasıl hesaplayan biliriz
   2003 Eylül’de askere gittim.
   Yardımlarınız ve emeğiniz için size çok teşekkür ederim.

   1. Merhaba. Sitemizdeki kıdem tazminatı hesaplama aracını kullandınız mı? İşinize yarayacaktır.

  44. merhaba benım 2010 dan 2015 arası calsımıs oldugum ısyerınde gunluk 10 saat ve uzerı calsımamda bır kurus fazla mesaı edemedıler bununla ılgılı dava acacagım ama ne kadar hak kazanırım bılmıyorum o yuzden cekınıyorumm dava acmayaa bu konuda yardımcı olurmsuusnuz

   1. Mehmet Ali bey, dava açtığınız tarihten geriye doğru son 5 yılın fazla mesai ücretlerini alabilirsiniz. Çekinmenize gerek yok, bir avukatla görüşürseniz, yüzde usulüyle davanızı alabilir ve hakkınızı arayabilir.

  45. Merhabalar ben 22’10’2014 yılından bu yana özel bi hastanede çalışmaktayım haftanın altı gunu sabah 8 aksam 6 da işi bırakıyorum gunde sadece yarım saat yemek molam var ve sadece 1320 tl maas artı agi alıyorum ben bu Durumu 170 i arayarak sikayet ettim ve bir hafta once mufettiş geldi benle beraber on kişi ile bire bir konustu ve hepimiz mufettişle konusmadan once tenbihlendik on saat calısıyırum bir saat yemek molası gunde iki kez de yarım saat cay molası yapıyorum Cumartesi gunleri ogleye kadar pazar tatil diyeceksiniz diye calıstıgım kurumun insan kaynakları tarafından tenbihlendik fakat ben onların tenbihledigini degil gercekleri soyledim mufettiş sadece benim bu idaam oldugunu digerlerinin farklı onların tenbihledigi sekilde konıstugunu soyledi fakat ben Kata gelin nobet listemi gostereyim size her turlu yardım ederim ispatlarım dememe ragmen gelmedi mufettiş ve fazla calısmanız zaten cıktı bunla ilgili iyilesme sürecinde hastane saatleriniz dusecek belli bi süre verildi onlara diyip konuyu kapattı Peki bu zamana kadar olan fazla emegim hakkım ne olucak bu sekilde nasıl kapatılır

     1. Şu anda yapabileceğiniz tek şey beklemekten ibarettir. Çünkü şikayette bulunsanız bile, gelen müfettiş, işyerinde daha önce teftiş yapıldığı için o dönemi bir daha denetlemeyecektir.

  46. 1 yıllık tazminat ve ihbar yıllık izin fazla mesai ücretimi almak istiyorum 2300 TL maaş im tahminen elime ne kadar geçer nasıl bir dava açmalıyım

   1. Ve devletin verdiği agi parasını 1 senedir hiç ödenmiyor lütfen yardım edin işten yeni ayrıldım

  47. Merabalar benim calistigim isyerinde 16 17 saat arasinda yani yazin sabah 8 bucukdan aksam 12 1 e kadar calistigim oluyordu kisin ise 11 12 ye kadar calisiyirdum 2 sene calistim orda 2. Senem doldugunda isten ayrildim ve hic bir mesai ucreti resmi tatil ucreti falan almadim yardimci olabilirmisiniz .
   Ise giris 17.04.2015 cikis 19.04.2017
   Dava actigimda kazanabilirmiyim rak mesai ucretlerini ne kadr alabilirim toplam bilgi verirseniz sevinirim tesekurler

  48. merhabalar 2002 tarihinden sigorta başlangıcım var ve şu anda çalışyığım firmada 2008 tılından bu yana çalışıyorum sigorta günlerim 3600 günden fazla tazminat alabilmem için birfiil aynı firmada 15 yıl çalışmış olmam gerekiyormu
   diğer söylemek istediğim ise maaşıma iyileştirme istedim fakat iyileştirmeyi bana mesai yazarak yaptılar yaklaşık 1 yıldır o şekilde maaşımı alıyorum normalde netim düşük ben firmanın elektrik teknisyeniyim herhangi bir maaş skalası mevcutmudur teknisyen maaşı olarak en düşüğü gibi

  49. Merhaba 01.12.2014 denn berin özel hastanede çakışmaktaydım fazla mesai yıllık izinlerini alamıyorum herkes kullanıyor benn isteğinden bi bahane üretmiyorlardı.3 ekimden izmen çıkmak için müdürümüzden imza almaya gittin onaylamadı gelmezsen ücretinden kesilir dedi bende bugün ihtarname gönderdim fakat hastanede bana 25/2 bendinde 16 ekimden kadar is başı yapmazsam diye 18 ekimde ihbarname göndermiş belirtilen tarihden sonra hoşgeldin bindiren zarfından hic aramadilar1 haklarımı nasıl taleb edebilirim ihbarname almadım baskav adrese gönderdiği icin

   1. Zafer bey, dava açmanız gerekir. Davayı bir avukat aracılığıyla ya da doğrudan kendiniz açabilirsiniz.

  50. Slm ben ögg bizim calisma saatimiz iki gece bir gunduz seklinde rütin olarak devam etmekde. Gece aksam 18:00 sabah 08:00 kadar gunduz sabah 08:00 aksam 18:00 kadar birgunde izin. Aldigimiz maas 1700 ve bu 2016 ocak ayinin suanki mudurumuz bu aylik ustunde duruyor zamsiz calisin yoksa ayrilin diyo bayram mesaisi yok normal resmi tatil mesaisi yok bize bir yol gosteren olurmu acaba ne yapmamiz lazim simdiden tskler.

  51. bir hastanede çalışma saatlerim sırasıyla şöyle;
   1. Gün 08:30-18:00
   2.Gün 08:30-18:00
   3.Gün 18:00-08:30
   4.Gün 18:00-08:30
   5.Gün izin
   6.Gün izin
   7.gün ve sonraki günler bastaki sırasıyla aynı kalmak şartıyla devam ediyor.
   Bu çalışma şeklinde aylık veya haftalık kaç saat fazla mesayim oluyor ve asgari ücret üzerinden ne kadar yatırılması gerekiyor?
   Ayrıca 18:00-08:30 saatlerinde çalışma saatim normal mi değilse bunun da karşılığı olabilir mi?
   Yanıtlarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

   1. Merhaba. Hesabı siz de yapabilirsiniz. Ara dinlenmelerini çalışma süresinden düşün ve haftalık mesai hesaplayın. Gece döneminde ise 11 saatin üzerinde çalıştırılmanız yasal değildir.

    1. Anladım ben haftalık 45 saat uzerinden hesap yaptım ama 4üncü haftanın sonunda 28inci günden kalan 2 yada 3 günün hesabını nasıl yapmalıyım yada o kalan günleri diger aydan 7 güne tamamlayarak ay hesabı hiç mi yapmamam gerekiyor? Bu arada 08:30-18:00 çalıştığım günlerden 1 saat 18:00-08:30 çalıştığım günlerdense 2 saat mola kesiyorlarmiş birim acil servis olduğu icin belli bir dinlenme süremiz yok zaten 2 saatten daha az kesinti olması gerekmez mi? Birde insan kaynakları bu çalışma sistemime göre fazla mesaim olmadığını söylüyorlar sanırım onlar aylık 225 saatten hesap yapıyorlar hesap için yardımcı olursanız sevinirim ilginiz için teşekkür ederim

     1. Evet, kalan günler bir sonraki ayın fazla mesai hesabına dahil olacaktır. Hesaplama yaptırmak isterseniz, canlı destek hattımızdan ulaşabilirsiniz. Onun dışında hesabınızı siz yapabilirsiniz. Temel kuralın, haftalık hesaplama yapılması olduğunu unutmayın.

  52. zeynel bey biz akaryakıt istasyonunda çalışıyoruz 24 saat çalışıp 48 saat dinleniyoruz ama bize hiçbir şekilde ne mesai ne hafta tatili nede yıllık izin kullandırılıyor resmi tatiller ya kesintili yada hiç yok bunların hepsi biryana yemek molamız dahi yok tezgah altında devamlı çalışıyoruz bunu nasıl ispatlaya biliriz iş veren maaş bodrosunu kafasına göre düzenliyor kullanılmamış yıllık izini kullanılmış gibi göstermeye çalışıyor bende maaş bodrosunu imzalamadım ve aldım bununla mahkemeye başvura bilirmiyim

    1. Şu anda çalışmaya devam ediyorum 1.5 sene çalıştım ve 3 ay çıkış yaptım ve tekrar ise girdim 15 02 2016da hala devam etmekteyim ve diğer personellerin rapor veya izin durumlarında 24 24 çalıştım ve mesai istedik bize kapı orda dediler.

    2. İlk çalıştığım dönem başka bir işe başvurmak için muhasebeyle görüştüğümde ibrarname imzalattılar ve herhangi birsey yazmıyordu tarih dahi sonra çıkış verdiler ve benim iş olmadı 3 ay sonra tekrar çağırdılar

     1. Bu durumda ya haklı fesih yaparak işten ayrılmalı ve dava açmalısınız ya da çalışırken de ücret alacaklarınız için dava açabilirsiniz. İspatı ise yazılı evraklarla ya da tanık dinleterek yapabilirsiniz.

  53. Merhabalar devlet hastanesinde şirkete bağlı taşeron temizlik personeli aylık 70 saate yakın fazla mesai yapmaktayiz. Hastane elemanın az çalışmanız gerekiyor diyor mesai çıkıyor mesai ücretini veriyoruz diyor fakat şirket 22 saati odeyecegini belirtiyor fazlasını odemeyecegini soyluyor, şirketle hastane arasında bir tutarsızlık var, 2017 başında beri fazla mesailer odenmedi şimdi geriye dönük ödenecek ama 22 saat olarak bu konuda ne yapabiliriz ?

