Çalışan annelere 650 lira destek

Kadın, çalışma hayatında yerini almaya devam ederken; devlet de bunu destekleyecek önlemleri almaktadır. Sadece önlem almakla da kalmayıp bu durumu teşvik de etmektedir. Bu teşviklerden birisi de 2019’da uygulanacak olan 650 lira destektir. Peki ama çalışan annelere 650 lira destek nedir ve hangi anneler yararlanabilir?

Kurumsal çocuk bakımı

Öncelikle, bu desteğin bir Avrupa Birliği (AB) projesi olduğunu söylememiz gerek. Projenin tam adı “Kurumsal çocuk bakım projesi”dir.

Projenin amacı; kadınların istihdamının artırılmasını sağlamak, annelerin işleriyle çocukları arasında denge sağlamasına yardımcı olmak, evdeki çocuklara kurumsal bakım sayesinde eğitim vermek olarak özetlenebilir.

Kaç anneye 650 lira destek verilecek?

Proje kapsamında toplam 10.250 anne destek alabilecek. Ancak bu destekler her ile uygulanmayacak. Bir başka deyişle, kurumsal çocuk bakımı projesi il bazında yapılıyor ve annelerin destekleneceği iller ile anne sayısı şöyle:

 • İstanbul 3.250
 • Ankara 1.500
 • İzmir 1.500
 • Antalya 1.500
 • Bursa 1.250
 • Malatya 750
 • Elazığ 500

Anne desteği 2019’da kaç lira?

Yazının başlığında zaten 650 lira yazdığının farkındayım. Ancak proje kapsamındaki yardım miktarı aslında 100 Euro olarak belirlenmiştir. Yani her bir anneye yapılacak yardım miktarı aylık 100 avrodur.

Ayrıca annelere tek seferlik 100 avro da kırtasiye yardımı yapılacaktır.

650 lira destek kaç ay boyunca verilecek?

Bu destek annelere 24 aya kadar verilebilecek. Çocuk 72 aylık olunca ya da daha küçük bile olsa ilkokula başladığında yardım kesilmektedir. Burada üst sınır her bir anne için 24 ay olacaktır.

2019 anne kreş desteği

Hangi anneler 650 lira destekten yararlanabilir?

Öncelikle, yardım için başvuracak olan annelerin yukarıda belirlenen 7 ilden birinde yaşıyor olmaları gerekir.

Bunun haricindeki şartlar şunlardır:

 • Çocuğuyla birlikte yaşayan ve çocuğu 0-60 ay arasında olan
 • Hali hazırda SSK’lı olarak bir işyerinde çalışan ya da iş arayan ya da işe geri dönmek isteyen (Burada kastedilen İşkur’a kayıtlı iş arayan olsa gerek)
 • Çocuğunu çalıştığı sürece Milli Eğitim Bakanlığına ya da Aile Bakanlığına bağlı anaokuluna ya da kreşe gönderebilecek
 • Son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancınızın aylık ortalaması, brüt asgari ücretin iki katını aşmayan (2019 yılı için 5.116,80 TL)

Anneler bu yardım için başvurabilecektir.

650 lira çalışan anne desteğine nasıl başvurulur?

Bu başvuru 2 aşamada yapılmaktadır. Bunlar ön kayıt ve kesin kayıttır. Projeden faydalanabilmek için ön kayıt başvuruları öncelikle, 15 Ekim 2019 saat 14.00’ten itibaren www.sgkkurumsalcocukbakimi.org adresindeki “Ön Kayıt” linkinden yapılması gerekir.

Ön kayıt için E-devlet şifrenizi kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet bilgileri olmadan başvuru yapmanız mümkün olmayacaktır.

Ön kayıt yaptığınızda, başvuru numaranıza göre kesin kayıt yaptıracağınız randevu tarihi ve saatini sistem üzerinden belirlemeniz mümkündür.

