31 gün çeken aylarda işçinin maaşı kaç gün üzerinden ödenir?

31 gün çeken aylarda ücret nasıl hesaplanır?

Bilindiği üzere bazı aylar 30 gün çekerken bazıları da 31 gün çekmektedir. Hatta şubat ayı 28 gün ve dört yılda bir de 29 gün çekmektedir. Bu durum ücret ödenmesi açısından bir soruyu da beraberinde getirmektedir: İşçinin maaşı, 31 gün çeken aylarda 1 yevmiye fazla mı ödenmelidir?

Gün hesabında işçinin kaybı var mı?

Her aya gün olarak baktığımızda, yılda 7 ayın 31 gün çektiğini, 4 ayın 30 gün çektiğini ve bir ayın da 28/29 gün çektiğini görürüz. Bu durumda işçinin ücretinin günlük olarak değerlendirilmesi gerektiği düşünüldüğünde, 7 ay otuz bir gün ve bir ay da 28/29 gün çektiği için işçinin toplamda 5 veya 6 gün zararda olduğu sonucuna varılabilir. Ancak bu sonuç ne kadar doğrudur?

İşçinin ücreti aylık mı günlük mü belirlenmiş?

Öncelikle cevaplanması gereken soru budur. İşçinin ücreti iş sözleşmesiyle günlük olarak belirlenmişse, işçiye maaşının aydaki gün sayısına göre ödeneceği gayet açıktır. Dolayısıyla böyle bir işçi, 31 çeken aylarda 31 yevmiye alırken, 28 çeken bir ayda da 28 yevmiye alacaktır.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ancak ücreti aylık belirlenen bir işçi için aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. İşçinin maaşı aylık olarak belirlenmişken, 31 çeken aylarda bir yevmiye fazla istenmesinin doğru olmadığına dair Yargıtay kararları bulunmaktadır.

31 gün çeken ayların ücretine dair Yargıtay kararları

“… Dosyaya ibraz olunan bordrolardan davalı işyerinde ücretlerin aylık ödendiği ve aylık miktarların maktu olduğu açıktır. Bazı aylar 30, bazı aylar 31 ve bazı aylar da daha az günden oluşabilir. Bu bakımdan 31 gün çeken aylar için bir gün eksik ücret ödendiği sonucuna varılamaz. Nitekim Dairemizin 15.10.2001 tarih ve 2001/14817 E – 2001/16050 K sayılı içtihadı da aynı mahiyettedir.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2010/28971 E. ve 2012/40910 K.)

“… Davacıya ücretlerin aylık asgari ücretten ödendiği anlaşıldığından 31 gün olan aylar için 31. günün ücretini talep etmesi mümkün değildir. Mahkemece yanlış değerlendirmeyle anılan günler için ücret alacağına hükmedilmesi hatalıdır.” (Yargıtay 9 Hukuk, 2000/6937 E. ve 2000/10207 K.)

Asgari ücrette durum nedir?

asgari ücret 31 gün

Yukarıdaki kararlardan da anlaşılacağı üzere ister asgari ücret olsun isterse de bunun üstünde bir ücret, aylık olarak belirlenmiş ücretin doğal sonucu, ay içindeki gün sayısından bağımsız olarak alınacak maaşın değişmemesidir.

Burada kafa karıştıran husus belki de asgari ücretin ilan edilme şekli olabilir. Asgari ücret tespit komisyonu kararı incelendiğinde, asgari ücret miktarının günlük olarak tespit edildiği görülmektedir. Örneğin 31 Aralık 2015 tarihli asgari ücret tespit komisyonu kararına göre asgari ücret miktarı, bir günlük normal çalışma karşılığı olarak 54,9 TL (brüt) olarak belirlenmiştir.

Peki bu durumda, asgari ücret günlük belirlenmişken, hâlâ 31 çeken günlerde de 30 günlük ücret ödenmesi gerektiğini iddia edebilir miyiz?

Uygulamaya bakılması zorunludur

Yazının başında sorduğumuz sorunun genel bir cevabı yoktur. Yani, işçinin ücretinin 30 gün üzerinden mi yoksa 31 gün üzerinden mi ödeneceği hususu her seferinde tek tek araştırılmalıdır. Bu araştırmada ise şu soruların cevabı aranmalıdır:

 • İş sözleşmesinde ne yazıyor? Aylık ücret mi günlük ücret mi?
 • Uygulama nasıl? İşçinin işe gelmediği günler için yevmiyesi kesiliyor mu?
 • Örneğin hafta içi işe mazeretsiz gelen bir işçinin hafta tatil ücreti de dahil olmak üzere iki günlük ücreti kesiliyor mu?

