29 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları

29 kodu ile işten çıkarılan işçi

İşçi işten çıkarıldığında ya da ayrıldığında bu durum işveren tarafından SGK’ya bildirilir. İşten ayrılış bildirgesi ile yapılan bu bildirimde, işçinin ayrılış nedeni de belirtilir. Bu işlem ise kod kullanılarak yapılır. 1 ila 36 arasında değişen bu kodların hepsinin bir anlamı vardır. 29 numaralı kod ise, uygulamada en sık görülen ayrılış biçimlerinden biridir.

SGK çıkış kodları ne anlama gelir?

Bu konuda genel bilgi almak için öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada temel olarak tekrarlamak gerekirse, her kodun bir anlamı olduğunu söylemeliyim. Ortada bir nedeni yokken istifa eden işçi için bir kod, haklı nedenle işten ayrılan işçi için bir başka kod ya da toplu olarak çıkışı yapılan işçiler için farklı bir kod vardır. Bu kodların ise iki bakımdan önemi vardır. İlk olarak bu çıkış kodları işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün olup olmadığını gösterirken; ikinci olarak da İşkur, bu kodlara göre işçiye işsizlik maaşı bağlar ya da bağlamaz.

29 numaralı kodun önemi

Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir. Yani işveren bu kodu kullanarak; işçisini İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı hallerden birinin vuku bulması üzerine işten çıkardığını beyan etmektedir. Bu madde ve fıkra ise işçi için olabilecek en kötü çıkış gerekçesi demektir.

Çünkü ortada gerçekten de 25/II maddesinde yazılı bir fiil varsa, işçinin ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bu durumda işçiye işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

29’dan çıkış hangi gerekçelerle verilir?

sgk 29 kodu ne anlama gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu koddan çıkış verilebilmesi için, işçinin gerçekleştirdiği fiilin İş Kanununun 25/II maddesinde yazılı hallerden birine uyması gerekir. Genel olarak ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık olarak nitelendirilen bu haller oldukça çeşitlidir. Şu yazımızdan tamamı hakkında fikir edinilebilir. Ancak şu kadarını söylemem gerekir ki; bu maddeden çıkış verebilmesi için işverenin elinin oldukça güçlü olması gerekir. Somut delillerin ya da dayanağı sağlam tutanakların varlığı şarttır.

İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

80 Yorum

  1. mrb 17.01.2007 tarihinden beri kurumsal bir resturanta calısmaktayım 02.04.2018 tarihinde yıllık izindeyken işten 29 kodla cıkarıldım kendilerince bazı belgeler hazırlayıp işyerinde beni sevmeyen 1 personelide şahit göstermisler suanda arabulucu basvurdum büyük ihtimal iş mahkemesine basvuracam kıdem ve ihbar tazminatlarım icin eger kaybetsem bile yıllık izinlerim ve fazla mesailerim almam söz konusu olurmu
    şimdiden tşkler…

    1. Ahmet bey, davayı kaybetmeniz fazla mesai ve yıllık izin alacaklarınızı etkilemez. Bunlar her halde ve şartta işçinin hakkıdır ve ispatlanması halinde mahkeme tarafından ödettirilir.

  2. Merhabalar dün akşam saatlerinde işten cikarildim yanliz cikarilmadan önce ben depo personel im benim üstüm benden iş sordu bağırarak bende yapmadım daha dedim ve bana dedikı benimle konuşurken yüzüme bak dedi bende cevap verdim siz bizim yüzümüze bakarak kanusmuyorsunuz ben sizin neden yüzünüze bakarak kanusayim dedim ve beni yukarı odasına çağırdı bende gelmiyorum dedim ve sonra genel müdür çağırdı beni yaa efendim ben size demedimmi ben sizle daha önce konuştum tatlıya bağlayın o senin üstün o dedilerini yapmak zorundasın felan dedi bende dedim zaten işimi yapıyorum yanliz bende dedimki ben anlaşamıyorum yapamıyorum hatta stresten ellerim titremeye başladı dedim ve hanım efendiyi korudu sen işten çıkmak için elinden geleni yapıyorsun gibi laflar söyledi bana bende gerçekten böylemi düşünüyorsunuz dedim evet dedi ben odasında çıkıp gittim ve 5 dakika sonra haber yollamış çıksın gitsin şirketten diye bende gittim ve ertesi gün şirkete geldim benim 29 madde olarak işten çıkarıldı tazminat alamıyorsun diye söylediler bana ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

  3. Merhaba ben adana aile ve sosyal politika lar il müdürlüğüne bağlı kuruluşta temiz lik personel iyim benim sorum valiliğe şikayet etmişler beni huzur evinde temizlik personel iyim o zaman muhakkik tayin edilmiş bir kaç kişi ile görüştü en son benle konuştu abi dik gubi dik şeyler sordu bende cevapladı o arada il müdürlüğüne gittim il müdürü müz sen işine bak bundan bişe çıkmaz dedi aradan 3ay geçti beni çağırttı il müdürü müz bana çıkış verecek lerini söyledi iş teftiş kuruluna kadar gitmişdosyan dedi senin hakkında bana daha öncede şikayet ğelmişti hep saçma sapan şeyler di kaile almadım yırttım bu sefer beni de şikayet etmişler hemşehrisi ni kayirıyor diye bana söyledi ama ben senin samimiyet ine inanıyorum bu kararı uygulamam lazım 1 ay boşluk verelim seni başka kuruluş ta başlatalım kasım 30 2017 itibaren çıkışım verildi ve elime geçen evrakta 29 .maddeden çıkarılmışım o zaman gördüm ve bu arada khk yayınlandı taşeron a kadro 4aralık fili olarak çalışma şartı konması oldu yoksa il müdürü müz beni 2ocak 2018de tekrar dan başlattı amabusefer kadro ya giremedim mart sonu itibariyle çıkışım verildi ne yapmam gerekiyor saygılar

    1. Enes bey bu durumda kadro şansını yitirmişsiniz demektir. Diğer haklarınız için ise arabulucuya başvurmaktan ve uzlaşamazsanız dava açmaktan başka çareniz yok.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.