29 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları

29 kodu ile işten çıkarılan işçi

İşçi işten çıkarıldığında ya da ayrıldığında bu durum işveren tarafından SGK’ya bildirilir. İşten ayrılış bildirgesi ile yapılan bu bildirimde, işçinin ayrılış nedeni de belirtilir. Bu işlem ise kod kullanılarak yapılır. 1 ila 36 arasında değişen bu kodların hepsinin bir anlamı vardır. 29 numaralı kod ise, uygulamada en sık görülen ayrılış biçimlerinden biridir.

SGK çıkış kodları ne anlama gelir?

Bu konuda genel bilgi almak için öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada temel olarak tekrarlamak gerekirse, her kodun bir anlamı olduğunu söylemeliyim. Ortada bir nedeni yokken istifa eden işçi için bir kod, haklı nedenle işten ayrılan işçi için bir başka kod ya da toplu olarak çıkışı yapılan işçiler için farklı bir kod vardır. Bu kodların ise iki bakımdan önemi vardır. İlk olarak bu çıkış kodları işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün olup olmadığını gösterirken; ikinci olarak da İşkur, bu kodlara göre işçiye işsizlik maaşı bağlar ya da bağlamaz.

29 numaralı kodun önemi

Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir. Yani işveren bu kodu kullanarak; işçisini İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı hallerden birinin vuku bulması üzerine işten çıkardığını beyan etmektedir. Bu madde ve fıkra ise işçi için olabilecek en kötü çıkış gerekçesi demektir.

Çünkü ortada gerçekten de 25/II maddesinde yazılı bir fiil varsa, işçinin ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bu durumda işçiye işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

29’dan çıkış hangi gerekçelerle verilir?

sgk 29 kodu ne anlama gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu koddan çıkış verilebilmesi için, işçinin gerçekleştirdiği fiilin İş Kanununun 25/II maddesinde yazılı hallerden birine uyması gerekir. Genel olarak ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık olarak nitelendirilen bu haller oldukça çeşitlidir. Şu yazımızdan tamamı hakkında fikir edinilebilir. Ancak şu kadarını söylemem gerekir ki; bu maddeden çıkış verebilmesi için işverenin elinin oldukça güçlü olması gerekir. Somut delillerin ya da dayanağı sağlam tutanakların varlığı şarttır.

İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

137 Yorum

 1. iyi çalışmalar. 5 yıldır çalıştığım işyerinden son 5 aya dönük maaşımı alamadığımdan ötürü sözlü ihtarlardan sonra noterden ihtarname çekere iş hakdimi haklı olarak fesih yaptım. işveren ihtarname eline geçince çıkışımı 29 nolu kod ile yapmış sırf işsizlik maaşı kıdem hakkımı kullanmayım diye. Ellerinde son 1 yılda bana maaş ödediklerine dair ne banko dekontu nede başka bi dekont mevcut. işkura yazı yazdım işkur bunlardan tutanak istemiş fakat sadece 29 ile çıkardık diye bi yazı vermişler.Avukat aracılığıyla davada açtım işkur bunlara yanıltıcı bilgi yanlış beyandan ekstra bir ceza verirmi ve ben mahkeme kararı beklemeden işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Ne yazık ki mahkeme kararı olmadan size işsizlik maaşı bağlanmaz. Mahkemede lehinize çıkan kararı İşkur’a götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Ama bunun için de, dava sonuçlanıncaya kadar en azından, işsizlik maaşı alacağınız süre kadar sigorta girişinizin olmaması gerekecektir.

 2. Iyi gunler. Esim 2 bucuk yildr belediyeye bagli ozel bir srkette ozel guvenlik aksam5 sabah 8 olmak uzere geceleri calisiyo haftasonlarida 24 olarak calisyo saglik drumundan dolayi 3 gunluk raporaldi ise geri dondugunde 29 madde ile atildigini ogrendi sirkete dava acabilrmiyiz acarsak davayi kazanabilrmiyiz ne kadr surede sonuclanir ayrica bu durumdan dolayi manevi tazminat davasida acabilirmiyiz . en kisa zamnda bilgilendirirseniz cok mutlu olurum . simdiden tesekkurler iyi calismalar

  1. Eşiniz raporlu olduğunu işverene (Amirlerine) bildirdi mi? Raporu ibraz etti mi? Görünür de devamsızlıktan çıkarılmış gibi görünüyor. Konuyu insan kaynakları ile görüşmesinde fayda var öncelikle, şu hali ile şirke haksız. Olumsuz cevap alırsa yazıdaki yolları izlemenizde fayda var.

 3. Merhabalar, 29 koduyla işten çıkarıldım. Yeni iş başvurularımda sorun yaşar mıyım ? 5 senedir farklı firmalarda çalıştım ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Beni işe alırlar mı ? Lütfen bilgilendirir misiniz ?

  1. Erdem bey, bu kodla çıkarılmış olmanız hiçbir etki yapmaz. Her gün belki binlerce kişi aynı kod belirtilerek işten çıkarılıyor, bu nedenle sorun etmenize gerek yok.

 4. İyi günler bir yılı aşkın süredir çalıştığım firmada madde 29’dan iş akdim tek taraflı fes edilmiş bu bana yazılı olarak bildirilmedi. Ayrıca dava açarsam şirket çalışanları veya şirket ile iş ortaklığı yapan bayiler olduğu için benim yüzümden zarar görmelerini istemiyorum nasıl bir yol izlemem gerek. Hakime bu bahse konu kişileri nasıl dinletebilirim.

  1. Sizin tanık olarak belirttiğiniz kişileri mahkeme gerekirse zorla getirtecektir. Ama önemli olan, bunların nasıl ifade vereceğidir. Açıkçası, hem tanık dinletmek hem de onların zarar görmemesini istemek vicdani olsa da, lehinize tanıklık yapacak kişilerin bazı şeyleri göze alması da gerekir. Yazılı delilleriniz yoksa, buna mecbursunuz.

 5. s.aleykum ben ve benımle beraber 30 arkadasımı bayram üstü bu 29 madden dolayı işten attılar bize gerekce olarak cıkısınız verilmiştir gidin tazmınatınızı alın bir baktık kı arkamızdan noter cagırıp yalan yere 29 madden işten atılmısız ne yapabiliriz lütfen yardımcı olurmusunuz biz işcilerin hakkını yememeleri için yardımınızı beklıyoruz tesekkur ederim

  1. Aleykum selam. En kısa sürede notere gidin ve işverenliğe ihtarname çekin. Burada hem detayları açıklayın hem de haklarınızı talep edin. Sonrasında muhtemelen dava açmanız gerekir. Unutmayın, işveren sizi 29 koduyla işten çıkarmışsa, bunu mahkemede gerekçelendirmek zorundadır. Gerçekten de bir kusurunuz yoksa, dava açın ve hakkınızı arayın.

