22 numaralı SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

22 nolu SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

İşçinin işyerinden çıkışının verilirken işverence sigortalı ayrılış bildirgesi düzenlenir. Bu bildirgede işçinin hangi nedenle işten çıktığı da ayrıca belirtilir. İşte bu çıkış nedeni, 1’den 36’ya kadar çeşitli kodlarla yapılır. Bu kodlardan birisi olan 22 ne anlama gelmektedir?

İşten çıkış kodları

Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen bu kodların önemi, işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmama kararından ileri gelir. Çünkü İşkur, işsiz kalan bir kişiye maaş bağlama kararını bu kodlara göre vermektedir. Daha önce yazdığım bir yazıdan da görüleceği üzere, hangi kodlara işsizlik maaşının bağlanacağı peşinen bellidir.

22 numaralı çıkış kodu nedir?

Bu kod “diğer nedenler” olarak geçmektedir. Bu kod dışındaki 35 kodun tamamı somut olarak bellidir. Örneğinin işçinin istifa etmesi, askere gitmesi, sağlık nedeniyle işten çıkarılması ya da haklı nedenle işten ayrılması gibi birçok çıkış nedeni mevcuttur.

22 numaralı kod ise aslında bir tür torba madde gibidir. Diğer hiçbir duruma uymayan hallerde bu kod kullanılmaktadır.

22 nolu kod ile çıkışı verilen işçinin hakları

sgk 22 kodu nedir

İşte asıl sıkıntı, bu kodun torba niteliğinde olmasından kaynaklanmaktadır. İşkur 22 koduyla çıkışı verilen işçiye işsizlik maaşı bağlamamaktadır. Bu işçinin kıdem tazminatı hakkının olup olmadığını da söylemem mümkün değildir. Çünkü 22 kodunda tam bir belirsizlik vardır. İşçinin neden işten ayrıldığını ya da işverenin onu neden işten çıkardığını bilmek mümkün olmamaktadır.

SONUÇ

22 numaralı çıkış kodu, diğer kodların aksine, kesin bir neden belirtmemektedir. Bu yüzden, bu kodun işçi açısından bir belirsizlik doğurduğunu söyleyebiliriz.

Eğer işten çıkış bildirgenizde çıkış nedeniniz 22 koduyla belirtilmişse, İşkur size işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Bu durumda işverene dava açmanız, haklı olduğunuzu mahkemede kanıtlamanız gerekmektedir. Böylece alacağınız mahkeme kararını İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alma ihtimaliniz de olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

29 Yorum

 1. Merhaba,
  Peki bu durumda farklı bir hakkımız yok mudur? Bu şekilde işten ayrıldım ve 8 ay oldu. Tekrar başvursam ya da farklı bir şekilde maaş haketme durumumuz olamaz mı? Yeni bir iş bulana kadar devletten hiçbir destek alamayacak mıyım?
  Teşekkürler

  1. Enes bey, yazıda da belirttiğim gibi, işveren aleyhine dava açmanız ve davayı kazanmanız gerekir. Ancak ondan sonra, geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 2. merhabalar efendım ben işyerımde 5 yıl 7 ay sıgortalı olarak calısıyordum ve gecen hafta çıkışımı vermişler hiç bişey soylemeden cıkıs kodum da 22 patronla aramda kötü bısey olmadı issizlıge yazıldım ama kabul etmedıler bu çıkış kodunu işyerınden tekrardan duzeltıp maaş alabılırmıyım ayrıca tazmınat hakkım olmuyormu sımdı bu kodla bilgi verirseniz sevinirim efendım

 3. Merhaba çalıştığım firma TMSF firması performans düşüklüğü adı altında 6 senedir çalıştığım bu firma beni 22. Madde adı altında işime son verdi benim gibi bir çöl arkadaşımda bu madde ile çıkartıldı biZden önceki tüm çıkarılanlara tazminatları verilirken biz niye bu madde ile çıkartıldık bilmiyorum mağduruz hukuki hakkımızı arıyacağız elbet lakin bildiğiniz bu sorunları yaşayıp davalarını kazanan mağdurlar var mı teşekkürler

