22 numaralı SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

22 nolu SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

İşçinin işyerinden çıkışının verilirken işverence sigortalı ayrılış bildirgesi düzenlenir. Bu bildirgede işçinin hangi nedenle işten çıktığı da ayrıca belirtilir. İşte bu çıkış nedeni, 1’den 36’ya kadar çeşitli kodlarla yapılır. Bu kodlardan birisi olan 22 ne anlama gelmektedir?

İşten çıkış kodları

Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen bu kodların önemi, işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmama kararından ileri gelir. Çünkü İşkur, işsiz kalan bir kişiye maaş bağlama kararını bu kodlara göre vermektedir. Daha önce yazdığım bir yazıdan da görüleceği üzere, hangi kodlara işsizlik maaşının bağlanacağı peşinen bellidir.

22 numaralı çıkış kodu nedir?

Bu kod “diğer nedenler” olarak geçmektedir. Bu kod dışındaki 35 kodun tamamı somut olarak bellidir. Örneğinin işçinin istifa etmesi, askere gitmesi, sağlık nedeniyle işten çıkarılması ya da haklı nedenle işten ayrılması gibi birçok çıkış nedeni mevcuttur.

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

22 numaralı kod ise aslında bir tür torba madde gibidir. Diğer hiçbir duruma uymayan hallerde bu kod kullanılmaktadır.

22 nolu kod ile çıkışı verilen işçinin hakları

sgk 22 kodu nedir

İşte asıl sıkıntı, bu kodun torba niteliğinde olmasından kaynaklanmaktadır. İşkur 22 koduyla çıkışı verilen işçiye işsizlik maaşı bağlamamaktadır. Bu işçinin kıdem tazminatı hakkının olup olmadığını da söylemem mümkün değildir. Çünkü 22 kodunda tam bir belirsizlik vardır. İşçinin neden işten ayrıldığını ya da işverenin onu neden işten çıkardığını bilmek mümkün olmamaktadır.

SONUÇ

22 numaralı çıkış kodu, diğer kodların aksine, kesin bir neden belirtmemektedir. Bu yüzden, bu kodun işçi açısından bir belirsizlik doğurduğunu söyleyebiliriz.

Eğer işten çıkış bildirgenizde çıkış nedeniniz 22 koduyla belirtilmişse, İşkur size işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Bu durumda işverene dava açmanız, haklı olduğunuzu mahkemede kanıtlamanız gerekmektedir. Böylece alacağınız mahkeme kararını İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alma ihtimaliniz de olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. Merhaba,
  Peki bu durumda farklı bir hakkımız yok mudur? Bu şekilde işten ayrıldım ve 8 ay oldu. Tekrar başvursam ya da farklı bir şekilde maaş haketme durumumuz olamaz mı? Yeni bir iş bulana kadar devletten hiçbir destek alamayacak mıyım?
  Teşekkürler

  1. Enes bey, yazıda da belirttiğim gibi, işveren aleyhine dava açmanız ve davayı kazanmanız gerekir. Ancak ondan sonra, geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

   1. merhaba hocam 2014 ylında tas ocagı şirketinde aşçı olarak tam 3 bucuk yıl calıstım ve calıstıgım 1 senımde evlendım yaklasık 5 senedir çocuk ıcın tedavı oluyordum bu nden yıllık izinler falan yoktu ancak izin alarak istanbula gidiyordum ıstanbulda cocuk ıcın tup bebek amelıyatı oldum ve basarısız oldu ustune ustune iş yerımden habersızce işten cıkarıldım rapor hastane hersey elımde ancak soz konusu yakın akrabamız oldgukları ıcın tazmınat davası açmak istemedım sadece işsizlik maasaından yararlanmak ıstedım yaklasık 2 sene oldu 22 ıncı maddeden dolaı hıc almadım ancak ıs yerıme gıdersemn bu maddeyı kaldırmak ıstıyorum işsizlik maasından yararlanmak ıstıyom kaldırabılırlermı

    1. Merhaba. Hayır, işyeri bunu değiştiremez. Dava açmanız, kıdem tazminatı vb. haklarınızı hak etmeniz ve kesinleşmiş mahkeme kararını da İşkur’a götürmeniz gerekir.