  54. Ben akaryakıt ya çalışıyorum 24 çalışıp 24 istirat yapıyorum 12 saatte sonra çalışıyorum 3 günde böyle dönüyor yani
   1 gün 24 saat
   2 gün istirat
   3 gün 12 saat
   4 gün 24 saat
   5 gün istirat
   6 gün 12 saat
   7 gün 24 saat bu şekilde dönüyor haftalık tatil bayram seyran YÖK şikayet ÜZerine müfettişler geldi 8 saate dönüncez şimdi 1 yıl geriye mesailer yatıcak dediler bize yatan ücret 6 milyar 1 yıllık fazla olması gibi geldi bana yardımcı olursanız

  55. 10 22. 22.10 olarak 2 gunduz 2 gece 2 ızın yaparak calısıyorum benım fazla calısma nedenıyle mahkemeye basvurma hakkım varmıdır ve fazla calısma olarak kac saat çalışıyorum sımdıden tesekkur edrım

  56. Merhaba ben 6yildir hastane sağlık sektöründe çalışıyorum haftada hesaplama yaptığımda hafta içi 08.00 18.00 ayda iki cumartesi de 08.00 18.00 arası çalışıyorum yani ayda 2haftaa 50saat iki hafta 60saat fakat bordroda 225saat görünmekte dava acsam kaanabilirmiyim sonuçta ortalama ayda 30saat fazla çalışıyorum teşekkür ederim

   1. Barış bey, hesabınızı haftalık yapmalısınız. Haftalık 45 saatin üzerine çıkan çalışmalarınız için fazla mesai ücreti alıyor musunuz?

    1. Almıyorum bı hafta 50saat diğer hafta 60saat yani ayda iki hafta 50uki hafta 60saat mesaide verilmiyor 10saati geçerse mesai alıyorum günlük çalışmam tsk

  57. merhabalar
   özel bir şirkette
   sabah : 08:00
   akşam: 19:00 çalışmaktayım suan işten cikarildim ve bizde kart basma veya herhangibir giriş kaydı olusturcak bir cihaz yok
   ayrıca 6 ayda bir 70 vilayeti geziyorum toplamda 2 ay sürüyor fazla fazla çalışıyorum ama mesailerimi alamıyorum
   ayriyeten cumartesi günleri çalışırsak şayet normal gün üzerinden ücretimi veriyorum bunlar yasalmi ucretlerimi mahkemeye talepte bulunsam alabilirmiyim? teşekkürler.

   1. Volkan bey, ayrıntılara hakim olmadan kesin bir şey söyleyemem. Ama dava açarak fazla mesai ve benzeri alacaklarınızı elbette talep edebilirsiniz.

  58. İyi günler, siteniz üzerinden yapılan hesaplamalar vergi kesintileri yapılmış haliyle mi yoksa brüt üzerinden mi ?

   1. Fazla mesai hesaplama aracımız tamamen brüt tutar vermektedir. Vergi kesintisini, hesaplayan kişi kendisi ayrıca uygulamalıdır.

  59. kamu kurumunda taşeron işci olarak çalışmaktayım. resepsiyon görevisiyim 24 saat çalışıyorum geceleri iş yerinde yatıyorum 24 saat izin kullanıyorum haftalık iznim bulunmamaktadır 1404 tl maaş almaktayım iş yerinde 24 mayıs 2017 tarihinden itibaren çalışıyorum bu durumda haftalık ve aylık kaç saat fala mesai yapmış oluyorum ve ücreti nedir şimdiden teşekkür ederim.

  60. Bir tüp bayisinde çalışıyorum.sabah 07:00-akşam 19:00 arası çalışıyorum ama yaz ayında 3 ay boyunca akşamları 21:00 a kadar çalışıyorum.ayda sadece iki gün izin var.resmi ve bayram günleri iznim yok.maaşımda 1800 lira.acaba fazla mesai ücretim ne kadardır.50 aydır çalışıyorum.cvbınızı bekliyorum.

   1. Sadık bey, bunu hesaplamamız mümkün olmaz. Hesaplama aracını kullanarak siz de hesaplayabilirsiniz.

  61. Hocam merhaba benim sorum şu şekil ben her hafta 40 saat fazla mesai yapıyorum 45 saat diliminden sonra yani 85 ben 1 ay içinde 320 saat fazla mesai yapıyorum hesaplama yaparken sadece 1 haftalık mesaiyimi baz alacağız yada 1 ay içinde yaptıgım 320 saatimi

   1. Mehmet bey, her hafta kaç saat fazla mesai yapıyorsanız, bunun karşılığının size ödenmesi gerekir. Hesaplamada ise, haftalık çalışma sürenizi yazmanız yeterlidir.

  62. Merhaba hocam.Benim bir sorunum var ve zorunlu arabuluculuk sistemi ile bir arabulucu avukat ile görüştüm ve karşı tarafa toplantı daveti gönderdi.Yaz sezonu bir otelde çalıştım ve çalıştığım süre zarfında resmi ve dini bayramlarda ki mesailerimi vermediler bunun yanında 98 gün toplam çalıştığım süre zarfıdır ve her çalışma günümde 09.30-23.00 saatleri arasında çalışmıştım.8 saati geçtiği için mesai ücretlerimi alamadım.Onun için hukuki sürec baslattım zaten.Benim mesai ücretlerimi hesaplamam gerekiyor.Otellerde bu mesai yönetmeliğinin bir farkı var mıdır doğru bir şekilde hesaplamam gerekiyor ne 1 kurusumu onlara ne de 1 kurus fazla almak istemiyorum.Bilgilerinize ihtiyacım var teşekkür ederim Hocam 🙂

  63. Hocam kolay gelsin ben 5 yıl geriye dönük fazla mesai davası açalı 14 ay oldu iş veren tanıkları ve benim tanıklar benim çalıştığım konusunda ifade verdi. . İş yeri herhangi bir dekont vs veremedi ve dosya bilirkişiye verildi.. bilirkişiye dosyanın verilmesi ne demektir ve bu mahkeme daha çok uzayacakmı saygılarımla

   1. Mehmet bey, davanın sürecini bilmemi mümkün olmaz. Ama bilirkişi, hesaplama yapacak ve ne kadar fazla mesai ücreti hakkınız olduğunu hesaplayacaktır.

  64. Hocam merhaba fazla mesai yapan bir çalışan iş aktini fes ederek kıdem tazminatını ve fazla mesai ücretini alabilirmi 2018 yılında arabulucu olayı çıktı ne değişti işçi için iyimi oldu kotumu mesela ben ihtar cekerek ispatlanabilir fazla mesaim var kıdem tazminatını ve mesaimi alabilirmiyim

   1. Hakan bey aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Aradaki fark; mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurunun zorunlu hale getirilmiş olmasıdır.

  65. Merhaba,

   18:00 sonrasında sirket yetkililerinin istedigi raporları hazırlayıp mail olarak iletiyoruz. Rapor evde pc de veya bir cafede hazırlanıyor örnek olarak 21:00 da veya 23:00 da iletiliyor. Bunun için herhangi bir ödeme yapılmıyor. Fazla mesai kavramına giriyormu. Mail atıldığı belgeli olarak beyan edilirse hak talep edebilirmiyiz. Yardımlarınızı rica ederim.

  66. Hocam merhaba ben ispatlanabilir 1600 saat fazla mesaim var kıdem tazminatimi ve fazla mesaimi alabilirmiyim geriye dönük 5 yılı gecmiyicek şekilde birde arabulucu olayı varmış işçi için yani bizler için iyimi oldu birde dava ne kadar sürer

  67. Merhaba, bir şirkette sabah 8:30 – 9:00 arası yarım saat öğlen yemek molasinda 1 saat akşamda 18:00 den sonra bir saat mesai yapıyoruz hafta sonuda 12 saat üzerinden kendi istegimizle mesai yapıyoruz ve bunların parasını şirket bize ödüyor aylık 50-60 saat fazla mesai yapıyorum. Senelik 270 saati geçiyor gerektiğinde fazla mesai yaparız diye işveren imza alıyor her sene. kendi isteğimle işten ayrilsam tazminatımi alabilirmiyim ben. Teşekkürler.

   1. Ve mesaileri hesaplarken banka ayın 1.8.15ine gelen günlerinde ilk bi kaç saati %25 üzerinden ödüyor haklı fesih olarak tazminat alabilir miyim ? Tşkler

   2. Mehmet bey, hangi evrakı imzalamış olursa olsun, işçiye yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırılması haklı fesih nedenidir. Önemli olan, bu durumu mahkemede ispat edebilmektir.

  68. Hocam merhaba fazla mesai yapmaktayım 3 yıldır bunu nasıl hesaplamak lazım dava açacağım çünkü arabulucu sistemi var birde hafta sonları ayrımı hesaplamak lazım

  69. Kolay gelsin ben bir özel güvenlik şirketinin elemaniyim ve günlük 12 saat çalışıyorum akşam 19:00 sabah 07:00. 08.02.2015 tarihinden bu yana bu şekilde devam ediyor . Bu durumda fazla mesai alma hakkım varmidir ve işten tek taraflı fesih sebebi olarak mesailerimin verilmemesini sebep olarak göstererek hem tazminatimi hem fazla çalıştığım mesailerimi alabilir miyim mumkun mu acaba böyle birşey . Şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf bey, fazla mesai ücretleriniz ödenmiyorsa ve haftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerindeyse, evet haklı fesih yapabilirsiniz.

