Fazla Mesai Hesaplama

Çalışma Bilgileri

İşe Giriş Tarihi:

İşten Ayrılış Tarihi:

Haftalık Çalışma Süresi:

Mola süreleri düşülmeli ve saat olarak girilmelidir.
Çalışan Bilgileri

Aylık Net Ücretiniz:

Toplam Ücretli / Ücretsiz İzin Süresi:

Gün olarak girilmelidir.

98 Yorum

 1. Merhaba hocam,
  Geçmişe dönük fazla mesai bu günün net ücret üzerinden mi yapılıyor?
  16.11.2012 girişli çift vardiya şeklinde hâlâ çalışıyorum. Vardiyalar şu şekil;
  Gündüz vardiya; 6 gün x net 9 saat
  Gece vardiya; 5 gün x 14 saat
  Hafta hafta hesaplarsak bir hafta 9 saat, bir hafta 25 saat ayda 68 saat fazla mesai çıkıyor?
  5 yıllık olarak nasıl hesaplayacağım ayrı ayrı şekilde hafta hafta hesaplayıp çıkan sonuçları mı toplayacağım? Saygılar.

  1. Merhaba. Güzel bir soru sormuşsunuz. Kesin sonuç alınması için, her dönemin ücretine göre fazla mesai hesaplanması gerekir. Çünkü mahkemelerde de, her ayın ücretine göre fazla mesai alacakları hesaplanmakta ve bunların üstüne YASAL FAİZ eklenmektedir. Ama yine de şunu söyleyebilirim ki; maaşınızda son 5 yılda çok büyük ve ani bir artış olmamışsa, bu hesaplama aracı size en azından yakın bir rakam verecektir.

 2. merhabalar net maaşım 3028tl agi dahil (133tl ) aldığım para
  hafta içi 83 saat hafta sonu 28,75 saat mesai yaptım. Buna göre ne kadar fazla mesai parası almam gerekiyor.
  Hafta içi mesai ücretim ve hafta sonu mesai saat ücretim ne kadar?
  yardımcı olursanız sevinirim tşkler.

 3. merhabalar;
  Kişisel sebeplerden dolayı 31 ay çalışmış olduğum işyerinden istifa dilekçem ile ayrıldım. haftada 45 saatin üstünde çalıştırma olduğu için fazla mesai ücreti de ödemediği için anlaşamadım ve istifa edip ayrıldım. geriye dönük fazla mesai ücretlerimi ve kıdem-ihbar tazminatlarımı alma hakkı kazanabilir miyim.

  1. Ayşe hanım, madem ki haklı sebepleriniz vardı, neden istifa ettiniz de haklı fesih yoluna gitmediniz? Yine de hem kıdem tazminatınızı hem de fazla mesailerinizi alabilirsiniz. Yapmanız gereken bir dava açmak ve 45 saatin üzerinde çalıştığınızı ispat etmekten ibarettir.

 4. Mustafa Bey Merhaba;
  Çalıştığım kurumda personelin Cumartesi günü de tatil yapabilmesi için haftaiçi yemek saati hariç 9 saatten haftada 45 saat mesai yapılmakta. Cumartesi 8 saat ve pazar 8 saat mesai yapan personelin saatlik ücretlerinin çarpanları ne olması gerekmekte? rakamsal ifade edersem, aylık net 2000 TL alan biri hafta içinde 45 saat çalıştığında hafta sonun cumartesi 8 pazar 8 saatlik fazla mesai ücreti ne olmalıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey merhaba. Hafta içi 45 saat doldurulmuşsa, hafta sonu için hesap son derece basit olacaktır. İşçinin net maaşı örneğin 2.000 TL ise, bu rakamın önce 225’e bölünmesi ve sonra 1,5’ka çarpılması gerekir. Çıkan sonuç, işçinin bir saatlik fazla çalışma ücreti olacaktır. Böylece örneğin cumartesi 8 saat çalışan bir işçiye, 8 saatlik fazla mesai ücreti ödenecektir.