 6. merhabalar brn 8 yıl reklam dektorunde ozel bı sırkette calıstım bunlar maaslarımız 40 gunde 45 gunde bır verıyolardı sıgortamızı asgarı ucretten gosterıyorlardı ben de bunları beyan edıp noterden ıhtarnama cektım eetesı gun 29 maddesen cıkısımı vermısler 3 kısıden ımza alıp işçi makkemesıne verdım bende sızce kazanabılırmıyım sahıtlerımde var

  1. Kaan bey bunu bilmem mümkün olmasa da, siz ihtarname çekerek bir adım öne geçmişsiniz. Mahkeme, mevcut delillere göre bir karara varacaktır.

 7. esselamun aleyküm 10/06/2017 gunu maas farkı yanı bankaya yatanın fazlasını aldığımız ve imza attığımız kagıdın fotoğrafını çektim bazı yalakalar hemen şikayet etmişler personel muduru cağırdı neden fotograf çektiğimi ne yapmak maksadında olduğumu sordu tehdit etti örnek olduğumu başkalarınında yapacagını vs bir hafta sonra 15/06/2017 gunu öğleden sonra yine çagırdı benim işten çıkarılmak için bahaneler aradığımı onlarında beni çıkaracaklarını söyledi bende o zaman hali hazırda avukatım olduğunu ve onu çağırmak istediğimi söyledim reddettiler bende o zaman işimden memnun olduğumu ve işimin başına gitmem gerektiğini soledim işime döndüm 2 saat daha çalıştım mesai bitimi herhangi bir cvp gelmeyince evime gittim diğer gun 16/06/2017 sabah servis beni duraktan almadı şahitlerim var kendi imkanlarımla iş yerine gittim güvenlik içeri almadı almayacaklarını tahmin ettiğim için kamera kaydı yaptım talimat vermişler gelince almayın diye avukatımı arayacağımı yaptıklarının yanlış olduğunu belirttim böylelikle personel müdürü içeri çağırdı içeri girdiğimde telefonumu dışarıda bırakıp girmemi söyledi bende zaten her durumu beklediğim için kabul etmedim telefonumu bırakmayacağımı neden çekindiğini konuşulacaksa böylede konuşulabileceğini soyledim kabul etmedi bende sabah yaptıklarının kabul edilir bir durum olmadığını söyleyerek notere gittim. servise ve fabrikaya almadıklarını sözleşmemi tek taraflı fesh ettiğimi haklarımın verilmesini belirtir ihtar çektim 20 gün arayan soran olmadı bende sgk ya gittim ve beni 29 dan çıkardıklarını öğrendim şimdi ne yapa bilirim bana ayrdımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler…

  1. Ve aleyKüm Selam…
   Konuyu ancak sizin anlattığınız kadarıyla biliyoruz. Her ne olursa olsun fesih bildiriminin yazılı yapılması gerekir.
   Madem bir avukatınız var hiç zaman geçirmeden kendisi ile 25/2’den çıkarıldığınızı da belirtip bu konuyu görüşüp işe iade davanızı açınız. (Geç kalıyorsunuz bakın ona göre)

   1. Teşekkür ederim dün ÇŞG Bakanlığına şikayette bulundum fakat benden önce çıksrılan arkadaşlar ile görüştüğümde onlar da şikayette bulunmuşlar ama söylediklerine göre oradada adamları varmış daha fabrikaya gelmeden ihbar oldugunu ögtenip tedbir alıyorlarmış

 8. Merhaba ben kardeşimle 10 ay sure ile aynı firmada çalışıyordum kardeşim askere gideceği için alacağı bi tazminat vardı işyeri bu tazminatı vermemek için 24.06.2017 tarihinde tehdit ederek işten çıkmasını istemiş fakat kardeşim hiç birşey imzalamamis bunun üzerine işyerinden kovulmus.ben arayıp durumu sorduğumda ise bana da aynı şekilde işten atildigim söylendi. Biz üç gün sonra ihtarname çektik ama cevap yok tabiki Şimdi 29. Kodla çıkış verilmiş dava açmak için geç mi kaldık yazılı bildirge falan yok sizce ne yapmalıyız

 9. Merhaba, 7 yıldır çalışmakta olduğum iş yerimden 27.07.2017 tarihi ile 29. maddeden çıkışım verildiği ve nedeninin ise iş yeri içinde izinsiz görüntü kaydı (öyle bir şey kesinlikle yok) yapıldığını belirttiler. Bende yalan söylediklerini ve izlemek istediğimi belirttim ama ellerinde kanıt olmadığı 3 şahitlerinin olduğunu bana iletildi ve benden evrak imzalamamı istediler. Kardeşimi arayıp bilgilendirdim oda hiçbir evrak imzalamamı söyledi. Bende imzalamadan iş yerimden ayrıldım. Şimdi bana noter kanalı ile ihtarname yollamışlar ve 25/2 ile çıkışım verilip tüm haklarımdan mahrum edildiğim belirtilmiş. Bugün arkadaşlarımdan 1-2 tanesini aradım ve bana zarar vermek için 3 tane patron yamağı şahitliği ile böyle bir yola başvurduklarını ilettiler. Ellerinde kanıt dahi olmadan böyle bir şekilde 7 yıllık haklarıma el konulabilirmi? İçeride 36 günlük geçmiş yılların izinlerim dahi duruyordu. Lütfen rica etsem yardımcı olurmusunuz. Allah Razı olsun şimdiden.

  1. Şeyma hanım merhaba. Geçmiş olsun. Öncelikle sakin olmanızı öneririm. Şimdi yapmanız gereken bir avukat bulmak ve hakkınızı aramaktır. İşyerinin bir iddiası varsa, bunu ispatlaması gerekir. Sadece şahitle yapılacak bir ispat, mahkeme tarafından kabul görmeyecektir. Özellikle işe iade davası açıp açamadığınızı araştırmanızı öneririm.

   1. Mustafa Bey iyi dilekleriniz ve yardımınız için teşekkürler. İşyerinde 50 civarı sigortalı çalışanımız mevcut ve internetten edindiğim bilgi kadarıyla geri dönüş açabiliyorum. Yarından itibaren avukat araştırmasına girmeyi düşünüyorum ve en kısa süredede davamı açmak istiyorum. Şimdi işyeri benim üzerime böyle bir suç attı ve yanına 2 tane şahit ayarladı ise benide bu denli zor durumda bıraktığı için o şahitlere şuan öfkem mevcut. Onlara bu yaptıklarınında cezasını verdirmek istiyorum. Kanıtsız bir şekilde üstüme bu şekilde iftira atmalarının cezası varmıdır? Zamanınızı aldım Hakkınızı Helal ediniz.

    1. Bu konu, yani şahitlere dava açılması, iş hukuku alanının dışına çıkıyor. Bu nedenle bir şey söylemem yanlış olur. Rica ederim, hakkınızda hayırlısı olsun.