   2. Yusuf kardeşim dediğin tarihten bu yana sana tanıklık yapabilecek birileri varsa önce çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ile irtibata geç ve meramını anlat. Oraya başvurmadan sakın kimseye aldanma. Onlar bilirkişi heyeti ile incelemeye gelirler ve sende dahil olmak üzere herkesten bilgileri alırlar. Eğer nasıl olsa alırım diye işten çıkarsan çok sıkıntı yaşarsın. ÇSGB senin ve diğer çalışanların hakkını kanuni yoldan firmadan alacağın rakamlarıda ortaya çıkararak yol gösterecektir. Yiyecekleri ceza da ayrı bir dert. Bu işten umudunu kestiysen ve çıkmak niyetindeysen alacağın tazminat fazlasıyla tatminkar olacaktır.

    1. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Uygulamaya geçeceğim ve sonucu burada bildireceğim

  70. Hocam merhaba ben iş akdimi fes edecem avukatla konuştum fakat avukata güvenmem lazımmı malum ortalık fena %90 alırız dedi haklarımı kıdemı ihbarı fazla mesaimi bizmi hesapliyoru yoksa mahkememi

   1. Bülent bey, avukata güvenip güvenmemeniz konusunda bir şey diyemem. Avukattan duyduklarınız dışında, biraz da araştırarak kendiniz bir sonuca varmalısınız.

  71. Hocam merhaba ben bir firmada çalışmaktayım haftada 30 saat fazla meaaim var her ay nerdeyse 100 saat fazla mesai yapıyorum işe giriş çıkış parmak okutma var ispatlanabilir ben iş aktimi fes edebilirmiyim ve iş aktimi fes ettikten sonra hemen işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Şenol bey, parmak izi okumalı mesai takip sistemleri elbette kesin delil olur. Ama işverenin, mahkemeye bunları sunacağını zannetmiyorum. Hesabınızı buna göre yapmanızda yarar var.

    1. Hocam işe giriş çıkış saatimizi yazdıgımız ve mağaza müdürünün imzasını attığı imza çizelgesi var bunlar yeterli olurmu hepsinin fotokopisini aldım

    2. Hocam merhaba
     Yukarıdaki yazınızda ‘Ama işverenin, mahkemeye bunları sunacağını zannetmiyorum’ demişiniz anlamadım nasıl bir şey sunarlar kendimi ona göre hazırlayım

  72. Hocam merhaba ben fazla mesai yapıyorum bir firmada haftada 25 saat ayda 100 saati geçiyor 3 yıldır böyle devam ediyor iş aktimi fes etsem fes ettiğim tarihten itibaren işsizlik maaşı alabilirmiyim yoksa dava sonuçlandığında mi almaya başlarım

  73. Hocam merhaba.bu yukarida yazan çalışma bilgilerine bilgilerimi girdim fazla mesaimi hesaplamak için 40 bin lira çıkıyor fakat 1500 saat fazla mesaim var net maaşım 2000 TL 2000/225*1.5 yapıyorum cikan rakamlara 1500 saati carpiyorum farklı çıkıyor hangisi doğru acaba

   1. Mete bey, hesaplama alanına doğru rakamları girdiyseniz, çıkan sonuç doğru olacaktır.

    1. Hocam işe giriş tarihini yazdım işten ayrılmayı düşündüğüm tarihi yazdım örnek 01.11.2014 giriş çıkış 01.05.2018 çıkış tarihi haftalık fazla mesaiye 1500 saat alacağım olduğu için onu yazdım ve net maaşım 2020 TL onu yazdım bu şekil mi olacak

     1. Mete bey haftalık çalışma süreniz kaç saatse, ortalama bir rakam olarak onu yazmalısınız. Örneğin haftada 60 saat mi çalışıyorsunuz yoksa 50 saat mi? 1500 saat girerseniz yanlış olacaktır.

  74. hocam ben gemide çalışıyorum.19 haziran.2013.tahmini ayrılış tarihim 15 şubat 2018….3500 tl maaşim var pazar günleri hariç haftada 27 saat fazla çalışmam var fazla çalışma surelerim kıdem tazminatına girermi girerse kaç para kıdem tazminatı alırım

  75. İyi günler 1 ekim 2015 ten bu yana bir sitenin güvenliğinde danışman olarak çalışmaktayım.8 ay sonra skk girişim yaptılar.Haftada 72 saat çalışıyorum.fazla mesailerimi ve haklarımı alabilirmyim.Şimdiden teşekürler..

   1. Okan bey fazla mesai ücretini elbette alabilirsiniz. Haklarınızdan kastınız kıdem tazminatınız ise haklı fesih yaparak haklarınızı talep edebilirsiniz.

  76. Hocam merhaba ben bir türlü fazla mesai ucretimi hesaplayan adım işe giriş tarihinden 01.11.2014 fesih etmeyi dusundugum tarihi misal 01.05.2018 net maaşım 2020 buzamana kadar yaptığım toplam fazla mesaim 1700 saat ne kadar ücret alırım ortalama bir yardımcı olur musunuz

  77. Hocam merhaba fazla mesai yapıyorum bir firmada fakat ne kadar alacağımı heaplayamadim 1600 saat fazla mesaim var ise giriş 01.10.2014 örnek çıkış 01.05.2018 net maaim 2020 TL tahmini ne kadar alırım yardımcı olur musunuz

  78. selamun aleykum hocam fazla mesai brüt ücrettenmi yoksa net ucretten mi hesaplanır brut 3271 bunda 21.8 net 2200 tl dede 14 tl cıkıyo . ikisindede farklı cıkıyo .Ama burutte hesapladıgdan kesıntıler olmalıdır deniyo sizce 1 saatelime nekadar gecmewlidir hangisi dogru anlamadım.

   1. Serkan bey ikisi de aynı yere çıkacaktır. Brütten de hesaplansa, kesintiler sonrasında net tutar elinize geçer.

  79. Kolay gelsin yukardaki hesap tablosunda alınan net maaş isteniyor geçmişe dönük mesaide son maaş üzerinden mi hesap yapılıyor acaba

   1. Ferhat bey, son maaş üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Ama doğru olan, eğer elinizde bilgiler varsa, dönemler itibariyle ücretinizi ve mesai sürenizi girerek, her ücret dönemi için fazla mesainin tek tek hesaplanmasıdır.

  80. merhabalar kolay gelsın öncelıkle boyle bır sayfayla bızlerı aydınlattıgınız için tsk ederım.1.5 yıldır bir firmada çalııyorum maasım 2500 tl net ama sıgortamı asgarı ücretten yatırıyor haftalık çalısma saatım 51 saat maasta sureklı aksama yasıyorum.maasımı 2500 tl uzerınden aldıgıma daır her ay maas zarfının içinde kucuk bır kagıt var kendısının yazdıgı maasımı buradan ispat edebılırım.ben fmf hastasıyım ortalama ayda 1 acıle gıder tedavı olurum bunları benden kesmeye hakkı varmı?dını bayramlar harıcı işe gelmemezlık yapıldıgında maasından kesıyor.1 yılı dolduranları yıldırma polıtakasıyla bezdırmeye çalısıyor.arac kullanıyorum kullandıgım aracın muaynesı yok 2 sefer ehlıyetıme ceza yazıldı ve halen bunları odemedı dahası aracın sınyallerını ve dortlulerını yapdıttıramıyorum.açıkcası ben buradan tum haklarımı alarak ayrılabılırmıyım sızce bunlar gecerlı sebeb olurmu?birde 2 hafta raporluyken iş kazısı yanı 3 gun istirahat ettım 4 gun işe çağırıldım.bunları herturlu ıspat edebılırım.şimdiden cvbınız için tşkr ederim

   1. Muhammet bey, elden ücret ödenmesi, raporluyken çalıştırılma gibi hususlar haklı fesih sebebidir. Acile gittiğinizde ücretinizden kesinti yapılması yasaldır. İşten ayrılacaksanız, ihtarname çekerek ayrılmayı unutmayın.

  81. Hafta içi 09.30-18.00, Cumartesi 09.00-15.00 çalışıyorum. Net maaşım 2800 TL Haftada toplam 50.5 saat çalışıyorum.
   Bundan öğle paydosu 1 saat çıkarılması gerek dendi. Bu doğru mu? Normalde yemeği ofiste yediğimizden en fazla 15 dakika sürüyor. Başka da ara vermiyorduk.
   Eğer her gün 1 saat öğle arası düşerse 45 saat çalışmış oluyorum. Hangi mantık doğru sizce?

   1. Mehmet bey, fiilen ne kadar GERÇEK ara dinlenmesi kullanıyorsanız, o süreyi çıkarmanız gerekir.

  82. Merhaba
   Salı 15.00_21.30
   Çarşamba 12.30_21.39
   Perşembe 12.30_21.39
   Cuma 12.30_21.30
   Cumartesi 12.20_21.30
   Pazar 08.30_21.30 çalışıyorum. Öğle yemeği yarım saat kullaniyorum. Haftalık 55.5 saat yapıyor bunun kaç saati mesai sayılıyor

   1. Seher hanım, ara dinlenme sürelerini düştükten sonra, 45 saatin üzerindeki çalışmalarınız fazla mesaidir.

  83. Mustafa Bey Merhaba, Devlet Hastanesi bilgi işlemde görev yapmaktayım, bu aydan sonra ek mesailerimiz yazılacak, her ay 22.5 saat mesai yazacağız bildiğiniz üzere yılda 270 saati geçmiyor. şimdi siz değerli uzmanıma asıl sorum şu, ben ayda brüt 3300 net elime geçen 2600 liradır. burdan yola çıkarak her ay ek mesai ücretim ne kadar yatmalı ? bende buna göre firmanın yazdığı hesaplamayı sizin vereceğiniz sağlam bilgiler ile teyit ettireceğim şimdiden teşekkür eder iyi günler diliyorum

  84. benim aldığım 2600 lira bu formül doğrumudur?

