Vergi dairesine verilecek olan geçmişe dönük AGİ isteme dilekçesi

ödenmeyen asgari geçim indirimi vergi dairesi dilekçesi

AGİ talep dilekçesi

İşverene bildirimde bulunmadığınız ya da bildirimde bulunduğunuz halde AGİ tutarlarınız eksik hesaplanmış olabilir. Böyle bir durumda, son 5 yılda eksik hesaplanan asgari geçim indirimi tutarlarınızı sadece bir dilekçeyle geri alabileceğinizi daha önce yazmıştım.

Üstelik bu hem işçiler hem de memurlar için geçerlidir. Çünkü vergilendirmede istisnaların uygulanmasında esas olan, gelirin elde edildiği andaki medeni halinizdir. Ama sizin çocuk ya da eşten kaynaklanan AGİ oranlarınız dikkate alınmamışsa, fazla vergi ödemişsiniz demektir.

İşte aşağıda yer alan dilekçenin ilgili bölümlerini doldurarak dilekçeyi, işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine elden vermeniz ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeniz mümkündür. Vergi dairesi talebinizi inceleyecek ve size bilgi verecektir.

Geçmişe dönük bazı evrakların bulunmasının zor olduğunu biliyorum. Ancak AGİ oranınızın eksik hesaplandığını düşündüğünüz aylara ait maaş bordrolarınızı bu dilekçeye eklemeniz çok yararlı olacaktır.

Ayrıca alacağınız bir nüfus kayıt örneğini, SGK hizmet dökümünüzü ve eşinizin çalışma durumunu gösterir bir SGK hizmet dökümünü de dilekçeye eklemeniz gerekmektedir. SGK hizmet dökümlerinizi, E-Devlet şifrenizi kullanarak turkiye.gov.tr üzerinden alabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan, bu dilekçenin word halini indirebilir, düzenleyebilir ve vergi dairesine verebilirsiniz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Mustafa bey ben 15 ay AG ucreti almamisim ve bir ay oldu fakedeli ve sirkete bildirdim evrak vermedigim icin gecmise donuk AG nin yatmayacagini soylediler ve ben bu hakkimi aramak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim geri donus yaparsaniz sevinirim

  1. Nazan hanım, zaten tam sizin durumunuza uygun bir yazım mevcut. AGİ’leri işverenden değil, vergi dairesinden isteyeceksiniz. Yapmanız gereken, şu yazıyı okumak ve bu dilekçeyi vergi dairesine vermekten ibarettir.

 2. Merhaba ben agi için çalıştığım şirkete evrak götürmedim yinede agi almam gerekiyormu yada geçmişe dönük haklarımı alabilirmiyim. Not:eşim çalışmıyor ve 2 çocuğum var.

  1. Evet, işyerine evrak vermiş olmasanız da, geriye dönük eksik hesaplanan AGİ’lerinizi almanız mümkündür.

 3. Merhaba,
  Ben 2013 Mart ayından beri eksik AGİ aldığımı fark ettim. 51 ay yapar. Maaş bordrolarımın tamamını sanki lazım olacağını biliyormuş gibi sakladım. 51 sayfalık bordromun çıktısını alıp bu dilekçe ile birlikte vermem doğru olur mu? Kitapçık gibi 🙂
  Teşekkür ederim.

  1. Elbette, bu sizin lehinize olacaktır. Başvuru yaptıktan sonra sonuçla ilgili bilgi de verirseniz memnun olurum.

   1. Evraklarımı tamamlayıp. Vergi dairesine gideceğim. Sonucu da mutlaka buraya yazacağım. Tekrar teşekkür ederim.

 4. Hocam ben 3,5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum şimdiye kadar Agi almadım benim bu durumda başvuru hakkım varmıdır yoksa sadece Agi ücreti Eksik yatanlar mı başvuru yapabiliyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir