29 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları

29 kodu ile işten çıkarılan işçi

İşçi işten çıkarıldığında ya da ayrıldığında bu durum işveren tarafından SGK’ya bildirilir. İşten ayrılış bildirgesi ile yapılan bu bildirimde, işçinin ayrılış nedeni de belirtilir. Bu işlem ise kod kullanılarak yapılır. 1 ila 36 arasında değişen bu kodların hepsinin bir anlamı vardır. 29 numaralı kod ise, uygulamada en sık görülen ayrılış biçimlerinden biridir.

SGK çıkış kodları ne anlama gelir?

Bu konuda genel bilgi almak için öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada temel olarak tekrarlamak gerekirse, her kodun bir anlamı olduğunu söylemeliyim. Ortada bir nedeni yokken istifa eden işçi için bir kod, haklı nedenle işten ayrılan işçi için bir başka kod ya da toplu olarak çıkışı yapılan işçiler için farklı bir kod vardır. Bu kodların ise iki bakımdan önemi vardır. İlk olarak bu çıkış kodları işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün olup olmadığını gösterirken; ikinci olarak da İşkur, bu kodlara göre işçiye işsizlik maaşı bağlar ya da bağlamaz.

29 numaralı kodun önemi

Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir. Yani işveren bu kodu kullanarak; işçisini İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı hallerden birinin vuku bulması üzerine işten çıkardığını beyan etmektedir. Bu madde ve fıkra ise işçi için olabilecek en kötü çıkış gerekçesi demektir.

Çünkü ortada gerçekten de 25/II maddesinde yazılı bir fiil varsa, işçinin ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bu durumda işçiye işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

29’dan çıkış hangi gerekçelerle verilir?

sgk 29 kodu ne anlama gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu koddan çıkış verilebilmesi için, işçinin gerçekleştirdiği fiilin İş Kanununun 25/II maddesinde yazılı hallerden birine uyması gerekir. Genel olarak ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık olarak nitelendirilen bu haller oldukça çeşitlidir. Şu yazımızdan tamamı hakkında fikir edinilebilir. Ancak şu kadarını söylemem gerekir ki; bu maddeden çıkış verebilmesi için işverenin elinin oldukça güçlü olması gerekir. Somut delillerin ya da dayanağı sağlam tutanakların varlığı şarttır.

İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

43 Yorum

 1. İşyerinde amirim beni tahrik etti ve bende ona vurdum beni 29 dan cikardilar ne yapmaliyim tazminat vermediler

 2. Merhaba ben yaklaşık 8 yıldır market sektorundeyim kurumsal sirkette çalışmaktayım yönetici olarak çalışıyordum akşam mağazayi kapatirken kasadan 5tl aldım ve daha sonra gün 5tl yi anakasaya geri koydum bundan dolayı suclandim 29 kodan cikarildim dava acsam kazanirmiyim yardimci olurmusunuz

  1. Mert bey, buna cevap vermem çok zor. Tek başına bu durum haklı fesih sebebi olmasa gerek; ama diğer koşulları da değerlendirmek gerekir.

 3. Merhabalar.
  Ben iki buçuk yıl asansör bakım ve arıza bölümünde çalıştım. Çalışırken sebebi bilinmeyen Ürtiker yani kurdeşen hastalığına yakalandım. Kullandığım ilaçlar uyku halsizlik dikkatbozukluğu yapıyordu ve iki defa işe geç gittiğimden dolayı savunmamı aldılar. Sonrasında bende doktorumdan hastada kronik ürtiker mevcuttur tedavide kullanılan ilaçların yan etkisi sedasyon (uyku, uyuşukluk) yazan rapor alıp şirkete verdim. Hastalığımdan dolayı beni işten çıkarmalarını istedim ve benden heyet raporu istediler. Ümraniye eğitim vearaştırma hastanesinde heyet raporunu aldım ve hastalığım yazan raporu şirkete verdim. Sonrasında beni şirket doktoruna gönderdiler, şirket doktoruda takım kullanamaz, ağır malzeme taşıyamaz, araç kullanamaz, yüksekte çalışamaz diye şirkete bildirdi. Şirkette beni görevim olmayan işe yani depo ya gönderdi. Malzeme giriş çıkışlarını kontrol edicekmişim malzeme taşımicakmışım ve hastalığıma uygun işin bu olduğunu söylediler. Ama gelen ağır malzemeleri taşıttılar ve zaten benim sorunum uyku ve uyuşukluktu şirket beni işten çıkarmadı. Bende hastalığımdan dolayı geç kalmalarım işe gidememem arttı. Sonra rapor almaya işe geç kalmalara başlayıncada şirket bana ulaşamadığını iddaa ederek evime noterden yazı gönderdi. İşe gitmeyip rapor almadığım günler için raporumu teslim etmemi istediler. Raporum olmadığı için yine noterle çıkışımı verdiler. temmuz ayında 29 nolu koddan çıkarmışlar. Şimdi benim ne yapmam lazım işçi mahkemesine gitsem kazanırmıyım neler olur. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hasan bey, açıkçası kesin bir şey söylemek zor. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Tahminimce alma ihtimaliniz yüksek. Kaç yıldır bu işyerinde çalışıyordunuz? Dilerseniz sizi iyi bir iş davası avukatına yönlendirebilirim.