 2. merhabalar efendım ben işyerımde 5 yıl 7 ay sıgortalı olarak calısıyordum ve gecen hafta çıkışımı vermişler hiç bişey soylemeden cıkıs kodum da 22 patronla aramda kötü bısey olmadı issizlıge yazıldım ama kabul etmedıler bu çıkış kodunu işyerınden tekrardan duzeltıp maaş alabılırmıyım ayrıca tazmınat hakkım olmuyormu sımdı bu kodla bilgi verirseniz sevinirim efendım

 3. Merhaba çalıştığım firma TMSF firması performans düşüklüğü adı altında 6 senedir çalıştığım bu firma beni 22. Madde adı altında işime son verdi benim gibi bir çöl arkadaşımda bu madde ile çıkartıldı biZden önceki tüm çıkarılanlara tazminatları verilirken biz niye bu madde ile çıkartıldık bilmiyorum mağduruz hukuki hakkımızı arıyacağız elbet lakin bildiğiniz bu sorunları yaşayıp davalarını kazanan mağdurlar var mı teşekkürler

 4. Merhabalar .
  Bir firmada 5 sene 4 ayögg olarak çalışmaktaydık. Proje silahlı olacağı için ihaleye çıkartıldı ve benim çalıştığım firma ihale kaybetti. Bizim ihbar süremizi başlattı ve 31.12.2017 de sözleşmemiz fesih edildi. Ben yeni gelen firma ile 01.01.2018 itibari ile çalışmaya başadım. Eski firmam sgk çıkış kodumu 22 den vermiş bununla alakalı hukuksal olarak nasıl hareket etmemiz lazım acaba ?

    1. Bu durumda ister eski kıdeminiz için dava açabilirsiniz ve isterseniz de bekleyerek, en son işten ayrıldığınız tarihte tüm kıdeminiz için dava açabilirsiniz. Yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

 5. proje değişikliğinden dolayı işyerim “nakil yaptık” bahanesiyle 22. koddan çıkışımı vermiş. konuyla ilgili görüştüğüm 170, nakil işlemlerinin ancak 16 çıkış koduyla yapılması gerektiğini belirtip 22 kodla hak kaybına uğradığımı belirttiler.
  yani olay şu; aynı işverene ait farklı bir firmaya geçişim yapıldı. sonrasında ise tekrar çalıştığım firmada devam ettim. bu süreçte giriş çıkışım yapıldı (22 kod üzerinden) yalnız çok ilginçtir aynı akıbete uğrayan arkadaşıma 16 kod üzerinden işlem yapılmış.
  şimdi 170, hak kaybına uğradığımı söylerken şirketim tam tersine haklarımın saklı olduğunu söylüyor. burada kime inanacağım işin aslı nedir? ve bu durumda yapmam gerekenler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Merhabalar, personelimiz herşeye mırın kırın etmekte, 2017 nisanda işe alındı, ben her işi yaparım sorun değil dedi. sonra sürekli karşımıza beni hamurhaneye aldınız preste çalıştırdınız, ben diğer arkadaşımla ücret açısından çok geriyim,( kıdem farkı 1 yıl tl olarakta 350 tl daha düşük alıyor) olmaz böyle haksızlık. zamlar ocaktan ocağa olur, siz niye subattan şubata yapıyorsunuz? fark vermeniz lazım. sözleşme hazırladık, yazılı olsun diye ben imzalamam dedi. ve imzalamadı. şubatta zam yaptık ben kabul etmem dedi bordroyu imzalamadı. beğenmiyorsan çık dedim, ben çıkmam siz çıkarın dedi. iyi biz çıkarıyoruz ibranameyi imzala, ben imzalamam diyor. burada bende ibranameyi noterle tebliğ edip, çıkışını yapıcam. ibranameye buradaki yazdıklarımı yazsam işten çıkış kodu 22 desem olurmu? böyle bir insanla çalışmak istemiyorum artık. 11 ay olmuş giresli ihbarınıda vericem, kıdem hakkı henüz yok. bilgi verirseniz sevinnirim.Saygılarımla,