 10. Merahabalar 2.5 yildir calistigim is yerinden odeneklerimi alamadigim icin ihtarname yazip is hakkimi fes ettim.ihtarnameden sonra hakkimda 3 gun ise gelmedi diye tutanak tutup 29. Madde gerekcesiyle beni isten cikarmislar bu konu hakkinda ne yapabilirim. Herhangi bi suc islemisligim yoktur ve normal sartlarda cikmayi talep ettim. Karsi taraf buna razi olmadi bende avkata dava actirdim
  Bu surec icinde ne yapabilirim

  1. Merhaba. Dava açmanız gerekirdi ki, zaten açmışssınız. Bundan sonrası artık mahkemenin takdiridir Alptekin bey.

 11. merhaba benim abim kamuda taşeron işçisi olarak baş usta aşçı olarak 14 yıl aynı yerde çalışıyordu ordakiler kendisine iftira atarak baş usta olmasına rağmen bi gofretten dolayı iş çıkışı verildi 29.maddeden ayrıca karakola ifade felan verildi dediler bundan sonrası artık savcı ve hakimin elinde hiç suç dosyası sicil tertemiz ve baş aşçı olarak tadıyor ve başka arkadaşlarına da ikram ediyor bu olay sadece mutfakta dışarı çıkmamış başka bi yere gitmemiş sadece olduğu yerde yemişler kamera kayıtları ile kendisine böyle bi suç atıldı amaçları 14 yıllık tazminatı vermeden bu koddla çıkışı verildi bize dediler mahkeme sonucu bekleyin bunun için savcı hakim ceza verirmi ne yapmamız lazım şimdi sadece 1 gofret için böyle bi çıkışı verildi yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet bey, hakimin ne karar vereceğini benim bilmem mümkün değil. Ama bir an önce bir avukatla görüşün ve işe iade davası açma şartlarını sağlıyorsanız, işe iade davası açın. Bunun için, işten çıkarılan işçinin 1 ay süresi vardır. Şunu her zaman söylüyorum; işçinin yıllarca verdiği emek basit birkaç suçlamayla yok sayılamaz. Mutlaka abiniz hakkını aramalıdır. Böylece en doğru kararı mahkemeler vermiş olur.

 12. Merhabalar. İki yıldır çalıştığım … bilgisayardan piomu basıp sivil bir şekilde iş yerindem çıkış yaptım. İş yerinin dışında aynı iş yerinde çalışan iş kıyafetleri üzerinde iki promatör tarafından sıkıştırılıp önce hakarete daha sonra saldırıya uğrayınca kendimi korumak adına karşı tarafa bir tokat attım ayrıca daha önce beni tehdit etmişlerdi şahitlerim bulunmaktadır ve haklı fesih ten 29. Madde gereğince işten çıkartıldım. Ancak sivildim evime gidiyordum buna istinaden savunmada yazdım fakat hiçbirşey değişmedi. Saldırıyı yapanlar hâlen iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. İşe dönüş davası açtım bu yeterlimidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Merhaba Mustafa bey.
  01/04/2017 tarihin de işe başladım ve 22/08/2017 tarihinde işten 29. Madde den işten çıkartıldım.
  İşyerinde iki bayanın benim hakkımda çıkardığı dedikodu ve yakıştırmalardan şirket beni dinlemeden savunma hakkı vermeden işten çıkarttı.
  Bayanların verdiği beyanatlar kendileriyle bir yakınlaşmam olduğu ve işyerinde birine yakın durup onu kolladığım üzerine asılsız iftiralar.
  Sözü geçen iki bayanla bir yakınlaşmam veye herhangi bir sözlü veya yazılı ahlak dışı ve benzeri bir telafuzum ve temasım olmamıştır.
  Ne görsel nede yazılı bir dayanağı olmayan bir süreç sonunda bana haksız yakıştırma yapılıp işimden ettiler.
  Dava açmayı düşünüyorum.
  Sadece şirketi mi hakkımda iftira atan kişileride dava edebilir miyim.

  1. Merhaba. İftira hususu benim alanım dışında. Ancak diğer konuyla ilgili şunu söyleyebilirim ki; kıdeminiz 6 ayın altında olduğu için, zaten dava açsanız bile sadece ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz. Yine de hakkınızı aramak isterseniz, gerekirse avukat tutmadan siz de dava açabilirsiniz. İşveren, belirttiği durumu mahkemede ispat etmek zorunda kalacaktır.

 14. Merhaba mustafa bey calısmakta oldugum firmada 2015 yılında bir işçinin devamsızlığı noter yolu ile sürenin takibinden sonra cıkıs kodunu 29 secmek yerine 25 olarak yanlıs sectım. bunu neden bu tarihte soruyorum şu an süreç iş mahkemesinde devam etmektedir ve 9.ayda duruşma olacaktır. normal şartlarda dogru biliyorsam iş kur a eski çıkış bildirgesinin son aylık bordrolarının ki benım durumum söz konusu ise noter yoluyla cekılen hem devamsızlık hemde bu durumdan kaynaklanan yıne noter yoluyla gonderilmiş fesh ihtarını sunmam gerek. ÖZELLİKLE DURUM BU ŞEKİLDE MAHKEMELİK OLMASINA KARSIN NOTER ARACILIĞI İLE KARŞILIKLI CEKILEN İHTARLARIN(Karsı taraf sadece ilk ihtarıma cevap olarak geldim fakat alınmadım) DA OLMASI İLE İŞ KUR DÜZELTME YAPAR MI VE BU İŞLEM NE KADAR ZAMAN ALIR.

  1. Mehmet bey, 2 yıl sonra İşkur’un her hangi bir düzeltme yapacağınız zannetmiyorum. Ancak mahkemeyi, 29 yerine yanlışlıkla 25’den çıkış verildiğine ikna edebilirseniz ve ilgili evrakları sunabilirseniz, davayı kazanabilirsiniz.

 15. MERHABA MUSTAFA BEY.
  7 yıl market sektöründe kurumsal bir sirkette calıstım. beni prosodür gerekcesiyle 29. maddeden işten cıkardılar. sebep kasada açığım çıktı 20 TL benimde üzerimde nakıt kalmamaıstı kredi kartı geçtım. açığımı tamamlamak için. bunu sebep göstewrdiler iş çıkısı olarak. bir ihtarım bile yokken beni madur ettiler tazminatsız ckış verdıler. mahkemeye başvurdum ılk mahkemem oldu ıkınci mahkemem 2 ay sonra şahit yazdirdım 3 arkadaşımı. sizce ne olur benim mahkeme sonucu paylaşmak istedim. sizinle. emek verdim o akadar yıl mukafatı bumu olmalı.sizce ne olur sonuç. ne zaman sonuçlanır mahke

  1. Merhaba. Yapacağım yorum, tahminden öte geçmez. Bu nedenle bir tahminde bulunmam doğru olmayacaktır.

 16. Merhaba, 25/2-e çıkış sebebi, 29 çıkış kodu, ellerinde gizli kamera ve fotoğraf çekimi ispat, ayrıca 2 şahit olduğunu ileri sürerek tazminatsız fesih zorla imzalatılarak çıkış verildi, bu durumda mahkemeye verilip haklar alınabilir mi