   İşçinin saatlik ücreti 2600÷225 yani 11,5 TL’dir.
   Saatlik fazla mesai ücreti ise 11,5×1,5 yani 17,3 TL’dir.
   her ay 22,5×17.3=398

   1. Elinize geçen net rakam 2600 TL ise AGİ bu tutardan düşülerek hesaplama yapılır bekâr olduğunuzu varsayarak 2600-152= 2448÷225×1,5= 16,32TL
    16,32×22,5=367,20TL
    Fakat bu işlemi brüt maaş üzerinden yapmak daha doğrudur, çünkü hesaplamalar ve gelir vergisi miktarı brüt maaş uzerinden yapılmaktadır ve aylara göre değişkenlik gösterebilir

  85. aylık 26 gün çalıştığımızı varsayarsak günlük çalışma süresi 225/26 olarak mı hesaplanır .

  86. Slm özel bir şirkette üç yıldır bekçilik yapıyorum. Haftanın her günü 24 saat çalıştığım yerdeyim. Geceleri dinlenmeme karışılmıyor. Arada ihtiyaçlar için dışarı çıkıyorum sadece. 2600 lira maaş alıyorum. Üç yılda sadece 7 gün izine çıktım. İşe girerken günde bu kadar çalışacaksın veya bu şartlarda çalışacaksın diye bir konuşma olmadı ve herhangi bir belge imzalamadım. çalıştığım süre boyunca da herhangi bir belge imzalamadım. İşe ilk girdiğim zamnlarda verilen yemek parası da bir müddet sonra verilmemeye başlandı. Birazda mecburiyetten çalışmak zorundayım. Anlattığım durumlarda benim geçmişe dönük fazla mesai alma şansım var mıdır? Varsa hangi yolları izlemeliyim?

    1. Cevabınız için teşekkürler. Peki arabulucu ile herhangi bir çözüme ulaşamazsam ne yapmalıyım. Dava açarak sonuç alabilir miyim? Aynı sokakta bulunan işçileri tanık olarak gösterebilir miyim? Bunlar kabul olur mu?

     1. Rica ederim. Elbette, bu işçiler de tanık olabilir. Arabulucuda anlaşamazsanız, mecburen iş mahkemesine başvurmanız gerekir.

  87. Meraba ben özel bi şirkette 3ay çalıştım pazartesi günleri izin günümdü hafta içi günlük 11saat hafta sonu günlük 12saat çalıştım ayrıca yemek yol ücreti yoktu asgari ücretle çalıştım
   haftalık 68saat çalışma sürem vardı fazla mesailerim ödenmedi simdi arabuluculuk ta dilekcem var bu davayı kazanabilir miyim sizce

  88. Ben genelde 14.00/22.30 saatleri arası çalışmaktayım.haftada bazen çalışma Shiftinde sabaha 07.00/15.30 dönüyorum.bu durumda Mesai ler arası 11 saat dinlenme yaptırılmadan tekrar iş başı yaptırılıyorum.sizce bu durum normalmi .yoksa kanunen tek taraflı sözleşmemi fes edip tazminatımı isteyebilirmiyim.

   1. Mahmut bey, normalde haklı fesih sebebidir. Ama bunu yapmadan önce bir avukattan da fikir almanızı öneririm.

   2. Haklı ve tek taraflı fesih nedeni değil haftalık 45 saat kanuni azami çalışma süresidir buna ilave çalışılan her 1 saat için en az %50 olmak üzere mesai ücreti verilir fakat sizde günlük 8.5 saat yemek süresi dahilse 7.5 saat çalışıyorsunuz yani
    7.5×6=45saat haftada 1 gün hafta tatili yapıyorsanız

  89. Merhabalar özel bir hastane acil serviste sekreter olarak çalışıyorum çalışma listem şöyle;
   1. gün 2. gün 3. gün 4, gün 5, gün 6, gün 7, gün
   08.30-18.00 08.30-18.00 18:00-08,30 18.00-08,30 izin izin 08,30-180
   8. gün 9, gün 10. gün 11,gün 12,gün 13.gün 14,gün
   08,30-18,00 18-00-08,30 18,00-08,30 izin izin 08-30-18,00 08,30-18,00
   15. gün 16,gün 17,gün 18. gün 19.gün 20,gün 21 gün
   18.00-08,30 18,00-08,30 izin izin 08,30-18,00 08,30-18,00 18,30-08,30
   bu şekilde devam ediyor, yani 2 sabah 2 akşam işe gidip 2 de izin kullanıyorum. Acil serviste olduğum için dinlenme molam yok yemekler servise geliyor. fakat sabah işe gittiklerimden (08,30-18,00) 1 saat akşam işe gittiklerimden (18,00-08,30) 2 saat dinlenme kesiliyormuş.
   1. benim bu saatlere göre ne kadar fazla mesaim çıkıyor?
   2, iş kanununda 11 saatten fazla çalıştırılamaz diyor hastaneler için özel bi durum var mı yani çalışm şeklim normal mi?
   yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

   1. Merhaba. Fazla mesainizi buradan hesaplamamız mümkün değil. Ancak gece 7,5 saatin üzerinde çalışma yasağı hastanelerdeki sağlık personeli için geçerli değildir. Yine de genel sınırlama olarak, işçinin 11 saati aşan sürelerle çalıştırılması ise mümkün değildir.

  90. merhaba ben güvenlik görevlisi olarak 2012 mart ayından 2017 aralık ayı dahil 2 gece 2 gündüz 2 izin şeklinde çalıştım yani 30 gün çeken aylar için 240 saat 31 çeken aylar için de 252 saat aylık çalışmam oluyor. Günlük Yarım saat yemek molası Buna göre aylık kaç saat fazla çalışmamız oluyor çünkü 2 ay sonra taşeronumuz değişiyor dolayısıyla fazla çalışmamızı vermeyecekler bizde mahkemeye vermeyi düşünuyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

  91. Merhaba.ben 6 yıldır özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum ayda 20 gün 12 saat gece ve gündüz değişimli olarak çalışıyorum.bize fazla mesai ödenmiyor yıllık fazla çalışma sürem 720 saat.ben temmuz da ayrılmayı düşünüyorum fazla mesai ödenmediği icin ayrılırsam haklı sebep olur mu.birde bize her bordro da bütün haklarımı aldım yazılı bır yeri imzalatıyorlar bunun bir geçerliliği varmıdır.şimdiden teşekkürler

  92. Merhaba,
   12.08.2014 tarihinde taşeron olarak bir kamu bankasında teknik servis olarak göreve başlamiştım. 27.12.2016 da aynı firma beni başka yerdeki projesine atama yaptı. Kamu bankası projesinde iken 2 yıl 4 ay 12 saat üzerinden çalışıp mesai farkı almadık. Çalışma sistemi 08.00-20.00 2 gün, 20.00-08.00 2 gün, 2 gün izin şeklinde idi. haftalık olarak 12 saat üzerinden kaba olarak hesap yapıldığında 60 saat çalışma süresi yapıyor. 1 buçuk saat mola yemek saatlerine düşsek 55 saat yapıyor kaba olarak.
   Şu anki çalıştığım yerde 8 saat üstünden vardiyalı 6 gün çalışıyorum. Burada da birisi işten çıktığın veya işe gelmediğinde 00.00-08.00 vardiyasından çıkıp aynı gün 16.00-00.00 vardiyasına geliyorum. Mesaisi ödeniyor. Fakat gerçekten yorucu oluyor.
   Önceki çalışmış olduğum kurumdaki geriye dönük mesailerimi firmadan isteyeceğim. Ödeme yapmayı kabul etmezler ise haklı fesih yoluna gidebilirmiyim? Veya şu anki çalıştığım kurumda yaptığımız mesai gerekçesi ile haklı fesih yapabilirmiyim?

   1. Barış bey, kurumunuz ile diğer kurum arasındaki iş ilişkisini bilemediğim için yorum yapmam zor. Ama nihayetinde, şu anda fazla mesai yapıyor ve bunun ücretini alamıyorsanız, evet haklı fesih yapma hakkınız elbette vardır.

  93. Meraba ben özel bir şirkette çalışıyordum … kargo da sb müdürü beni işten cikardi mesayi parasını ödemedi çalıma saatleri bunlar 8.30 sabah akşam 19 30 akşam ama ibrarnameye imza attım mesai için dava alabilirmiyim

   1. Elbette, önemli olan fazla mesai yaptığınızı ama ücretini almadığınızı mahkemede ortaya koyabilmenizdir.

  94. Merhaba, Fazla çalışma ücreti Çalışma dönemindeki aldığımız brüt ücretten mi yoksa net ücretten mi hesaplanır? Yada aynı firmada çalışmaya devam ediyorsak son brüt ücretten mi net ücretten mi hesaplanır?

   1. Barış bey ikisi de aynı sonuca varır. Brüt de hesaplansa, yine net olarak ödenmesi gerekecektir.

  95. Merhaba
   Benim sorum gece çalışması hakkında
   Mesai başlangıç 22:30 – 07:30 = 9 saat ama puantaja 7 saat yazılıyor. Gece çalışması 3 sektörde ( güvenlik – sağlık -turizm ) işçinin rizası alınarak 12 saate kadar çalıştırılıyor yasa buna izin vermiş. Ama ben bir teleminikasyon firmasında çalışıyorum ve haliyle 7.5 saat ten fazla
   gece çalışması yapıyorum. Bu çalışma sürelerini ispat edebilirim. Bu durum da haklı olarak iş akdimi fesih edebilirmiyim.

