Vergi dairesine verilecek olan geçmişe dönük AGİ isteme dilekçesi

ödenmeyen asgari geçim indirimi vergi dairesi dilekçesi

AGİ talep dilekçesi

İşverene bildirimde bulunmadığınız ya da bildirimde bulunduğunuz halde AGİ tutarlarınız eksik hesaplanmış olabilir. Böyle bir durumda, son 5 yılda eksik hesaplanan asgari geçim indirimi tutarlarınızı sadece bir dilekçeyle geri alabileceğinizi daha önce yazmıştım.

Üstelik bu hem işçiler hem de memurlar için geçerlidir. Çünkü vergilendirmede istisnaların uygulanmasında esas olan, gelirin elde edildiği andaki medeni halinizdir. Ama sizin çocuk ya da eşten kaynaklanan AGİ oranlarınız dikkate alınmamışsa, fazla vergi ödemişsiniz demektir.

İşte aşağıda yer alan dilekçenin ilgili bölümlerini doldurarak dilekçeyi, işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine elden vermeniz ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeniz mümkündür. Vergi dairesi talebinizi inceleyecek ve size bilgi verecektir.

Geçmişe dönük bazı evrakların bulunmasının zor olduğunu biliyorum. Ancak AGİ oranınızın eksik hesaplandığını düşündüğünüz aylara ait maaş bordrolarınızı bu dilekçeye eklemeniz çok yararlı olacaktır.

Ayrıca alacağınız bir nüfus kayıt örneğini, SGK hizmet dökümünüzü ve eşinizin çalışma durumunu gösterir bir SGK hizmet dökümünü de dilekçeye eklemeniz gerekmektedir. SGK hizmet dökümlerinizi, E-Devlet şifrenizi kullanarak turkiye.gov.tr üzerinden alabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan, bu dilekçenin word halini indirebilir, düzenleyebilir ve vergi dairesine verebilirsiniz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

50 Yorum

 1. Hocam ben 3,5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum şimdiye kadar Agi almadım benim bu durumda başvuru hakkım varmıdır yoksa sadece Agi ücreti Eksik yatanlar mı başvuru yapabiliyor.

   1. Mustafa bey bizim şirket asgariyi yatirdiginda agi icindedir diye gösteriyor ama elden aldigimiz paradan kesiyorlar bunun icin dilekce sunabilirmiyiz

    1. Ali bey resmiyette AGİ alıyor görünüyorsanız, açıkçası yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 2. Merhaba,
  Ben 2013 Mart ayından beri eksik AGİ aldığımı fark ettim. 51 ay yapar. Maaş bordrolarımın tamamını sanki lazım olacağını biliyormuş gibi sakladım. 51 sayfalık bordromun çıktısını alıp bu dilekçe ile birlikte vermem doğru olur mu? Kitapçık gibi 🙂
  Teşekkür ederim.

  1. Elbette, bu sizin lehinize olacaktır. Başvuru yaptıktan sonra sonuçla ilgili bilgi de verirseniz memnun olurum.

   1. Evraklarımı tamamlayıp. Vergi dairesine gideceğim. Sonucu da mutlaka buraya yazacağım. Tekrar teşekkür ederim.

  2. Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,
   Gelişmelerden haberdar edeyim dedim. 🙂 Vergi dairesi belgelerimi inceledi. İlgili dönemlerde Firmanın bildirdiği stopaj beyanında benim kaydım yokmuş(ne demek olduğu ile ilgili hiçbir fikrim yok). Firmanızla görüşün bu kayıtları bize göndersinler dediler. Zaten iadeyi size değil firmaya yapacağız. Onlar size ödeme yapacak dediler!? Firmamla görüştüm onlarda kayıtlara bakıp geri dönüş yapacaklar. Merakla bekliyorum.

   1. Abdulaziz bey, dönüşünüz için teşekkür ederim. Sonuç almaya yaklaşmış gibi duruyorsunuz. Tekrar dönüş yaparsanız memnun olurum.

 3. Merhaba ben agi için çalıştığım şirkete evrak götürmedim yinede agi almam gerekiyormu yada geçmişe dönük haklarımı alabilirmiyim. Not:eşim çalışmıyor ve 2 çocuğum var.

  1. Evet, işyerine evrak vermiş olmasanız da, geriye dönük eksik hesaplanan AGİ’lerinizi almanız mümkündür.

 4. Mustafa bey ben 15 ay AG ucreti almamisim ve bir ay oldu fakedeli ve sirkete bildirdim evrak vermedigim icin gecmise donuk AG nin yatmayacagini soylediler ve ben bu hakkimi aramak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim geri donus yaparsaniz sevinirim

  1. Nazan hanım, zaten tam sizin durumunuza uygun bir yazım mevcut. AGİ’leri işverenden değil, vergi dairesinden isteyeceksiniz. Yapmanız gereken, şu yazıyı okumak ve bu dilekçeyi vergi dairesine vermekten ibarettir.