  1. Servet bey, haklıysanız elbette alınabilir. Ama olayı en iyi siz bilirsiniz, buradan yorum yapmam mümkün değil.

 17. Merhabalar.
  Ben iki buçuk yıl asansör bakım ve arıza bölümünde çalıştım. Çalışırken sebebi bilinmeyen Ürtiker yani kurdeşen hastalığına yakalandım. Kullandığım ilaçlar uyku halsizlik dikkatbozukluğu yapıyordu ve iki defa işe geç gittiğimden dolayı savunmamı aldılar. Sonrasında bende doktorumdan hastada kronik ürtiker mevcuttur tedavide kullanılan ilaçların yan etkisi sedasyon (uyku, uyuşukluk) yazan rapor alıp şirkete verdim. Hastalığımdan dolayı beni işten çıkarmalarını istedim ve benden heyet raporu istediler. Ümraniye eğitim vearaştırma hastanesinde heyet raporunu aldım ve hastalığım yazan raporu şirkete verdim. Sonrasında beni şirket doktoruna gönderdiler, şirket doktoruda takım kullanamaz, ağır malzeme taşıyamaz, araç kullanamaz, yüksekte çalışamaz diye şirkete bildirdi. Şirkette beni görevim olmayan işe yani depo ya gönderdi. Malzeme giriş çıkışlarını kontrol edicekmişim malzeme taşımicakmışım ve hastalığıma uygun işin bu olduğunu söylediler. Ama gelen ağır malzemeleri taşıttılar ve zaten benim sorunum uyku ve uyuşukluktu şirket beni işten çıkarmadı. Bende hastalığımdan dolayı geç kalmalarım işe gidememem arttı. Sonra rapor almaya işe geç kalmalara başlayıncada şirket bana ulaşamadığını iddaa ederek evime noterden yazı gönderdi. İşe gitmeyip rapor almadığım günler için raporumu teslim etmemi istediler. Raporum olmadığı için yine noterle çıkışımı verdiler. temmuz ayında 29 nolu koddan çıkarmışlar. Şimdi benim ne yapmam lazım işçi mahkemesine gitsem kazanırmıyım neler olur. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hasan bey, açıkçası kesin bir şey söylemek zor. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Tahminimce alma ihtimaliniz yüksek. Kaç yıldır bu işyerinde çalışıyordunuz? Dilerseniz sizi iyi bir iş davası avukatına yönlendirebilirim.

 18. Merhaba ben yaklaşık 8 yıldır market sektorundeyim kurumsal sirkette çalışmaktayım yönetici olarak çalışıyordum akşam mağazayi kapatirken kasadan 5tl aldım ve daha sonra gün 5tl yi anakasaya geri koydum bundan dolayı suclandim 29 kodan cikarildim dava acsam kazanirmiyim yardimci olurmusunuz

  1. Mert bey, buna cevap vermem çok zor. Tek başına bu durum haklı fesih sebebi olmasa gerek; ama diğer koşulları da değerlendirmek gerekir.

 19. İşyerinde amirim beni tahrik etti ve bende ona vurdum beni 29 dan cikardilar ne yapmaliyim tazminat vermediler

 20. 3 sene once isyerinden 29 kodu ile cikarildim. Hakkimi aramadim. Ama 29 kodunu hakedecek hicbisey yapmadim cikis vermemek icin yaptılar. Bu saatten snra koda.itiraz edemezmiyim
  Amacim tazminat degil sadece kodu değiştirmek

  1. Böyle bir itiraz mümkün değildir. Ayrıca bir anlamı olmadığını da söylemeliyim.

 21. Özel sektör de 5 yıl calisdim 5 yıl sonunda bize 10 saat çalışacaksınız işine gelmeyen çalışmaz dendi bizde normal saatimizde ise gidecekken patron gelmeyin işyerine dye telefon etti bizde gitmedik daha sonra bizi 29 kodla çıkışımız verilmiss ve biz işsizlik maaşı da alamadık dava açtık şimdi nasıl sonuçlanır bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Murat bey, işe gitmediğinizde ihtarname çekmeniz lehinize olurdu. Ama bundan sonrasını bilemem; artık mahkemenin takdirindedir.

   1. İş kura gidip dilekçe yazdım 10 saat çalıştıranlarmak istediklerini ve bnu kabul etmedimi yazılı olarak dilekçe sundum o yüzden işten cikarildim dye

 22. Merhabalar ben bundan tam 1 ay önce işten cikarildim. 2 senedir rentacar firmasında calısmaktaydım kaza yaptım beni işten çıkarttılar kırmızıda geçtim bir araca vurdum aracı müşteriye yetistirim diye.
  Kaç yere cv bıraktım geri dönüşler olmadi en sonki iş görüş memizde. Mustafa bey işten çıkış kodu sebebi yüzünden sizi ise alamıyoruz dedi beni 29 koddan çıkarmışlar nasıl bir çözüm ürete biliriz daha ben 24 yaşındayım ssk sicilim girlenmesin istiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  1. Mustafa bey, 29 koddan çıkış verildiği için, işçinin işe alınmaması çok garip. Ama açıkçası, bu kodu değiştirme imkanı yok. Durumu işverenlere, sorarlarsa izah etmeniz gerekecek.

 23. selam ben 10 01 2018 tarihinde işten cıkarıldım 29. madde dediler 4 yıldırki calışmaktayım şöför olaraktan ve ben bir paletciden palet alıyordum ve bunu yanlış anladılar palet satıyorum diye beni sucladılar birde resim cekmişler ama benim resmim yok burada ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz saten genel müdürle de aram iyi degildi

  1. Ayhan bey, bu durumda bir an önce arabulucuya başvurarak hak arama sürecini başlatmanız gerekir. Bunun dışında yapılabilecek bir şey ne yazık ki yok.

 24. MERHABA ; 7 yıldır çalıştığım kurumsal şirketten 29. maddeden işten çıkartıldım. (iyi niyet suistimal etmekten) sebep ise kasada 20 TL açığım çıkması ve yanımda nakit olmadığı için kredi kartı geçmem. mahkemem 1 yılı geçti suan 4. duruşmayı bekliyorum. her iki tarafın şahitleri dinlendi. şirket sahitleri benim kart geçip kasadan para aldığımı idda ettiler hakim para aldığını gördünüzmü sorusuna hayır cevabı verdiler. buda çok büyük bir iddaa. prosodür kurbanı oldum diyebilirim. benim niyetim sadece açıgımı kapatmaktı. ki magazada müdür yardımcısı olarak çalısıyordum. bu mahkeme nasıl sonuclanır sizce.
  tesekkür ederim.

 25. özel bir şirkette 2,5 yıldır şöfor olarak çalıştım. tarafıma 1 senelik mesailerimi vermedikleri için noterden ihtar çekip haklı olarak işten ayrıldım ama tarafıma tazminat ödenmedi mesailerin ödemesini yaptılar. çıkış kodunu 29. maddeden yapmışlar ne yapmalıyım. dava açsam sonuç olumlu olabilirmi

  1. Metin bey, fazla mesaileriniz sonradan ödendiğine göre, feshiniz haklı demektir. Arabulucuya başvurmanızı tavsiye ederim.

