4857 sayılı İş Kanunu güncel metni

İş Kanunu dinamik bir yapıya sahiptir ve sürekli değişir. Neredeyse her yıl değişime uğrayan 4857 sayılı İş Kanununun en güncel halini buradan edinebilirsiniz.

İş Kanununda yapılan her değişiklik sonrasında, 4857 sayılı kanunu mutlaka güncelliyoruz. Bu nedenle, aşağıda yer alan kanun metnine güvenebilirsiniz.

Ziyaretçilerimiz bazen sadece belirli maddeleri görmek için, bazen de çalışmalarında kullanmak için İş Kanunu metnine ihtiyaç duyuyor.

Bunu düşünerek sizin için kanunun hem pdf haline hem de .doc formatında Word halini yüklüyoruz. Amacınız sadece madde içeriklerine ulaşmaksa pdf formatını açarak okuyabilirsiniz.

Kanun metninden kopyalamanız ve alıntı yapmanız gerekecekse, Word formatını indirmenizi öneririm.

İş Kanunu uygulamalarıyla ilgili merak ettiklerinizi sitemizdeki yazılara göz atarak öğrenebilir ya da bize sorabilirsiniz.

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

4857 sayılı İş Kanununun son halini pdf formatında görüntülemek için tıklayınız.

4857 sayılı İş Kanununun son halini Word formatında görüntülemek ve indirmek için tıklayınız.

4857 25 2

Kaynak: Kanun metni Corpus içtihat programından alınmıştır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

41 Yorum

 1. Merhaba iyi gunler size bir sorum olacakdi ben bir fabrikada calisanim 2019 subat ayinda askerim calistigim firmada tam 2 sene 8 ay olucak ama ben iki senenin iznini kullandim 2 sene 8 aylik bir isci 3. Sne dolmasina 4 ay var senelik izni kullanma hakkim varmidr varsa hepsinumu kullanurim yoksa yarisnimi askerim cunki subatta kndim cikmiyorym yardimci olurmusunuz rica etsem lutfen

  1. 8 ay olduğu için kullanamaz. Çünkü yıllık izin kısmi olarak kazanılmaz. 1 yıl dolarsa kazanılır, 1 gün bile eksik kalsa kazanılamaz.

 2. Merhabalar bende taşerondan kadroya geçilien bir işçiyim 4857 sayılı kanuna bağlıyız. yönetim bize Şöyle bir dilekçe hazırlamış. ………. hastanesinde sürekli işçi olarka calısmaktayım gece calısmalarında ve resmi tatilerde çalışmak istiyorum. gereğini arz ederim imza dilekçe bu buna imza atın özluk dosyanıza koyulacak dendı fakat 4857 sayılı kanuna göre bu 45 saatin dışında calısma süreleri için onay belgesi. oysakı 4857 sayılı kanun dıyorkı “Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir” madde 41 ve madde 44
  ayrıca madde 69 bayramlarda calıstırmak ıcın onay alınmalı dıyor. Bende bu dilekçeyi değiştirip calısmak ıstemıyorum yazdım tabı yonetımle sorun yaşadık madem imza atmıyorsun ozman senı acil polikliniğine görevlendıreyımde gör bakalım gıbısınden tehdit ettiler. Bunu yapma hakları varmı benı bır sekılde oraya gorevlendırırse oradakı arkadaslar sabah 8 aksam 8 e kadar 12 saat calısıp bir gün izin yapıyorlar sonrasında aksam 8 den sabah 8 e bır gun ızın seklınde calısıyorlar. benden bu kagıdı alamadıgına göre benı 7.5 saatten fazla acılde gece tutmaz anladıgım kadarıyla. hastanede calıstıgım için onaya gerek duymadan benı gece 7,5 saatten fazla calıstırabılıyormu

  1. Erhan bey, hastanelerde sağlık hizmeti yürüten işçileri onayları olmadan da gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