    1. Murat bey net ücretiniz 1700 TL ise saatlik ücretiniz 1700/225= 7,55 TL ve fazla mesai ücretiniz de 11,33 TL demektir. Cumartesi dahil haftalık çalışma süreniz kaç saat ediyor? (Ara dinlenmelerini düşün) 45 saatin üzerindeyse, üzerinde olan kısmı 11,33 ile çarparsanız haftalık fazla mesai ücretinizi görebilirsiniz.
     Fazla mesai günlük, örneğin cumartesi gibi, hesaplanmaz.

   1. Mustafa bey merhaba biz fazla mesai konusunda arkadaşlarla anlaşamadık günlük yövmiyesi 100 TL net olan bir işçinin bayramda %300 fazla mesai yapmasıyla günlük yövmiyesi ne kadar olur bazı arkadaşlar 100*3: 300 TL olur diyor fakat %100 mesai olsa 200 TL yapıyor % 300 (300 TL olursa
    % 200 mesai ne kadar tutar bu konuda epeyce bir karışıklık içinde kaldık bir kişi 100*3 : 300 TL derken başka bir kişi 100.6: 600 TL diyor % 100 e çift yövmiye verilirken %200 e 4 % 300 e 6 yövmiye verilmesini gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

    1. Erdem bey merhaba. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama şunları söyleyebilirim. Bayramda çalışan ve günlük ücreti 100 TL olan bir işçi, o gün için toplamda 200 TL alır. Sizin %300 mesaiden kastınız nedir? Böyle bir mesai kavramını ilk defa duydum.

 5. Merhaba hocam:
  Ben 8 ekim 2013 te işe girdim askerlik nedeni ile 2 aralıkda işten çıkacağım özel şirket olduğu için yemek bize yemek firmasında geliyordu son 2 yıldırma bize sodexo yatırıyorlardı.(ayda 450 tl yatıyor)aldığım ücret hesabıma yatan aylık 1725 tl tahmini ne kadar tazminat alırım

  1. Ahmet bey, maaşınızın üstüne bir de sodexo’yu koymanız gerekir. İkisinin toplamı, sizin için kıdem tazminatına esas ücret olacaktır.

 6. Merhaba beyefendi .çalışmıl olduğum şirkette 2010 nisan ayından 2017 nisan ayına kadar çalıştım haklı sebeplerden dolayı çıktım ve iş verene ihbar çektim.2010 ve 2017 yılları arasında çalışma saatlarimiz günlük 11-12 saatti ve resmi tatiller olan bayramlarda çalıştık.şimdi size sorum şu olacak mahkeme bu fazla çalışma sürelerini ve mesai alacaklarını geriye dönük kaç yılını inceleyecek.bazı yerlerde okudum geriye dönüş 5 yıl diyor. doğrumu yoksa çalışmış olduğum süre 7 yıl bunumu baz alacak

  1. Levent bey merhaba. Zamanaşımı nedeniyle, dava açtığınız günden itibaren geriye dönük son 5 yılınıza ait ücret alacaklarınız size ödettirilebilir. Daha öncesi, zamanaşımına uğramış olacaktır.

 7. Merhaba Mustafa bey
  şu anda bir otelde orta derece yönetim kadrosunda çalışmaktayım, yönetim bizlere her gün farklı farklı sebeplerle zorluk çıkarmakta aşağıdaki sıralayacağım durumlarda ne yapmam gerekir mahkemeye versem bunları şahitle ispatlamam yeterli olur mu bu konu hakkında bilgi vermenizi rica eder şimdiden teşekkür ederim.
  1. günlük olarak 3 saat fazla çalışmaktayım, haftalık olarak ortalama 18 saat fazla çalışma yapmaktayım ve bu çalışmama karşılığında herhangi bir mesai ücreti almamaktayım.
  2. pazar günleri nöbetçi olarak kaldığım günlerde bunun yerine ne izin ne de mesai verilmiyor.
  3. aldığımız maaş üzerinden sigortamız gösterilmiyor daha aşağı bir ücretle gösteriliyor ve kalan tutarı elden ödüyorlar.

  bu konuları açtığımızda bu şekilde çalışmayı kabul ediyorsanız edin aksi halde çalışmamakta özgürsünüz istifanızı yazıp çıkabilirsiniz tarzında cevaplar almaktayım. benim gibi diğer mesai arkadaşlarımda aynı durumdalar.