   1. Evet, bu durumu gerçekten de ispat edebilirseniz, gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılmak sizin için bir haklı fesih sebebi olacaktır.

  96. Merhaba
   Yeni bir ise baslamak üzereyim.Sözlesme imzalamadan önce saatler ve fazla mesai ile illgili dikkat etmem gereken maddelerle ilgili bilgi almak istiyorum.Mesai saatleri sabah 8.00 aksam 19.00 .cumartsi sabah 8.00 aksam 17.00 .Bana soylenen net maas asgari ücrettir.Bu calismaya gore ben haftalik 19 saat fazla mi calismis olacagim.Daha sonra geriye donuk olarak bu ucretlerimi alabilirmiyim.Bunlari isverenle sozlesmede nasil duzenleyebilirim.Ayrica günde 11 saat calistigim zaman sanirim 110 dakika toplam mola hakkim var.Bu konuda ise baslamadan en basindan isverenle nasil bir duzenleme yapmam gerekiyor.Çünkü daha sonra fazla mesai ile ilgili tanık bulmak cok zor. Kanit olarak ise giris cikis saat cetvelini isverenden isteyemeyiz sanirim.simdiden tesekkurler.

  97. Eşim bir huzurevinde hasta bakıcı olarak çalışmaktadır.6 sene boyunca haftada 2 gece nöbete girmektedir.ayda ortalama 15 saat fazla çalışmaktadır ve bunun için ayrıca ek ücret verilmemektedir.benm sorum eşim daha fazla nöbet tutMamak için işini bırakmak istiyor.tazminatını ve daha önceki mesai ücretlerini alabilirmi

  98. Merhaba eşim 6 senedir haftanın 2 günü nöbet girmektedir.mesai almamaktadır.ayda 15.18 saat arası mesai yapmaktadır.eşim işini bırakmak istiyor.tazminatını ve 6 senedir biriken mesai ücretlerini alabilirim işsizlik maaşı ndan yararlanabilirmi

  99. Hafta içi 8:30-18:30
   Hafta sonu 9:00-17:30 çalışıyordum 22/06/2015 iş başım 19/07/2018 işten çıkarılışım ben bu durumda haftalık kaç saat fazla çalışmış oluyorum bu yılkık süre zarfında ne kadar fazla mesai tutarı alabilirim yada alabilirmiyim brüt 2797.56

  100. Hocam öncelikle merhaba
   Ben bir kurumsal firmada 4 senedir işletme müdürü olarak çalışıyorum günlük 1 saatden fazla mesai yapıyorum hesapladım 3000 saat fazla mesaim var işe giriş çıkışlarda imzamızı atmış oldugımız imza çizelgesi var ve işletme müdürününde imza çizelgesine imzası var giriş yaptıgım ve çıkış yaptıgım saatlerde yazıyor müdürün imza attığı çizelgede sorum fazla mesai davası acsam kazanırmıyım hepsinin fotokopisi elimde mevcut biz yönetici olduğumuzdan 45 saat çalışma saati bizim içinde geçerlimi yada bizimki farklımı

   Teşekkürler

  101. meraba ben maaşımı alamadığımdan dolayı işten ayrıldım günlük 10 ila 12 saat arasında çalışıyoruz bir hak iddaa etsem sonuç alırmıyım vede ne yapmamm nasıl hesaplamam gerekiyor teşekkürler

   1. Mevlüt bey elbette hak elde edebilirsiniz ama işyerinde ne kadar süredir çalışıyordunuz?

  102. Merhaba ben20 yıldır 12 saat çalışıyor 24 saat izin yapıyorum bir gündüz bir gece çalışıyorum aylık 1725 lira maaş alıyorum nekadar mesai alacağım var ogrenebilirmiyim teşekkür ederim

  103. Merhaba ben akaryakıt istasyonunda yaklaşık 4.5 yıldır 24 saat çalışıp 24 saat izinliyim.aldığım ücret 1850 tl.maaş bordrosunda hafta sonu izni yazıyor ama kullandırtmıyorlar bayram iznim resmi tatil iznim falan yok şuan işten kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilirmiyim?

  104. Merhaba.Ben özel bir tıp merkezinde acil serviste hasta kabulde çalışıyorum. 4 yıldır sürekli gece çalışıyorum. İşe girdiğim günden beri gündüze çekeceğiz diyorlar ancak hala gece çalışıyorum. İşe giriş akşam 17,45 sabah çıkış 08,45 yani 15 saat çalışıyorum işden çıktığım günün akşamı işe gelmiyorum yarın akşam tekrar işe geliyorum yani 15 saat çalışıp 33 saat dinleniyorum. Bu şekilde haftalık 45 saatide geçiyorum ancak fazla mesai vermiyorlar asgari ücrete çalışıyorum. Sürekli gece çalışmam ve gecelik 15 saat çalışmam haklı fesih sebebimidir.Şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba. İşçinin sürekli gece çalıştırılması da günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılması da birer haklı fesih sebebidir.

    1. Cook tesekkur ederim. Bu calisma sisteminde haftalik fazla mesaide yapmis oluyorum ancak mesai almiyorum maasim asgari ucret. Surekli gece calismak ve gecede 11 saatten fazla calismak sebebiyle isten ayrilsam geriye donuk fazla mesailerimide alabilirmiyim. Birde istifami noterden mi yapmaliyim.

     1. Maddi imkanınız varsa haklı feshi noterden yapın. İstifa etmeyin, haklı fesih yapın. Fazla mesaileri geriye dönük almanız elbette mümkün olur ama şimdiden mahkeme süreciyle ilgili net bir şey söylemek çok güç.

  105. bu güzel siteyi hazırlayıp güncel tutanların ellerine sağlık. çok faydalanıyoruz.

   benim ilk sorum;
   fazla mesai haftalık hesaplanıyor ise. bir işçi ilk hafta 5 saat fazla mesai yaptı, ikinci hafta fazla mesai yok. üçüncü ve dördüncü hafta 3 er saat izin kullandı.ilk hafta 5 saat için 7.5 saatlik ücret alıp üçüncü ve dördüncü hafta 3’er saat izin için 6 saatlik kesinti sonucu (7.5-6) 1.5 saatlik ek mi alır? Yoksa, (5-6) 1 saatlik kesinti mi olur.

   bir de haftalık hesap yaparken ayın başında ve sonunda yarım kalan haftalar için nasıl bir hesaplama yapılır.

   1. Levent bey teşekkür ederiz. Ayın sonuna denk gelen haftalarda, o haftanın fazla mesaisi bir sonraki ayın ücreti ile ödenir. Örneğin nisan ayının sonunda 3 gün, devam eden ayda 4 gün varsa, o haftanın fazla mesai hesabı mayıs ayının maaşıyla birlikte yani haziran ayında ödenecektir. Diğer sorunuza gelince; burada da hesap aslında basit. İşçi o hafta 5 saat fazla mesai yapmışsa, evet 7,5 günlük fazla mesai ücretine hak kazanacaktır. Diğer haftalarda 6 saatlik izin kullanmışsa, bu kez de sadece 6 saatlik kesinti yapılacaktır. İşçi yine de 1,5 saat fazladan ödeme alabilecektir.
    Ancak böyle durumlar için söz konusu olan bir denkleştirme uygulaması vardır ki; böylece bu işçiye hiç fazla mesai ödenmeyebilirdi. Nasıl mı? Cevabı: iscidunyasi.com/denklestirme-nedir-hesabi-nasil-yapilir

  106. merhaba ben özel bir şirketten emekli oldum.burdaki yazıları okuduktan sonra acaba bende fazla mesailerimi alabilirmiyim.şirkete giriş çıkışlar kartlı sabah 8 akşam 6 ,,, haftada 5gün 10 saat cumartesi 8 saat aylık toplam 72 saat yapıyor 26 yıl böyle çalıştım ama bodrolarda 225 saat gözüküyordu itiraz ettiğimizde sen aylıkçısın diyorlardı yani mavi yakalı bu durumda son 5 yıl parasını ödendiğini öğrendim ama nereye başvuracağım yol gösterirseniz sevinirim.

   1. Tekin bey elbette alabilirsiniz. Yapmanız gereken bir avukatla görüşüp hukuki süreci başlatmaktır. Dava açtığınız tarihten geriye doğru son 5 yıla ait fazla mesai ücretlerini almanız mümkün olabilir.

  107. Merhabalar ismim devrim 12.04.2000 tarihinden itibaren aynı iş yerinde çalışıyordum 31.07.2018 tarihinde işden ayrıldım sabah 08.akşam 19 saatleri arasında çalıştım bu süre içerisinde 5sefer girdi çıktı yapıldı geriye dönük mesai almadım alabilirmiyim teşekkürler

  108. mrb mesai hesabi yapilirken brut ucret mi yoksa net ucret mi baz alinir maas:225 =saatlik ucret bunuda 1.5 la carpiyoruz cikan sonucuda mesai saatimizle carpiyoruz buraya kadar hersey normal ama buradaki maas kismi soru isareti

   1. Merhaba. Aslında değişen bir şey yok. Brütten hesaplarsanız, bundan kesintiler yapılması gerekir. Netten hesaplarsanız, ödenmesi gereken net tutar ortaya çıkar.

  109. Merhaba

   Çalışmış olduğum firmada günde 11 saat ve haftada 6 gün çalışıyoruz. Resmi tatil diye bir kavram yok iş yerinde, arife günleri bile tam gün çalışıyoruz. Fakat mesaimiz yok. Sgk da maaşımız Net Ödenecek 1.850 tl görünüyor. İş yeri sahibi işinize gelirse diye cevap veriyor. 2 yıldan fazladır bu şekilde çalışıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor.

