31 gün çeken aylarda işçinin maaşı kaç gün üzerinden ödenir?

31 gün çeken aylarda ücret nasıl hesaplanır?

Bilindiği üzere bazı aylar 30 gün çekerken bazıları da 31 gün çekmektedir. Hatta şubat ayı 28 gün ve dört yılda bir de 29 gün çekmektedir. Bu durum ücret ödenmesi açısından bir soruyu da beraberinde getirmektedir: İşçinin maaşı, 31 gün çeken aylarda 1 yevmiye fazla mı ödenmelidir?

Gün hesabında işçinin kaybı var mı?

Her aya gün olarak baktığımızda, yılda 7 ayın 31 gün çektiğini, 4 ayın 30 gün çektiğini ve bir ayın da 28/29 gün çektiğini görürüz. Bu durumda işçinin ücretinin günlük olarak değerlendirilmesi gerektiği düşünüldüğünde, 7 ay otuz bir gün ve bir ay da 28/29 gün çektiği için işçinin toplamda 5 veya 6 gün zararda olduğu sonucuna varılabilir. Ancak bu sonuç ne kadar doğrudur?

İşçinin ücreti aylık mı günlük mü belirlenmiş?

Öncelikle cevaplanması gereken soru budur. İşçinin ücreti iş sözleşmesiyle günlük olarak belirlenmişse, işçiye maaşının aydaki gün sayısına göre ödeneceği gayet açıktır. Dolayısıyla böyle bir işçi, 31 çeken aylarda 31 yevmiye alırken, 28 çeken bir ayda da 28 yevmiye alacaktır.

Ancak ücreti aylık belirlenen bir işçi için aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. İşçinin maaşı aylık olarak belirlenmişken, 31 çeken aylarda bir yevmiye fazla istenmesinin doğru olmadığına dair Yargıtay kararları bulunmaktadır.

31 gün çeken ayların ücretine dair Yargıtay kararları

“… Dosyaya ibraz olunan bordrolardan davalı işyerinde ücretlerin aylık ödendiği ve aylık miktarların maktu olduğu açıktır. Bazı aylar 30, bazı aylar 31 ve bazı aylar da daha az günden oluşabilir. Bu bakımdan 31 gün çeken aylar için bir gün eksik ücret ödendiği sonucuna varılamaz. Nitekim Dairemizin 15.10.2001 tarih ve 2001/14817 E – 2001/16050 K sayılı içtihadı da aynı mahiyettedir.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2010/28971 E. ve 2012/40910 K.)

“… Davacıya ücretlerin aylık asgari ücretten ödendiği anlaşıldığından 31 gün olan aylar için 31. günün ücretini talep etmesi mümkün değildir. Mahkemece yanlış değerlendirmeyle anılan günler için ücret alacağına hükmedilmesi hatalıdır.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2000/6937 E. ve 2000/10207 K.)

Asgari ücrette durum nedir?

asgari ücret 31 gün

Yukarıdaki kararlardan da anlaşılacağı üzere ister asgari ücret olsun isterse de bunun üstünde bir ücret, aylık olarak belirlenmiş ücretin doğal sonucu, ay içindeki gün sayısından bağımsız olarak alınacak maaşın değişmemesidir.

Burada kafa karıştıran husus belki de asgari ücretin ilan edilme şekli olabilir. Asgari ücret tespit komisyonu kararı incelendiğinde, asgari ücret miktarının günlük olarak tespit edildiği görülmektedir. Örneğin 31 Aralık 2015 tarihli asgari ücret tespit komisyonu kararına göre asgari ücret miktarı, bir günlük normal çalışma karşılığı olarak 54,9 TL (brüt) olarak belirlenmiştir.

Peki bu durumda, asgari ücret günlük belirlenmişken, hâlâ 31 çeken günlerde de 30 günlük ücret ödenmesi gerektiğini iddia edebilir miyiz?

Uygulamaya bakılması zorunludur

Yazının başında sorduğumuz sorunun genel bir cevabı yoktur. Yani, işçinin ücretinin 30 gün üzerinden mi yoksa 31 gün üzerinden mi ödeneceği hususu her seferinde tek tek araştırılmalıdır. Bu araştırmada ise şu soruların cevabı aranmalıdır:

 • İş sözleşmesinde ne yazıyor? Aylık ücret mi günlük ücret mi?
 • Uygulama nasıl? İşçinin işe gelmediği günler için yevmiyesi kesiliyor mu?
 • Örneğin hafta içi işe mazeretsiz gelen bir işçinin hafta tatil ücreti de dahil olmak üzere iki günlük ücreti kesiliyor mu?