  1. Ayla hanım, profesyonel destek almanızı öneririm. Hata yapmamanız için bu daha iyi olacaktır.

 7. Merhaba, ben 1 yıl bir devler kurumunda askere giden birinin yerine çalıştım ve 31.01.2018 tarihinde cikisim yapıldı. İsimle alakalı herhangi problem yaşamadan bitti bu süreç. Çalışırken 4 aralık tarihinde de çalışıyor olduğum için sürekli kadro başvurusu yaptım. Çalıştığım kurum başvuru yapan herkesten herhangi bir kıdem tazminatı talep etmediğine dair bir yazı istedi. Nisan ayında bir aksilik çıkmazsa işime tekrar başlayacağım. Fakat 2 aylik bir sürede işsiz kaldım ve işsizlik maaşı için başvuru yaptığımda 22 kodu ile işten çıkarıldığımi öğrendim. Bu konu ile alakalı yapmam gereken nedir iş verenim haklı mı yoksa mağdur muyum anlayamadım açıkçası. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Elif hanım, açıkçası 22 numaralı kod belirsiz bir koddur. Bu konuda en doğru bilgiyi yine kurumunuzdan alabilirsiniz.

 8. Merhaba,
  Performans yetersizliği sebebiyle işten cıkarıldım bu kod kaç a giriyor acaba yardımcı olabilirmisiniz

 9. 2010 da girdiğim şirketten 2012 Aralık ayında çıkışım verilmiş ben hala bu şirkette çalışıyorum böyle bir durumdan yeni haberim oldu 22 kodla çıkışım yapılmış hiç bir şekilde haberim yok özel sektörde çalışmaktayım bu bir sucmu suçsa zamanı gectimi ben şuan hala bu şirkette çalışıyorum

 10. Merhaba 5 yıldır özel şirkette çalışmaktayım firmam el değiştiriyor şahıs alıyor acente oluyor ben ise kurumsal bir firmada çalışıyorum fakat 22 kodundan çıkarılıp haklarınız bizde saklıdır deniliyor evlilik askerlik gibi vs durumlarda alabilirsiniz deniliyor buna dair herhangi bir yazı bir sözleşme verilmedi saklı olması gibi . Fakat acenteye geçiş sağlandı ama herhangi birşeye kendim imza atmadım dava açmammı gerekiyor haklarım yeni alan kişiyemi devir oluyor şirketin adın değişmedi sadece hissedarları çoğaldı ortakları oldu

 11. merhabalar patronuma ait iki şirket var. şirketler arasında nakil oluyoruz ama bu sefer 22 nolu koddan çıkış yapılmış.bu çıkıştan hak kaybım olur mu ve hangi yolu izlemeliyim.

  1. Hamdi bey normalde hak kaybı olur. Ama siz çalışmaya devam ettiğinize göre, ileride işten çıktığınızda bu durumu mahkemede izah edebilir ve iki firma arasındaki bağlantıyı ortaya koyabilirseniz, tüm sürelerin tazminatını alabilirsiniz.

 12. Merhaba .Bir sahis firmasin da 8 yillik calisiyorum ve bu firma LTD STi oluyor benim sigortami bu sirkete giris gosteriyolar ve diger sahis firmasindaki sigortamida bir muttet sonra 22 koduyla cikis vermisler ve benin kidem ihbar issizlik maasi alma haklarimin olmadigi bilgisini aldim nasil bir yol izlemem lazim tesekkur ederim….