  110. Zeynel bey öncelikle merhaba;

   Ben bir giyim mağazasında 4 senedir mağaza müdür yardımcısı olarak çalışıyorum fakat 2016 yılından beri haftada 4 gün sabah 7 akşam 23.50 kadar çalışıyorum yönetici eksik olduğu için almadılar bizi çalıştırıyorlar kurumsal firma fakat ne fazla mesai veriyorlar nede izin içeride 52 gün yıllık iznim var avukatla görüştüm iş hakkımı haklı olarak fesih etmek istediğimi söyledim elimizde fazla çalıştığıma dair işe giriş çıkışlarda vardiyaya imza atıyoruz ve yönetici onaylı bunlar bana kesin delil olurmu ve haklı fesih edersem kidem tazmınatım hariç fazla mesaimi ve yıllık izinlerimide alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

   1. Serdar bey, 52 gün kullanılmamış yıllık izin, haklı fesih için tek başına yeterlidir. Ama kullanmadığınız halde, kullanmış gibi yıllık izin evrakı imzalamadığınıza emin olun. Fazla mesai ise teknik bir konudur ve size buradan ezbere bir cevap vermemiz mümkün olmaz.

  111. İşletmeye (şahit yok 1.derece akraba aynı işletmede SGK’lı çalışan kabul olursa-ispat ederim) Giriş SGK ispatlı giriş tarihim,
   1 Nisan 2013
   yazları her gün minimum 14 saat (haftalık izin yok, barınma-yeme-içme işletme lojmanda kalıyorum bunlar brüt ücrete + tazminat nedeni olur mu yani brütün artmasına etken midir)
   1 kasım 2018′ kadar nisanı baz alırsak 5 yıl 6 ay, (ocak-nisan arası sgk yok) ocak aynı hesaplar isek 5 yıl 9 ay çalışmışlıgım var.
   Bu süre zarfında nisan-kasım arası 6 ay günlük minimum 14 saat ve üstü
   diğer 6 ay ise günlük minimum 12 saat ve üstü
   Toplam 5 yıl 9 ay (3 ayı sgk gösterilmemiş- 1. derece yakın akraba aynı işletmeden şahit kabul olursa ispatlı)
   5 yıl 9 ay, haftalık izin toplamda 16 gün
   biri dereceden yakınım öldü işletmeden 1 gün (saat olarak 24 saat altında sürede ayrıldım -geri geldim) 1gün izin sayıyorum.
   Haricinde, senelik, haftalık,bayram,resmi vb hiçbir izin kullanılmadı (toplamda 16 gün 2 ayda 1 gün gibi izin filan kullanıldı)
   Şimdi işletmeden ayrılma durumum var.
   Bu bağlamda, işletmeden ayrılırken (herhangi bir mahkemede kullanabilceğim evrak vermezler)
   Geriye dönük, yıllık izin,haftalık,bayram,resmi tatil izin, fazla mesai ücretim
   EN SON MAAŞIM üzerinden mi yoksa
   her dönemin kendi maaş üzerinden mi hesaplanır.
   Örneğin, 2013 yılındaki maaşım 1500 ise
   2018’deki maaşım 3000 (örneği gibi)
   Ben pc’den geriye dönük tazminatımı hesaplıyordum,
   lakin fazla mesai ücretini net-brüt hangisi, vede hangi yılda aldıgım maaş üzerinden hesaplanır vs karıştırdım.
   Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
   1-)Fazla mesai
   2-)Kullanılmayan haftalık izin ve o izin gününde de yapılan fazla mesai
   3-) Resmi, bayram izin günlerindeki ücret vede o izin günleride yapılan fazla mesai ücreti
   4-) Toplamda 5 yılı geçik çalıştım 1. yıl toplam izin günüm, 2. yıl toplam izin günüm vs.. nedir
   5-) Son olarak tüm bu tazminat hesapları (fazla mesai izinler vs) Brüt üzerinden mi net üzerinden mi? Eğer brüt ise,
   işletmenin sundugu barınma, 3 öğün yemek vb gibi giderler benim brütüme nasıl eklenebilir. (lojmanda kalıyorum)
   Şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba. Fazla mesai ve genel tatil ücreti gibi alacaklarınız, o tarihteki ücretiniz ne ise, onun üzerinden hesaplanır. Yıllık izin ücretiniz, işten ayrıldığınız tarihteki net ücretiniz üzerinden hesaplanır. Kıdem tazminatınız brüt üzerinden hesaplanır, lojmanın rayiç bedeli ve yemek bedelleri tazminat hesabına dahil edilir. Tüm sorulara tek tek cevap vermem mümkün değil; sitede gezinerek birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

  112. fazla mesai hesaplaması yapılırken geriye dönük o yılın maaşı üzerinden hesaplandıktan sonra faiz hesaplaması yapılır mı

   1. Merhaba. Bunu niçin sorduğunuza bağlı. Dava açmışsanız süreç farklı işler, işverenden geriye dönük fazla mesai talep etmişseniz süreç farklı işler.

  113. Merhabalar,

   Çalıştığım şirket bjk,gs ve fb stadlarında yiyecek içecek büfeleri işletiyor. Aynı zamanda şirketim büfe işletmesinin yanı sıra normal yemek sektörü olarak hizmet veriyor ve daimi süresiz elemanı olarak görev alıyorum.. Maç günleride ekstra zorunlu olarak büfelerde görev alıyoruz. Bizler sabah 8:30 da başlayıp akşam 5 de mesaimiz bitiyor. Maç günleride akşam 7 de 8 de bazen 10 da maçlar başlıyor ve işimiz maç bitene kadar devaö ediyor. Bizlere maç olduğu zaman maç parası olarak (135 tl brüt) ekstra bordroya yansıtıyor. Bunun hesaplaması nasıl oluyor acaba? Hangi oranlara göre hesaplanıyor?

    1. sorum şöyle 29 ekim resmi tatillerde bayram ücreti hesaplanırken 28 ekim gecesi saat 24:00demi başlıyor yoksa 29 ekim sabah 8:00 demi başlıyor yani 28 ekim vardiyasinda olan akşam saat 20:00 de başlayıp sabah saat 08:00 bitiren bu ücretten faydalanir mı tşkler

     1. Merhaba. Elbette, 29 Ekimde de çalıştığına göre kanaatimce faydalanması gerekir. Ama bu hususta ne yazık ki bir Yargıtay kararı vb. bir destekleyici bilgiye sahip değilim.

  114. Merhaba,
   Ayrıldığım şirkette sözleşmede yıllık ekstra 270( hafta sayısına bölünce 5 saat yapıyor) saate kadar çalıştırma hakkı olduğu yazıyordu, yani haftalık (40+5 = 45) saatten sonrası fazla mesaiye giriyor diye anlıyorum. Sorum şu; fazla mesai davası açarsam her hafta ayrı mı değerlendirilir yoksa yıllık toplam çalışma süresine mi bakılır, mesela yılın bir kısmında haftalık 40 saat bir kısmında 50 saat çalıştıysam ve toplam fazla mesai 270 saati geçmiyorsa, 50 saatlik haftalar için tazminat talep edebilir miyim yoksa toplamda 270’in altında kaldığı için tazminat hakkım olmaz mı?
   Teşekkürler.

   1. Merhaba. Sözleşmede 270 saat fazla mesai yaptırılabileceği ve bunun da ücrete tabi olduğu belirtilmişse, mahkeme haftalık değil yıllık bakacak ve yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai varsa, bunun ödenmesini isteyecektir.

  115. Merhaba
   eşim bir benzin istasyonunda vardiyalı olarak çalışmakta. 1. gün 08:30/17:30 2. gün 17:30/08:30 3.gün dinlenme ….
   şeklinde çalışıyor. şu an aldığı ücret net 1700,00 tl fazla mesaisi nasıl hesaplanır (ayrıca yıllık izinde personel olduğu zaman günlük 12 saat çalışıyor)

   1. Merhaba. Fazla mesai hesabı haftalık yapılmalıdır. Her hafta için 45 saatin üzerindeki süreler fazla mesai olarak hesaplanır.

  116. Merhabalar.Taşeron kadrodan yararlandırılmadan emekli edildim.Mayıs 2018 de dava açtım.
   2019 da sonuçlanacak olan davamda
   yıllık ücretli izinler ,fazla mesailer ve diğer alacaklarım 2019 un açıklanan yeni asgari ücreti üzerinden mi hesaplacak yoksa ayrıldığım tarihteki asgari ücret üzerinden mi?Teşekkürler

  117. Merhabalar.Taşeron kadroya geçişte hizmet prim ve yaşı dolanları kadroya almadılar. Kadroya geçenlerin de hizmet prim ve yaşları dolduğu tarihte emekli edilecekleri kanunda belirtilmesine rağmen 6 aydır hizmet prim ve yaşı dolanları neden emekli etmiyorlar? Bu durumda bir taşeron kadro mağduru olarak yargıya başvurabilir miyim?

   1. Merhaba. Bu durum sizi doğrudan ilgilendirmediği için mahkeme davanızı görmeyecektir. Görse bile, diğer işçilerle ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanmaması size bir şey kazandırmaz Yılmaz bey.

    1. Teşekkürler Zeynel Bey.
     Ama bu durumda bizlere haksızlık yapılmış olmuyor mu?KHK da taşeron kadroya geçenler ilgili şartların dolması halinde kesinlikle emekli edilecekleri yazılıyor. Yaş yıl ve hizmeti dolanların halen çalışıyor olması beni doğrudan ilgilendirmiyor mu? O zaman bizler neden 1 gün dahi taşeron kadroya geçirilmeden emekli edildik.Bu kişilerin emsal teşkil ettiğini kanunda da açık açık yazdığını okumuştum.