 26. Merhaba,
  hamileyken yerime birini aldılar ve doğumdan sonra tekrar çalışabiliriz, dediler
  bende yerime geçen arkadaşa işleri öğrettim, daha sonra patronum ikinize birden maaş ödeyemem sen 32 hafta dolana kadar gelme maaş ödeyemem dedi, 32 hafta dolmasına 3 haftam kalmıştı,
  daha sonra 31 hafta 6 günlük hamileyken yani devlet iznime 1 gün kala benim 29 maddeden çıkışımı vermiş benden habersiz, ben burda 8 aylık ssk lıyım ancak 1,5 senede ssk sız çalışıyordum, maaşlerımıda eksik verildi, içerden alıcağım var ve tazminatlarımıda vermemk için 29 maddeden çıkış verilmiş artı devletten alabilceğim doğum iznimide alamıyorum, haklarım nelerdir, ne yapmalıyım

  1. Filiz hanım bu durumda önce arabulucuya başvurmalı ve anlaşamazsanız dava açmalısınız. Açıkçası başka bir yol bulunmamaktadır.

 27. Caliatigim is yrinde askari ucret+350 tl elden para aliyordum. Askari ucret 1600 olunca elden aldigim 350lirayi 150lira olarak odeme yaptilar.maasaimin askari ucret degil 1750lira oldugunu soylediler. Oyleyse bu ucrerimin hepsini nden bankaya yatirmadiklarini soyledim. Bir isyerinde 5ten fazla kisicikis kagitlaeinin calistiruyorsan prim yada baska bir isim adinda herhangi bir ucreti elden veremeyeceklerini bunun yasal olmadigini soyledim.Karsiliginda beni 29. Madd cikisimi verdiler

 28. slm bügün 29 maddeden işten çıkarıldım bana çıkarken evrak vermediler bende sgk çıkış nedeni öğrendim 29. maddeden işten çıkarılmışım.
  10 yıldır bu firmada çalışıyorum son 6 ay içinde tutanak tutarak beni işten çıkardılar naba bilirim

 29. Merhabalar. Ben cahillikten 25/2 nedenini kabul ederek işten çıkarıldım. İmza attığım halde bu duruma itiraz edebilir miyim? Haklı olduğumu düşünüyorum, hatta %99 haklıyım diyebilirim. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 30. merhabalar
  4 senedır calıstıgım sırketımde benı 29 koddan cıkardılar kendı taraflarından sahıt tutlar 4 kisi ve 1 saat sonra ınsan kaynakları benı cagırdı ve tazmınatsız ısten cıkarıldınız dedıler ben hıcbısey ımzalamadım sgk dan baktıgımda 29 kodu verılmıs haksız yere cıkarıldım kasım 2017 de oldu bu olay etrafımdakıınsalar mahklemeye basvurma bosuna kazanamassın dedıler cunku ıs yerının 4 tane yalancı sahıdı var benım ıse sahıdım yok kımse sahıt olmak ıstemedı dogal olarak onlarıda cıkarırılar dıye
  sımdı mahkemeye gıtsem hakkımı arasam sızce nasıl olur
  gercekten aylardır ıs bulamadım pıskolojık olarak yapmadıgım bır sbepten dolayı ısten atıldım sızden durumumu aydınlatacak saglıklı bılgı talebı edıyorum lutfen yardımcı olurmusnuz tessekur ederım

  1. Merhaba. Gerçekten de haklıysanız neden hakkınızı aramıyorsunuz? Etrafınızdaki insanları dikkate almayın. Gerekirse avukatsız dava açın.

 31. 160 gün çalıştım sonra bir gün muhasebeci beni çağırıp seni işten çıkaracaz sen sabıkalıymışsın dedi oysaki ben işe girdiğim gün evrakları iş verene verdim orda sabıka kaydımda beyan ettim söyledim ama yok dediler ve 25 koduyla çıkışımı verdiler ertesi gün bu konuyla ilgili nereye dava açabilirim

  1. Önder bey, derhal hakkınızı aramalısınız. Böyle bir haklı fesih gerekçesi olmaz. İşyerinde çalışan sayısı kaçtı ve ne zaman çıkarıldınız?

 32. Mrblar sayin mustafa bey benim calistigim işyerinden beni iş kanunun 29 uncu maddesinden işten cikardilar sene 2012 de bende işkura başvurdum bana işsizlik maaşi baglanmadi bende işvereni mahkemeye verdim kazandim temyize gittiler yargitayda onama verdi ve mahkemem bitti ama işkura gittim yargitay karari ve mahkeme karariyla email cekmemiz lazim ankaraya diye bende cvp bekliyorum işkurdan sizce işsizlik maasini alabilirmiyim geriye dönük ve ne zaman cvp gelir sizce

  1. Hakan bey, elbette alabilirsiniz. Sadece biraz beklemeniz gerekir. Yargıtay sonucunda da kazandıysanız, endişelenmenize gerek yok.

 33. 4 yıl 4 ay bı yerde çalıştım 01.02.2018 evlilik den dolayı iş feshi gönderdim noter aracılığı ile yalnız iş yeri 05.03.2018 de 29 kod ile cikis vermişler bu süreye kadar da sigortam yatırıldı.kidem+fazla mesai+yıllık izin tazminat almak dava açıldı bu durum ne derece etkiler

  1. İşverenin nasıl çıkış verdiği önem arz etmez. Siz feshi noter kanalıyla yapmışsanız, büyük ihtimalle davayı kazanırsınız.

 34. Arkadsimdan bi telefon aldım telefonun bedeli 1800 tl telefunu ekranı catlak şekilde aldım kullanıma engel değildi 1hafta kadar sonra çalıştığım makinadan yuksek voltta elektrik temas etmesi sonucu telefonum patladi ve bedelini fabrikadan istedim vermediler ve bu sebebten dolayı 29uncu madde gösterilerek işten cikarildim 4 yildir çalışıyordum fabrikayı dolandirmaya kalıtım dediler bende ya bana birsey olsaydı dedim telefon sıfır di daha ne yapmalıyım herhangi bir evrak imzalamadim isten çıktım dediler ama cikisimi 1 hafta sonra verdiler ama cikis günümü 1hafta önce göstermişler tazminatını alabilirmiyim ne yapmalıyım isten cikis tarihi olarak ta 03.04.2018 göstermişler ama 11.04.2018 de sgkdan cikis kağıdını aldım ben nolur nolmaz diye çıkışını vermezler 3gun ise gitmeyince cikarilir im diye rapor aldım ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Öncelikle bir an önce ihtarname göndermeli ve sonuç alamazsanız arabulucuya başvurmalısınız. Şartları varsa işe iade davası açma süresini kaçırmayın.

 35. Merhaba ben adana aile ve sosyal politika lar il müdürlüğüne bağlı kuruluşta temiz lik personel iyim benim sorum valiliğe şikayet etmişler beni huzur evinde temizlik personel iyim o zaman muhakkik tayin edilmiş bir kaç kişi ile görüştü en son benle konuştu abi dik gubi dik şeyler sordu bende cevapladı o arada il müdürlüğüne gittim il müdürü müz sen işine bak bundan bişe çıkmaz dedi aradan 3ay geçti beni çağırttı il müdürü müz bana çıkış verecek lerini söyledi iş teftiş kuruluna kadar gitmişdosyan dedi senin hakkında bana daha öncede şikayet ğelmişti hep saçma sapan şeyler di kaile almadım yırttım bu sefer beni de şikayet etmişler hemşehrisi ni kayirıyor diye bana söyledi ama ben senin samimiyet ine inanıyorum bu kararı uygulamam lazım 1 ay boşluk verelim seni başka kuruluş ta başlatalım kasım 30 2017 itibaren çıkışım verildi ve elime geçen evrakta 29 .maddeden çıkarılmışım o zaman gördüm ve bu arada khk yayınlandı taşeron a kadro 4aralık fili olarak çalışma şartı konması oldu yoksa il müdürü müz beni 2ocak 2018de tekrar dan başlattı amabusefer kadro ya giremedim mart sonu itibariyle çıkışım verildi ne yapmam gerekiyor saygılar

  1. Enes bey bu durumda kadro şansını yitirmişsiniz demektir. Diğer haklarınız için ise arabulucuya başvurmaktan ve uzlaşamazsanız dava açmaktan başka çareniz yok.