  1. Volkan bey merhaba.
   – Hangi hallerde, işçinin fazla mesai ücretinin maaşının içinde belirlenebileceği bellidir. Şu yazıma göz atın. Bu durumda değilseniz, 1 saat bir fazla mesai yapmış olsanız ücretinin ödenmesi gerekir.
   – Pazar gününden önceki 6 iş gününde de çalışmışsanız, bunun ücretinin mutlaka zamlı olarak ödenmesi gerekir.
   – Elden maaş ödenmesi hem yasal değildir hem de işçi için haklı fesih sebebidir.

   Mahkemede bu hususlardan birisini bile ispatlasanız, haklı duruma gelirsiniz.

 8. Merhaba,
  Mustafa bey, ohal kapsamında özel sektör de çalışan bir işçi işten çıkarılabilir mi? Cikarilirsa ise iade davası açtığında sonuç ne olur? İş verene ne gibi yatırımları var?Cevaplariniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mithat bey, OHAL kapsamında olsun ya da olmasın, işçi her zaman işten çıkarılabilir. İşe iade davası bakımından da sonuçları, normal zamanlardaki gibi olur. Sitemizdeki işe iade kategorisindeki yazıları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 9. Merhaba Mustafa bey,
  Perakende mağazacılıkta çalışmaktayım 10ekimde 3 yılım dolacak bu şirkette 2 ay önce evlendim asgari ücretle çaliyorum asgari ücret dışında bu zamana kadar hiç zam almadım ve yeni gelen yol parası zammını söylediğimde ise zam yok dendi ve haftada 2 gün sabah 10 akşam 22 saatleri arasında avmede hiç mola kullanmadan mağaza dışına çıkamadan çalışmak zorunda bırakıyorlar yemek molama çıkamıyorum ve işten ayrılmak istiyorum ekim ayında yıllık iznim dolacak ve şu an şirkette fazla mesaim olarak birikmiş 18günüm var işten ayrılırsam hangi haklara sahip olabilirim bu mağduriyetten dolayı teşekkürler.

  1. Merhaba. Rukiye hanım, işten ayrıldığınızda evlilik tarihinizin üzerinden bir yıl geçmedikçe, kıdem tazminatınıza zaten hak kazanırsınız. Ayrıca kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretlerinin de ödenmesi gerekir. Varsa, fazla mesai ve diğer ücret alacaklarınız da ödenmelidir. Ödenmeyen alacağınız olursa, dava açar ve geriye dönük de alabilirsiniz.

 10. Merhaba iyi geceler hocam ben çalıştığım firmayı işe iade için mahkemeye verdim bilirkişi raporları da Benim Leh’ime oldu davayı kazandım ama karşı taraf istinafa yolladı yaklaşık 2 aydır istinaftan kararın gelmesini bekliyorum sizce karar nasıl olur karar olumlu olursa karşı taraf tüm haklarımı ödermi yoksa 4+4 verip Sonra kıdem ve ihbar için yeniden dava açmak gerekiyor mu. Teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba, karar olumlu çıkarsa (Ki istinaftan olumsuz döneceğine zayıf bir ihtimal veriyorum) işyeri sizi yazılı olarak işe geri davet eder, hükümde varsa boşta geçen sürelerin size ödenmesine hükmeder. Yada 4+4 brüt ücreti işe başlatmama tazminatı olarak öder ve sizi işe geri almaz. Yeni iş bulur çalışırsınız tazminatınızı alıp. Avukatınız varsa onunla da koordineli olun derim.

