Vergi dairesine verilecek olan geçmişe dönük AGİ isteme dilekçesi

ödenmeyen asgari geçim indirimi vergi dairesi dilekçesi

AGİ talep dilekçesi

İşverene bildirimde bulunmadığınız ya da bildirimde bulunduğunuz halde AGİ tutarlarınız eksik hesaplanmış olabilir. Böyle bir durumda, son 5 yılda eksik hesaplanan asgari geçim indirimi tutarlarınızı sadece bir dilekçeyle geri alabileceğinizi daha önce yazmıştım.

Üstelik bu hem işçiler hem de memurlar için geçerlidir. Çünkü vergilendirmede istisnaların uygulanmasında esas olan, gelirin elde edildiği andaki medeni halinizdir. Ama sizin çocuk ya da eşten kaynaklanan AGİ oranlarınız dikkate alınmamışsa, fazla vergi ödemişsiniz demektir.

İşte aşağıda yer alan dilekçenin ilgili bölümlerini doldurarak dilekçeyi, işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine elden vermeniz ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeniz mümkündür. Vergi dairesi talebinizi inceleyecek ve size bilgi verecektir.

Geçmişe dönük bazı evrakların bulunmasının zor olduğunu biliyorum. Ancak AGİ oranınızın eksik hesaplandığını düşündüğünüz aylara ait maaş bordrolarınızı bu dilekçeye eklemeniz çok yararlı olacaktır.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ayrıca alacağınız bir nüfus kayıt örneğini, SGK hizmet dökümünüzü ve eşinizin çalışma durumunu gösterir bir SGK hizmet dökümünü de dilekçeye eklemeniz gerekmektedir. SGK hizmet dökümlerinizi, E-Devlet şifrenizi kullanarak turkiye.gov.tr üzerinden alabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan, bu dilekçenin word halini indirebilir, düzenleyebilir ve vergi dairesine verebilirsiniz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

24 Yorum

 1. merhaba mustafa bey ben evli ve eşi çalışmayan 2 çocucuğum var 2.5 yıldır ağir şartlarda dökum hanede döküm işçisi olarak çalışıyorum . maaşım 3200 lira ama ssk mı asgari ücretden yatırıyorlar vede agi istediğim zaman vermiyorlar ne yıllık izin nede yıpranma payı vermıyorlar ne yapabilirim maaşimi elden veriyorlar olası bir işi bırakırsam geriye dönuk dava açıp alabilirmiyim . yardımcı olursanız sevınırm

  1. Merhaba. Zaten benim tavsiyem de, alacakların işten ayrıldıktan sonra geriye dönük dava açılarak alınması yönünde. Ancak burada unutmamanız gereken husus zamanaşımıdır. Ne zaman dava açarsanız açın, en çok geriye dönük 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz. Daha eskiler zamanaşımına uğrayacaktır.

 2. Merhabalar Mustafa bey ben 2 yıldan bu yana bir inşaatta bekçi olarak çalışıyorum ama agi den faydalanamiyorum neden iş verene söyledim biz vermiyoruz dediler SGK ya başvur dediler ne yapmalıyım evliyim ve 1 de çocuğum var izlemem gereken yolu anlatirmisiniz

  1. Mustafa bey, geçmiş AGİleriniz izlemeniz gereken yolu zaten yazıda anlattım. Bundan sonrası için ise, bir yere başvurmanıza gerek yok. İşveren sizin medeni durumunuzu bordronuza işlerse, başka bir şey yapmaya gerek kalmaz.

   1. Mustafa bey ben tam olarak o yazanlardan pek bilgi sahibi olamadım bana açık ve net bir dille anlatır mısınız yani vergi dairesine mı itiraz edeceğim yazılı olarak işverene bildiri yapmadım sizle söyledim ben maaşımı bankadan almıyorum direkt elden alıyorum lütfen açık bir dille bana anlatırsam iz sevinirim

 3. Merhaba,
  ben 2016 da evlendim ve agiden haberim 2017 de haberim oldu yani 1 sene geçmişe dönük agi ‘den yararlnamk istiyorum. dilekçe yazacağım. ancak eklemem gereken belgeler nedir anlayamadım?1 yıllık maaş bordrolarına ulaşamıyorum sorun olur mu? bir de şirketin bağlı olduğu vergi dairesine gitmek şart mı?

