24 saat nöbet tutan işçinin fazla çalışması

24 saat süren vardiyalarda fazla çalışma

Fazla çalışmanın tanımını yaparken, haftalık 45 saati aşan çalışmaların fazla çalışma olarak nitelendirilebileceğini yazmıştık. Bu da demektir ki, fazla çalışma ne aylık olarak ne de günlük olarak hesaplanmaz. Fazla çalışma hesabının haftalık yapılması gerekir.

Fazla mesai günlük hesaplanmaz mı?

Bu sorunun cevabı İş Kanununa göre kesinlikle hayırdır. Buna rağmen, fazla çalışmanın haftalık yerine günlük belirlendiği bazı haller bulunmaktadır. Bunun sebebi ise, Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarıyla fazla çalışma kavramına yeni tanımlar getirmesidir.

Yargıtay ne diyor?

Bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir: ‘Hükme esas olan bilirkişi raporunda davacının fazla çalışma alacağının hesaplanması esnasında davacının gece vardiyasında 24 saat şeklinde nöbet tuttuğu, bu nöbet süresinden 4 saatlik dinlenme ve ihtiyaç süresinin indirilmesiyle davacının nöbetlerde fiilen 20 saat çalıştığı, 7,5 saati aşan 12,5 saatin fazla çalışma olduğu kabul edilmiştir. Ancak davacının 24 saatlik çalışmasından ara dinlenmeleri düşüldüğünde 20 saat çalıştığının kabul edilmesi Dairemizce de benimsenen Hukuk Genel Kurulu’nun 24 saatlik çalışmalarda ara dinlenmeler dışında kalan fiili çalışma süresinin 14 saat olabileceği yönündeki kararına aykırı olup hatalı bilirkişi raporuna itibarla hüküm kurulması da ayrı bir bozma nedenidir.’.

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Neden 14 saat?

Yargıtay kararları incelendiğinde, işçinin fiilen 24 saat boyunca çalışmasının hayatın olağan akışına ayrıkı olduğu kanaatiyle böyle bir standart getirilmiştir. İşçi, 24 saat boyunca kesintisiz çalışmış olsa bile Yargıtay açısından 14 saat fiilen çalışmış kabul edilecektir.

11 saatin üzeri fazla çalışma kabul edilir

fazla çalışma 24 saat

Bilindiği üzere İş Kanununa göre işçinin günlük azami çalışma süresi 11 saattir. Bu saatin üzerinde işçinin, hangi gerekçeyle olursa olsun, çalıştırılması İş Kanunu tarafından açıkça yasaklanmıştır. İşte Yargıtay burada devreye girmekte ve şöyle demektedir: Eğer İş Kanunu günlük çalışma süresini en çok 11 saat olarak belirlemişse; bu sürenin üzerinden işçinin çalıştırılması halinde, haftalık çalışma süresine bakmaksızın işçinin 11 saatin üzerindeki her çalışmasını fazla çalışma sayarım.

SONUÇ

İşçinin 24 saat kesintisiz çalışması halinde işçi Yargıtay kararları gereğince fiilen 14 saat çalışmış kabul edilir. Yine Yargıtay kararları gereğince de; işçinin günlük 11 saatin üzerindeki her çalışması, haftalık çalışma süresi dikkate alınmaksızın fazla çalışma kabul edilmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Merhaba 5 ay29 günlü sözlesmesinde tazminat mesai vb haklarî olmayan ilce özel idaresinde bekcilik görevi yapan bir isciyim su an bir kisi izinde oldugu icin 2 kisiyiz 24 -24 tutuyoruz 3 kisi oldugumuzdada 24-48 tutuyoruz cumartesi pazar bayram tatil vb yok bu normalmi ne olmasi gerek ne yapmamiz gerek (bir sey sordugunuzda burasi böyle isine geliyosa gelmiyosa kapi orada deniyor

  1. Yapabileceğiniz en doğru şey, ALO 170’e başvurarak işyerine müfetiş gelmesini talep etmektir. Bu durumda işyerine gelmesi muhtemel müfettişler çalışma koşullarını iyileştirebilirler.

 2. Slm ben devlet hastanesinde tıbbı sekreter olarak çalışıyorum. Biz acil serviste 24saat kesintisiz hizmet veren bi kurumda çalışıyoruz . Gönüllü olarak 24 saat nöbet tutmak istiyoruz . Fakat taşeron olduğumuz için izin vermiyor idare. Biz Bu durumda çok mağdur olduk . 10 yıldır 24 çalışıp 2-3 gün izin durumuna göre nöbet izni kullanıyorduk. Herkes te bu durumdan memnundu.şimdi biz nasıl 24 saat nöbete dönüş yapabiliriz. 170 aradık kesintisiz hizmet yerlerinde kendiniz imza karşılığında çalışabilirsiniz diyor ama idare yine kabul etmedi nasıl yapabiliriz.

  1. İş Kanununa göre 24 saat kesintisiz çalışılması mümkün değildir. Kanunen yanlış bir uygulama şu an düzelmiş görünüyor. O nedenle şikayetleriniz sonuçsuz kalacaktır.