 11. merhaba mustafa bey yardımcı olurmusunuz kurumsal bi şirkette calışıyorum sabah iş başı 7:00 paydos 6:30 sadece ayda 20 saat mesai veriyor cumartesi leride calışıyoruz bu 16 yıldır böyle haklarımı ala bilirmiyim 36 kişi calışıyor tüm arkadaşlarıma müstahdem diye bu şekilde davranıyorlar yol parası bile vermiyorlar

  1. Merhaba. Haklarınızı almak için iki yolunuz var. İlk olarak haklı fesih yapabilir ve dava açarak haklarınızı alabilirsiniz. Ya da çalışmaya devam eder ve işten ayrılınca dava açarak geriye dönük haklarınızı almaya çalışırsınız. Bu tercihi sizin yapmanız gerekir.

 12. 21/11/2015 tarihinde tarhinde basladiqim is yerimden ayrilmak istiyorum isyerimde gunluk minimum 12 saat ve daha fazla calismaktayiz resmitatillerde izin kullanmiyorum sadece bayramlarda 1veya 2 gun kullaniyoruz hic bir mesai ucreti almiyoruz bunun sonuncunda fazla mesai yillik izin ucreti kidem ve ihbar tazminatimi alabilirmiyim bunun icin nasil bir yol izlemem gerekir simdiden tesekkurler

  1. Uğur bey, bahsettiğiniz çalışma koşullarını ispatlarsanız ihbar tazminatı hariç diğerlerinin tamamını alabilirsiniz. İşten ayrılırken bunu mutlaka bir ihtarname ile yapın.

 13. Mustafa bey ben sabah 8.30 mesai başladım akşam 10 da bıraktım bana günlük isci çalışma imza föyune 5.30 çıktığımi 45 saati aşmadan çalıştığına dair imza attım ama şahitler var sizce ne yapmayalim

  1. Bekir bey bahsettiğiniz durum sürekli mi oluyor yoksa bir defaya mahsus mu oldu? Tam olarak anlayamadım.

 14. Merhabalar 3530 günlük sigortalıyım şu anki çalıştığım iş yerinde 25 aydır çalışıyorum işten kendi isteğimle ayrılınca 10 yıllık sigortalı olduğum için tazminat alabilirmiyim.?

  1. Ergin bey hayır, alamazsınız. Eğer ilk sigortalılık tarihiniz 08/09/1999’dan önceyse, 3600 günü tamamladıktan sonra ayrılabilirsiniz. Değilse, 25 yıl ve 4500 günü beklemeniz gerekir.

 15. Kargo sirketinde uzun yol soforuyum sadece haftada 3 gun sabah 6 aksam 9 evdeyim mahkemeye versem kazanma sansim var mi

  1. 2014 temmuz ayinda girdim ise bayramlari 2 istirat bunun disinda hep yoldayim mesayi tazminati acsak kazanirmiyim hocam

   1. Eğer haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa ve buna rağmen fazla mesai ödenmiyorsa, bu durumu mahkemede ispatlamanız durumunda elbette alabilirsiniz.

    1. Merhabalar çalıştığım yerde maaşım asgari ücret görünüyor ve gün ortalama 10’5 saat çalışma isteniyor 7,5 saatten sonrası mesai veriyor ama asgari ücret saatinden yani 6,2 den hesaplıyor doğru oran kaçtır mesai ücreti kaç liradan hesaplanmalıdır. Teşekkürler

     1. Ayrıca resmî tatillerde izin yapmadık 23 Nisan 19 mayıs 1 mayıs ve bayramın 3 günü de ve hiç bir ücret ödenmedi bunlar için ne yapabilirim

     2. Derya hanım, doğru oran maaşınız / 225 çarpı 1,5’tur. Genel tatil günleri için de ayrıca ücret ödenmesi gerekirdi. Bunları çalışırken almanız çok zor. Ama 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde işten ayrılırsanız, dava açarak geriye dönük ücret alacaklarınızı alabilirsiniz.

 16. Merhabalar Mustafa Bey
  Ben mart 2015 tarihinde girdiğim fabrikada üretim sorumlusu sıfatıyla çalışıyorum. Fabrikaya giriş saatim 8.30 9:00 civarı fabrika çıkış saatim 20:00’dır. Yani günlük yaklaşık 11 11 buçuk saat çalışıyorum ve bunun karşılığında herhangi bir fazla mesai ücreti de almıyorum. Yıl içindeki dini bayramlar hariç bütün resmi tatillerde de çalışmaktayım ve bunlar içinde fazladan ücret almıyorum. Fabrika 1 sene içinde il değiştirip taşınacak. Sormak istediğim sorular şunlar fabrika taşındıktan sonrada fazla mesai davası açabilir miyim ? ve fazla mesai davası açarken hesaplamayı nasıl yapmalıyım aylık net ücretim 3 bin tl ? Dava açarken benimle birlikte çalışmış 2 arkadaşımın şahitliği benim için yeterli midir ?

  1. Şahitler her zaman yeterli olmasa da, sizin için önemli delillerdir. Ama varsa, başkaca yazılı delillerin varlığı da çok önemlidir. Neticede önemli olan, mahkemeyi, gerçekten de fazla mesai yaptığınıza inandırmaktır. Fazla mesai ücretinizi her zaman geriye dönük talep edebilirsiniz. Ama unutmayın, zamanaşımı nedeniyle, dava açtığınız tarihten geriye dönük en çok 5 yıllık fazla mesai ücretini alabilirsiniz.

   1. Cevabınız için teşekkürler Mustafa Bey şirket içi mailleşmeler ve şirket bünyesinde kullandığımız programda geç saatlerde yapılan değişikliklerin ekran görüntülerini aldım. Birde talep edeceğim fazla mesai ücretini nasıl hesaplamam gerekiyor ? mesela işe başlarken maaşım 2bin tl iken şu an 3bin. Cumartesi ve resmi tatilleri ( 23 nisan 1 mayıs vb.) ayrı mı hesaplamam gerekiyor ?

    1. Hesabın, her dönem için maaşınız ne kadarsa onun üzerinden yapılması gerekir. Bu hesap karışık olduğu için, tahminen hesaplama yapabilirsiniz. Resmi tatil günleri elbette ayrıca hesaplanmalıdır. Ödenmediyse, bunların her biri için bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekirdi.

 17. Hocam merhaba.Ben il sağlık müdürlüğü aile hekimliği şubeye bağlı asm.merkezinde 3 yıldır temizlik hizmetlerinde kısmi süreli part time sözleşme ile çalışmaktayım.Haftalık 30 saat hafta içi kesintisiz her gün 6 saat olacak şekilde puantajım hazırlanıp muhasebeye gönderiliyor.Hafta sonları çalışmıyorum.Gerçi aile hekimleride hafta sonu zaten çalışmıyorlar.asm hafta sonları kapalı yani.Bana ücret olarak( mart ayı için 138 saat)çalıştığıma göre net 910 tl gb bir ücret ödemesi yaptılar.Benim merak ettiğim konu hafta içi her gün 6 saat çalışmamın karşılığı part time olarak mı hesaplanmalı yada tam asgari ücret mi almalıyım?Benim çalışma sistemim yasaya göre nedir?Günlük en fazla kaç saat çalışır part time çalışan.Hekim ve hemşireler hafta içi (08-12, 13-17)arası 40 saat çalışıyorlar.Yasal olarak mahkemeye vermeyi düşünüyorum.tazminat ve diğer haklarım için ne yapabilirim. cvp.larınız için teşekürler.

