45 saatten çok çalıştırılan işçinin fesih hakkı

45 saati aşan çalışma fesih nedeni midir?

İşçinin hangi nedenle işten ayrıldığı önemlidir. Bunun önemi; işçinin ihbar süresine uyup uymaması ya da kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmaması hususları başta olmak üzere, bazı konularda doğurduğu sonuçlardan kaynaklanmaktadır. İş Kanunu, işçi için haftalık en çok 45 saatlik çalışma süresi öngörmüştür. Peki bu durumda, haftalık 45 saatin üzerine çalışılması işçiye haklı nedenle fesih hakkı verir mi?

Haftalık çalışma süresi kaç saattir?

İş kanunu bu konuda net ve kesin bir süre belirlemektense, azami süre belirlemeyi tercih etmiştir. Buna göre bir işyerinde haftalık çalışma süresi en çok 45 saat olarak belirlenir. Bu 45 saati haftanın çeşitli günlerine dağıtmak, günde 11 saati aşmamak kaydıyla işverenin takdirindedir. Ayrıca, bir çok işçinin karıştırdığı üzere, bu 45 saatlik çalışmanın hesabında; ara dinlenmelerinin yani çay ve yemek molalarının düşülmesi gerekmektedir.

45 saati aşan çalışma olabilir mi?

İş Kanunu birçok çalışma biçimiyle ilgili ortak bir yöntemi tercih etmiştir. Bu yöntemde önce işçinin çalışmasını yasaklamakta ya da sınırlandırmakta; ancak daha sonra işçinin onayını/rızasını almak kaydıyla yasağı kaldırmakta ya da sınırı iptal etmektedir. Örneğin işçi için belirlenebilecek azami çalışma süresi 45 saat olsa da, İş Kanunu bunun üzerindeki çalışmalara da cevaz vermiştir. Sadece, işçinin bu konudaki onayının alınması yeterlidir.

Vardiyalı çalışmak istemeyen işçi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

45 saatten çok olan çalışmanın niteliği

kırkbeş saat üzerinde çalışma

İşte işçinin bir haftalık süre zarfında yaptığı çalışmanın süresinin 45 saati aşması durumunda, 45 saatin üzerindeki bu süreler fazla çalışma olarak kabul edilmekte ve işçiye kırk beş saatin üzerindeki her bir saatlik çalışması için yüzde elli artırımlı fazla mesai ücreti ödenmesi gerekmektedir.

SONUÇ

İşçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması, ona doğrudan iş akdini feshetme hakkı vermez. Eğer işçinin fazla çalışma için onayı alınmışsa, bu durumda onun 45 saatin üzerinde çalıştırılması da mümkündür.

45 saatin üzerinde çalışan işçinin ancak 2 halde fesih hakkı olduğu söylenebilir. İlk olarak işçinin fazla çalışma için onayı alınmamışsa, 45 saatin üzerinde çalışan işçi bu nedenle iş akdini haklı nedenle feshedebilir.

İkinci olarak ise, haftalık 45 saatin üzerinde çalıştığı halde fazla mesai ücreti ödenmeyen işçi de, bu nedenle iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Merhaba.bu ay ikikere 11 saati asan calisma surem oldu.ve fazla calismalarimiz bize sorulmadan izin okarak veriliyor.bu durum is sozlesmemi fesih etmeme uygunmudur.tesekkurler

  1. Evet, 11 saati aşan çalışmalar haklı fesih sebebidir. Fazla mesai yerine izin için ise, iş sözleşmenizle peşinen onay alınmış olabilir.

 2. Sayın hocam gece vardiyasında 13.5 saat çalışıyoruz.bir hafta 64.5 saat bir hafta 51 saat çalışıyoruz tabi bu sigortayada yansıtılmıyor tazminat alarak çıkmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Teşekkür ler.

  1. Mehmet bey, ihtarname göndererek bu bu hususları gerekçe göstererek işten ayrılmalısınız. Ama bu hususları olası bir mahkeme aşamasında ispat etmeniz gerektiğini unutmayın.

 3. merhaba ben 2 yıl 5 aydır bir tıp merkezinde radyoloji teknikeri olarak çalışıyorum.ve günde 10 saat çalıştırıp ssk ya 7 saat çalışıyormuşum gibi gösterip şua iznimide vermiyorlar.bütün haklarımı almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Müge hanım, bir ihtarname hazırlayarak ve noter aracılığıyla göndererek haklı fesih yapmanızı öneririm.

 4. Merhaba, haftanın 5 günü çalışıyorum cumartesi pazar tatil günüm. Ayda en az 5 gün 11 saatten fazla çalışıyorum ve ertesi gün aynı saatte işbaşı yapıyorum (4 yada 5 saat anca evde uyuyabiliyorum) bu haklı bir fesih sebebi midir?

  Noterden ihbarname çektiğim gün istifa etmem doğru olur mu?

  Teşekkürler.

  1. Ömer bey, ara dinlenme süreleri hariç 11 saatin üzerinde çalıştırılma kesin bir haklı fesih nedenidir. Noterden ihtarname gönderdiğiniz gün işe ayrıca gitmeniz gerekmez. Ama ihtarnamede, fesih iradenizi mutlaka beyan edin.

 5. postalar halinde calişilan bir firmada eleman olarak calismakdayim mesailimiz duzenli bir sekilde gununde odeniyor ama firmamaizda mesailer 7,5 + 7,5 15 saat uzerinden calisiyoruz.ornegin sabah 8 de is basi yapiyorsak gece 00 da isterinden ayriliyoruz not araciligiyla hakli fesih hakkimizi kullandigimizda işkur a işsizlik maasi icin basvuru yapabilirmiyiz

 6. Merhaba Zeynel Bey. Günlük fazla mesai onayım alınmamış olmasına rağmen 11saatin üzerinde çalıştırılıyorum. Bu hafta içersinde istifa edeceğim. Bu hakka sahip miyim? Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Kıdem alabilir miyim ve ihbar tazminatı ödemem gerekir mi? Yardımcı olur musunuz?

  1. Osman bey, günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılma elbette bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, bunu ispat edebilmenizdir.

   1. İspatı görev kağıtlarıyla yapabilirim hocam. Sözleşmemde iş sözleşmenin feshinde ihbar sürelerine uyum zorunluluğu ve tazminat ödenmesi geçiyor ; derhal fesih yaparak bu tazminatı ödemekten kurtulabilir miyim?

 7. Merhaba, eşim kurumsal bir firmada uzman olarak çalışıyor çalışma saatleri pazar hariç 09:00-19:00 olmak üzere haftanın 6 günü herhangi bir mesai ücreti de almıyor. konu ile ilgili iş akdinin feshi için yapması gereken işlemler nelerdir. Cumartesileri de çalıştığının ispatı için hangi belge evrak yeterlidir. Mail yeterlimidir vb. konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Fatih bey e-posta yazışmaları dışında tanık ifadeleri ya da diğer bilgi ve belgeler de ispat amacıyla kullanılabilir. Eşinizin iş sözleşmesini incelediniz mi? Fazla mesai ücreti dahil iş sözleşmesi mevcut olmasın?

 8. Merhaba bir markete çalşıyorum haftanın bir günü molalar dışında 12 saat çalşıyoruz.Bunuda puantaja yazıyoruz.Fakat şirket bize fazla çalşma belgesi imzalatıyor her sene işten hakkı sebeble ayrılabilirmiyiz.Nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Murat bey fazla çalışma süreniz yıllık 270 saati aşıyorsa, evet haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Yaptığınız fazla mesai ücretlerini almıyorsanız, bu da zaten bir haklı fesih sebebidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.