   1. Ben bir site danışmasında çalışıyorum akşam 7 sabah 8 de çıkıyorum ve 1.300 lira para alıyorum öğle yemeği yok öğle yemeğine çıkmak yok akşam 7 sabah 8 fazla mesai vermiyorlar yemek parası yok misal olarak söylüyorum mesela pazartesi iş başı yaptım Çarşamba sabahı cıkıyorum cuma akşam mı iş başı yapıyorum hafta içi bu kadar izni var bunlari malie ye şikayet etsem ceza alırlar mı

    1. Bu tip bir şikayetin Maliye’ye değil İşkur İl Müdürlüğüne ya da Alo 170 aranarak yapılması gerekir.

 3. Merhaba, Üniversite hastanesinde taşeron olarak çalışmaktayız.gündüz 8:.-17:30 ve gece vardiyası 16:30 – 08:30 olarak çalışıyor idik . Ancak bir çalışanın şikayeti üzerine 16 saatlik gece mesaileri iptal edildi ve 12 saate çevirildi. Böylece ayda 10 gece 3 yada 4 gün gündüz gelerek tamamladığımız mesai bize 10 gece 11 gündüz 12 şer saatlik mesai olarak döndü ve mesai içinden çıkılmaz bir hal aldı. Diğer kurumlarda 45 saat çalışan taşeron şirket elemanları mesaisi bizde 48 saat (yarım saat yemek arası ekleyerek) olarak uygulanıyor .Ayrıca sağlık çalışanına uygulanan 12 saat mesai sekreter ve temizlik hizmetlerine uygulanmıyor. Teşekkürler

  1. Konunun üzerinden biraz zaman geçmiş. Ama zehire göre panzehir geliştirebilirsek işte başarıyı orada yakalarız. Bir yorumum olacak;
   Sırf 1 tane daha eleman almamak için vardiyaları böyle döndürmeye calışıyorlar gibi. Bir de üzerine vardiya çizelgesi yazan kişinin bilgisizliği ve iş bilmezliği eklenince olaylar arap saçı olup bir sürü çalışanı kangrene sokuyor.
   Yılmayın! ALO 170 ‘e ihbar edin, şikayet edin, fazla mesaileriniz ödenmezse (12 saat) şikayet edin, serbest zaman kabul etmeyin, 16 saati şikayet edin. Vardiya listelerinde postalar adil değişmesse de şikayet edin. Siz işten atılmaktan korkuyorsanız soyadı tutmayan bir akrabanız etsin, TC no versin hiç sorun değil. Devlet yazılı konusur.
   Ne zamanki devletten aldıkları İPC (Para cezaları) 1 personel maliyetini aşacak; işte o zaman oraya bir kadro açarlar. Ve sayınız tam olup 8 er saat adaletli bir şekilde çalışma ortamı yaratırsınız.
   Unutmayın; hak verilmez, Alınır…

 4. merhaba, bize bu yazınızda bahsedilen hukuk genel kurulu kararı lazım. esas , karar numaralarına nasıl ulaşabiliriz?

  1. Merhaba. Aynı karar olmasa da, benzer bir karar işinizi görebilir: 9 Hukuk, 11/04/2008 tarih, 2007/9151 E.

 5. Selam. Ben boya makinası nda çalışıyorum. Ve gerekli havalandırma sistemi yok bunu defalarca dile getirdi. Hala yeterli çözüm. Yok . Eski sağlığımdaaa yok.yok.givi hissediyorum. Bununla.bi yaptırım yapabilirmym ?

  1. Adil bey size tavsiyem ALO 170’i aramanızdır. İş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş istediğinizi belirtin. İş müfettişleri bu sorunu düzeltecektir.

 6. bizler devlet hastanesinde işçi olarak çalışmaktayız AMATEM servisi yani MADDE BAGIMLILARI biz 24 saat nöbet tutmak istiyoruz bu mümkünmüdür çalışma saatlerimizde eksik veya fazlamız olmuyor herşey yolunda yani istese hastane idaresi bunu yapamazmı bu serviste tek personel tüm işlere (hemşire ) hariç tüm işlere hakim oluyor daha önce denedik günlük 3 vardia ile olmuyor cevap yazarsanız sevinirim.

  1. Bu sorunun cevabını alamamışsınız ama 1 sene önce yazmışsınız nasıl oldu şuan nasıl çalışıyorsunuz bende işçiyim 24 tutmak istiyorum yeni girdim kamu kurumuna

   1. İbrahim bey, şu anki mevzuatımıza göre bu mümkün değildir. Bunun için ancak yasa değişikliği olması gerekir. Aksi takdirde, hiçbir işçi 24 saat kesintisiz çalıştırılamaz.

 7. Mrhb kurumsal bir firmada teknisyen olarak calismaktayim yilda 1 ay boyunca gunduz mesai ye gelip gece acil ariza cikarda saat farketmeksizin işe cikiyorum ve ekstra mesai ucreti alamiyorum.hakli fesih olurmu.
  Tesekkurler.

  1. Merhaba. Bu dönemde fazla mesai hakkınız doğuyorsa ve buna rağmen ödenmiyorsa evet haklı fesih nedeni olur. Ama öncesinde işverene yazılı olarak başvurup ödenmeyen bu mesai ücretlerini talep etmenizi öneririm. Ödenmezse, artık haklı fesih yapabilirsiniz.

 8. Kamu kurumunda özel güvenlik çalışıyorum sabah 06.Oo öğle 12.Oo akşam 06.Oo ifa ediyoruz malum gece 12 saat oluyor.Böyle bir sistem olurmu nizamimi teşekkür

 9. Hocam 24 saat nöbet uygulaması ile çalışan bir işçi Resmi Tatil günü olan 25 MAYIS 2020 de, sabah 09:00 da işe gelip 26 MAYIS 2020 de sabah 09:00 da işi bırakırsa Fazla Çalışma ücreti 2 Gün üzerinde yoksa 4 gün üzerinde ödeme yapılır.

  1. Merhaba, bu durumun fazla mesai ile bir ilgisi bulunmaz. İşçi 25 mayıs mesaisi için 1 günlük ekstra genel tatil ücreti alırsa kanaatimce yeterli olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.