 4. Merhabalar .
  Bir firmada 5 sene 4 ayögg olarak çalışmaktaydık. Proje silahlı olacağı için ihaleye çıkartıldı ve benim çalıştığım firma ihale kaybetti. Bizim ihbar süremizi başlattı ve 31.12.2017 de sözleşmemiz fesih edildi. Ben yeni gelen firma ile 01.01.2018 itibari ile çalışmaya başadım. Eski firmam sgk çıkış kodumu 22 den vermiş bununla alakalı hukuksal olarak nasıl hareket etmemiz lazım acaba ?

    1. Bu durumda ister eski kıdeminiz için dava açabilirsiniz ve isterseniz de bekleyerek, en son işten ayrıldığınız tarihte tüm kıdeminiz için dava açabilirsiniz. Yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

 5. proje değişikliğinden dolayı işyerim “nakil yaptık” bahanesiyle 22. koddan çıkışımı vermiş. konuyla ilgili görüştüğüm 170, nakil işlemlerinin ancak 16 çıkış koduyla yapılması gerektiğini belirtip 22 kodla hak kaybına uğradığımı belirttiler.
  yani olay şu; aynı işverene ait farklı bir firmaya geçişim yapıldı. sonrasında ise tekrar çalıştığım firmada devam ettim. bu süreçte giriş çıkışım yapıldı (22 kod üzerinden) yalnız çok ilginçtir aynı akıbete uğrayan arkadaşıma 16 kod üzerinden işlem yapılmış.
  şimdi 170, hak kaybına uğradığımı söylerken şirketim tam tersine haklarımın saklı olduğunu söylüyor. burada kime inanacağım işin aslı nedir? ve bu durumda yapmam gerekenler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Merhabalar, personelimiz herşeye mırın kırın etmekte, 2017 nisanda işe alındı, ben her işi yaparım sorun değil dedi. sonra sürekli karşımıza beni hamurhaneye aldınız preste çalıştırdınız, ben diğer arkadaşımla ücret açısından çok geriyim,( kıdem farkı 1 yıl tl olarakta 350 tl daha düşük alıyor) olmaz böyle haksızlık. zamlar ocaktan ocağa olur, siz niye subattan şubata yapıyorsunuz? fark vermeniz lazım. sözleşme hazırladık, yazılı olsun diye ben imzalamam dedi. ve imzalamadı. şubatta zam yaptık ben kabul etmem dedi bordroyu imzalamadı. beğenmiyorsan çık dedim, ben çıkmam siz çıkarın dedi. iyi biz çıkarıyoruz ibranameyi imzala, ben imzalamam diyor. burada bende ibranameyi noterle tebliğ edip, çıkışını yapıcam. ibranameye buradaki yazdıklarımı yazsam işten çıkış kodu 22 desem olurmu? böyle bir insanla çalışmak istemiyorum artık. 11 ay olmuş giresli ihbarınıda vericem, kıdem hakkı henüz yok. bilgi verirseniz sevinnirim.Saygılarımla,

  1. Ayla hanım, profesyonel destek almanızı öneririm. Hata yapmamanız için bu daha iyi olacaktır.

 7. Merhaba, ben 1 yıl bir devler kurumunda askere giden birinin yerine çalıştım ve 31.01.2018 tarihinde cikisim yapıldı. İsimle alakalı herhangi problem yaşamadan bitti bu süreç. Çalışırken 4 aralık tarihinde de çalışıyor olduğum için sürekli kadro başvurusu yaptım. Çalıştığım kurum başvuru yapan herkesten herhangi bir kıdem tazminatı talep etmediğine dair bir yazı istedi. Nisan ayında bir aksilik çıkmazsa işime tekrar başlayacağım. Fakat 2 aylik bir sürede işsiz kaldım ve işsizlik maaşı için başvuru yaptığımda 22 kodu ile işten çıkarıldığımi öğrendim. Bu konu ile alakalı yapmam gereken nedir iş verenim haklı mı yoksa mağdur muyum anlayamadım açıkçası. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Elif hanım, açıkçası 22 numaralı kod belirsiz bir koddur. Bu konuda en doğru bilgiyi yine kurumunuzdan alabilirsiniz.

