15 Temmuzun resmi tatil olmasının işçiler açısından sonuçları

15 Temmuz işçilere resmi tatil mi?

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması ve insanlarımızın demokrasi ve vatan içi verdiği mücadelenin unutulmaması amacıyla  15 Temmuz tarihinin resmi tatil ilan edilmesine dair değişiklik mecliste kabul edildi. Peki bu durumunda işçiler açısından doğuracağı sonuçlar nelerdir?

Ulusal bayram ve resmi tatil günleri

Bilindiği üzere işçiler açısından bir yılda toplam 14,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktaydı. Bunlar sırasıyla 1 ocak yılbaşı günü, 23 nisan ulusal egemenli ve çocuk bayramı, 1 mayıs emek ve dayanışma günü, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı, 30 ağustos zafer bayramı, 28 ekim öğleden sonradan itibaren 29 ekim cumhuriyet bayramı ile 3,5 gün ramazan bayramı ve 4,5 gün kurban bayramıydı.

Toplamda 8 gün dini bayram, 3 gün resmi bayram, 1,5 gün ulusal bayram ve 2 gün de genel tatil gününden ibaret olan bu günlerde çalışan işçilere, bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekmektedir. Çünkü işçilerin bu günlerde çalıştırılmaması esas olmakla birlikte, onayları alınarak çalıştırılmaları durumunda 1 yevmiye zaten hak ettikleri için, 1 yevmiye de ayrıca çalıştıkları için ödenmelidir. Buna İş Kanunu uygulamasında genel tatil ücreti denmektedir.

15 temmuz için de işçiye bir yevmiye fazladan ödenecek

Resmi tatillerde çalışma yasak mı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

15 temmuz’un resmi tatil günü olarak belirlenmesinin doğal sonucu ise, bu gün çalışacak işçinin fazladan bir yevmiye daha alacak olmasıdır. Tıpkı diğer ulusal bayram ve genel tatil günlerinde olduğu gibi, 15 temmuzda çalışacak işçiye de genel tatil ücreti ödenmek zorundadır.

SONUÇ

15 temmuz resmi tatili

Bit yıl içinde işçilere genel tatil ücreti ödenmesini gerektiren 14,5 gün varken, 15 Temmuz tarihinin de resmi tatil ilan edilmesiyle ulusal bayram ve genel tatil günü sayısı 15,5 güne çıkmıştır. 15 temmuz tarihinde fiilen çalışan işçiye, normal günlük ücretinin dışında bir günlük de fazladan genel tatil ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Not: Mecliste kabul edilen ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatil Hakkında Kanunda değişiklik yapılarak ortaya koyulan bu düzenleme henüz resmi gazetede yayımlanmamıştır. Ancak en kısa sürede Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp resmi gazetede yayımlanacağı açıktır. Resmi gazetede yayımlanması durumunda bu yazı güncellenecektir.

Not 2: Kanun değişikliği 29/10/2016 tarih be 29872 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. 15 Temmuz artık kanunen bir resmi tatil günüdür.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.