    1. Halen çalışıyorsanız zaten yapabileceğiniz bir şey yok demektir. İki şirket arasında bir bağ varsa ve siz ileride bunu ortaya koyabilirseniz, işten ayrıldığınızda bu 8 yıllık dönemin kıdem tazminatını da pekala alabilirsiniz.

 13. Hayırlı akşamlar öncelikle 14 ay dur kurumsal şirkette çalışıyorum başka şubeye geçtim 22 kodu kullanılıp çıkışım yapılmış haberim yok diğer dükkanda çalışmaktaydım Nisa’n ayında çıkışım yapılmış nakil yapmışlar mayıs ayımda tekrardan başlatmışlar pazar günü akşamı müdürün hakaretine maruz kaldım bana vurdu ve kovdu bende mahkemeye verdim üç gün üst üste gitmesem cıkışım otomatik olur ama şirket çıkışımı yapmamamış hala mahkemelik oldum şirketle burda ne yapmam lazım

  1. İsmail bey yasal süreci başlattığınıza göre, bundan sonra ayrıca yapmanız gereken bir şey yoktur.

 14. Merhabalar ben çetin 8 ay calisdigim yerden çıkarımdım işsizlik parası alamıyorum çünkü işyeri 22 kod göstermiş 10gun geriye dönük bir anda çıkış gösterdiği için işyerinin muhasebecisi değiştiremiyoruz diyor maaş alamiyorim napmam lazım

 15. Merhabalar. 12 yıldır çalıştığım işyerinden 31 agustosta madde 22 den cikarilmisim. Bugun sgk ya gittigimde emeklilik primiminde doldugunu ogrendim. Fakat issizlik maasini madde 22 nedeniyle alamayacagimi ogrendim.3 bin tl maas aliyordum sigortamin asgariden yatirildigini soylediler.Bu konuda ne yapmaliyim?

 16. Merhaba 4 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum geçtiğimiz ay şirket tüm haklarınız ile bizi farklı bir şirkete devir ettiği yeni kurduğu bir şirkete ve sözleşme imzalattı sözleşmede tüm haklar ile geçiş yapılacağı ve ise ilk giriş tarihim yazıyordu 4 yıl önceki tarih fakat şirket tüm çalışanları 1200 çalışan 22 kod ile çıkış göstermiş herhangi bir hak kaybı olurmu?

  1. Hayır Yasemin hanım, bir sıkıntı olmayacaktır. Özellikle 1200 kişinin birde çıkışının aynı kodla verilmesi ve bunların yeni şirkette devam etmesi zaten başlı başına yeterli bir delil kabul edilir.

 17. Merhaba ben 4 yıldır bir şirkete çalışıyorum şirket devreti ve bize denilen tüm haklarınızla diye işten çıkışım 22 ci kodla yapılmış bi gün sonra yeni şirkete girişim yapılmış ama bodroda işe giriş 2018 olarak görünmekte bodroda ise kid. Es tarih ve giriş tarihi de yeni 15.05 2018 geçiyor bu ne anlama gelmekte ve bir evrak falanda imzalaymadıkları gibi maaşımız da hiç bit değişiklikte yapılmadı

 18. Merhaba 5 yıldır bir şirkette çalışıyordum bizi 2 ay önce aynı firma isim değiştirerek başka firmaya geçiş yaptık sözleşmeye eski giriş tarihimizi yazdık 22 kodla geçirdiler ama ben 3600 günü doldurdum ve yaş haddinden tazminatımı alıp çıkmak istedim SGK 2 aylık gözüküyorsun defi ve çıkış dilekçemi vermedi nasıl ilerlemem gerekiyor

  1. Merhaba. Firmanız tamamen değişti mi yoksa eski sahibi yine aynen devam ediyor mu?

 19. Merhaba ben 12 yıldır kurumsal bir firmada calismaktayım yaklaşık 200 kişi var bunların 70 çalışanını başka şirkete 22 kodlu çıkışla başka şirkette aktardılar aktardıkları şirket faal dirumdaydı amcak orda yeterli sayıda personel olmadığı için ihalelerde sıkıntı oluyodu tüm özlük haklarımız 22.ci madde bağlamında saklı kalmak kaydıyla SGK nakliniz yapılmıştır diye imzaladık bu durumda haklarım kayboluyomu

  1. Ömer bey, iki şirket de aynı işverene aitse bir sıkıntı olmayacaktır. Değilse bile, ileride hangi şekilde geçişinizin yapıldığını gerekirse mahkemede açıklayabilirsiniz.

