29 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları

29 kodu ile işten çıkarılan işçi

İşçi işten çıkarıldığında ya da ayrıldığında bu durum işveren tarafından SGK’ya bildirilir. İşten ayrılış bildirgesi ile yapılan bu bildirimde, işçinin ayrılış nedeni de belirtilir. Bu işlem ise kod kullanılarak yapılır. 1 ila 36 arasında değişen bu kodların hepsinin bir anlamı vardır. 29 numaralı kod ise, uygulamada en sık görülen ayrılış biçimlerinden biridir.

SGK çıkış kodları ne anlama gelir?

Bu konuda genel bilgi almak için öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada temel olarak tekrarlamak gerekirse, her kodun bir anlamı olduğunu söylemeliyim. Ortada bir nedeni yokken istifa eden işçi için bir kod, haklı nedenle işten ayrılan işçi için bir başka kod ya da toplu olarak çıkışı yapılan işçiler için farklı bir kod vardır. Bu kodların ise iki bakımdan önemi vardır. İlk olarak bu çıkış kodları işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün olup olmadığını gösterirken; ikinci olarak da İşkur, bu kodlara göre işçiye işsizlik maaşı bağlar ya da bağlamaz.

29 numaralı kodun önemi

Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir. Yani işveren bu kodu kullanarak; işçisini İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı hallerden birinin vuku bulması üzerine işten çıkardığını beyan etmektedir. Bu madde ve fıkra ise işçi için olabilecek en kötü çıkış gerekçesi demektir.

Çünkü ortada gerçekten de 25/II maddesinde yazılı bir fiil varsa, işçinin ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bu durumda işçiye işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

29’dan çıkış hangi gerekçelerle verilir?

sgk 29 kodu ne anlama gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu koddan çıkış verilebilmesi için, işçinin gerçekleştirdiği fiilin İş Kanununun 25/II maddesinde yazılı hallerden birine uyması gerekir. Genel olarak ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık olarak nitelendirilen bu haller oldukça çeşitlidir. Şu yazımızdan tamamı hakkında fikir edinilebilir. Ancak şu kadarını söylemem gerekir ki; bu maddeden çıkış verebilmesi için işverenin elinin oldukça güçlü olması gerekir. Somut delillerin ya da dayanağı sağlam tutanakların varlığı şarttır.

İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. MERHABA MUSTAFA BEY.
  7 yıl market sektöründe kurumsal bir sirkette calıstım. beni prosodür gerekcesiyle 29. maddeden işten cıkardılar. sebep kasada açığım çıktı 20 TL benimde üzerimde nakıt kalmamaıstı kredi kartı geçtım. açığımı tamamlamak için. bunu sebep göstewrdiler iş çıkısı olarak. bir ihtarım bile yokken beni madur ettiler tazminatsız ckış verdıler. mahkemeye başvurdum ılk mahkemem oldu ıkınci mahkemem 2 ay sonra şahit yazdirdım 3 arkadaşımı. sizce ne olur benim mahkeme sonucu paylaşmak istedim. sizinle. emek verdim o akadar yıl mukafatı bumu olmalı.sizce ne olur sonuç. ne zaman sonuçlanır mahke

  1. Merhaba. Yapacağım yorum, tahminden öte geçmez. Bu nedenle bir tahminde bulunmam doğru olmayacaktır.

 2. Merhaba mustafa bey calısmakta oldugum firmada 2015 yılında bir işçinin devamsızlığı noter yolu ile sürenin takibinden sonra cıkıs kodunu 29 secmek yerine 25 olarak yanlıs sectım. bunu neden bu tarihte soruyorum şu an süreç iş mahkemesinde devam etmektedir ve 9.ayda duruşma olacaktır. normal şartlarda dogru biliyorsam iş kur a eski çıkış bildirgesinin son aylık bordrolarının ki benım durumum söz konusu ise noter yoluyla cekılen hem devamsızlık hemde bu durumdan kaynaklanan yıne noter yoluyla gonderilmiş fesh ihtarını sunmam gerek. ÖZELLİKLE DURUM BU ŞEKİLDE MAHKEMELİK OLMASINA KARSIN NOTER ARACILIĞI İLE KARŞILIKLI CEKILEN İHTARLARIN(Karsı taraf sadece ilk ihtarıma cevap olarak geldim fakat alınmadım) DA OLMASI İLE İŞ KUR DÜZELTME YAPAR MI VE BU İŞLEM NE KADAR ZAMAN ALIR.

