Vergi dairesine verilecek olan geçmişe dönük AGİ isteme dilekçesi

ödenmeyen asgari geçim indirimi vergi dairesi dilekçesi

AGİ talep dilekçesi

Reklam

İşverene bildirimde bulunmadığınız ya da bildirimde bulunduğunuz halde AGİ tutarlarınız eksik hesaplanmış olabilir. Böyle bir durumda, son 5 yılda eksik hesaplanan asgari geçim indirimi tutarlarınızı sadece bir dilekçeyle geri alabileceğinizi daha önce yazmıştım.

Üstelik bu hem işçiler hem de memurlar için geçerlidir. Çünkü vergilendirmede istisnaların uygulanmasında esas olan, gelirin elde edildiği andaki medeni halinizdir. Ama sizin çocuk ya da eşten kaynaklanan AGİ oranlarınız dikkate alınmamışsa, fazla vergi ödemişsiniz demektir.

İşte aşağıda yer alan dilekçenin ilgili bölümlerini doldurarak dilekçeyi, işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine elden vermeniz ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeniz mümkündür. Vergi dairesi talebinizi inceleyecek ve size bilgi verecektir.

Geçmişe dönük bazı evrakların bulunmasının zor olduğunu biliyorum. Ancak AGİ oranınızın eksik hesaplandığını düşündüğünüz aylara ait maaş bordrolarınızı bu dilekçeye eklemeniz çok yararlı olacaktır.

İstinaf dilekçesi örneği

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ayrıca alacağınız bir nüfus kayıt örneğini, SGK hizmet dökümünüzü ve eşinizin çalışma durumunu gösterir bir SGK hizmet dökümünü de dilekçeye eklemeniz gerekmektedir. SGK hizmet dökümlerinizi, E-Devlet şifrenizi kullanarak turkiye.gov.tr üzerinden alabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan, bu dilekçenin word halini indirebilir, düzenleyebilir ve vergi dairesine verebilirsiniz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

45 Yorum

 1. Zeynel Bey eşim beş yıl altı ay önce emekli oldu.Okul idaresine iki çocuğumu üzerime geçirmelerini ve eşimin emeklilik durumunu bildirdim.Ancak çocuklar ile ilgili işlem yapılmasına rağmen eşimin emeklilik durumu dikkate alınmadığı için agi hesaplamalarım yanlış yapılmış.Bu durumu yeni fark ettim ve yukarıda ki yazınız doğrultusunda gerekli evrakları hazırlayarak vergi dairesine müracatta bulundum.Agi ödemelerinin hiç bir şekilde geriye dönük olmayacağı ifade edildi .Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olacağım.Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Merhaba. Bu konuda vergi dairesinin tavrını gerçekten anlayamıyorum. Mevzuat çok açık ama kimse sorumluluk almak istemiyor. Vergi dairesinden olumsuz cevap alan bir vatandaşın Maliye Bakanlığına da başvurması ve buradan da olumsuz cevap alırsa dava açması gerekiyor. En azından bir kişi bu davayı açmalı ki, mahkeme kararını görebilelim. Umarım bir gün buradan bir vatandaşımız ulaşır ve dava açtığını söyler.

 2. Merhaba 2011 yilinda ozel bir sirkette işe başladım evli ve bir çocuğum vardi maaşlar elden veriliyordu agiyi istedim vermediler daha sonra 2 yilimda maaşlar bankaya yatmaya basladi 2 ci çocuğum oldu yine vermediler kafalarina göre yatirdilar agiyi.şu an üç çocuğum var ve son bir yildir agimi 3 cocuktan gösteriyorlar acaba vergi dairesine dilekce versem hakkimi alabilirmiyim maasim asgari ücretten fazla ama yarisini bankaya digerinide elden aliyorum.

  1. Yavuz bey, yazıda da belirttiğimiz gibi, bu durumda eksik ödenen AGİ’lerin vergi dairesince iade edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 3. Çaliştigim işyeri işe başlarken agi vermedigini söyledi ve maaş gunu geldiginde elden alacagimiz olan parayi vermeden once onunuze maasimi ve mesaimi elden eksiksiz aldim diye isim soyisim imza attiriyor ondan sonra maasimizin kalan tutarini elden veriyor birde maaşiim 2600 fakat bankaya asgeri ucret yatiyor birde bu ocak ayi zaminda maasima zam yapilmadi herkeze 300 tl zam yapildi bana yapilmadi hukiki olarak ne yapabikirim yardimci olurmusunuz tsk ederim

 4. Çalıştığım yerde 2 senedir çalışıyorum ve agi verilmiyor hiç kimseye çalıştığımız yerde ve bu yüzden işten çıkmak istiyorum 2 senelik alamadığım agi yi alabilirmiyim dava açsam

  1. Fatih bey, yazıda da belirttiğimiz gibi, dava açmadan da almanız mümkündür.

 5. Askeri ücretle calışıyorum yeni zamla 1603tl 2cocugum var 3cü de yolda eşim calışmıyo bana ne kadar yatması gerekiyo

 6. Merhabalar ben taşören iscisiyim 2 senedir özel hastanede bir projede calisiyorum evliyim 1 cocugum var esim calisiyor asgari ücret veriliyor 1.404 tl arti yol parası diye yemek kartina multinete 205tl yatiriyorlar
  sadece cocuk parası 20 tl ödeniyor notmalde almam gereken agi 153 tl olmasi gerekirken sadece 20 tl ödeniyor bunun icin ne yapmam lazım acaba yardimci olurmusunuz geri dönük o agilerimi alma sansim varmi.

 7. selamlar….ben 2500 tl maaş alırken beni asgariden gösterip maaş bordromda agi dahil asgari ücret söz konusu yani agi ekstra ödenmeyip kendi düzenlemelerine göre yapmışlar bu duru da ne yapılabilir?

  GÜN NORMAL KAZANÇ DİĞER KAZANÇ TOPLAM KAZANÇ SSK MATRAH SSK PRİMİ İŞSİZLİK PRİMİ G.V.M. (AYLIK) GELİR VERGİSİ ASGARİ GEÇ.İND. KALAN G.VER. DAMGA VERGİSİ ÖZEL KESİNTİ AGI Hariç Ücret NET İSTİHKAK

  30 Gün 1.925,37 0,00 1.925,37 1.925,37 269,55 19,25 1.636,57 327,31 133,31 194,00 14,61 0,00 1.294,65 1.427,96

  30 Gün 1.925,37 0,00 1.925,37 1.925,37 269,55 19,25 1.636,57 327,31 133,31 194,00 14,61 0,00 1.294,65 1.427,96

  1. Merhaba. Önemli olan, bordronuzda yer alan agi miktarıdır. Eğer rakam, sizin medeni durumunuza uyuyorsa, AGİ bakımından yapabileceğiniz bir şey olmaz.

   1. Slm bir iş yerinde 12.5 ay çalıştım 2016 yılında 3.5 ay 2017 yılında 9 ay toplam 12.5 ay çalıştım alacağım agi parası ne kadardır iş yeri 800 çıkarıyor doğrumudur

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.