 20. Merhabalar emekli calişanim ayni sahsa. ait 2 sirket a sirketinden ayrilip b sirketinde calismaya basladim bir gun arayla giris cikis yapildigini ogrendim 22 madde cikis nedeni hak kaybim olurmu
  Tazminatla ilgili

 21. Merhaba belediye şirketinde çalışıyoruz belediyenin 2 adet şirketi var bizim çalıştığımız şirket taşeron yasasından dolayı taşeron personeline ayrıldı bizi diğer şirkete gün ve hak kaybımız olmadan geçirdiklerini söylediler ayrıldığımız şirket sadece belediyenin geçtiğimiz ise yerel yönetimlerin ortaklığında fakat iki şirketten ayrı ayrı yönetim kurulu kararıyla bütün makinalar dahil devir yapıldı bizim haklarımızın kayıp olmadığı yönetim kurulu kararında iki şirket tarafından kabul edildi çıkış kodumuz 22 bu arada şirketler özel şirket 22 nolu kod diğer olduğu için kafamıza takıldı ilerde bir işten çıkartılmada kıdem ihbar tazminatlarında bir kaybımız olurmu elimizdeki yönetim kurulu kararları bizim için faydalı olurmu sonuçda yönetim değişsede kurum kalıcı olduğu için sorun olmayacağı söylendi

 22. Merhaba ben yaklaşık 9 yıldır özel bir şirkette çalışıyordum 1 senesi asker de olmak üzere 8 yıl 10 05 2019 giriş 09 11 2013 askere gidiş tarihim bunun için bana 4200 lira tazminat ödediler
  01 12 2014 �şe giriş tarihim 05 10 2018
  Tarihinde işime son verdiler. Nedenini dolaylı olarak söylemeselerde keyfi olarak çıkardılar 2014’ten 2018’e kadar Bana 11 bin lira tazminat ödemek istediler Ben de kabul etmedim sizi mahkemeye vereceğim dedim askere gittiğim zaman kıdem Tazminatımı ödemediniz dedim bunlar da bunun üzerine sen böyle yapıyorsan eğer biz de çıkışını başka nedenlerden ötürü gösteririz dediler �ŞKUR’a gittiğimde kod 22’den çıkışımı yapmışlar sizce davamda devam etmelimiyim devam edersem kazanma şansım ne kaybetme şansım ne yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yılmaz bey, neredeyse hiçbir ayrıntıya hakim olmadan yorum yaparsak, ancak sizi yanıltmış oluruz. Lütfen bir avukatla görüşerek yolunuzu belirleyin.

 23. Merhaba İstanbul üniversite bölünüp İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa olarak ikiye ayrıldı ve buradaki 113 işçi Cerrahpaşa üniversitesi ne aktarıldı 14 Ekim çıkış verilip 15 Ekim de Cerrahpaşa üniversitesi ne geçiş yapılmış ve bu geçiş 22 Bolu SGK kodu ile. Yapılmış ve iki üniversite arasında bütün hakları saklı kalması koşuluyla protokol yapılmış burda hak kaybı söz konusu olurmu teşekkür ederim

  1. Merhaba. Protokolü görmeden bir şey diyemeyiz. Yine de, her şey resmi yapıldığı için, büyük ihtimalle bir sıkıntı çıkmayacaktır.