Ücret maktu ise 30 gün, günlük ise 31 gün

O halde her somut olay tek tek incelenmeli, işçinin iş sözleşmesinde ücretinin nasıl belirlendiği, işe gelinmeyen günler için ücret kesintisi yapılıp yapılmadığı vb. hususlar birlikte değerlendirilmeli ve ücretin günlük olarak belirlendiğine kanaat getirilirse, işçiye 31 gün çeken aylarda 31 yevmiye ödenmesi gerekmektedir.

SONUÇ

İşçinin ücreti aylık ve maktu olarak belirlenmişse ay içinde kaç gün olursa olsun işçinin alacağı maaş değişmeyecektir.

Ancak işçinin ücretinin günlük olarak belirlendiği hallerde, işçiye 31 gün çeken aylarda otuz bir yevmiye, 30 gün çeken aylarda otuz yevmiye, 28 gün çeken aylarda yirmi sekiz yevmiye ya da 29 gün çeken aylarda da yirmi dokuz yevmiye ödenmesi gerekecektir.

Özellikle bu konuda tereddüt eden insan kaynakları çalışanlarına tavsiyem, işçilerin geriye dönük bordrolarını incelemeleridir. Eğer işçinin işe gelmediği günlerin ücretleri işçiye ödenmiyorsa, bu işçinin ücretinin maktu olduğunu söylemek çok da mümkün olmayacaktır. Bu durumdaki bir işçinin ücretlerinin, ay içindeki gün sayısına göre belirlenmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

42 Yorum

 1. Peki o zaman ücreti maktu olarak belirlenen bir işçi 31 gün çeken bir ayda 1 gün izin alsa maaşı tam mı yatacak yoksa 29 gün olarak mı yatacak

 2. Aylık olarak iş sözleşmesi imzalamış bir kimse 2 ocakta ise başlasa o ay 31 çektiği için 30 gün çalışmış olacak bu durumda tam maaş mı alır yoksa 1 gün kesinti olur mu cevap verirseniz vok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 3. Aralık ayı 31 cektiginde bu ay maaşımda kesinti vardı muhasebeye sordugumda ay 31 cektiginde devlet kesiyo denildi ki bn bu zamana kadar boyle birşey duymadım bu konuda bi cevap verebilirmisiniz ?

  1. Açıkçası böyle bir şey duymadım. Ama yine de bilmediğim için kesin bir şey söylemek de istemem Serap hanım.

  2. Aralık ayında Gelir Vergisi diliminiz %15 den %20’ye yükseldiği için Gelir vergisi kesintiniz fazla olmuştur.O yüzden eksik maaş almış olabilirsiniz.Kasım ayındaki Gelir vergisi tutarını Gelir vergisi matrahına bölerseniz %15 çıkıyorsa ve fakat Aralık Ayı Gelir Vergisi tutarınızı Gelir Vergisi Matrahına bölerseniz %20 çıkıyorsa bu yüzden eksik almışsınız demektir Serap hanım.Selamlarımla.

  1. Bu tamamen ihalenin şartnamesine göre değişir. Genel olarak fikir beyan etmem yanlış olur.

 4. İyi günler. Bir iş veren olsam PAZAR GÜNÜNÜN SİGORTASINI işçiden keserim. Neden çünkü işçimiz çok adilene 31. günü istiyor. Toplasan ayda 7 gün var. 100 tl olsa günlüğü 700 tl eder. Bir yılda 52 pazar günü için develte para ödeniyor. Varın hesabını siz yapın.

  BUNA İLAVE

  İşçi emekli oldu diyelim. Emeklilik maaşında çalışmadığı pazarlarında parasını tekrar maaş olarak alıyor. Yani işç işgüzarlık edip 7 günü ararken belkide işverenin daha fazla parasını haksız yere yemiş olmuyor mu?

  Ramazan ayında uyukluya uyukluya çalışıp maaşını cebe indirmesi de cabası.

