22 numaralı SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

22 nolu SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

İşçinin işyerinden çıkışının verilirken işverence sigortalı ayrılış bildirgesi düzenlenir. Bu bildirgede işçinin hangi nedenle işten çıktığı da ayrıca belirtilir. İşte bu çıkış nedeni, 1’den 36’ya kadar çeşitli kodlarla yapılır. Bu kodlardan birisi olan 22 ne anlama gelmektedir?

İşten çıkış kodları

Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen bu kodların önemi, işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmama kararından ileri gelir. Çünkü İşkur, işsiz kalan bir kişiye maaş bağlama kararını bu kodlara göre vermektedir. Daha önce yazdığım bir yazıdan da görüleceği üzere, hangi kodlara işsizlik maaşının bağlanacağı peşinen bellidir.

22 numaralı çıkış kodu nedir?

Bu kod “diğer nedenler” olarak geçmektedir. Bu kod dışındaki 35 kodun tamamı somut olarak bellidir. Örneğinin işçinin istifa etmesi, askere gitmesi, sağlık nedeniyle işten çıkarılması ya da haklı nedenle işten ayrılması gibi birçok çıkış nedeni mevcuttur.

22 numaralı kod ise aslında bir tür torba madde gibidir. Diğer hiçbir duruma uymayan hallerde bu kod kullanılmaktadır.

22 nolu kod ile çıkışı verilen işçinin hakları

sgk 22 kodu nedir

İşte asıl sıkıntı, bu kodun torba niteliğinde olmasından kaynaklanmaktadır. İşkur 22 koduyla çıkışı verilen işçiye işsizlik maaşı bağlamamaktadır. Bu işçinin kıdem tazminatı hakkının olup olmadığını da söylemem mümkün değildir. Çünkü 22 kodunda tam bir belirsizlik vardır. İşçinin neden işten ayrıldığını ya da işverenin onu neden işten çıkardığını bilmek mümkün olmamaktadır.

SONUÇ

22 numaralı çıkış kodu, diğer kodların aksine, kesin bir neden belirtmemektedir. Bu yüzden, bu kodun işçi açısından bir belirsizlik doğurduğunu söyleyebiliriz.

Eğer işten çıkış bildirgenizde çıkış nedeniniz 22 koduyla belirtilmişse, İşkur size işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Bu durumda işverene dava açmanız, haklı olduğunuzu mahkemede kanıtlamanız gerekmektedir. Böylece alacağınız mahkeme kararını İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alma ihtimaliniz de olacaktır.

, , ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. merhabalar efendım ben işyerımde 5 yıl 7 ay sıgortalı olarak calısıyordum ve gecen hafta çıkışımı vermişler hiç bişey soylemeden cıkıs kodum da 22 patronla aramda kötü bısey olmadı issizlıge yazıldım ama kabul etmedıler bu çıkış kodunu işyerınden tekrardan duzeltıp maaş alabılırmıyım ayrıca tazmınat hakkım olmuyormu sımdı bu kodla bilgi verirseniz sevinirim efendım

  2. Merhaba,
    Peki bu durumda farklı bir hakkımız yok mudur? Bu şekilde işten ayrıldım ve 8 ay oldu. Tekrar başvursam ya da farklı bir şekilde maaş haketme durumumuz olamaz mı? Yeni bir iş bulana kadar devletten hiçbir destek alamayacak mıyım?
    Teşekkürler

    1. Enes bey, yazıda da belirttiğim gibi, işveren aleyhine dava açmanız ve davayı kazanmanız gerekir. Ancak ondan sonra, geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.