Ücret maktu ise 30 gün, günlük ise 31 gün

O halde her somut olay tek tek incelenmeli, işçinin iş sözleşmesinde ücretinin nasıl belirlendiği, işe gelinmeyen günler için ücret kesintisi yapılıp yapılmadığı vb. hususlar birlikte değerlendirilmeli ve ücretin günlük olarak belirlendiğine kanaat getirilirse, işçiye 31 gün çeken aylarda 31 yevmiye ödenmesi gerekmektedir.

SONUÇ

İşçinin ücreti aylık ve maktu olarak belirlenmişse ay içinde kaç gün olursa olsun işçinin alacağı maaş değişmeyecektir.

Ancak işçinin ücretinin günlük olarak belirlendiği hallerde, işçiye 31 gün çeken aylarda otuz bir yevmiye, 30 gün çeken aylarda otuz yevmiye, 28 gün çeken aylarda yirmi sekiz yevmiye ya da 29 gün çeken aylarda da yirmi dokuz yevmiye ödenmesi gerekecektir.

Özellikle bu konuda tereddüt eden insan kaynakları çalışanlarına tavsiyem, işçilerin geriye dönük bordrolarını incelemeleridir. Eğer işçinin işe gelmediği günlerin ücretleri işçiye ödenmiyorsa, bu işçinin ücretinin maktu olduğunu söylemek çok da mümkün olmayacaktır. Bu durumdaki bir işçinin ücretlerinin, ay içindeki gün sayısına göre belirlenmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Merhaba ben haftalık 45 saat üzerinden çalisiyorum.buda 4 hafta 28 gun oluyor.peki ay otuz çektıginde o 2 gun ne olur.bizim hesaplamalari o kalan 2 gunu diger aydan ve ondan sonraki aydan kalanları da 7 gun oldugunda 5 hafta olarak hesaplaniyor.fakat 5 hafta oldugundadA sadece haftalik 45 saati aşan kısmin mesai ücretini ödüyorlar.bu dogrumudur.

  1. Erol bey fazla mesai hesabı haftalık yapılır. Ay sonunda örneğin 2 gün var ise, sonraki 5 gün ile birlikte değerlendirilir ve fazla mesai varsa, sonraki ayda ödenir.

 2. USTADLAR yukarı da yazılan 31 ve 30 günlük ücretler tamamı hata üstune hatalı yazımlar var .düzeltmek gerekirse .
  bir şci 1 gün ücretsiz izin alıyorsa o ay 31 gün cekiyorsa işci ücreti 30 gün den hesaplanır brdro da 31 ceken aylık larda 31 olarak yazarsınız 30 gün prim gözükür.30 gün üzerin den işlem yaparsanız 29 gün işleem yapılır. Yani 31 gün çeken aylarda 1 gün ücretsiz izinler işciye tam maaş ödemesi olarak işlem yapılır. 30 gün üzerin den işlen yapılırsa hem bredro hem de işcinin 1 yevmiyesini kesmiş olursunuz . bu işlemi yaparken 31 tane fasul ye alın elinize bunarı sayarak yapın daha iyi anlayacaksınız.

  1. Merhaba. Sizden rica etsem; yukarıdaki yazıda tam olarak hangi hususların yanlış olduğunu açıklar mısınız? Lütfen hukuki ve içtihadi gerekçelerini de belirtiniz. Böylece yanlışımız varsa düzeltmiş olalım.

 3. Mustafa Bey,

  aylık puantajlarda personellerin aldığı ücretsiz izinler oluyor, örneğin temmuz ayında personel 3 gün gelmemiş maaşından kesinti yapılacak

  aylık ücreti de 3000,00 TL olsun şimdi tahakkuk yapılırken 3000/30*3 günlük mü kesinti olacak
  yoksa 3000,00/31*3 günlük mü kesinti yapılmalı,

  1. Yasemin hanım, sorunun cevabı yazının içinde var. İşçinin ücretini aylık ve maktu belirlemişseniz, 30’a bölmelisiniz. Eğer ücret günlük belirlenmişse, zaten bu durumda günlük ücret belli olduğundan ayrıca hesaplamaya gerek kalmaz.

  1. Merhaba. Yukarıda, yanlışlıkla maktu ifadesini kullanmışım. Doğrusu, günlük ücret olacaktı. Mustafa Menekşedağ’a düzeltmesinden dolayı ve size de hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.