 8. Merhaba,
  Performans yetersizliği sebebiyle işten cıkarıldım bu kod kaç a giriyor acaba yardımcı olabilirmisiniz

 9. 2010 da girdiğim şirketten 2012 Aralık ayında çıkışım verilmiş ben hala bu şirkette çalışıyorum böyle bir durumdan yeni haberim oldu 22 kodla çıkışım yapılmış hiç bir şekilde haberim yok özel sektörde çalışmaktayım bu bir sucmu suçsa zamanı gectimi ben şuan hala bu şirkette çalışıyorum

 10. Merhaba 5 yıldır özel şirkette çalışmaktayım firmam el değiştiriyor şahıs alıyor acente oluyor ben ise kurumsal bir firmada çalışıyorum fakat 22 kodundan çıkarılıp haklarınız bizde saklıdır deniliyor evlilik askerlik gibi vs durumlarda alabilirsiniz deniliyor buna dair herhangi bir yazı bir sözleşme verilmedi saklı olması gibi . Fakat acenteye geçiş sağlandı ama herhangi birşeye kendim imza atmadım dava açmammı gerekiyor haklarım yeni alan kişiyemi devir oluyor şirketin adın değişmedi sadece hissedarları çoğaldı ortakları oldu

 11. merhabalar patronuma ait iki şirket var. şirketler arasında nakil oluyoruz ama bu sefer 22 nolu koddan çıkış yapılmış.bu çıkıştan hak kaybım olur mu ve hangi yolu izlemeliyim.

  1. Hamdi bey normalde hak kaybı olur. Ama siz çalışmaya devam ettiğinize göre, ileride işten çıktığınızda bu durumu mahkemede izah edebilir ve iki firma arasındaki bağlantıyı ortaya koyabilirseniz, tüm sürelerin tazminatını alabilirsiniz.

 12. Merhaba .Bir sahis firmasin da 8 yillik calisiyorum ve bu firma LTD STi oluyor benim sigortami bu sirkete giris gosteriyolar ve diger sahis firmasindaki sigortamida bir muttet sonra 22 koduyla cikis vermisler ve benin kidem ihbar issizlik maasi alma haklarimin olmadigi bilgisini aldim nasil bir yol izlemem lazim tesekkur ederim….

    1. Halen çalışıyorsanız zaten yapabileceğiniz bir şey yok demektir. İki şirket arasında bir bağ varsa ve siz ileride bunu ortaya koyabilirseniz, işten ayrıldığınızda bu 8 yıllık dönemin kıdem tazminatını da pekala alabilirsiniz.

 13. Hayırlı akşamlar öncelikle 14 ay dur kurumsal şirkette çalışıyorum başka şubeye geçtim 22 kodu kullanılıp çıkışım yapılmış haberim yok diğer dükkanda çalışmaktaydım Nisa’n ayında çıkışım yapılmış nakil yapmışlar mayıs ayımda tekrardan başlatmışlar pazar günü akşamı müdürün hakaretine maruz kaldım bana vurdu ve kovdu bende mahkemeye verdim üç gün üst üste gitmesem cıkışım otomatik olur ama şirket çıkışımı yapmamamış hala mahkemelik oldum şirketle burda ne yapmam lazım

  1. İsmail bey yasal süreci başlattığınıza göre, bundan sonra ayrıca yapmanız gereken bir şey yoktur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.