 24. 3 yildir …’ta taseron bir sirket bunyesinde calismaktayiz ve taseron firma bizleri 22 nolu koddan cikis yapmis fakat ayni isyerinde calisiyoruz sadece sirketimiz degisti bize denilen tum haklarinizla birlikte geciyosunuz hic bir sıkınti soz konusu degil dediler bununla ilgili tazminatimizda herhangi bir kayip soz konusu olabilirmi?

  1. Merhaba. Bir sıkıntı olmayacaktır. Olsa bile, gerekirse dava açarak iki şirket arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilir ve haklarınızı yine alabilirsiniz.

 25. Merhabalar 8 yıldır bir işletmede çalışmaktaydım dün itibariyle patronum 22 kod ile çıkışımı yapmış.bu yıla kadar hiçbir yıllık iznimi kullanmadım askeri ücretli 7,5 saatten fazla olarak 3 saat daha çalıştım 8 yıl boyunca Hiç bir mesai ücretimi alamadım .Nasıl bir yol izlemem gerekir İzmir’de önerilecek avukat varmıdır lütfen acil cevap

  1. Merhaba. Önerilecek tek şey, bir avukatla görüşerek, özellikle işe iade başta olmak üzere tüm haklarınızı öğrenmek ve yasal süreci başlatmaktır.

 26. Çalıştığım işyerinden benim çıkışımı verdiler ve kodum 22 gözüküyor bana maaş hariç hiçbir ödeme yapılmadı ben buraya dava açabilir miyim dava açarsam ne gibi bir sonuç elde edebilirim? Bu firmada 4 yıl 2 ay çalıştım…

 27. Merhaba ben13 yıldır bir şirkette çalışıyorum biray önce aynı kişiye ait başka bir şirkete nakilimiz yapıldı nakil 22madee uzerrinden yapılmış haklarimda bir sıkıntı olurmu bize devir alan sirket tüm haklariniz korunma altına alınarak devriniz yapılmıştır yazılı belge verdiler

  1. Merhaba. Bir sıkıntı olmayacaktır. Hele ki, elinizde böyle bir belge varsa, ileride gerekirse, bu evrakı da kullanabilirsiniz.

 28. Merhaba 12 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum 4ay önce 22 kodla başka şirkete aktardılar yaklaşık 200 kişıyiz bunların 70 ini aktardılar ve şimdi yine 22 kodla aynı şirkete geri aldılar tüm özlük haklarınız saklı kalmak şartıyla kağıt imzalattırdılar bi hak kaybı olurmu teşekkürler

  1. Merhaba. Net cevap veremeyiz ama işyerinin devri söz konusu ise, hele bu kadar büyük çapta işçi geçişi söz konusu ise, yasal olarak bir kaybınız olma ihtimali oldukça azdır.

 29. Merhaba, 2,5 yıldır bir işyerinde çalışmaktayım. 1 ay önce 9 arkadaşımla birlikte 22.koddan habersiz çıkışımız yapılmış aynı gün başka bir işyerine giriş yapılmış hiçbir hak verilmeden, 3 hafta sonra da tekrar 4. Koddan çıkış yapılmış ve fabrika şimdi kapanma aşamasında haklarımızı nasıl alabiliriz. Bize bir yol gösterirmisiniz.

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapamazsınız. Ancak çıkışınız verilirse ya da haklı nedenle fesih yaparsanız, hukuki süreçle hakkınızı arayabilirsiniz.

 30. Cevap verdiğiniz içi teşekkür ederim. Bugün itibariyle 4. Kotla fesih yapıldı. Tazminatları veremeyeceklerini, ancak fabrika satıldığında verebileceklerini söylediler. Hiçbir yere imza atmadan fabrikayı terk ettik. Dava açarak haklarımızı alabilirmiyiz.

  1. Fabrikayı terk ettiyseniz işi bırakmışsınız demektir. Bu durumda bir an önce ihtarname çekmenizi ve duruma göre bir an önce hukuki süreci başlatmanızı öneririm.

