2017 yılı ocak ve temmuz ayı kıdem tazminatı tavanı ne oldu?

2017 kıdem tazminatı tavanı kaç lira oldu?

Kıdem tazminatı tavanı işçiler açısından önem arz etmektedir. Çalıştığı her bir yıl karşılığında bir aylık brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı alan işçi, maaşı kaç lira olursa olsun kıdem tazminatı tavanıyla sınırlı ödeme almaktadır. Bu tavan da her yıl yeniden belirlenmektedir. Peki 2017 yılı için kıdem tazminatı tavanı kaç lira oldu?

Kıdem tazminatı tavanı nasıl hesaplanır?

Daha önce bu hususta bir yazı yazmış ve örneklendirerek bu hesabı açıklamıştım. Kısaca bahsetmem gerekirse; kıdem tazminatı tavanı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan en yüksek Devlet memuruna ‘Emekli Sandığı Kanunu’ hükümleri kapsamında 1 hizmet yılı için ödenecek azami (en yüksek) emeklilik ikramiyesi kadar olmaktadır.

Bunun hesabının yapılabilmesi için ise güncel 2017 yılı memur maaş katsayısı ile taban aylık katsayısına ihtiyacımız var. Bu katsayılar her yıl Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanmaktadır. Ancak henüz yayımlanmış bir istatistik bulunmamaktadır.

Toplu sözleşmeye göre katsayılar

Burada esas almamız gereken mevzuat, kamu görevlileri toplu sözleşmesidir. 23 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan mutabakata göre; 2017 yılı ilk altı ayında katsayıların aşağıdaki gibi olması öngörülmektedir.

  • Aylık katsayısı 0,096058
  • Taban aylığı katsayısı 1,503595

2016 yılı enflasyon oranı da verilen zam oranını aşmadığından bu rakamlar büyük ihtimalle esas alınacaktır. O halde bu rakamları esas alarak 2017 yılı ilk altı ayı için kıdem tazminatı tavanını yeniden hesaplayabiliriz.

2017 yılı kıdem tazminatı tavanı

2017 yılı kıdem tavanı kaç lira

Yukarıdaki katsayılar esas alınarak tekrar hesaplama yaptığımda, 2017 yılı ilk 6 ayı için kıdem tazminatı tavanının 4,426,16 TL olduğunu görüyorum. Hükumet tarafından maaş katsayılarına sürpriz bir zam yapılmazsa bu rakam artık geçerlidir.

SONUÇ

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum. 2017 yılı kıdem tazminatı tavanı henüz resmi olarak açıklanmış değildir. Ancak elimdeki verilerle hesaplamayı yaptığımda ulaştığım sonuç 4.426,16 TL’dir. Bu hesaplama kesin olup sadece, eğer hükumet maaş katsayılarında sürpriz bir artış yaparsa değişebilecektir.

Böyle bir değişiklik olduğu anda ya da resmi kıdem tazminatı tavanı Maliye Bakanlığınca açıklandığında yazımı güncelleyerek sizlere bilgi vereceğim. Ancak bugün itibariyle şunu söylememiz mümkündür: İlk altı ay için 2017 yılı kıdem tazminatı tavanı 4.426,16 TL’dir.

NOT 2: 2017 yılı ikinci altı ayı için (01/07/2017-31/12/2017) kıdem tazminatı tavanı da belli olmuştur. 2017 ikinci yarı yılı için kıdem tazminatı tavanı 4.732,48 TL’dir.

NOT: KIDEM TAZMİNATI TAVANI MALİYE BAKANLIĞINCA DA AÇIKLANMIŞ VE KESİNLEŞMİŞTİR. YUKARIDAKİ RAKAMI ESAS ALABİLİRSİNİZ.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

    1. Celal bey, kıdem tazminatı tavanı ikinci altı ayda değişecek. Belli olduğunda yazıyı güncelleyeceğim.

      1. Mustafa bey teşekür ederim bazı sgk hocaları sgk pirimleri yükselmiyeceyi için kıdem tazminatı tavanı temuzda artmıyacak diyorlar budan dolayı çalışanların kafası karışik durumda

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.