9 Maddede işçinin haklı nedenle fesih sebepleri

Başlarken

İşçinin haklı nedenle derhal fesih sebepleri İş Kanununun 24 üncü maddesiyle belirlenmiştir. Bu konuya mahsus binlerce Yargıtay kararı ve yüzlerce makale bulunmaktayken bu nedenlerin bir yazıya sığdırılması kolay kolay mümkün değildir.

Reklam

Ama bu yazıda İş Kanunundaki sebepleri alt alta yazarak sizin için takip etmesi kolay bir hale getirmeyi planlıyoruz. Fıkra ya da bent numaralarından bağımsız olarak aşağıda yazılı nedenlerden biri varsa, iş sözleşmenizi tek taraflı olarak haklı nedenle ve derhal feshedebilirsiniz. Böyle bir feshin sizin açınızdan temel sonucu kıdem tazminatınızı hak etmeniz olacaktır.

Şimdi ayrıntılara boğulmadan, haklı nedenle fesih sebeplerini tek tek sayalım.

1- İşçinin sağlığı ya da yaşamı tehlikede!

İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden kaynaklanan bir sebep ile işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

İşten nasıl istifa edilir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

2- Muhatap olunan işveren ya da işçi bulaşıcı hasta!

İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir çalışan bulaşıcı ya da işçinin işi ile alakası olmayan bir hastalığa tutulursa.

3- İşveren işe alırken işçiyi yanılttı mı?

İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış özellikler veya şartlar sunmak yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.

4- İşveren işçiye veya ailesine hakaret etti ya da işçiye cinsel tacizde bulundu!

İşveren işçinin ya da ailesinden birinin şerefine ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.

5- İşveren işçiyi veya ailesini tehdit etti ya da bunlara karşı hapis gerektiren suç işledi ya da iftira attı!

İşveren işçiye veya ailesinden birine karşı sataşmada bulunur veya göz dağı verirse, ya da işçiyi veya ailesinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesinden birine karşı hapis gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.

6- İşyerinde taciz var ama işveren bir şey yapmıyor!

İşçinin başka bir işçi veya üçüncü şahıslar tarafından iş yerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.

7- İşçinin ücreti zamanında ve tam ödenmiyor!

İşveren tarafından işçinin ücreti kanunda veya sözleşmede yazılı şartlara uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse.

8- Önceden belirlenmiş çalışma şartlarına işveren uymuyor!

Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayıdan ve para tutarından daha az iş verilmesi halinde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret giderilmezse, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.

9- İşyerinde bir haftadan fazla süredir zorlayıcı bir nedenle iş durmuşsa!

İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan uzun süreyle işin durmasını gerektiren zorlayıcı nedenler ortaya çıkarsa.

Konuyla ilgili olarak daha önce yazdığımız Fesih bildirimi örneğini buradan indirebilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

55 Yorum

 1. Merhaba Zeynel Abidin Bey ben 4 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum ve farklı bir şehire gelin gidiyorum evlilik durumundan tazminat alabiliyorum ama artık ben işsizlik maaşı da almak istiyorum bu mümkün mü

  1. Merhaba. Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

 2. İyi akşamlar mustafa bey isyerimizde 5 yıldır calisiyorum ayrilmak istiyorum isyeri bize 22 saatten sonrasini mesailerin elden veriyorlar calistigimiz ortam agir sanayi havalandirma yok bunlar sozlesmeyi fesih hakkı dogurur mu cevap için teşekkürler

  1. Mustafa bey elbette haklı fesih sebebi olur. Ama unutmayın; önemli olan bu durumlar gerektiğinde, mahkeme önünde ispat edebilmektir.

 3. Merhaba iş yerinde genel olarak aşağılayıcı ve hakaret dolu sözlerle karşılaşıyoruz. Piskolojik baskı altında çalışıyoruz. Bunları gerekçe olarak sunsam tazminat hak edermiyim

 4. Merhabalar Abidin bey. Ben 4 yıldır bir restaurantta garson olarak çalışıyorum. 2 ay kadar önce iş yerine giderken trafik kazası geçirdim ve omurgamda kırıklar var 2 aydır raporlu olarak sürekli yatıyorum bu durum 2 ay kadar daha devam edecek ve ben çalıştığım iş yerinde 12 saatten fazla süre ayakta olacağım için bu durumun daha önce yaşadığım kamburluk sorununu ciddi ölçüde tetikleyeceği için işten ayrılmak istiyorum bu sebeple işten ayrılırken ne gibi bir yol izlersem tazminat almam mümkün olur yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Samet bey, ileriye dönük bir ihtimale dayanarak fesih yapılmaz. Mevcut şartlar içinde bir haklı fesih nedeni bulmalısınız.

 5. Merhaba Mustafa bey 20 yıldır bir fabrikada çalışıyorum bizim bu zamana kadar zorunlu olarak 32 saat mesai uygulamamız vardı fabrika belli bölümlerde değişiklik yaparak vardiyayı 4 vardiyaya çıkararak bizim mesaileri kaldırdı ve bizim maaşlarımızda 1000 tl düşüş yaşandı ve çoğu kişi yıllardır aldığı maaş düşünce borçlarını karşılayamamaya başladı biz durumdan dolayı işten ayrılırsak kıdem tazminatı ve işsizlik parasından yararlanabilirmiyiz

  1. Kamil bey, fazla mesai kazanılmış bir hak olmadığı gibi; işçinin daha az fazla mesai yapmaya başlaması onun açısından bir geriye gidiş değil, tersine lehine yorumlanacaktır.

 6. merhabalar 19 haziran 2017 tarihinde iş yerinde jet tasıyla çalışırken sağ el bas parmagımın tendomunu kestim ameliyatla diktiler 3 aylık fizik tedavi ve rapor sonrası 2 ekim tarihine iş başı yaptım.
  2 aydır aynı iş yerine calışmaktayım
  kaza sonrası ben karakola veridğim ifademde şikayetçi olmadım ve dalgınlık sonucu kazanın gerçekleştiğini söyledim.
  parmağımın durumu suan %80 kullanabiliyorum %20 lik bir hareket kaybım var
  bu bilgilere dayanarak yardımcı olursanız sevinirim
  şimdi mevcut iş yerimden artık huzursuz ve mutsuz olum oludgum için ayrılmak istiyorum.
  iş kazası sonrası İş kazası fesih hakkını kullanabilir miyim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.