  1. Merhaba. Evet, şirketin bağlı olduğu vergi dairesine başvurmanız gerekir ama bunun için oraya gitmeniz gerekmez. PTT’den iadeli taahhütlü olarak da gönderebilirsiniz. Bordroları eklemeniz önemli; ancak alamıyorsanız bunu dilekçenizde belirtebilirsiniz.

 4. İyi günler ben alti yıl kadar bir fabrikada çalıştım agi maasima yansıtılmadı is degistirdim yaklaşık bir yildir farklı bir yerde çalışıyorum şimdiye kadar agi da n haberim yoktu çalıştığım yeni isyerimde asgari çalışıyorum nasıl bir yol izlemeliyim teskler

   1. Mustafa bey ben dilekceyi indirip formu doldurdum vergi dairesine tüm evraklar ile başvurdum ama dilekcede bir probleli kobu var.

 5. Mustafa bey ben 15 ay AG ucreti almamisim ve bir ay oldu fakedeli ve sirkete bildirdim evrak vermedigim icin gecmise donuk AG nin yatmayacagini soylediler ve ben bu hakkimi aramak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim geri donus yaparsaniz sevinirim

  1. Nazan hanım, zaten tam sizin durumunuza uygun bir yazım mevcut. AGİ’leri işverenden değil, vergi dairesinden isteyeceksiniz. Yapmanız gereken, şu yazıyı okumak ve bu dilekçeyi vergi dairesine vermekten ibarettir.

 6. Merhaba ben agi için çalıştığım şirkete evrak götürmedim yinede agi almam gerekiyormu yada geçmişe dönük haklarımı alabilirmiyim. Not:eşim çalışmıyor ve 2 çocuğum var.

  1. Evet, işyerine evrak vermiş olmasanız da, geriye dönük eksik hesaplanan AGİ’lerinizi almanız mümkündür.

 7. Merhaba,
  Ben 2013 Mart ayından beri eksik AGİ aldığımı fark ettim. 51 ay yapar. Maaş bordrolarımın tamamını sanki lazım olacağını biliyormuş gibi sakladım. 51 sayfalık bordromun çıktısını alıp bu dilekçe ile birlikte vermem doğru olur mu? Kitapçık gibi 🙂
  Teşekkür ederim.

  1. Elbette, bu sizin lehinize olacaktır. Başvuru yaptıktan sonra sonuçla ilgili bilgi de verirseniz memnun olurum.

   1. Evraklarımı tamamlayıp. Vergi dairesine gideceğim. Sonucu da mutlaka buraya yazacağım. Tekrar teşekkür ederim.

  2. Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,
   Gelişmelerden haberdar edeyim dedim. 🙂 Vergi dairesi belgelerimi inceledi. İlgili dönemlerde Firmanın bildirdiği stopaj beyanında benim kaydım yokmuş(ne demek olduğu ile ilgili hiçbir fikrim yok). Firmanızla görüşün bu kayıtları bize göndersinler dediler. Zaten iadeyi size değil firmaya yapacağız. Onlar size ödeme yapacak dediler!? Firmamla görüştüm onlarda kayıtlara bakıp geri dönüş yapacaklar. Merakla bekliyorum.

   1. Abdulaziz bey, dönüşünüz için teşekkür ederim. Sonuç almaya yaklaşmış gibi duruyorsunuz. Tekrar dönüş yaparsanız memnun olurum.

 8. Hocam ben 3,5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum şimdiye kadar Agi almadım benim bu durumda başvuru hakkım varmıdır yoksa sadece Agi ücreti Eksik yatanlar mı başvuru yapabiliyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.