 36. Merhabalar dün akşam saatlerinde işten cikarildim yanliz cikarilmadan önce ben depo personel im benim üstüm benden iş sordu bağırarak bende yapmadım daha dedim ve bana dedikı benimle konuşurken yüzüme bak dedi bende cevap verdim siz bizim yüzümüze bakarak kanusmuyorsunuz ben sizin neden yüzünüze bakarak kanusayim dedim ve beni yukarı odasına çağırdı bende gelmiyorum dedim ve sonra genel müdür çağırdı beni yaa efendim ben size demedimmi ben sizle daha önce konuştum tatlıya bağlayın o senin üstün o dedilerini yapmak zorundasın felan dedi bende dedim zaten işimi yapıyorum yanliz bende dedimki ben anlaşamıyorum yapamıyorum hatta stresten ellerim titremeye başladı dedim ve hanım efendiyi korudu sen işten çıkmak için elinden geleni yapıyorsun gibi laflar söyledi bana bende gerçekten böylemi düşünüyorsunuz dedim evet dedi ben odasında çıkıp gittim ve 5 dakika sonra haber yollamış çıksın gitsin şirketten diye bende gittim ve ertesi gün şirkete geldim benim 29 madde olarak işten çıkarıldı tazminat alamıyorsun diye söylediler bana ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

 37. mrb 17.01.2007 tarihinden beri kurumsal bir resturanta calısmaktayım 02.04.2018 tarihinde yıllık izindeyken işten 29 kodla cıkarıldım kendilerince bazı belgeler hazırlayıp işyerinde beni sevmeyen 1 personelide şahit göstermisler suanda arabulucu basvurdum büyük ihtimal iş mahkemesine basvuracam kıdem ve ihbar tazminatlarım icin eger kaybetsem bile yıllık izinlerim ve fazla mesailerim almam söz konusu olurmu
  şimdiden tşkler…

  1. Ahmet bey, davayı kaybetmeniz fazla mesai ve yıllık izin alacaklarınızı etkilemez. Bunlar her halde ve şartta işçinin hakkıdır ve ispatlanması halinde mahkeme tarafından ödettirilir.

 38. Merhaba ben iki buçuk yıldır hastanede çalışıyordum hemşireyim. 17.04.2018 tarihinde “Kurum içinde acil durumlar dışında telefon kullanımı” nedeni ile işten çıkarıldım. İşten çıkış bildirgesine 29 kodu girilmiş. Çıkarılma nedenim ile uyuşuyor mu uyuşmuyorsa ne yapmam gerekiyor? Tazminat ve işsizlik maaşı alabilmem için hangi kodu girmeleri uygun olur?

 39. Ben metin Yılmaz ben restaurant ta çalismaktaydim ama ayrıldım restaurant şirketin ùstùne kayıtlı olduğundan ben haklarimi şirketten talep ettim diyabet hastasıyım inùsiline baģli yaşıyorum tam 3 yıl doldurdum bu iş yerinde roporumda var ben ihtar çektirdim şirkete onlarda beni 04 08 2018 sigorta çìkìsimi vermişler bende 04 09 2018 de ihtar çektim ve beni 29 kod dan çìkarmislar ne yapmam gerekiyor bùtùn evraklarim hazır avukata vercem dava açìcam işsizlik maasindan yaralanabilirmiyim

 40. Merhaba hocam şimdi biz 10 arkadaş falan 1 gün gitmedik işe toplu ertesi gün gittin hepimizi 29. Maddeden kovdular bu çıkıs nedeni yarın önümüzde engel olurmu devlet işinde falan lütfen cevaplayın

  1. Yusuf bey, neden olsun ki? Ayrıca 1 gün devamsızlık yapmanın karşılığı bu değildir. Hakkınızı aramanızı öneririm.

 41. İyi günler ben haksız yere 29.numaralı kodla işten cikarildim benim ne yapmam gerekiyo bu başka işe girerken bana zararı olurmu benim sigortamı yapan bi işyeri bunu gore bilir mi

  1. Ali bey, başka işinizi etkilemez. Haksız çıkarıldığınızı düşünüyorsanız, bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 42. İyi akşamlar ben 2012den beri özel güvenlik görevlisi olarak belediyede çalışmaktaydım özel hayatımda olan bir dava sonucu özel güvenlik kimlik kartıma el konuldu ve çıkış verildi 29.maddeden çıkış verilmiş lakin benim tek bir tutanağım veya hakkımda şikayet yok sadece özel hayatımda olan bir şeydi çıkış nedeni 29.madde mahkeme yoluyla değişir mi?

  1. Ümit bey bir avukatla görüşmenizi öneririm. Çünkü ayrıntıları bilmeden yorum yaparsam, sizi yanıltmış olurum.

 43. Slm 1.5 yıldır çalıştığın marketten kasada açık cıktı ana kasayı tamamladim diye bni işten kod 29 la işten cikarildim başka bir marketlere weya iş yerine girmeme engel olurmu tesekkurler

 44. Merhabalar. Tam 3 yıl çalışmış olduğum iş yerimden 03.05.2018 tarihinde hiç bir evrak imzalatılmadan işten çıkarıldım. Hemen çıkarıldığıma dair ihtar çektim. Sonrasında iş veren devamsızlıktan işten çıkaracağını belirten bir ihtar çekmiş. Ve 14.05.2018 tarihinde 29. Madde ahlak ve iyi niyet ihmali olarak işten çıkışımı vermiş. Kesinlikle hiç bir evrak imzalatılmadı . Ne yapmam gerekir .?

  1. Şeyma hanım artık önce arabulucuya başvurmanız ve sonuç alamazsanız iş mahkemesine gitmeniz gerekir. İhtarname göndererek gereğini yapmışsınız.