 3. Selam Abidin bey ben müzede çalışıyorum normalde sabah saat 09.00 ile 17.00 arası çalışmaktayız ama yaz aylarında bu 17.00 19.00 oluyor ve 2 saat fazla mesai yapıyoruz 4857 ye göre %60mesai vermeleri Lazım ama bize gün olarak verip birde puantaja o ekstra günü yazmıyorlar sonra siz çalıştığınız gün kadar para alırsınız diyorlar bizde itiraz edince resmi kağıt istiyorlar onlar günü verirken resmi kağıt vermediler 170 bize olmaz öyle dedi öyle yapamazlar diyor é bu nasıl iş taşörenden daha kötü oldu orda 26 gün gösterilirken şimdi 22 ye indi bizi aydınlatırsanız sevinirim

  1. Mehmet bey, haftalık çalışma süreniz 45 saati aşarsa, bu aşan kısmın %50 zamlı olarak ayrıca ödenmesi gerekir. Hesabınızı günlük yapmayın.

 4. Merhabalar,
  İşe giriş tarihi 08.05.2010
  Askere gidiş tarihi 21.09.2016
  İşe tekrar başlama 01.04.2017

  08.05.2017 de yıllık izin bakiyem şirket sisteminde 20 olarak görünmekteydi. Bu sebeple 20 günlük yıllık izin hakederi 2017 de 10, 2018 ocak ve şubat aylarında 10 gün olarak kullandırıldı.

  Şirkette izin hakediş tarihim 06.01.2017 olarak değiştirilmiş ve 2017-2018 yılına ait yıllık iznimin 2017 de eklenen yıllık izin bakiyesinin olduğu belirtilerek, 2018 yılında tarafıma yıllık bakiyesinin olmayacağını belirtildi ve 06.01.2019 yılında tekrar izin hakedeceğim belirtildi.

  Konu hakkında yardımlarınızı talep eder, iyi çalışmalar dilerim.

 5. 2013 temmuz ayından beri. Kargo firması bünyesinde Çalışıyorum ,şirket acentelik usulüyle devir olacağından ,bizim mevcut şirketle olan iş akdimiz sona ereceginden ,ve. Aynı zamanda mevcut şirket tüm sosyal haklarımız saklı kalmak suretiyle bizleri acenteyle beraber çalışmaya zorlamakta ..son brüt maaşım 2050 lira ve içerde kullanılmamış bir yıllık izinim var ,acenteye geçişi kabul etmeme hakkım varmidir ,bana yardımcı olabilirmisin. Suanki mevcut ssk iş günü sayım 3400

  1. İlker bey; işyerinin devri, işçiye fesih hakkı vermez. Çalışmaya devam etmeniz gerekir.

 6. Merhaba Abidin bey ben birşey sormak istiyorum bizim kurumsal şirketimiz bütün çalışanlarının görev tanımını gözetmeksizin satış yapmasını öngördü bize kendi isteğimizi sormadan satışa yönelik kota verdi bunun yanında yeni sözleşmeler hazırlayıp bize imzalatacaklarını söylediler ve üç ay satış kota yapamayanı işten çıkarma sözünü söylediler bazı kişilerin bilgisi satışa yönelik degıl ve eğitim görmeden direk satışa geçmesi uygunmudur o üç ay sonra satışlarını yapamadıkları taktirde sözleşmelerde oynama yapıp işten tazminatsız cıkarma hakları varmıdır?

  1. Belma hanım böyle bir değişikliğin işçiye yazılı olarak sunulması ve işçinin onayının alınması gerekir. Alınsa bile, dediğiniz gibi eğitim vermeden kota tutturulmaması nedeniyle tazminatsız çıkarma yasal olmayacaktır.

 7. selamlar.ben 10.07.2003 tarihinde işe başladım.halen aynı firmada devam ediyorum.benim senelik iznim kaç gün acaba. saygılarımla cemil y.