  1. Yasin bey, işçiye pazar günü diye bahsettiğiniz hafta tatili ücretinin verilmesi yasal bir zorunluluktur. O gün hiçbir işveren işçisine bedavadan ücret ödememektedir. İşçi, o günün ücretini, daha önce çalıştığı 6 günde çıkarmaktadır. Bir insanın 7 gün üst üste çalışmasını beklemek ne kadar acımasızsa, ramazanda uyuklamak da o kadar abestir. Ama önemli olan, birbirini idare etmek ve vicdanı elden bırakmamak olsa gerek.

  2. yasin bey siz sanirim ya baba parasi yiyonuz yata isletmecisiniz ..bir calisan olsaniz bunlari aca yazarmisiniz siz nerde gordunuz isciye hakkini tam olarak hakkinca maaş veren isvereni varsa oo isyerini yazarmisiniz merak edim orta calisacam?

    1. Aslında öyle düşünmemek gerekli. Çünkü Sgk genel kuralı olarak bir ay 30 gün baz alınır. Şubat ayı da dahil.

  1. Merhaba. Yukarıda, yanlışlıkla maktu ifadesini kullanmışım. Doğrusu, günlük ücret olacaktı. Mustafa Menekşedağ’a düzeltmesinden dolayı ve size de hatırlattığınız için teşekkür ederim.

 5. Mustafa Bey,

  aylık puantajlarda personellerin aldığı ücretsiz izinler oluyor, örneğin temmuz ayında personel 3 gün gelmemiş maaşından kesinti yapılacak

  aylık ücreti de 3000,00 TL olsun şimdi tahakkuk yapılırken 3000/30*3 günlük mü kesinti olacak
  yoksa 3000,00/31*3 günlük mü kesinti yapılmalı,

  1. Yasemin hanım, sorunun cevabı yazının içinde var. İşçinin ücretini aylık ve maktu belirlemişseniz, 30’a bölmelisiniz. Eğer ücret günlük belirlenmişse, zaten bu durumda günlük ücret belli olduğundan ayrıca hesaplamaya gerek kalmaz.

 6. USTADLAR yukarı da yazılan 31 ve 30 günlük ücretler tamamı hata üstune hatalı yazımlar var .düzeltmek gerekirse .
  bir şci 1 gün ücretsiz izin alıyorsa o ay 31 gün cekiyorsa işci ücreti 30 gün den hesaplanır brdro da 31 ceken aylık larda 31 olarak yazarsınız 30 gün prim gözükür.30 gün üzerin den işlem yaparsanız 29 gün işleem yapılır. Yani 31 gün çeken aylarda 1 gün ücretsiz izinler işciye tam maaş ödemesi olarak işlem yapılır. 30 gün üzerin den işlen yapılırsa hem bredro hem de işcinin 1 yevmiyesini kesmiş olursunuz . bu işlemi yaparken 31 tane fasul ye alın elinize bunarı sayarak yapın daha iyi anlayacaksınız.

  1. Merhaba. Sizden rica etsem; yukarıdaki yazıda tam olarak hangi hususların yanlış olduğunu açıklar mısınız? Lütfen hukuki ve içtihadi gerekçelerini de belirtiniz. Böylece yanlışımız varsa düzeltmiş olalım.

 7. Merhaba ben haftalık 45 saat üzerinden çalisiyorum.buda 4 hafta 28 gun oluyor.peki ay otuz çektıginde o 2 gun ne olur.bizim hesaplamalari o kalan 2 gunu diger aydan ve ondan sonraki aydan kalanları da 7 gun oldugunda 5 hafta olarak hesaplaniyor.fakat 5 hafta oldugundadA sadece haftalik 45 saati aşan kısmin mesai ücretini ödüyorlar.bu dogrumudur.

  1. Erol bey fazla mesai hesabı haftalık yapılır. Ay sonunda örneğin 2 gün var ise, sonraki 5 gün ile birlikte değerlendirilir ve fazla mesai varsa, sonraki ayda ödenir.

 8. zeynel bey bir kurumda güvenlik personeli ve normal aylıkçı olarak çalışan işçiler var.
  güvenlik personeli o ayda çalıştığı mesai saatlerini toplayarak ayda 180 saati çıkarıp üzeri mesai olarak verilmekte
  fakat diğer işçiler aylık saat olarak değil aylık olarak maaşını almakta ve bu duruma itiraz etmektedirler.
  4857 nolu kanunda bu iki iş gurubu arasındaki farkı göremedim hesaplamalarıyla ilgili bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. güvenlik sektörünün maaşı saat üzerinden hesaplanır gibi bir kanun varmı.
  not: normal işçiler sabah 08:00-17:00 cumartesi 08:00-13:00 arası
  güvenlik personelleri 7/24 2 gündüz 2 gece 2 of sisteminde çalışmaktalar.

