29 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları

29 kodu ile işten çıkarılan işçi

İşçi işten çıkarıldığında ya da ayrıldığında bu durum işveren tarafından SGK’ya bildirilir. İşten ayrılış bildirgesi ile yapılan bu bildirimde, işçinin ayrılış nedeni de belirtilir. Bu işlem ise kod kullanılarak yapılır. 1 ila 36 arasında değişen bu kodların hepsinin bir anlamı vardır. 29 numaralı kod ise, uygulamada en sık görülen ayrılış biçimlerinden biridir.

Reklam

SGK çıkış kodları ne anlama gelir?

Bu konuda genel bilgi almak için öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada temel olarak tekrarlamak gerekirse, her kodun bir anlamı olduğunu söylemeliyim. Ortada bir nedeni yokken istifa eden işçi için bir kod, haklı nedenle işten ayrılan işçi için bir başka kod ya da toplu olarak çıkışı yapılan işçiler için farklı bir kod vardır. Bu kodların ise iki bakımdan önemi vardır. İlk olarak bu çıkış kodları işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün olup olmadığını gösterirken; ikinci olarak da İşkur, bu kodlara göre işçiye işsizlik maaşı bağlar ya da bağlamaz.

29 numaralı kodun önemi

Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir. Yani işveren bu kodu kullanarak; işçisini İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı hallerden birinin vuku bulması üzerine işten çıkardığını beyan etmektedir. Bu madde ve fıkra ise işçi için olabilecek en kötü çıkış gerekçesi demektir.

Çünkü ortada gerçekten de 25/II maddesinde yazılı bir fiil varsa, işçinin ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bu durumda işçiye işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

29’dan çıkış hangi gerekçelerle verilir?

sgk 29 kodu ne anlama gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu koddan çıkış verilebilmesi için, işçinin gerçekleştirdiği fiilin İş Kanununun 25/II maddesinde yazılı hallerden birine uyması gerekir. Genel olarak ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık olarak nitelendirilen bu haller oldukça çeşitlidir. Şu yazımızdan tamamı hakkında fikir edinilebilir. Ancak şu kadarını söylemem gerekir ki; bu maddeden çıkış verebilmesi için işverenin elinin oldukça güçlü olması gerekir. Somut delillerin ya da dayanağı sağlam tutanakların varlığı şarttır.

İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

51 Yorum

 1. Merhabalar ben bundan tam 1 ay önce işten cikarildim. 2 senedir rentacar firmasında calısmaktaydım kaza yaptım beni işten çıkarttılar kırmızıda geçtim bir araca vurdum aracı müşteriye yetistirim diye.
  Kaç yere cv bıraktım geri dönüşler olmadi en sonki iş görüş memizde. Mustafa bey işten çıkış kodu sebebi yüzünden sizi ise alamıyoruz dedi beni 29 koddan çıkarmışlar nasıl bir çözüm ürete biliriz daha ben 24 yaşındayım ssk sicilim girlenmesin istiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  1. Mustafa bey, 29 koddan çıkış verildiği için, işçinin işe alınmaması çok garip. Ama açıkçası, bu kodu değiştirme imkanı yok. Durumu işverenlere, sorarlarsa izah etmeniz gerekecek.

 2. Özel sektör de 5 yıl calisdim 5 yıl sonunda bize 10 saat çalışacaksınız işine gelmeyen çalışmaz dendi bizde normal saatimizde ise gidecekken patron gelmeyin işyerine dye telefon etti bizde gitmedik daha sonra bizi 29 kodla çıkışımız verilmiss ve biz işsizlik maaşı da alamadık dava açtık şimdi nasıl sonuçlanır bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Murat bey, işe gitmediğinizde ihtarname çekmeniz lehinize olurdu. Ama bundan sonrasını bilemem; artık mahkemenin takdirindedir.

   1. İş kura gidip dilekçe yazdım 10 saat çalıştıranlarmak istediklerini ve bnu kabul etmedimi yazılı olarak dilekçe sundum o yüzden işten cikarildim dye

 3. 3 sene once isyerinden 29 kodu ile cikarildim. Hakkimi aramadim. Ama 29 kodunu hakedecek hicbisey yapmadim cikis vermemek icin yaptılar. Bu saatten snra koda.itiraz edemezmiyim
  Amacim tazminat degil sadece kodu değiştirmek

  1. Böyle bir itiraz mümkün değildir. Ayrıca bir anlamı olmadığını da söylemeliyim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.