 8. merhaba Abidin bey, kardeşim aynı iş yerinde 7 yıl çalıştı mobilya mağazasında eşya taşıma montaj işinde işler durgun olduğunda veya olmadığında işveren kendi evinin bahçe işlerinde çalıştırıyordu iş ağır ve zor olduğundan kardeşim kendi isteği ile işten ayrıldı. kıdem tazminat alabilirmi ayrıca 7 yıl boyunca izin hakkınıda kullanmadı izin parasıda almadı. şikayetçi olsa kıdem tazminatını ve izin parasını alabilirmi. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. İzzettin bey, yıllık izin kullanamamak tek başına bir haklı fesih sebebidir. Ama işçi her hangi bir izin evrakına imza atmamış olmalıdır. Dolayısıyla kardeşinizin bir an önce arabulucuya başvurarak hakkını aramasını öneririm.

 9. Merhaba ben 10 yıldır aynı firmada çalışıyorum benim yapmış olduğum görev bölgesine taşören getirildi ve bana başka işler yaptırmaya çalılışılıyor ama ben yapmak istemiyorum bu yasalmıdır ve ben ne yapabilirim

 10. Selâmlar 2 günde bir akşam 5 ten sabah sekize kadar güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım aylık ne kadar fazla mesai ücretine hak kazanmış oluyorum mesaim ödenmemesi durumunda nasıl bir yol izlemem gerekiyor Saygılar

  1. Merhaba. Hesabınızı siz yapmalısınız. Haftada yani her 7 günlük zaman diliminde, çalışma süreniz 45 saatin üzerine çıkıyorsa, fazla mesai ödenmesi gerekir.

 11. merhabalar.
  sabah 8 akşam 6 haftanın 5 günü 45 saat çalışıyorum toplamda… cumartesi pazar çalışmıyorum. yıllık izine çıkmak istediğimde cumartesi günü de izinden kesilir mi ?

 12. merhabalar bir kamu kurumunda taseron olarak çalışmaktayım. Çalışmalar 2 vardiya17:00-08:00 yani 15 saat çalışıp 33 saat istirahat ediyorduk.Yasaya aykırı diye 8 saate düşürecekler ve 1. vardiya 16:00-00:00 2. vardiya 23:00-7:00 şeklinde 2 vardiya yapacaklar. gündüz vardiyasını sabit tutup bizi bu iki vardiyada döndürmeleri yasalmı teşekkürler.

  1. Evet Osman bey, hatta bir önceki uygulamanın tamamen yanlış olduğunu söylemeliyim. Yine de herkesin vardiyasının en geç iki haftalık sürelerle değiştirilmesi gerekir.

 13. Öncelik selamun aleyküm ben otobüs Şöfur olarak çalışıyorum başımdan kaza geçirdim ve çalıştığım firma da yövmiye usulü olarak çalışıyoruz ve Ay sonun maiş olarak hesap yatıyor bu kazadan dolayı kusursuz olduğum hade suç bana verildi ama şirket benden dolayı zarar ğördum diye 10 ğundur iş uzamıyor lar ve savunma istiyorum diye konuştu ve 70000 bin lira araç yatı diye hesap çıkar 4 yıldır burdayım herhalde tazminatı silip gir di yapmak istiyorlar ne yapmam gerek

 14. Merhaba.Eşimi patronu aniden eşimi işten çıkardı.Kesin olarak çalışmalarının bittiğini ve hakettiği tazminat ın yarısını vereceğini söylüyor.(Yapmadığı olayları yapmış iddiasında bulunacağını ima ediyor)Ayıplı bir olay yokken habersiz işten çıkarıp sonrada hak ettiği parayı kesebilir mi?Biz ilk olarak rapor aldık aklımıza birşey gelmedi.Raporlu iken noterden ihtarname çekebilir mi?Eşimin hak ettiği tazminatı alması için ne yapabiliriz?

 15. Merhaba arkadaşlar,

  10 temmuz 2017 tarihinde işe giriş yaptım ve bugün itibari ile ihbarı başlattım ve 17.07.2018 tarihinde işten çıkacağım.İK yetkilisi bu durumda yıllık izin ücretimin verilemeyeceğini iletti. Bu ne denli doğru bilmiyorum fakat SGK’yı aradığımda vermeleri gerekir dendi. Sizlerin düşünceleri nelerdir? Yapılması gereken kanunda açıkca yazmıyor fakat 1 seneyi dolduran çalışanın yıllık izin ücreti veriliyor ve bu haktan vazgeçilemez deniyor .
  Düşüncelerinizi bekliyorum.