 9. 696 khk ile kadroya geçen personellerin ücretlerinden bahsedilirken günlük çıplak ücretleri denmektedir. Bu yüzden ay kaç cekiyorsa ona göre ödenir diyen kurumlar var sizce nasıl olmalıdır. Teşekkürler

 10. 696 khk ile kadroya geçen personellerin ücretlerinden bahsedilirken günlük çıplak ücretleri denmektedir. Bu yüzden ay kaç çekiyorsa ona göre ödenir diyen kurumlar var sizce nasıl olmalıdır. Sözleşmede geçen,İşçilerin 01.01.2018 tarihinde almakta oldukları günlük çıplak ücretlerine aynı tarihten itibaren… diye devam ediyor.

  1. Merhaba. Kurumun gerekçesini bilmeden yorum yapamayız. Çıplak ücret tek başına bir anlam ifade etmez, önemli olan fiili durum ile iş sözleşmesinde yer alan hükümlerdir.

 11. merhaba şöyle bir sorum olacak icra kesintisiyle alakalı gelen yazıda ücretinin ikramiyesinin ve sair ücretlerinin 1/4 kesilecek deniyor,buna karşılık işçilerin almış oldukları tediyeler bu kapsama girermi 1/4 kesintiyi ondanda yapacakmıyız teşekkürler.

 12. selâmlar efendim sorum şudur maktu ücretiyle 1 firmayle iş kur sözleşmesiyle arabistana gittim ve 1 gün ücretsiz izin aldım aralık 2018 ay 31 çekmektedir,ama 29 gün ödeme yapılacakmış ay 31 çeker 1 gün ücretsiz izin 30 gün çalışman varken 29 ödeme kanunda yeri nedir teşekkürler.

 13. Merhabalar zeynel bey.bir firmada guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim.calistigimiz firma fazla mesaileri aylik olarak hesapliyor ve 31 ceken aylarda 30 gun uzerinden degil 31 gun uzerinden hesapliyor yanlis bilmiuorsam aylik ucret anlasmalarinda mesai saati 30 gun uzerinden hesaplanmasi lazim?or:45×4 yapip kalan 3 gunude 3×7.5 yapip ikisini toplayip 202.5 saat cikariyolar ve bizim fazla calosma suremizi bundan dusuuolar bu yasalmidor ve bu hesaplanan saat kanuna uygunmudur?

 14. İyi günler aylık ücret veren veren bir fabrikada calisiyorum subat ayı 28 cekiyor 30 gün uzerinden maaş yatıyor. Devamsızlık yaptığım zamanda 30 gün uzerinden mi ücret aliyorum yoksa 28 den mi düşüyor?

 15. merhaba benim çalıştığım şirket şubat ayında 28 gün üzerinden kesintili ücret yatırdı fakat ocak ayında 31 gün üzerinden hesap yapılıp 31 günlük ücret yatırılmadı arada bi tezatlık söz konusu acaba bu konuda ne yapılabilir

  1. Merhaba. Öncelikle bunun sebebinin işyerine sorulması gerekir. Kesinti için geçerli bir nedenlerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Yoksa, elbette şubat ayında 28 gün ücret ödeyen işveren martta da 31 gün ödemek zorundadır.

 16. TEMMUZ AYINDA ÇALIŞAN BİR İŞÇİ, HAFTADA BEŞ GÜN 9.00 SAAT ÇALIŞIYOR. TEMMUZ AYINDA 2.5 GÜN RESMİ TATİL VE DÖRT PAZAR . CUMARTESİ PAZAR VE RESMİ TATİLLERDE ÇALIŞMIYOR , BU ÇALIŞANIN AYLIK PUANTAJINI YAPARMISINIZ.

  cevdet.guner@gmail.com

  1. Merhaba, puantajı kimsenin yapacağını zannetmiyorum. Tam olarak neyi merak ettiğinizi sorarsanız yardımcı olabiliriz; yoksa puantaj yapmak gibi bir şeyi burada bulmanız mümkün değildir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.