  1. Mehmet bey, 2 yıl sonra İşkur’un her hangi bir düzeltme yapacağınız zannetmiyorum. Ancak mahkemeyi, 29 yerine yanlışlıkla 25’den çıkış verildiğine ikna edebilirseniz ve ilgili evrakları sunabilirseniz, davayı kazanabilirsiniz.

 3. Merhaba Mustafa bey.
  01/04/2017 tarihin de işe başladım ve 22/08/2017 tarihinde işten 29. Madde den işten çıkartıldım.
  İşyerinde iki bayanın benim hakkımda çıkardığı dedikodu ve yakıştırmalardan şirket beni dinlemeden savunma hakkı vermeden işten çıkarttı.
  Bayanların verdiği beyanatlar kendileriyle bir yakınlaşmam olduğu ve işyerinde birine yakın durup onu kolladığım üzerine asılsız iftiralar.
  Sözü geçen iki bayanla bir yakınlaşmam veye herhangi bir sözlü veya yazılı ahlak dışı ve benzeri bir telafuzum ve temasım olmamıştır.
  Ne görsel nede yazılı bir dayanağı olmayan bir süreç sonunda bana haksız yakıştırma yapılıp işimden ettiler.
  Dava açmayı düşünüyorum.
  Sadece şirketi mi hakkımda iftira atan kişileride dava edebilir miyim.

  1. Merhaba. İftira hususu benim alanım dışında. Ancak diğer konuyla ilgili şunu söyleyebilirim ki; kıdeminiz 6 ayın altında olduğu için, zaten dava açsanız bile sadece ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz. Yine de hakkınızı aramak isterseniz, gerekirse avukat tutmadan siz de dava açabilirsiniz. İşveren, belirttiği durumu mahkemede ispat etmek zorunda kalacaktır.

 4. Merhabalar. İki yıldır çalıştığım … bilgisayardan piomu basıp sivil bir şekilde iş yerindem çıkış yaptım. İş yerinin dışında aynı iş yerinde çalışan iş kıyafetleri üzerinde iki promatör tarafından sıkıştırılıp önce hakarete daha sonra saldırıya uğrayınca kendimi korumak adına karşı tarafa bir tokat attım ayrıca daha önce beni tehdit etmişlerdi şahitlerim bulunmaktadır ve haklı fesih ten 29. Madde gereğince işten çıkartıldım. Ancak sivildim evime gidiyordum buna istinaden savunmada yazdım fakat hiçbirşey değişmedi. Saldırıyı yapanlar hâlen iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. İşe dönüş davası açtım bu yeterlimidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 5. merhaba benim abim kamuda taşeron işçisi olarak baş usta aşçı olarak 14 yıl aynı yerde çalışıyordu ordakiler kendisine iftira atarak baş usta olmasına rağmen bi gofretten dolayı iş çıkışı verildi 29.maddeden ayrıca karakola ifade felan verildi dediler bundan sonrası artık savcı ve hakimin elinde hiç suç dosyası sicil tertemiz ve baş aşçı olarak tadıyor ve başka arkadaşlarına da ikram ediyor bu olay sadece mutfakta dışarı çıkmamış başka bi yere gitmemiş sadece olduğu yerde yemişler kamera kayıtları ile kendisine böyle bi suç atıldı amaçları 14 yıllık tazminatı vermeden bu koddla çıkışı verildi bize dediler mahkeme sonucu bekleyin bunun için savcı hakim ceza verirmi ne yapmamız lazım şimdi sadece 1 gofret için böyle bi çıkışı verildi yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet bey, hakimin ne karar vereceğini benim bilmem mümkün değil. Ama bir an önce bir avukatla görüşün ve işe iade davası açma şartlarını sağlıyorsanız, işe iade davası açın. Bunun için, işten çıkarılan işçinin 1 ay süresi vardır. Şunu her zaman söylüyorum; işçinin yıllarca verdiği emek basit birkaç suçlamayla yok sayılamaz. Mutlaka abiniz hakkını aramalıdır. Böylece en doğru kararı mahkemeler vermiş olur.