 4. Merhaba, 25/2-e çıkış sebebi, 29 çıkış kodu, ellerinde gizli kamera ve fotoğraf çekimi ispat, ayrıca 2 şahit olduğunu ileri sürerek tazminatsız fesih zorla imzalatılarak çıkış verildi, bu durumda mahkemeye verilip haklar alınabilir mi

  1. Servet bey, haklıysanız elbette alınabilir. Ama olayı en iyi siz bilirsiniz, buradan yorum yapmam mümkün değil.

 5. MERHABA MUSTAFA BEY.
  7 yıl market sektöründe kurumsal bir sirkette calıstım. beni prosodür gerekcesiyle 29. maddeden işten cıkardılar. sebep kasada açığım çıktı 20 TL benimde üzerimde nakıt kalmamaıstı kredi kartı geçtım. açığımı tamamlamak için. bunu sebep göstewrdiler iş çıkısı olarak. bir ihtarım bile yokken beni madur ettiler tazminatsız ckış verdıler. mahkemeye başvurdum ılk mahkemem oldu ıkınci mahkemem 2 ay sonra şahit yazdirdım 3 arkadaşımı. sizce ne olur benim mahkeme sonucu paylaşmak istedim. sizinle. emek verdim o akadar yıl mukafatı bumu olmalı.sizce ne olur sonuç. ne zaman sonuçlanır mahke

  1. Merhaba. Yapacağım yorum, tahminden öte geçmez. Bu nedenle bir tahminde bulunmam doğru olmayacaktır.

 6. Merhaba mustafa bey calısmakta oldugum firmada 2015 yılında bir işçinin devamsızlığı noter yolu ile sürenin takibinden sonra cıkıs kodunu 29 secmek yerine 25 olarak yanlıs sectım. bunu neden bu tarihte soruyorum şu an süreç iş mahkemesinde devam etmektedir ve 9.ayda duruşma olacaktır. normal şartlarda dogru biliyorsam iş kur a eski çıkış bildirgesinin son aylık bordrolarının ki benım durumum söz konusu ise noter yoluyla cekılen hem devamsızlık hemde bu durumdan kaynaklanan yıne noter yoluyla gonderilmiş fesh ihtarını sunmam gerek. ÖZELLİKLE DURUM BU ŞEKİLDE MAHKEMELİK OLMASINA KARSIN NOTER ARACILIĞI İLE KARŞILIKLI CEKILEN İHTARLARIN(Karsı taraf sadece ilk ihtarıma cevap olarak geldim fakat alınmadım) DA OLMASI İLE İŞ KUR DÜZELTME YAPAR MI VE BU İŞLEM NE KADAR ZAMAN ALIR.

  1. Mehmet bey, 2 yıl sonra İşkur’un her hangi bir düzeltme yapacağınız zannetmiyorum. Ancak mahkemeyi, 29 yerine yanlışlıkla 25’den çıkış verildiğine ikna edebilirseniz ve ilgili evrakları sunabilirseniz, davayı kazanabilirsiniz.