Sistem, anneden ön kayıt sırasında kesin kayıt randevusu oluşturmasını istemediyse “yedek listedesiniz” demektir. Bu durumdaki anneler, daha sonra boşalan kontenjan olması durumunda, ilan ve SMS yoluyla bilgilendirilerek davet edilecek, sırayla ve kontenjanlar imkan verdiği ölçüde kesin kayıt yapılacaktır.

annelere 650 lira destek

Kesin kayıt aşaması

Ön kayıt yaptıran ve kesin kayıt için tarih ve saat alan anne, belirlenen gün ve saatte randevusuna gitmelidir.

Ancak randevuya gitmeden EN GEÇ bir gün önce, annenin sigorta girişi yapılmış olmalıdır. Yani örneğin randevunuz 22/10/2019 tarihindeyse, SSK girişiniz işyerine en geç 21/10/2019 tarihinde yapılmış olmalıdır.

Ayrıca kesin kayıt randevunuzun olduğu tarihte, çocuğunuzu kreşe, anaokuluna ya da gündüz bakımevine gönderiyor olmanız da gerekir.

Maddi yardım alan annenin yükümlülükleri neler?

Yardım alan annenin uyması gereken kurallar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuk, kreşe ya da anasınıfına devam etmelidir. Yetkililerce arada sırada denetimler yapılabilecektir.
 • Yardım alınan süre boyunca annenin SGK primi 30 gün olarak ödenmeye devam edilmelidir.
 • 30 gün ve üzeri rapor alan anne, durumu 7 gün içinde ilgili birime bildirmelidir.
 • Proje kapsamında anneye yapılan ödeme hangi banka hesabına yapılıyorsa, o banka hesabı kullanılarak her ay kreş/anasınıfı parası EFT/Havale yapılarak ödenmelidir.

çalışan anne kreş desteği

İşten ayrılan annenin desteği ne olacak?

Annenin her ay 30 gün sigorta priminin yatırılması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Ancak anne işten de çıkarılabilir. Böyle bir durumda yani anne işten çıkarılırsa, çocuk kreşe devam ettiği müddetçe en çok 3 ay daha yardım alınabilir.

SONUÇ

Çalışan annelere 650 yardım şartları neler ve nasıl alınır? Keşke her şeyin cevabını kolayca verebilsek. Bu sorunun cevabı ise biraz karışık.

İlk bakışta; haberlerde çalışan anneye 650 lira destek diye verilse de çok önemli kriterlerin taşınması gerekir:

 • Her şeyden önce yukarıda belirtilen 7 ilden birinde ikamet ediyor olmak gerekir.
 • Kesin kayıt tarihinden en geç 1 gün önce olacak şekilde, sigortalı işçi olmak gerekir.
 • Kesin kayıt tarihi itibariyle çocuğun kreşe/anasınıfına devam ediyor olması gerekir.
 • Çocuğun 0-60 ay arasında olması şarttır.
 • Annenin aylık ortalama geliri, 2019 yılı için 5.116,80 TL’yi aşmamalıdır.
 • Anne yardıma hak kazanırsa önce tek seferlik 100 avro kırtasiye yardımı ve 24 aya kadar her ay 100 avro yardım alabilecektir.
 • Annenin bu süre boyunca çalışmaya devam etmesi gerekir.
 • Çocuğun da kreşe devam etmesi gerekir.

Gördüğünüz üzere şartlar çok ve birkaç ufak ayrıntıyı da yukarıda ayrıca belirttik. Şimdi öncelikle yapmanız gereken, aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ön başvuru yapmak olmalıdır:

http://sgkkurumsalcocukbakimi.org/sayfa/detay/Basvuru-Bilgisi

Ön kayıt yaptıranlar arasından seçilenler kesin kayda çağrılacaktır. Ama öncesinde mutlaka ön  kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu ön kayıt işlemi 15 Ekim 2019 saat 14:00’te başlayacaktır.

Proje kapsamında yerel ortak kurum SGK olacaktır ve gerek kesin kayıt işlemleri ve gerekse diğer sorunlar bu kurum tarafından yürütülecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.