  1. Selma hanım, işçinin haftalık çalışma süresi 30 saat ve altındaysa, kısmi süreli çalışma var demektir. O halde size en az, asgari ücretin 2/3 ü ödenmelidir. Bahsettiğinize göre, çalışma sisteminizde yasal olarak bir sorun görünmemektedir.

   1. Ama hocam asm.hekimler haftada 40 saat çalışıyorlar.yani çalıştığım yerde hafta ici 8 saat üzerinden çalışma yapılıyor hafta sonu kapalı.bu durumda part time çalışaninda haftada 26 saat çalışması gerekmiyor mu?çalışma saat sistemine göre düzenlenmesi gerekmiyor mu?

    1. Selma hanım, bakış açınızı doğru. 30 saat dememin sebebi, 45 saati esas almamdır. İş Kanununa ilişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 6. maddesine göre; “İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır.”. Ama buradaki sıkıntı şu; işyerinde çalışma süresi derken, emsal çalışmadan bahsediliyor. Buradan da, sizin emsaliniz anlaşılabilir. Yani sizinle aynı işi yapan işçilerin çalışma süresine bakılması gerekir. Yine de sizi anlasam da, kesin cevap veremiyorum. Çünkü emsaliniz olup da tam süreli çalışan olduğunu sanmıyorum. Ama varsa ve o da 40 saat çalışıyorsa, bu durumda sizin söylediğinizin doğru olduğunu ifade edebilirim.

     1. Emsal olarak yakın bir asm. De hafta ici 40 saat çalışıp tam ücret alan tanıdığım var hocam.ama o günlük 08_17 00 olarak çalışıyor.benim puantajim ise hafta içi 5 gün ve günlük 6 saat olarak gönderiliyor sgk.ya.aslinda buradaki eksik saat öğle arasına gelen süre gb.baska bir komşu asm.de ise günlük 7.5 saat haftada 4 gün çalışan bir arkadaş daha mevcut.oda 30 saat çalışıyor ve tam ücret almıyor haliyle.aile hekimleri haftada sadece 40 saat çalışıyor hocam sanırsam yönetmelik böyle.ozet olarak hafta ici 40 saat çalışan hafta sonu çalışmayan asm.deki arkadaş tam ücret alıyor.puantajima göre günlük benden çok az fazla çalışmaktadır.mahkemeye vereceğim ama önce ihtar çekip hakkımı talep edeceğim.sonrasi mahkeme artık.

   2. Birde ben işten çıktığım zaman işsizlik maaşı alabilir miyim?bordromda işsizlik kesintisi yapıldığı gözüküyor…part time çalışan günlük en fazla kaç saat çalıştırılabilir?tsk ler.

     1. Hocam isten ayrılmadan önceki 120 gün eksiksiz sigortalı olunanamaz çünki pirim gün eksik ödeme olarak yapiliyor.yani ayda en fazla 18 19 gün sigortalı gösteriliyor geri kalan günlerde ise sigorta yok. eksik günler her ay devam ediyor bu kopukluk olmuyor mu sizcede.issizlik kesintisi yapılıyor bordroda.

     2. Hocam son 120 gün sigorta yok eksik günler her ay devam ediyor bu kopukluk oluyor.bu durumda işsizlik maaşına hak kazanılamaz.ama issizlik kesintisi yapılıyor.

     3. işsizlik maaşı almak için son 120 gün tamamında sigortalı olma kuralı var hocam ve part time çalışan işçi aylık 18 19 gün sigortalı olduğu için eksik günler kalıyıor.dolayısıyle işsizlik maaşından yaralanamıyor gibi gözüküyor.o halde işsizlik kesintisi neden yapılıyor ki?

    1. İşsizlik maaşı almak için son 120 gün aralıksız çalışmak gereklidir.Part time çalışan işçi olarak sizin ise aylık ortalama 18 19 gün sigortalı gösterilip geri kalan günler sigortaya eksik gün olarak bildirilir.Bu durumda issizlik maaşı alamazsınız gb gözüküyor.yinede bir araştırın.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir