45 saatten çok çalıştırılan işçinin fesih hakkı

45 saati aşan çalışma fesih nedeni midir?

İşçinin hangi nedenle işten ayrıldığı önemlidir. Bunun önemi; işçinin ihbar süresine uyup uymaması ya da kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmaması hususları başta olmak üzere, bazı konularda doğurduğu sonuçlardan kaynaklanmaktadır. İş Kanunu, işçi için haftalık en çok 45 saatlik çalışma süresi öngörmüştür. Peki bu durumda, haftalık 45 saatin üzerine çalışılması işçiye haklı nedenle fesih hakkı verir mi?

Haftalık çalışma süresi kaç saattir?

İş kanunu bu konuda net ve kesin bir süre belirlemektense, azami süre belirlemeyi tercih etmiştir. Buna göre bir işyerinde haftalık çalışma süresi en çok 45 saat olarak belirlenir. Bu 45 saati haftanın çeşitli günlerine dağıtmak, günde 11 saati aşmamak kaydıyla işverenin takdirindedir. Ayrıca, bir çok işçinin karıştırdığı üzere, bu 45 saatlik çalışmanın hesabında; ara dinlenmelerinin yani çay ve yemek molalarının düşülmesi gerekmektedir.

45 saati aşan çalışma olabilir mi?

İş Kanunu birçok çalışma biçimiyle ilgili ortak bir yöntemi tercih etmiştir. Bu yöntemde önce işçinin çalışmasını yasaklamakta ya da sınırlandırmakta; ancak daha sonra işçinin onayını/rızasını almak kaydıyla yasağı kaldırmakta ya da sınırı iptal etmektedir. Örneğin işçi için belirlenebilecek azami çalışma süresi 45 saat olsa da, İş Kanunu bunun üzerindeki çalışmalara da cevaz vermiştir. Sadece, işçinin bu konudaki onayının alınması yeterlidir.

İşyerinde giyinme ve soyunma süreleri

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

45 saatten çok olan çalışmanın niteliği

kırkbeş saat üzerinde çalışma

İşte işçinin bir haftalık süre zarfında yaptığı çalışmanın süresinin 45 saati aşması durumunda, 45 saatin üzerindeki bu süreler fazla çalışma olarak kabul edilmekte ve işçiye kırk beş saatin üzerindeki her bir saatlik çalışması için yüzde elli artırımlı fazla mesai ücreti ödenmesi gerekmektedir.

SONUÇ

İşçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması, ona doğrudan iş akdini feshetme hakkı vermez. Eğer işçinin fazla çalışma için onayı alınmışsa, bu durumda onun 45 saatin üzerinde çalıştırılması da mümkündür.

45 saatin üzerinde çalışan işçinin ancak 2 halde fesih hakkı olduğu söylenebilir. İlk olarak işçinin fazla çalışma için onayı alınmamışsa, 45 saatin üzerinde çalışan işçi bu nedenle iş akdini haklı nedenle feshedebilir.

İkinci olarak ise, haftalık 45 saatin üzerinde çalıştığı halde fazla mesai ücreti ödenmeyen işçi de, bu nedenle iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

38 Yorum

 1. Merhaba.bu ay ikikere 11 saati asan calisma surem oldu.ve fazla calismalarimiz bize sorulmadan izin okarak veriliyor.bu durum is sozlesmemi fesih etmeme uygunmudur.tesekkurler

  1. Evet, 11 saati aşan çalışmalar haklı fesih sebebidir. Fazla mesai yerine izin için ise, iş sözleşmenizle peşinen onay alınmış olabilir.

 2. Sayın hocam gece vardiyasında 13.5 saat çalışıyoruz.bir hafta 64.5 saat bir hafta 51 saat çalışıyoruz tabi bu sigortayada yansıtılmıyor tazminat alarak çıkmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Teşekkür ler.

  1. Mehmet bey, ihtarname göndererek bu bu hususları gerekçe göstererek işten ayrılmalısınız. Ama bu hususları olası bir mahkeme aşamasında ispat etmeniz gerektiğini unutmayın.

 3. merhaba ben 2 yıl 5 aydır bir tıp merkezinde radyoloji teknikeri olarak çalışıyorum.ve günde 10 saat çalıştırıp ssk ya 7 saat çalışıyormuşum gibi gösterip şua iznimide vermiyorlar.bütün haklarımı almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Müge hanım, bir ihtarname hazırlayarak ve noter aracılığıyla göndererek haklı fesih yapmanızı öneririm.

 4. Merhaba, haftanın 5 günü çalışıyorum cumartesi pazar tatil günüm. Ayda en az 5 gün 11 saatten fazla çalışıyorum ve ertesi gün aynı saatte işbaşı yapıyorum (4 yada 5 saat anca evde uyuyabiliyorum) bu haklı bir fesih sebebi midir?

  Noterden ihbarname çektiğim gün istifa etmem doğru olur mu?

  Teşekkürler.

  1. Ömer bey, ara dinlenme süreleri hariç 11 saatin üzerinde çalıştırılma kesin bir haklı fesih nedenidir. Noterden ihtarname gönderdiğiniz gün işe ayrıca gitmeniz gerekmez. Ama ihtarnamede, fesih iradenizi mutlaka beyan edin.

 5. postalar halinde calişilan bir firmada eleman olarak calismakdayim mesailimiz duzenli bir sekilde gununde odeniyor ama firmamaizda mesailer 7,5 + 7,5 15 saat uzerinden calisiyoruz.ornegin sabah 8 de is basi yapiyorsak gece 00 da isterinden ayriliyoruz not araciligiyla hakli fesih hakkimizi kullandigimizda işkur a işsizlik maasi icin basvuru yapabilirmiyiz

 6. Merhaba Zeynel Bey. Günlük fazla mesai onayım alınmamış olmasına rağmen 11saatin üzerinde çalıştırılıyorum. Bu hafta içersinde istifa edeceğim. Bu hakka sahip miyim? Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Kıdem alabilir miyim ve ihbar tazminatı ödemem gerekir mi? Yardımcı olur musunuz?

  1. Osman bey, günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılma elbette bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, bunu ispat edebilmenizdir.

   1. İspatı görev kağıtlarıyla yapabilirim hocam. Sözleşmemde iş sözleşmenin feshinde ihbar sürelerine uyum zorunluluğu ve tazminat ödenmesi geçiyor ; derhal fesih yaparak bu tazminatı ödemekten kurtulabilir miyim?

 7. Merhaba, eşim kurumsal bir firmada uzman olarak çalışıyor çalışma saatleri pazar hariç 09:00-19:00 olmak üzere haftanın 6 günü herhangi bir mesai ücreti de almıyor. konu ile ilgili iş akdinin feshi için yapması gereken işlemler nelerdir. Cumartesileri de çalıştığının ispatı için hangi belge evrak yeterlidir. Mail yeterlimidir vb. konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Fatih bey e-posta yazışmaları dışında tanık ifadeleri ya da diğer bilgi ve belgeler de ispat amacıyla kullanılabilir. Eşinizin iş sözleşmesini incelediniz mi? Fazla mesai ücreti dahil iş sözleşmesi mevcut olmasın?

 8. Merhaba bir markete çalşıyorum haftanın bir günü molalar dışında 12 saat çalşıyoruz.Bunuda puantaja yazıyoruz.Fakat şirket bize fazla çalşma belgesi imzalatıyor her sene işten hakkı sebeble ayrılabilirmiyiz.Nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Murat bey fazla çalışma süreniz yıllık 270 saati aşıyorsa, evet haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Yaptığınız fazla mesai ücretlerini almıyorsanız, bu da zaten bir haklı fesih sebebidir.

 9. Kolay gelsin. Benim sorum şu:bana hafta sonu iznimi her zaman kullandırmıyorlar ve yıllık iznimi istediğim zaman vermiyorlar.Bunlar haklı fesih nedeni olabilir mi?

  1. Merhaba. Yıllık iznin zamanını belirleme yetkisi işverendedir. Ancak hafta tatili kullandırılmadan, yani 7 gün üst üste çalıştırılıyorsanız ve bu sık sık tekrarlanıyorsa, evet bu bir haklı fesih sebebidir.

 10. Merhaba öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim Allah razı olsun benim anlayamadığım bazı şeyler var siz diyorsunuz ya 6 gün çalıştırılan bir işçi 7. Günü izin kullandırılmak zorunda eğer 7 gün üst üste çalışıyorsanız sözleşmenizi haklı olarak fesih edebilirsiniz buraya kadar tamam, Avukata gidiyorum diyorki ücretini veriyolarsa birşey yapamazsınız diyor yani ben ne yapmam lazım sizce Avukatın dediği doğrumu?

 11. merhaba ben bir şirkette 6 yıldır çalışıyorumç. Bundan 3 sene önce şirkete ceza kesildi pazarları vermiyolar diye o ceza yrdikleri tarihten itibarende pazarları vermediler. Haftanın 7 günü çalışıyoruz izinimiz hiç yok mesaimiz yok haftada 60 saat çalışıyoruz yemek molamız yok ara dinlenmemiz yok senelik izini vermiyolar 3 senedir kullanamıyorum ücretini ucuzlu bir parayla kapatmaya çalışıyolar benim kıdem ihbar işsizlik parası alma hakkım varmı delirlerim var ııptelefonda günlük çıkışımızı imzaladığımız için durum raporuna imzalayıp hepsini çekiyorum

  1. Merhaba. Haftanın 7 günü çalıştırılan işçi istediği zaman haklı nedenle fesih yapıp tazminatını talep edebilir. İşveren ödemezse ve dava yoluyla hakkınızı alırsanız, kesinleşmiş bu mahkeme kararını İşkur’a götürerek, eğer işveren yanlış kod bildirmişse, bağlanmamış işsizlik maaşınızı da geriye dönük ve toplu olarak almanız mümkündür.

 12. Merhaba özel bir kargo firmasında haftanın 5 günü 12 saat cumartesilerinde 9 buçuk saat çalışıyorum.fakat bize hergün 2 buçuk saat mola yaptık diye imza alıyorlar.halbuki molanız yarim saati geçmiyor.bu durumda tazminatımı alıp çıkma gibi bir şansımız olur mu?arabulucuya mi gitmek gerekir.

  1. Merhaba. Evet, bu durum haklı fesih sebebidir. Ama arabulucuda anlaşamazsanız, mahkemede bu 2,5 saatin aslında size tam olarak verilmediğini bir şekilde ispatlamanız gerekir.

 13. Merhaba,

  Haftalık izin gününde çalıştırılan işçinin fazla mesai ücreti %50 zamlı olarak yatırılmıyor, 52.5 saate denk gelen bu çalışmada sadece bir günlük mesai yatırılıyor. Bu durum firmada çalışan bütün işçiler için geçerli.

  Haklı fesih ve tazminat talebi doğar mı?

  1. Merhaba. Cevdet bey, fazla mesai ücreti ödenmeyen her işçi için haklı fesih hakkı doğar. Ama öncelikle, fazla mesai ücretinin ödenmediğinden tam olarak emin olmanızı öneririm. Bazen işçi yanlış hesap yapabiliyor ya da bordroda resmi olarak mesai görünebiliyor.

 14. Merhaba
  Çalıştığım yerde haftalık 45 saat çalışıyorum fakat haftada bir gün 12 saat tek başına full çalışıyorum. İşveren beni bir gün boyunca tek ve full çalıştırabilir mi? Haklı fesih yapabilir miyim

  1. Merhaba. İşveren işçisinin günde 11 saate kadar (molalar hariç) çalıştırabilir. Burada önemli olan, bu sistemin devamlı olmaması ve işçiye varsa, hak ettiği fazla mesai ücretinin ödenmesidir.

 15. Merhaba. Ben 2 gündür üst üste sabah 8 gece 12, yani 16 saat caalısıyorum iş akdimi haklı nedenlerden fesih edebilir miyim?

 16. Hayırlı aksamlar! Sizlere küçük bir sorum olacak. Günde 11 saatten fazla çalışma yaptığımız oluyor. Bunu sebep göstererek haklı fesih yapabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Merhaba, evet bu durum bir haklı fesih sebebidir. Ama çok sık yaşanmıyorsa, öncesinde işverene yazılı olarak başvurulup bu çalışma sisteminin düzeltilmesinin talep edilmesini, buna rağmen devam ederse haklı fesih yapılmasını öneririm.

   1. Hayırlı akşamlar hocam. Peki hangi maddenin kaçıncı bendiyle fesih hakkımız doğuyor ihtarname ye yazmak için soruyorum. İlginiz için teşekkür

    1. Merhaba hocam. Peki hangi maddenin kaçıncı bendiyle fesih hakkımız doğuyor ihtarname ye yazmak için soruyorum. İlginiz için teşekkür

 17. Merhaba Nevzat bey aylık ortalama 5 gün 11 saati aşan çalışmam oluyor ( yemek ve aradin lenme hariç) 08,00-22,30 arası. ve bu her ay böyle devam ediyor. ve ben bunu sebep göstererek haklı fesih yapakmak mümkünmüdür. ve hangi kanun maddesine dayandırmamız gerekiyor. not: mesai ücretlerimiz ödeniyor bu çalışmalarda. yardımlarınız için teşekkürler.

 18. Hayır akşamlar! Size küçük bir sorum olacak. Sigortalı çalışanım. Yemek ve ara dinlenmeler hariç 11 saati aşan çalışmalarda(08.00-22.30) arası işçinin haklı fesih hakkı olurmu.mesai ücretleri ödeniyor. Çok teşşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.