 6. Merahabalar 2.5 yildir calistigim is yerinden odeneklerimi alamadigim icin ihtarname yazip is hakkimi fes ettim.ihtarnameden sonra hakkimda 3 gun ise gelmedi diye tutanak tutup 29. Madde gerekcesiyle beni isten cikarmislar bu konu hakkinda ne yapabilirim. Herhangi bi suc islemisligim yoktur ve normal sartlarda cikmayi talep ettim. Karsi taraf buna razi olmadi bende avkata dava actirdim
  Bu surec icinde ne yapabilirim

  1. Merhaba. Dava açmanız gerekirdi ki, zaten açmışssınız. Bundan sonrası artık mahkemenin takdiridir Alptekin bey.

 7. Merhaba, 7 yıldır çalışmakta olduğum iş yerimden 27.07.2017 tarihi ile 29. maddeden çıkışım verildiği ve nedeninin ise iş yeri içinde izinsiz görüntü kaydı (öyle bir şey kesinlikle yok) yapıldığını belirttiler. Bende yalan söylediklerini ve izlemek istediğimi belirttim ama ellerinde kanıt olmadığı 3 şahitlerinin olduğunu bana iletildi ve benden evrak imzalamamı istediler. Kardeşimi arayıp bilgilendirdim oda hiçbir evrak imzalamamı söyledi. Bende imzalamadan iş yerimden ayrıldım. Şimdi bana noter kanalı ile ihtarname yollamışlar ve 25/2 ile çıkışım verilip tüm haklarımdan mahrum edildiğim belirtilmiş. Bugün arkadaşlarımdan 1-2 tanesini aradım ve bana zarar vermek için 3 tane patron yamağı şahitliği ile böyle bir yola başvurduklarını ilettiler. Ellerinde kanıt dahi olmadan böyle bir şekilde 7 yıllık haklarıma el konulabilirmi? İçeride 36 günlük geçmiş yılların izinlerim dahi duruyordu. Lütfen rica etsem yardımcı olurmusunuz. Allah Razı olsun şimdiden.

  1. Şeyma hanım merhaba. Geçmiş olsun. Öncelikle sakin olmanızı öneririm. Şimdi yapmanız gereken bir avukat bulmak ve hakkınızı aramaktır. İşyerinin bir iddiası varsa, bunu ispatlaması gerekir. Sadece şahitle yapılacak bir ispat, mahkeme tarafından kabul görmeyecektir. Özellikle işe iade davası açıp açamadığınızı araştırmanızı öneririm.

   1. Mustafa Bey iyi dilekleriniz ve yardımınız için teşekkürler. İşyerinde 50 civarı sigortalı çalışanımız mevcut ve internetten edindiğim bilgi kadarıyla geri dönüş açabiliyorum. Yarından itibaren avukat araştırmasına girmeyi düşünüyorum ve en kısa süredede davamı açmak istiyorum. Şimdi işyeri benim üzerime böyle bir suç attı ve yanına 2 tane şahit ayarladı ise benide bu denli zor durumda bıraktığı için o şahitlere şuan öfkem mevcut. Onlara bu yaptıklarınında cezasını verdirmek istiyorum. Kanıtsız bir şekilde üstüme bu şekilde iftira atmalarının cezası varmıdır? Zamanınızı aldım Hakkınızı Helal ediniz.

    1. Bu konu, yani şahitlere dava açılması, iş hukuku alanının dışına çıkıyor. Bu nedenle bir şey söylemem yanlış olur. Rica ederim, hakkınızda hayırlısı olsun.