     1. Kanunda böyle bir zorunluluk varsa, bu mutlaka ilgili kurumlar tarafından uygulanacaktır Yılmaz bey. Uygulanmıyorsa bile, bu ancak görevli memurun görevini ihmal ettiği anlamına gelir ve sizlere bir artısı olmaz.

  118. Merhaba
   Ben bir eklektik üretim tesisin de çalışmaktayım 7/24 üretim yapıyoruz personel eksikliğinden dolayı 4 yıl boyunca 3 kişi çalıştık ve vardiyamız 6 gün 12 saat gündüz çalış 3 izin 6 gün 12 saat akşam çalış 3 gün izin olarak çalıştık.
   Fazlalık mesai alacaklarımızı nasıl hesaplamalıyız.. ORTALAMA AYDA 21 GÜN 12 SAAT ÇALIŞTIK .

  119. Merhaba;
   ben bir şirkette gündüz uzman olarak çalıştım 4 ay sonra her gün gecede çalıştım gece 21:00- 05:00 arası pazar günleri iznimiz yoktu hergün çalışma yaptık çıkarıldığımızda ücretimiz neye göre hesaplanacak tahminin kıdem + ihbar + yıllı izin verilecek peki benim onlaradan gece çalışması için ücret talebim haftalık fazla çalışma saati için talebim olabilecek mi işe girerken birsürü evrak imzalatmışlardı bunların bu konu ile ilgili dava açıldığında geçerliliği olurmu

   1. Merhaba. Size yardımcı olmak istesem de, neye imza attığınızı ve hangi şartlarda çalıştığınızı bilmeden bir şey diyemem. Ama size verilenleri aldıktan sonra bir avukatla görüşün ve ona göre karar verin. En doğrusu bu olacaktır.

  120. MERHABALAR 3 YILDIR AYNI MAĞAZADA ÇALIŞMAKTAYIM HAFTALIK 66 SAAT ÇALIŞIYORUM CUMARTESİ PAZAR DAHİL SADECE HAFTA İÇİ 1 GÜN İZİN YAPIYORUM RESMİ TATİLLERDE HERHANGİ BİR İZNİM YOK 1 MAYIS 29 EKİM 30 AĞUSTOS VS. İZİN KULLANMIYORUM İŞE GİRİŞ TARİHİM 13 OCAK 2016 DİNİ BAYRAMLARDA 1 GÜN MUTLAKA ÇALIŞIORUM ( RAMAZAN BAYRAMINDA 1 GÜN KURBAN BAYRAMINDA 1 GÜN ) MESAİLERİMİ NASIL HESAPLAMAM GEREKİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜR EDERİM

  121. Hocam iyi akşamlar. Inşallah sağlığınız sihhatiniz yerindedir.
   Sabah 7 akşam 7 günde 12 saat çalışıyorum. Fark olarak ise yüzde 15 asgari ücretten fazla veriyorlar. Kanunda haftalık 45 saat üstü mesai danıştay kararına göre günlük 11 saatin üstü işçi calistirilamaz eğer çalıştığı nda.mesai verilmek zorundadır diyor. Bu iki konuda ki çelişki kafamı karıştırıyor.
   Ikincisi ise haftalık izni mi pazar çalışıp hafta içi kullanıyorum fark eder mi

   1. Merhaba. Teşekkür ederim, umarım siz de iyisinizdir. İki konu arasında bir çelişki yok. Eğer işçinin günlük çalışma süresi 11 saatin üzerindeyse, 11 saatin üstünü fazla mesai olarak ödenmesi gerekir. Sizin durumunuzda en az 1 saat mola olarak değerlendirilir ve haftalık 45 saatin üstündeki çalışmalarınızın fazla mesai olarak ödenmesi gerekir. Diğer sorunuzun cevabını şu yazıdan alabilirsiniz: iscidunyasi.com/iscinin-hafta-tatili-pazar-gunu-olmak-zorunda-mi

  122. Merhaba.ben 1sene boyunca bir tüp firmasında sabah 7.30 akşam saat 9 a kadar hatta geçtiği bile oluyordu.bir pazar çalışıp.bir pazar izinliydik. Yıllık izin kullandirmadilar.Maaşlarımızı bankaya yatırmıyor asgari ücret gösteriyorlar, asıl aldığımız 3000 TL .iş yerine bunları düzeltmelerin i söyleyince de kapıyı gösteriyorlardı.is yerine 20 gün önceden haber vererek 22ocakta işi bıraktım.bana bütün haklarını vereceğiz diyerek imza attırdılar.sadece maaşımdan kalanı ödediler ve diğer haklarımı vermiyorlar.imza attın diyorlar.nasil bir yol izleyerek haklarımı alabilirim.calisan arkadaşlar şahitlik yapacak.

   1. Merhaba. Gökhan bey, nasıl bir evraka imza attığınızı bilmeden bir şey demek çok zor. İmkanınız varsa bir avukatla görüşmemizi ve ona göre hareket etmenizi öneririm.

  123. mrhb tayfun isimim güvenlik olarak 8 yıldır aynı firmada çalışmaktayım sistem çalışma şeklim 1 ocak 2019 itibari ile değiştirildi aylık 240 saat çalışmaktayım ama bana 30 saat aylık fazla mesai ücreti ödemekteler haftada 12+12 gündüz 12+12+ gece 2 ğün izin 7 gün 12 saat tekrar çalışmaktayım mesai saat ücretimi ve aylık kaç saat mesai alamm gerektiği konusunda yardımcı olurmusunuz

   1. Merhaba. Bunu siz de hesaplayabilirsiniz. Her haftayı kendi içinde değerlendirmeniz gerekir. Haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalarınız fazla mesaidir. Fazla mesai hesabını aylık yapmamalısınız.

  124. Iyi gunler ben 12.07.2014 tarihinde akaryakit istasyon da ise basladim ve 07.07.2015 de isden ayrildim kendi isteğimle ve ben 24 saat calisip 24 saat dinlenme seklinde calisdim ve fazla mesai parasi almadim simdi dava acabilirmiyim ve acarsam hangi yili askeri ucreti icin alabilirim

   1. Merhaba. Bugün dava açsanız, en eski 18/03/2014 ve sonrasının fazla mesaisini alabilirsiniz.

  125. Merhaba ben işe giriş 18/04/2015. Çıkış 13/11/2017 tarihleri arasında çalıştım çalışma saatleri 08 00 19 00 cumartesi 08 00. 14 30 haftalık çalışma saati 61.5 saattir öğlen paydosu 45 dakika çay saatleri toplam 30 dakikadır cumartesi günleri paydos yok ve sadece dini bayramlar ve yılbaşı tatili var tazminatımı aldım fazla mesai alamadım ve dava açtım tahminen ne kadar alabilirim

  126. Fazla mesai resmi tatiller gibi adlandırılan işçi alacakları mahkemede geçmişe dönük nasıl hesaplanır.İşçi 2010 da 1000 tl ; 2011 de 1200 tl vs…..maaş alıyorsa 2017 de 3500 tl maaş alıyor ise alacaklar yıllara göremi yoksa en son aldığı maaş üzerinden mi hesaplama yapılıyor.

  127. iyi günler ben 01-03-2019 tarihinde soru sormuştum ancak sorumu cevaplamadınız.
   ben bir akaryakıt istasyonunda çalışmaktayım. işveren işyerini kapatacak 3 seneyi doldurduğum
   için 6 hafta önce ihbarname gönderdi. ancak ben bu işyerinde 12 24 sistemiyle çalışmakatayım. yani
   sabah 8 de gelip akşam 8 de çıkıyorum çıktıktan sonra 24 saat geçiyor ertesi gün akşam 8 de geliyorum
   sabah 8 e kadar çalışıyorum tam 3 senedir bu şekilde çalışıyorum bu çalışma sistemiyle haftalık 60 saat çalışıyorum.
   yemek çay bunları düşersek 55 saate falan düşer bana fazla mesai ödemesi yapılmıyor.(bayram ve resmi günlerde fazla mesai ödemesi yapıldı)
   .benim haftalık olarak 60 saat çalışmam çıkıyor bu duruma göre ben 3 senede ne hak ederim aylık olarak kaç saat fazla mesaim var
   alabilecegim maksimum tutar nedir bana aylık bazda alabilecegim tutarı sölerseniz çok memnun olurum.maaşım asgari ücret

  128. Sabah 8 akşam 6 buçuk saatleri arasında çalışıyorum ve 1800 tl maaş alıyorum bildiğim kadarıyla yasal olarak 8 saatin üstü mesai olarak hesaplanıyor sizce ben kendi isteğimle işten ayrılsam ve dava açsam o alamadığım mesai ücretlerini ve tazminat alabilirmiyim?