 45. İyi günler ulaşım a.ş de otobüs şoförü olarak çalışıyordum 23.05.2018 tarihinde yolcunun biriyle tartışma yaşadık yolcu benim üzerime yürüdü bende koltuktan ayağa kalkarak kendimi savundum herhangi vurma kırma falan birşey olmadı yolcu bana bıçak çekti ben bıçağı elinden aldım ve aşağı indim ben bu şekilde gidemem psikolojim bozuldu nasıl giderseniz gidin deyip hareket memuru muzu arayıp farklı şoför istedim oda zaten o şekilde gitme gittiğin yerde sıkıntı çıkarırlar diyerek başka şoför gönderdi üzerime toplu olarak yürüdükleri için inin lan aşağı sizi dogramayanin diyerek ramazanlik gün oruç kafayla küfür ettim karşımdaki bana etti falan yerime farklı şoför gelip servis tamamlandı bana 29. Maddeden çıkış verildi tartistigim arkadaş gelip şirkete şoförün hiç bir kusuru yok ben tahrik ettim her hata benim desede kabul etmediler 2.5 yıl farklı bir şirkette çalıştım kadro vermemek için beni zorla ulasim a.ş ye geçirdiler ve önceki şirketten izin ve tazminat gibi ücretlerim ödenmedi şimdi bu şirkette 29. Çıkış koduyla beni çıkardı ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen şimdiden teşekkür ediyorum sağolun…

  1. Serkan bey geçmiş olsun. Sizi anlıyorum, yardımcı da olmak isterim; ancak buradan yorum yaparsam eksik kalır. Mutlaka bir avukatla görüşerek sonuç almaya çalışmalısınız.

 46. 3 hafta üst üste 12 saat gece vardiyasinda çalışırken rahatsizligimdan dolayı 3 gün rapor aldım fabrika yönetimi raporumu aile hekimine gelerek sorguladilar bende buna istinaden sinirlendim sosyal medya üzerinden arkadaşımla konuşurken isim vermeden kufur ettim bu mesajımı fabrikadan birisi üst yönetime iletmiş bunun neticesinde sorgusuz sualsiz 29.maddeden tazminatsiz işten cikarildim ne yapmam gerekiyor

  1. Cemil bey, öyle ya da böyle yasal süreçle hakkınızı aramanız gerekir. Burada da mesajın ve olayların takdirini hakim yapacaktır. Ben ne söylesem, tahminden öteye gitmez.

 47. Öncelikle bu uygulama için teşekkür 4.5 senedir özel bi akaryakıt istasyonunda calıştım cenazem nedeni ile izin vermediler bende gitmek zorunda kaldım iki iş gün sonra varınca beni işe almadılar cıkmış kodu olaraktan da 29 kodu verilmiş ne yapmam gerekiyor

  1. Hasan bey, keşke böyle yapmasaydınız. Çünkü 2 iş günü mazeretsiz devamsızlık yapan işçi haklı nedenle işten çıkarılabilir. Yine de bir avukatla görüşürseniz iyi olur.

 48. 12.06.2018 tarihinde yeni ise başlayan vardiya amiri egoist bi insan yaşı bizden küçük olmasına rağmen aşağılayıcı sözler işi bilmemesine rağmen işi gösterdiğinde sen kimsin bana iş gösteriyorsun kelimesinde bulundu ondan sonra zaten tartismadigi adam kalmamıştı işçiyi köle olarak görüyordu halbuki o da bir isci tek farkı vardiya amiri olmaktı 16.24 vardiyasında çalışmaktayım o hafta diğer vardiya amirini arayıp 1 saat izin aldım saat 17.00 fabrikaya geldim makinama geçtim vardiya amiri yanıma geldi saat kaç nerdesin bende diğer vardiya amirinin bilgisi dahilinde izin aldım o kim oluyor ben varım bana haber vereceksin zaten senle görüşecem bundan sonra size burayı zindan edecem konuşmaları üzerine bende sem kim oluyorsun vardiya amiri olmuşsun adam olamamışsın dedim bunun üzerine bana gallen diyip sana tutanak tutacam dedi bende giymedim arkamdan küfür etmiş iddiasını kullanarak çıkışımı verdirdi haksız yere hiç bir şekilde küfür siz konusu olamaz tazminatsız çıkış yapabilmek için böyle birşey planlamislar şu an 29 koduyla isten çıkarmışlar ne yapabilirim

  1. Ersin bey, senelik izinde olmanız bu duruma engel olmaz. Burada önemli olan, gerçekten de böyle bir sebebin var olup olmadığı ve feshin süresi içinde yapılıp yapılmadığıdır.

 49. 29 kodundan işten çıkartılan bir kişi mahkemeyi kazanmışsa 29 cü madde iptal olurmu

 50. Merhabalar..
  7 ekim 2013tarihinde girmiş olduğum ünlü bir elektronik firmasından 5 temmuz 2018 tarihinde işten çıkarıldım bana performansınız düşk olduğu nedni işe çıkartıldığımı v bu yüzden işime son verildiğini aynı gün öğrendim

  fesih kadğıdı verdiler imzalamadım tuttanak tututular
  KOd 29 dan çıakrıldıüımı öğrendim ve fesih kağıdındada madde 2 H bendi ile çıkarıldığım yazıyodu..

  denilen ve üzerime atılan hiç bir şey tutmuyordu ve performansım o kadar iyiydiki beni yurt dışı prpim ve çekler ile ödüllendirdiler..

  bu saçma sapan bir durum oldu ve canım çok sıkkın

  böyle bir durum durumda nasıl bir yol izleyebilirim..

  arabulucuya gitsem alacaklarım kalan izin günlerim karşı tarafla nasıl bir diolog halında olmam gerekiyor..
  ve mahkeme olursa ortalama ne kadar sürer ?
  iş yerindeki arkadaşlarım bile şaşırdı onlar şahitlik yapsalar ilerde işten çıakrılma gibi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalırlarmı ?
  baika bir işe sigortalı olarak girmiş olsam iş kur alacağım yanar mı ?
  ve davanın seyerini değiştirimi
  şimdiden cvpınız için cani gönülden teşekkürlerimi sunarım…

 51. 29 kodundan işten çıkartılan bir kişi mahkemeyi kazanmışsa 29 cü madde iptal olurmu ben de ali beyin sorusunu sormak istiyorum calistigim yer tazminat odememek icin komplo kurarak beni mahkemeye verdi guveni suistimal ettigime dair.burda beraat edersem daha sonra ihtar ve kidem tazminatlarimi alabilirmiyim izleyecegim yol ne olmali.beraat etmek icin tanik gostermek ve maddi zarar vermeyis olmam mahkemece nekadar lehime olur..teşekkürler

  1. Özlem hanım zaten bunun beratı olmaz. Arabulucuya başvurarak ihbar ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 52. Merhabalar kurumsal bir şirkette 7 aydir iş makinasi oparetorlüyü yapiyordum çaliştigimiz saha zemini toprak ve büyük büyük çukurlar var ve saha makinanin çalişmasina oldukça dar .ve biz çalısanlar olarak bunu defalarca kazaya sebebiyet verdiyi bilgisini verdik yetkili amirlerlerimize ama bi sonuç alamadik benim vardiyamda iş makinasiyla çalisir durumdayken maddi hasar oluştu zeminin bozukluğu ve bana gözcülük yapan puantör arkadaşin yanlış işaretiyle beraber ve bi kaçgün sonra benim çıkışımi verdiler ve tüm suç üzerime yıkıldığı yetmedi üzerinede çıkış kodu 29 yani ahlaki kurallar ve iyi niyetlerine aykiri harakat etmem olmuş .çalıştığim süre içersinde ne ahlaksız bir davranişim oldu nede iyi niyetlerine aykiri bir davranişim oldu sadece 7 ay içersinde zeminin ve gözlemli puantör yüzünden maddi hasar açan bi kaza yaşandi ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yolun altında olduğu için ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Ayrıca işe iade şartları varsa, bu konuda hakkınızı arayabilirsiniz. Hakkınızı mutlaka aramanızı öneririm.