 5. İyi günler ben alti yıl kadar bir fabrikada çalıştım agi maasima yansıtılmadı is degistirdim yaklaşık bir yildir farklı bir yerde çalışıyorum şimdiye kadar agi da n haberim yoktu çalıştığım yeni isyerimde asgari çalışıyorum nasıl bir yol izlemeliyim teskler

   1. Mustafa bey ben dilekceyi indirip formu doldurdum vergi dairesine tüm evraklar ile başvurdum ama dilekcede bir probleli kobu var.

 6. Merhaba,
  ben 2016 da evlendim ve agiden haberim 2017 de haberim oldu yani 1 sene geçmişe dönük agi ‘den yararlnamk istiyorum. dilekçe yazacağım. ancak eklemem gereken belgeler nedir anlayamadım?1 yıllık maaş bordrolarına ulaşamıyorum sorun olur mu? bir de şirketin bağlı olduğu vergi dairesine gitmek şart mı?

  1. Merhaba. Evet, şirketin bağlı olduğu vergi dairesine başvurmanız gerekir ama bunun için oraya gitmeniz gerekmez. PTT’den iadeli taahhütlü olarak da gönderebilirsiniz. Bordroları eklemeniz önemli; ancak alamıyorsanız bunu dilekçenizde belirtebilirsiniz.

 7. Merhabalar Mustafa bey ben 2 yıldan bu yana bir inşaatta bekçi olarak çalışıyorum ama agi den faydalanamiyorum neden iş verene söyledim biz vermiyoruz dediler SGK ya başvur dediler ne yapmalıyım evliyim ve 1 de çocuğum var izlemem gereken yolu anlatirmisiniz

  1. Mustafa bey, geçmiş AGİleriniz izlemeniz gereken yolu zaten yazıda anlattım. Bundan sonrası için ise, bir yere başvurmanıza gerek yok. İşveren sizin medeni durumunuzu bordronuza işlerse, başka bir şey yapmaya gerek kalmaz.

   1. Mustafa bey ben tam olarak o yazanlardan pek bilgi sahibi olamadım bana açık ve net bir dille anlatır mısınız yani vergi dairesine mı itiraz edeceğim yazılı olarak işverene bildiri yapmadım sizle söyledim ben maaşımı bankadan almıyorum direkt elden alıyorum lütfen açık bir dille bana anlatırsam iz sevinirim

 8. merhaba mustafa bey ben evli ve eşi çalışmayan 2 çocucuğum var 2.5 yıldır ağir şartlarda dökum hanede döküm işçisi olarak çalışıyorum . maaşım 3200 lira ama ssk mı asgari ücretden yatırıyorlar vede agi istediğim zaman vermiyorlar ne yıllık izin nede yıpranma payı vermıyorlar ne yapabilirim maaşimi elden veriyorlar olası bir işi bırakırsam geriye dönuk dava açıp alabilirmiyim . yardımcı olursanız sevınırm

  1. Merhaba. Zaten benim tavsiyem de, alacakların işten ayrıldıktan sonra geriye dönük dava açılarak alınması yönünde. Ancak burada unutmamanız gereken husus zamanaşımıdır. Ne zaman dava açarsanız açın, en çok geriye dönük 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz. Daha eskiler zamanaşımına uğrayacaktır.

    1. Özkan bey, bordro olmasa da, vergi dairesinin resen işverenden talep etmesi gerektiğini düşünüyorum.

 9. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok tşekkür ederim ben 4 yıl önce evlendim thy de çalışıyorum ve eşim hiç çalışmadı fakat çalışıyor göstermişler nasıl geriye dönük iade alabilirim

 10. Merhaba Mustafa bey 2015 yılında doğum yaptım fakat agi de çocuk farkını alabilmek için işverene dilekçe verilmesi gerektiğinden haberim yoktu şuana kadar çocuksuz agi aldım, eşimde çocuk farkını almadı müracat ederken eşiminde bordrolarını eklememe gerek var mıdır?

  1. Evet, Sevcan hanım, bu çok iyi olur. Böylece onun da almadığını göstermiş olursunuz.

 11. selamlar….ben 2500 tl maaş alırken beni asgariden gösterip maaş bordromda agi dahil asgari ücret söz konusu yani agi ekstra ödenmeyip kendi düzenlemelerine göre yapmışlar bu duru da ne yapılabilir?

  GÜN NORMAL KAZANÇ DİĞER KAZANÇ TOPLAM KAZANÇ SSK MATRAH SSK PRİMİ İŞSİZLİK PRİMİ G.V.M. (AYLIK) GELİR VERGİSİ ASGARİ GEÇ.İND. KALAN G.VER. DAMGA VERGİSİ ÖZEL KESİNTİ AGI Hariç Ücret NET İSTİHKAK

  30 Gün 1.925,37 0,00 1.925,37 1.925,37 269,55 19,25 1.636,57 327,31 133,31 194,00 14,61 0,00 1.294,65 1.427,96

  30 Gün 1.925,37 0,00 1.925,37 1.925,37 269,55 19,25 1.636,57 327,31 133,31 194,00 14,61 0,00 1.294,65 1.427,96

  1. Merhaba. Önemli olan, bordronuzda yer alan agi miktarıdır. Eğer rakam, sizin medeni durumunuza uyuyorsa, AGİ bakımından yapabileceğiniz bir şey olmaz.