 8. Merhaba ben kardeşimle 10 ay sure ile aynı firmada çalışıyordum kardeşim askere gideceği için alacağı bi tazminat vardı işyeri bu tazminatı vermemek için 24.06.2017 tarihinde tehdit ederek işten çıkmasını istemiş fakat kardeşim hiç birşey imzalamamis bunun üzerine işyerinden kovulmus.ben arayıp durumu sorduğumda ise bana da aynı şekilde işten atildigim söylendi. Biz üç gün sonra ihtarname çektik ama cevap yok tabiki Şimdi 29. Kodla çıkış verilmiş dava açmak için geç mi kaldık yazılı bildirge falan yok sizce ne yapmalıyız

 9. esselamun aleyküm 10/06/2017 gunu maas farkı yanı bankaya yatanın fazlasını aldığımız ve imza attığımız kagıdın fotoğrafını çektim bazı yalakalar hemen şikayet etmişler personel muduru cağırdı neden fotograf çektiğimi ne yapmak maksadında olduğumu sordu tehdit etti örnek olduğumu başkalarınında yapacagını vs bir hafta sonra 15/06/2017 gunu öğleden sonra yine çagırdı benim işten çıkarılmak için bahaneler aradığımı onlarında beni çıkaracaklarını söyledi bende o zaman hali hazırda avukatım olduğunu ve onu çağırmak istediğimi söyledim reddettiler bende o zaman işimden memnun olduğumu ve işimin başına gitmem gerektiğini soledim işime döndüm 2 saat daha çalıştım mesai bitimi herhangi bir cvp gelmeyince evime gittim diğer gun 16/06/2017 sabah servis beni duraktan almadı şahitlerim var kendi imkanlarımla iş yerine gittim güvenlik içeri almadı almayacaklarını tahmin ettiğim için kamera kaydı yaptım talimat vermişler gelince almayın diye avukatımı arayacağımı yaptıklarının yanlış olduğunu belirttim böylelikle personel müdürü içeri çağırdı içeri girdiğimde telefonumu dışarıda bırakıp girmemi söyledi bende zaten her durumu beklediğim için kabul etmedim telefonumu bırakmayacağımı neden çekindiğini konuşulacaksa böylede konuşulabileceğini soyledim kabul etmedi bende sabah yaptıklarının kabul edilir bir durum olmadığını söyleyerek notere gittim. servise ve fabrikaya almadıklarını sözleşmemi tek taraflı fesh ettiğimi haklarımın verilmesini belirtir ihtar çektim 20 gün arayan soran olmadı bende sgk ya gittim ve beni 29 dan çıkardıklarını öğrendim şimdi ne yapa bilirim bana ayrdımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler…

  1. Ve aleyKüm Selam…
   Konuyu ancak sizin anlattığınız kadarıyla biliyoruz. Her ne olursa olsun fesih bildiriminin yazılı yapılması gerekir.
   Madem bir avukatınız var hiç zaman geçirmeden kendisi ile 25/2’den çıkarıldığınızı da belirtip bu konuyu görüşüp işe iade davanızı açınız. (Geç kalıyorsunuz bakın ona göre)

   1. Teşekkür ederim dün ÇŞG Bakanlığına şikayette bulundum fakat benden önce çıksrılan arkadaşlar ile görüştüğümde onlar da şikayette bulunmuşlar ama söylediklerine göre oradada adamları varmış daha fabrikaya gelmeden ihbar oldugunu ögtenip tedbir alıyorlarmış

 10. merhabalar brn 8 yıl reklam dektorunde ozel bı sırkette calıstım bunlar maaslarımız 40 gunde 45 gunde bır verıyolardı sıgortamızı asgarı ucretten gosterıyorlardı ben de bunları beyan edıp noterden ıhtarnama cektım eetesı gun 29 maddesen cıkısımı vermısler 3 kısıden ımza alıp işçi makkemesıne verdım bende sızce kazanabılırmıyım sahıtlerımde var

  1. Kaan bey bunu bilmem mümkün olmasa da, siz ihtarname çekerek bir adım öne geçmişsiniz. Mahkeme, mevcut delillere göre bir karara varacaktır.