 53. İş veren e29 kodunu verirken bunu ispatlamak zorundamıdır ? Herkes kafasına göre bu kodu veremez bence

  1. Havva hanım ne yazık ki işverenler bu kodu dilediği gibi kullanabiliyor. İleride işçi dava açıp kazansa ve 29 kodunun yanlış verildiği tescillense bile, işverene uygulana bir yaptırım yoktur.

 54. Bana mobbing uygulanarak 1 yıl boyunca tehdit edildim askere gitmeme 3 ay kala 29 nodan cikis yapilmis en son beni dövmekle tehdit ettiler ve genel müdürü aradığımda hep beklememi söyledi oyaladı beni ve bana iktar çekildi elimde bütün kanıtlar ve şahidim var aynı sebeple 4 kişi daha işden ayrıldı nasıl bor süreç izlemeliyim 3 yıllık personeldim

 55. Ben çalıştığım işte is kazası geçirdim ameliyat oldum ceme ne pilatin takıldı dişlerim yamuldu kırıldı ve tedavim halen devam ediyor ise başladım ama bana hep baskı yaptilar ve bir keyt verip konula ilgi bir tazminat talep etmiyorum yazıyordu imzalamadım işten çıkarıldım ara bulucuya ile çıkışımı verdim ama is veren 29 kodu ile çıkışımı verdi bana ihtarname cekti kıdem ihbar alabilirmiyim

 56. Merhabalar. 8 aydir calismis oldugum isyerinde bir kac kez devamsizligim oldugu icin 29. Maddeden isten cikarildim. Fakat bu maddenin iceriginde hirsizlik taciz gibi maddelerde bulunuyor. Dava acsam ihbar kazanabilrmiyim. Sonucta is hayatim soz konusu is bulmami engelleyebilir benim. Yardimci olursaniz sevinirim.

 57. Merhabalar Zeynel bey 2014 yilinda eski calistigim is yerinde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçundan 3 yıl 9 ay ceza aldim 2018 de karara baglandi 7 gün kapalı ceza evinde yattim suan denetimli serbestlik görüyorum iş yerim bunu bahane ederek 29. Maddeden işime son verdiler bu durumda ne yapabilirim

  1. Oktay bey mahkeme kararını, görevinizi, işyeri niteliğini vb. bilgileri bilmeden yorum yapamam.

 58. Ben 7 yıldır aynı şirkette calisiyorum ve çıkış verdiler çıkış nedenide antalyadan istanbula şantiye ye gönderdiler bende kalacak yeri beğenmediğimi dile getirdim ve bana orda kalmıyorsan cik gel dediler geldikten sonrada 29 çıkış kodundan çıkışını vermişler benim bu buldukları yerde kalmadigim ahlaka karşı bir durum müdür ne yapmam gerekir

  1. Serdar bey net bir şey söylemem mümkün değil. Durumunuzu ancak olası bir mahkeme aşamasında hakim takdir edecektir.

 59. Ben çalıştığım is yerinde is kazası geçirdim çenem kiridi ve pilatin takildi ve ise gidince bana baskı uygardılar bir kiryat verip konuyla ilgili herhangi bir tazminat talebim yoktur yazıyordu ve imzalamadım benide çıkarmıyorlardı ama ben avukata danıştım avukata noterden ihtarname çekmeden direk ara bulucuya muracat eti ve is veren bana ihtarname çekti 3 gün içinde gelmezsen sözleşme ni fes ederiz diye ve gitmedim 29 kodu ile isime son verdiler ve kıdem inp artı tazminatımı mahkemede kazanırmışım lütfen cevap verin

  1. Merhaba. Bundan sonrası zaten mahkemede sonuçlanacaktır. Buradan dava sonucuyla ilgili kesin bir şey söylemek mümkün olmaz.

 60. Merhabalar, Zeynel Bey İş vereni haklı sebeplerimden dolayı 2 yıl önce mahkemeye verdim ve kazandım. İşsizlikten o dönem mahkemeye verdiğim için yararlanamadım. Mahkemeyi kazandıktan sonra iş kura başvurdum ve işsizlik ödeneğini toplu olarak aldım. Sigortam da mahkemeye verdiğim şirket beni 29 koddan çıkış yapmış hala gözüküyor. Sigorta bunu düzeltemedi. İşvereni aradığımda düzeltemeyeceğini söyledi. Eski çalıştığım şirketi tekrardan mahkemeye vermek gerekir mi çünkü iş görüşmelerine gittiğim de sorun oluyor 29 kod orada yazdığı için. Tazminat davası açabilir miyim. nasıl bir yol izlemem gerekir. Şerefimizle çalıştık hakkımızı arayıp mahkemeye verdim diye beni küçük düşürdüler bu kodu yazarak.

  1. Hakan bey bu konuda bildiğim kadarıyla yapılacak bir şey yok. Aslında tıpkı İŞKURda olduğu gibi SGK’nın da mahkeme kararına istinaden bu düzeltmeyi yapması gerekir. Bunu sağlamak için açabileceğiniz bir dava olduğunu zannetmiyorum ama yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 61. Merhaba zeynel bey 6 ay calistigim sirketten devamsizlik yzunden isten ayrildim cikisimi 29 koddan vermisler acaba mahkemeye versem kazanma olasiligim nedir

 62. Temmuz ayını sorunsuz çalıştım ağustos 1 de ise gitmedim şirkete 2 gün ihtarname yolladim 3 gün işten çıkardılar beni son 120 gün primim yattı 600 gün primimde yattı bu durumda issizlik maasi alma hakkim varmi

 63. Merhabalar, defalarca okudum ama ne yazık ki anlayamadim.. iftira sonucu 29 kodundan çıkış yapıldı.. şuan arabulucu ardindan mahkeme sürecine gireceğiz iş güvencem var (gereklilikleri sağlıyor) ise iade davası açacağım fakat kötü niyet tazminatı ve iş çıkışı sırasında vermeleri gereken tazminatları aynı davada talep edebiliyor muyum yoksa ise iade davasından sonra ayrıca bir mahkeme süreci mı gerçekleşecek?

 64. Merhaba ben 10.01.2017 de işten çıkarıldım özel güvenlik olarak bir belediyede görevliydim kimlik sürem dolmuş farkına vardığımda bitmesine 5 gün vardı bunu ben yukarıya bildirdim onlarda 29 koduyla işten çıkarttılar ama geri alma sözüyle 4 ay işsiz kaldım ama işsizlik maaşı da aldım sonra işe geri döndüm şimdi belediye diyorki sen yeni elemansın bütün özlük hakların yandı ben ne yapmalıyım. Birde benimle beraber aynı şekilde bir arkadaş daha çıkarıldı o tazminatını aldı.

  1. Merhaba. Bu durumda yıllık izin bakımından kıdeminiz eskisiyle beraber devam eder. Kıdem tazminatı bakımından ise, daha önceki dönemi hak edemediyseniz, ne yazık ki alamazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.