   1. Slm bir iş yerinde 12.5 ay çalıştım 2016 yılında 3.5 ay 2017 yılında 9 ay toplam 12.5 ay çalıştım alacağım agi parası ne kadardır iş yeri 800 çıkarıyor doğrumudur

 12. Merhabalar ben taşören iscisiyim 2 senedir özel hastanede bir projede calisiyorum evliyim 1 cocugum var esim calisiyor asgari ücret veriliyor 1.404 tl arti yol parası diye yemek kartina multinete 205tl yatiriyorlar
  sadece cocuk parası 20 tl ödeniyor notmalde almam gereken agi 153 tl olmasi gerekirken sadece 20 tl ödeniyor bunun icin ne yapmam lazım acaba yardimci olurmusunuz geri dönük o agilerimi alma sansim varmi.

 13. Askeri ücretle calışıyorum yeni zamla 1603tl 2cocugum var 3cü de yolda eşim calışmıyo bana ne kadar yatması gerekiyo

 14. Çalıştığım yerde 2 senedir çalışıyorum ve agi verilmiyor hiç kimseye çalıştığımız yerde ve bu yüzden işten çıkmak istiyorum 2 senelik alamadığım agi yi alabilirmiyim dava açsam

  1. Fatih bey, yazıda da belirttiğimiz gibi, dava açmadan da almanız mümkündür.

 15. Çaliştigim işyeri işe başlarken agi vermedigini söyledi ve maaş gunu geldiginde elden alacagimiz olan parayi vermeden once onunuze maasimi ve mesaimi elden eksiksiz aldim diye isim soyisim imza attiriyor ondan sonra maasimizin kalan tutarini elden veriyor birde maaşiim 2600 fakat bankaya asgeri ucret yatiyor birde bu ocak ayi zaminda maasima zam yapilmadi herkeze 300 tl zam yapildi bana yapilmadi hukiki olarak ne yapabikirim yardimci olurmusunuz tsk ederim

 16. Merhaba 2011 yilinda ozel bir sirkette işe başladım evli ve bir çocuğum vardi maaşlar elden veriliyordu agiyi istedim vermediler daha sonra 2 yilimda maaşlar bankaya yatmaya basladi 2 ci çocuğum oldu yine vermediler kafalarina göre yatirdilar agiyi.şu an üç çocuğum var ve son bir yildir agimi 3 cocuktan gösteriyorlar acaba vergi dairesine dilekce versem hakkimi alabilirmiyim maasim asgari ücretten fazla ama yarisini bankaya digerinide elden aliyorum.

  1. Yavuz bey, yazıda da belirttiğimiz gibi, bu durumda eksik ödenen AGİ’lerin vergi dairesince iade edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

   1. Merhaba zeynel bey beykoz vergi dairesine gittim böyle bir dilekçenin olmadığını bilmediklerini söylediler elimde evraklarla kat kat dolastirip ensonunda pes edip çıktım malesef hakkımızı nasıl alıcaz başka bir ye varmı basvura bilecegimiz efendim

    1. Yavuz bey, böyle bir dilekçe onlarda elbette olmaz. Çünkü bu dilekçeyi biz hazırladık. Siz verdikten sonra, vergi dairesinin almama gibi bir tercihi olamaz.

 17. Zeynel Bey eşim beş yıl altı ay önce emekli oldu.Okul idaresine iki çocuğumu üzerime geçirmelerini ve eşimin emeklilik durumunu bildirdim.Ancak çocuklar ile ilgili işlem yapılmasına rağmen eşimin emeklilik durumu dikkate alınmadığı için agi hesaplamalarım yanlış yapılmış.Bu durumu yeni fark ettim ve yukarıda ki yazınız doğrultusunda gerekli evrakları hazırlayarak vergi dairesine müracatta bulundum.Agi ödemelerinin hiç bir şekilde geriye dönük olmayacağı ifade edildi .Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olacağım.Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Merhaba. Bu konuda vergi dairesinin tavrını gerçekten anlayamıyorum. Mevzuat çok açık ama kimse sorumluluk almak istemiyor. Vergi dairesinden olumsuz cevap alan bir vatandaşın Maliye Bakanlığına da başvurması ve buradan da olumsuz cevap alırsa dava açması gerekiyor. En azından bir kişi bu davayı açmalı ki, mahkeme kararını görebilelim. Umarım bir gün buradan bir vatandaşımız ulaşır ve dava açtığını söyler.

 18. Vergi dairesini aradım. Böyle bir uygulamadan haberleri yok. Siz dilekçeyi şirkete yazın onlar bize müracaat ettsin diyorlar. Ya müracaat etmezlerse diyorum. Bu konuda bi bilgim yok dedi. Bizden 1 lira eksik ödememizde bütün konunları bilirler. Bizim hakkımızı almaya geldiğinde herkez lal olur. ADALET.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.