 31. 15yildir bir özel firmada çalışıyorum 17 08 2018 tarihinde 22 den çıkış yapmışlar benim haberim yoktu iş yerinde hala çalışıyorum benim hak kaybimin olmaması için ne yapmam gerekiyor

 32. Merhaba 15 yildir özel bir şirkette çalışmaktayım 17.08.2018 tarihinde 22 kapsamından çıkış yapılmış 18.08.2018 tarihinde tekrar giriş yapılmış benim bunlardan haberim yoktu.06.01.2019 tarihinde haberim oldu.ayni işyerinde hala çalışmaktayım daha sonra benim herhangi bir hak kaybım olurmu..teşekürler..

  1. Merhaba. Aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorsanız, bunun bir etkisi olmaz. Neticede size ödenen bir tazminat vb. olmadıkça veya ibraname imzalamadıysanız, bu süreler için tazminat haklarınız devam edecektir.

 33. Öncelikle merhaba, Ben 6 yıldır bir is yerinde çalışıyorum 2 ocakta çıkışım yapılmış 3 ocakta girişim yapılmış burdaki muhasebeci aynı patronun başka bir şirketine aktardık seni diyor elimize ise başladığımız tarihinden itibaren bütün haklarımızın korunduğu yazan imzalı kaşeli sözleşmeler verildi ama biz 170i aradığımızda bizi cikis nedeni 22ci maddeden diğer nedenler dolayısıyla çıkarmışlar 16cin maddede nakil yapmamışlar benim tazminatım yandı mi

  1. Merhaba. Tazminatınız yanmaz, ancak ileride olumsuz bir durum olursa ve kıdem tazminatı için dava açmak zorunda kalırsanız, iki işyeri arasındaki bağlantının mahkemede ortaya konulması gerekebilir. Bu zor olmayacaksa, sıkıntı olmayacaktır.

 34. Benim 31.12.201i de 22.koddan cikis yapilmis 01.01.2019 da giris yapilmis sirkek ayni cati altinda toplanmak icin yapmis kollati olan bir sirket isim degismis ayni zamanda sicil numarasi degismis 6 seneligim nasil bir yol izlemem lazim

  MERHABA SGK KAYDINIZI YAPTIGIMIZ SIRKETLERIMIZIN AYNI CATI ALTINDA TOPLANMASI NEDENI ILE … OLAN ANA SIRKETIMIZE 01.01.2019 TARIHINDE ISE GIRISINIZ GERCEKLESMISTIR. DIGER SIRKETIMIZDEN CIKISINIZLA, ILK ISE GIRIS TARIHINIZ ITIBARI ILE OLAN HAKLARINIZDA HERHANGI BIR KAYBA UGRAMANIZIN SOZ KONUSU OLMADIGINI, TUM YASAL HAKLARINIZIN BAKI KALARAK DEVAM EDECEGINI BIR KEZ DAHA BILDIRMEK ISTERIZ.SGK’DAN ALINAN BILGININ ACIKLAMAMIZA TERS DUSMESININ NEDENI ISE SIRKET SICIL NUMARASININ FARKLI OLMASINDAN KAYNAKLIDIR. … CATISI ALTINDA DA AYNI IMZA YETKILISI ILE BIRLIKTE CALISMAYA DEVAM EDECEGIMIZI B B002 boylede bir mesaj var elimde şirket yolladi

  1. Merhaba. O halde sıkıntı yapmanıza gerek yok. Yine de bu mesajı mutlaka saklamanızı ya da ekran görüntüsünü almanızı öneririm. İleride belki gerekebilir.

 35. Merhabalar işveren beni 31.12.2018 tarihi de sigorta mi iptal etmiş ve geriye dönük bir aylık sigortamida iptal göstererek ödememiş 22 kodundan çıkarttığı için işsizlik maaşına alamıyorum. Diğer haklarimda kaldı. Ben sigorta iptal olunca ise gitnedim. Nasıl bir yol izlemem lazım. Teşekkür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.