 7. Merhaba Mustafa bey.
  01/04/2017 tarihin de işe başladım ve 22/08/2017 tarihinde işten 29. Madde den işten çıkartıldım.
  İşyerinde iki bayanın benim hakkımda çıkardığı dedikodu ve yakıştırmalardan şirket beni dinlemeden savunma hakkı vermeden işten çıkarttı.
  Bayanların verdiği beyanatlar kendileriyle bir yakınlaşmam olduğu ve işyerinde birine yakın durup onu kolladığım üzerine asılsız iftiralar.
  Sözü geçen iki bayanla bir yakınlaşmam veye herhangi bir sözlü veya yazılı ahlak dışı ve benzeri bir telafuzum ve temasım olmamıştır.
  Ne görsel nede yazılı bir dayanağı olmayan bir süreç sonunda bana haksız yakıştırma yapılıp işimden ettiler.
  Dava açmayı düşünüyorum.
  Sadece şirketi mi hakkımda iftira atan kişileride dava edebilir miyim.

  1. Merhaba. İftira hususu benim alanım dışında. Ancak diğer konuyla ilgili şunu söyleyebilirim ki; kıdeminiz 6 ayın altında olduğu için, zaten dava açsanız bile sadece ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz. Yine de hakkınızı aramak isterseniz, gerekirse avukat tutmadan siz de dava açabilirsiniz. İşveren, belirttiği durumu mahkemede ispat etmek zorunda kalacaktır.

 8. Merhabalar. İki yıldır çalıştığım … bilgisayardan piomu basıp sivil bir şekilde iş yerindem çıkış yaptım. İş yerinin dışında aynı iş yerinde çalışan iş kıyafetleri üzerinde iki promatör tarafından sıkıştırılıp önce hakarete daha sonra saldırıya uğrayınca kendimi korumak adına karşı tarafa bir tokat attım ayrıca daha önce beni tehdit etmişlerdi şahitlerim bulunmaktadır ve haklı fesih ten 29. Madde gereğince işten çıkartıldım. Ancak sivildim evime gidiyordum buna istinaden savunmada yazdım fakat hiçbirşey değişmedi. Saldırıyı yapanlar hâlen iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. İşe dönüş davası açtım bu yeterlimidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 9. merhaba benim abim kamuda taşeron işçisi olarak baş usta aşçı olarak 14 yıl aynı yerde çalışıyordu ordakiler kendisine iftira atarak baş usta olmasına rağmen bi gofretten dolayı iş çıkışı verildi 29.maddeden ayrıca karakola ifade felan verildi dediler bundan sonrası artık savcı ve hakimin elinde hiç suç dosyası sicil tertemiz ve baş aşçı olarak tadıyor ve başka arkadaşlarına da ikram ediyor bu olay sadece mutfakta dışarı çıkmamış başka bi yere gitmemiş sadece olduğu yerde yemişler kamera kayıtları ile kendisine böyle bi suç atıldı amaçları 14 yıllık tazminatı vermeden bu koddla çıkışı verildi bize dediler mahkeme sonucu bekleyin bunun için savcı hakim ceza verirmi ne yapmamız lazım şimdi sadece 1 gofret için böyle bi çıkışı verildi yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet bey, hakimin ne karar vereceğini benim bilmem mümkün değil. Ama bir an önce bir avukatla görüşün ve işe iade davası açma şartlarını sağlıyorsanız, işe iade davası açın. Bunun için, işten çıkarılan işçinin 1 ay süresi vardır. Şunu her zaman söylüyorum; işçinin yıllarca verdiği emek basit birkaç suçlamayla yok sayılamaz. Mutlaka abiniz hakkını aramalıdır. Böylece en doğru kararı mahkemeler vermiş olur.

 10. Merahabalar 2.5 yildir calistigim is yerinden odeneklerimi alamadigim icin ihtarname yazip is hakkimi fes ettim.ihtarnameden sonra hakkimda 3 gun ise gelmedi diye tutanak tutup 29. Madde gerekcesiyle beni isten cikarmislar bu konu hakkinda ne yapabilirim. Herhangi bi suc islemisligim yoktur ve normal sartlarda cikmayi talep ettim. Karsi taraf buna razi olmadi bende avkata dava actirdim
  Bu surec icinde ne yapabilirim

  1. Merhaba. Dava açmanız gerekirdi ki, zaten açmışssınız. Bundan sonrası artık mahkemenin takdiridir Alptekin bey.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.