 11. s.aleykum ben ve benımle beraber 30 arkadasımı bayram üstü bu 29 madden dolayı işten attılar bize gerekce olarak cıkısınız verilmiştir gidin tazmınatınızı alın bir baktık kı arkamızdan noter cagırıp yalan yere 29 madden işten atılmısız ne yapabiliriz lütfen yardımcı olurmusunuz biz işcilerin hakkını yememeleri için yardımınızı beklıyoruz tesekkur ederim

  1. Aleykum selam. En kısa sürede notere gidin ve işverenliğe ihtarname çekin. Burada hem detayları açıklayın hem de haklarınızı talep edin. Sonrasında muhtemelen dava açmanız gerekir. Unutmayın, işveren sizi 29 koduyla işten çıkarmışsa, bunu mahkemede gerekçelendirmek zorundadır. Gerçekten de bir kusurunuz yoksa, dava açın ve hakkınızı arayın.

 12. İyi günler bir yılı aşkın süredir çalıştığım firmada madde 29’dan iş akdim tek taraflı fes edilmiş bu bana yazılı olarak bildirilmedi. Ayrıca dava açarsam şirket çalışanları veya şirket ile iş ortaklığı yapan bayiler olduğu için benim yüzümden zarar görmelerini istemiyorum nasıl bir yol izlemem gerek. Hakime bu bahse konu kişileri nasıl dinletebilirim.

  1. Sizin tanık olarak belirttiğiniz kişileri mahkeme gerekirse zorla getirtecektir. Ama önemli olan, bunların nasıl ifade vereceğidir. Açıkçası, hem tanık dinletmek hem de onların zarar görmemesini istemek vicdani olsa da, lehinize tanıklık yapacak kişilerin bazı şeyleri göze alması da gerekir. Yazılı delilleriniz yoksa, buna mecbursunuz.

 13. Merhabalar, 29 koduyla işten çıkarıldım. Yeni iş başvurularımda sorun yaşar mıyım ? 5 senedir farklı firmalarda çalıştım ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Beni işe alırlar mı ? Lütfen bilgilendirir misiniz ?

  1. Erdem bey, bu kodla çıkarılmış olmanız hiçbir etki yapmaz. Her gün belki binlerce kişi aynı kod belirtilerek işten çıkarılıyor, bu nedenle sorun etmenize gerek yok.

 14. Iyi gunler. Esim 2 bucuk yildr belediyeye bagli ozel bir srkette ozel guvenlik aksam5 sabah 8 olmak uzere geceleri calisiyo haftasonlarida 24 olarak calisyo saglik drumundan dolayi 3 gunluk raporaldi ise geri dondugunde 29 madde ile atildigini ogrendi sirkete dava acabilrmiyiz acarsak davayi kazanabilrmiyiz ne kadr surede sonuclanir ayrica bu durumdan dolayi manevi tazminat davasida acabilirmiyiz . en kisa zamnda bilgilendirirseniz cok mutlu olurum . simdiden tesekkurler iyi calismalar

  1. Eşiniz raporlu olduğunu işverene (Amirlerine) bildirdi mi? Raporu ibraz etti mi? Görünür de devamsızlıktan çıkarılmış gibi görünüyor. Konuyu insan kaynakları ile görüşmesinde fayda var öncelikle, şu hali ile şirke haksız. Olumsuz cevap alırsa yazıdaki yolları izlemenizde fayda var.

 15. iyi çalışmalar. 5 yıldır çalıştığım işyerinden son 5 aya dönük maaşımı alamadığımdan ötürü sözlü ihtarlardan sonra noterden ihtarname çekere iş hakdimi haklı olarak fesih yaptım. işveren ihtarname eline geçince çıkışımı 29 nolu kod ile yapmış sırf işsizlik maaşı kıdem hakkımı kullanmayım diye. Ellerinde son 1 yılda bana maaş ödediklerine dair ne banko dekontu nede başka bi dekont mevcut. işkura yazı yazdım işkur bunlardan tutanak istemiş fakat sadece 29 ile çıkardık diye bi yazı vermişler.Avukat aracılığıyla davada açtım işkur bunlara yanıltıcı bilgi yanlış beyandan ekstra bir ceza verirmi ve ben mahkeme kararı beklemeden işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Ne yazık ki mahkeme kararı olmadan size işsizlik maaşı bağlanmaz. Mahkemede lehinize çıkan kararı İşkur’a götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Ama bunun için de, dava sonuçlanıncaya kadar en azından, işsizlik maaşı alacağınız süre kadar sigorta girişinizin olmaması gerekecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.