  1. Hasan bey, ihbar süresi sonunda 1 yılınız doluyorsa, yıllık izin ücretinizin ödenmesi gerekir. Ödenmezse, yasal yollara başvurarak alabilirsiniz.

 16. oğlum 2 temmuzda 4857 sayılı iş kanunun geçerli olduğu bir iş yerinde işe başlayacak.Ancak başka bir yerden mülakat sonucunu bekliyor.İşi bırakması nasıl olur sakıncaları var mı?

 17. Merhaba özel bi fabrikada forklift operötü ve depo sorumluluğu yapıyorum ve sevkiyat bölümüne de bakıyorum iş verenimle devamlı aramızda kötü diyologlar geciyo küfürlü cümleler sarf ediyo 6 yıldır calışıyorum bi anda işi de bırakamıyorum ne yapmalıyım hakkımı nasıl alabilirim

 18. Merhaba iyi günler ben 2014 yılında … fabrikasından şirketle anlaşarak işten ayrıldım, bize kendiniz ayrılmak isterseniz size ekstra 4 brüt maaş daha vericez dediler, diğer türlü biz çıkartırsak bu 4 maaşı vermeyeceğiz sadece tazminatını ihbarınızı vereceğiz dediler, bende anlaşıp çıkmak daha iyi diye anlaşıp çıktım ama ben 2014 de çıkış yaptım 2018 yılına kadar çıkışlar devam etti şu an çıkanlara ise 14 maaş teklif etmişler biz bu duruma göre şirkete dava acabilirmiyiz bizimle farklı anlaştılar bizden sonrakiler le başka aradaki fark çok büyük bunun için dava açaıp arada ki farkı isteyebiliryiz

  1. Okan bey, iş hukuku sistemimizde böyle bir dava türü yoktur. Ne yazık ki hiçbir hak iddia edemezsiniz.

 19. Selamlar
  Bir giyim mağazasında uzun süredir çalışmaktayım.Maaşlarımız asgari ücretten gösterilmektedir. Reel rakamlardan işlem yapılmamaktadır ! Bir miktarını Bankadan ,kalan kısmınıda işverenden almaktayız ! Bu arada emekliliğime yaş itibariyle yaklaşık 3 Senem kaldı . Ancak maaşımı biraz yüksek gösterme teklifim işveren tarafından kabul edilmedi ! Bu konuda herhangi bir yasal yaptırım varmıdır,ne gibi bir yol çizmem doğru olur ? İlginize teşekkür ediyorum…

  1. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey, bu gerekçeyle haklı fesih yapmak olacaktır. Bunun dışında çalışmaya devam etmekten başka seçeneğiniz ne yazık ki yok.

 20. Merhaba 12 /24-12/48 vardiyasında çalışıyoruz mesai saatleri eksik diye bize telafi nöbeti adı altında nöbet yazıyorlar bu yasalmı. Resmi tatilde calışmayınca daha sonra telafi nöbeti tutturabilirlermi.

 21. Bir kamu kurumunda güvenlik olarak çalışıyorum.Çalışma sistemimiz 12/24.4/D işçi statüsüne göre aylık kaç gün nöbet tutmamız ve kaç saati doldurmamız gerekiyor bilginiz var mı?

  1. Ercan bey 4d de olsanız taşeron işçi de olsanız sonuç değişmez. Çalışma süreniz haftalık 45 saat belirlenmeli ve bu sürenin üzerine çıkması durumunda fazla mesai gündeme gelmelidir.

 22. Merhabalar ben bir özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Her sene sözleşme yenilediğim okuldan 2 sene çalıştıktan sonra (2 yıl üstüste 1 senelik sözleşme imzaladım) çıkarıldım. Bana tazminatımı alacağımı söylediler. Fakat bugün yeni bir yasa çıktığını ve belirli süreli sözleşmelerde artık kıdem tazminatı verilmeyeceğini söylediler. Yeni bir yasa çıktımı ve buna hakları var mı? Ben tazminatımı alabilecek miyim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.