  129. mrh sizleri en samimî duygularimla selâmlarım. bu güzel kanalda benimde birkaç sorum olacak

   ben 2013 yilinda turizm otel bünyesinde garson olarak basladim. ilk girmis olduğum oteller zincirde olan bir otel çalışma saatleri güzeldi. 16/24 calisan kisiyi kesinlikle sabah mesai saatine yazmiyorlardi öğlen saat 12:30 da baslatiyorlardi.”transfer olmayı tercih etmek zorunda kaldim ailevi sebeblerden dolayı başka otellerinde başladım” yanliz bu otelde çalışma saatleri bizi cok yoruyor ve psikolojimizi bozuyor.1500kislik otel bize öyle bir eziyorlar ki anlayamazsınız .biktik yoğun bir tempo oturmak yok 30 dak. yemek molasi veriyorlar birde “””diyelimki bugün çalışma saatim16/24 calisiyorum. eve varis ise 01:20 yattim diyesiye kadar zaman ise 2.30 ,3:00 oluyor ve sabah mesai yaziyorlar ve 3 saat dinlenme bile uyku uymadan 06.10 da kalkip 6.55 te servis geliyor ise başlama 08:00 basliyor bizleri elaman almadıkları ici normalde 14:30 molaya çıkıyorduk simdi bize 16:00 çıkartıyor ve 18:00 da başlatıp 21:00 işi bırakıyoruz. hareket 21:30 da arac hareket ediyor. bu mesai yapmadımı bizim üzerimize gelip tehtit ve çalışma saatlerini 00:00 ile 08:00 calistiracaklarini sözlü saldırı veya tehdit etmek sugretiyle bizlere korkutuyorlar. bu tarz mesai gelmedin mi tutanak ile zabit tutuyorlar.
   böyle çalışma saati olduğunu ben buraya geldiğinde öğrenmiş oldu bu benim çalışma saatleri ek ücreti yatirmiyorlar .7.30 saat üzerinden işlem yapıyorlar,30 dk ise yemek veriyorlar iş bitince zorla ihtiyaç molasi cay sigara molasi veriyoruz 2 dk geç kaldın mı birsürü laf söz.
   simdi babam büyük bir ameliyat geçirdiği icin izin verdiler denkleştirme izni ve bunla birlikte ücretsiz izin yazmislar benim haberim bugun oldu.
   bu uygulamaları dogrumu bir kişiyi 3 saat uyku ile bizleri işe başlatıyorlar ve bizlerden performans bekliyorlar. misafirlerden şikayet aldığımız zamanda bize tutanak yazıyorlar postamızla oynuyorlar .uğraşıyorlar yaşım 41 biktim bana bir çözüm bulmanız diliyorum ne yapmam lazım.
   1. adam kayirma var
   2. insan seçme “iş dağılım yaptirma” benimle aynı sıfatta ve benden daha az iş giriş tarihi az olan kişiler veya daha fazla olan kişiler var. 7 yildan beri bu isi yapiyorum babam asker emeklisi cok disiplinin ve çalışma iyi bilen bir yapım var.
   3. bizden almış olduğumuz tiplerden kasaya “sef”kaptan” komi ve” zahi kırk parasi adında toplam aylık 26 euro kasaya her ay veriyoruz. bu uygulama vermedin mi kötü yerde kaydırma ve sözle para istemeleri kasaya toplanması içeren bir tüzük varmi .buda ayrı bir insanın canın sıkan parayı verdin mi senden iyisi yok posta dağıtımı değişiyor sabit bir yerde durmuyor bazan parayı toplamaya yapmadinmi kendi cebinden veriyorsun.
   v.s vs.vs…. cok doluyum gerçekten. böyle bir görmedim piskolojik bozuk evde hastam var.
   ilk işe giriş tarihim 01-10-1992 ve halen calisiyorum su anda 3600 hakim var 4203 günüm var. bunlari haklarimi alarak nasil bir yol izlemem lazim. ihbar tazminatimi alamiyorum bildiğim kadarıyla 3600 den fesh edersem işsizlik maaşı 600 gun den olursa alabilirim diye dusunuyorum ailevi sorularım var ameliyat oldu babam kötü
   nasil bir yol izliye bilirim çok zor durumdayım. gerçekten üzerimde cok sikinti içindeyim.

   bununla ilgili nereye nasil bir yol izlemem gerekiyor iş mahkemesine baş vurmam mi yoksa “bimar “şikayet veya bunla ilgili bir uygulama nelerdir. nasil bir çözüm yapmam gerekir. sahit bulmak zor değil bulurum. bana bu yorumu bilgi verirseniz en kısa zamanda cok sevinirim

   1. Merhaba. Bu kadar detaylı konulara buradan cevap vermemiz yanlış olur. Ama kısaca şöyle söyleyeyim; 15 yıl ve 3600 gün yazısı alabiliyorsanız, kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bu durumda ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı alamazsınız.
    Ya da yukarıda bahsettiğiniz gerekçelerle haklı fesih yapmalısınız. Bu durumda da ihbar tazminatı alamazsınız. Ama davanın seyrine göre, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

  130. oncelıkle merhabalar
   ben bı guvenlık sırketınde 14 34 vardıyasında calısıyorum fakat bı hafta mesaıyım 47 saat bır hafta 61 saate tabı aldıgım maas 2150 tl hafta sonları uzun nobet var 19 saat benımle bırlıkde 2 ayrı emeklı personel var onlarda aynı mesaı deler ve onlara yatan 2320 tl bu yasal mı dogrumu
   yanı benım maasıma hem mesaı yatması gerkemıyormu
   1 de agı ıcınde gorunuyor bu haldeyken ustune ekstra yatırmaları gerek mıyormu
   ve 1 gun ızın aldım dıyelım bır sonrakı gun u de kesıyolar bu normalmı ızınlı gunumu haketmıyormusum oyuzden kesıyormus ve yıne 1 gun rapor aldım calısacagım gune ertesı gunu yıne kestıler 2 gun rapor alan arkdasım var 3 gun kestıler bunlar normal mı sımdıden ılgınız ıcın tesk

  131. 5 yıldan buyana çalışıyorum Yıllık izinlerimi tam kullanamıyorum resmî tatil bayram tatili izinlerimi 5 yıl içerisinde çalışma saatim ortalama 11-12 saat aralığıydı ve fazma mesai ve resmi tatil ücretlerini iş yerim tarafından hiç verilmedi maaşım asgari ücretin üstünde olup sigortam asgari ücretten yatırılıyor.Bu şartlara dayanarak haklarımı almam için ne yapmalıyım.Yardımcı olabilirmisiniz

  132. 15 Ağustos 2018 tarihinde çiğköfte üreticisinin yanında işe başladım 17 Mayıs 2019 tarihinde işi bıraktım bilgilerimi kontrol ettiğimde sigortamın yapılmadığını gördüm çalıştığıma dair resmî olmayan müşterilere kullandığımız sipariş fişlerinde ve para makbuzlarında imzam var kullandığım araçta takip sistemi var ve yediğim trafik cezaları var kargo teslimatında kargo alımlarında imzalarım var hakkımı aramak istiyorum son maaşım ödenmedi ve sigortam yatırılmamış nasıl bir yol izlemem gerekiyor şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba. Şu ana kadar sigorta girişiniz hiç mi yapılmamış? Böyleyse hem sigorta hizmet tespit davası açmanız hem de önce arabulucu başvurusu yaparak ücret vb. alacaklarınızı talep etmeniz gerekir. Bu konuda, bir avukattan yardım almanızı öneririm.

  133. Merhaba. İşten ayrıldıktan sonra, geriye dönük fazla çalışma ücretini talep ettiğimizde, son brüt maaşımıza göre mi hesaplanır yoksa belli bir tavan sınırlaması var mıdır? Kulaklardan dolma 2019 yılı için 4800 TL tavan ücret sınırlaması var diye duymuştum. Kolay gelsin

   1. Merhaba. Çalıştığınız her bir ayda maaşınız kaç liraysa, onun üzerinden hesaplanır. Örneğin 2016 Mart maaşınız 1.800 lira ise o ayın mesaileri bu rakam üzerinden, mesela 2018 Kasım ayı maaşınız 2.250 lira ise o ayın mesaileri de bu rakam üzerinden hesaplanır. Üzerine işlenecek faiz ise duruma göre değişiklik gösterir: iscidunyasi.com/isci-alacaklarinda-faiz-baslangici-ve-oranlari

   1. Osman bey, elbette doğrudur. Ancak dava aşamalarında %40’a varan takdiri indirimler, dönemsel ücret üzerinden hesaplamalar söz konusu olur. Bu araç size bu nedenle ancak fikir verebilir.

  134. Merhabalar,
   Yakın dönem için kaç saat mesai yapıldığını hesaplamak kolay ancak geçmiş yıllarda kaç saat mesai yapıldığı nasıl çıkartılıyor acaba? ?
   geçmiş yıllarda hangi gün kaç saat çalıştığımı gece yarısı ya da sabaha karşı attığım maillerden mi tarama yapmam gerekir? Yoksa bunun bir tavan hesaplaması mı oluyor acaba?
   Bir de fazla mesai genel mi hesaplanır yoksa hafta içi, hafta sonu, yıllık izindeyken çalıştırma, resmi tatillerde çalıştırma, iş görmezlik raporu varken çalıştırma gibi ayrı ayrı mı hesaplanırlar?
   Çok teşekkürler

  135. Meraba öncelikle bu uygulamayı yaptığınız için teşekkür ederim
   IS görüşmesinde şirket maasi 3.400 artı
   Agi 300 3.700tl başladım fakat günde 12 saat çalışıyordum bir ay sonra şirketten hakkım olan 4.800 istedim vermediler bende istifa dilekçesi verdim fakat hiç bir alacağım yok diye imza attım bu durumda iş vereni hanki kuruma sikayet edebilirim

   1. Merhaba, işten ayrıldıysanız şikayet hakkınız yok demektir. Arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatmanız gerekir.

  136. Merhabalar. Ben geçen ay özel bir fabrikada işçi olarak gece vardiyasında 12 saatli işe başladım. İşe başlamadan önce asgari+mesai konustuk şimdiişe maaşlar yattığında mesalern yatmadıgını bize12 saat çalışmak zorunda oldugunu söylendi. Ne 30 ne 10 ne de 5 dk lık molamız vardı bir fiil 12 saat çalıştık tatilimiz bile olmadan. İşten ayrılmadım veya ayrılsam mesaileri alabilir miyim alabilirsem nasıl olur.

  Bir yorum yaz

  E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.