8 maddede işyerinin devri hakkında her şey

Başlarken

Bir işyerinde yıllardır çalışıyorsunuz ve daha uzun yıllar çalışmayı planlıyorsunuz. Ama bir sabah çalıştığınız binanın girişindeki panoda yazılı ilanı okuyorsunuz ve gözlerinize inanamıyorsunuz: İşyeriniz satılmış.

İşyerinin devri nedir?

Yukarıdaki senaryo her yıl binlerce işçinin başına geliyor. Özellikle perakende market sektöründe sık sık karşımıza çıkan bu durum diğer sektörlerde de satın almalar sonucunda görülebilmektedir. Bazen bir marketler zinciri başka bir marketler zincirini satın alırken bazen de bir yurtdışı şirketi yerli bir şirketi satın alabilmektedir.

Bu satın almaların işçiler açısından doğurduğu sonuç ise işyerinin devri olmaktadır. İşyerinin devri; işyerinin tamamının ya da bir kısmının hukuki bir işleme dayanılarak bir başkasına devredilmesidir.

1- Devrin işçiler açısından sonuçları

İşe girerken hangi evraklar istenir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • İşyerinde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve alacaklarıyla devralana geçer.
 • İşçi, işyeri devredildi diye iş akdini feshetme hakkına sahip olmaz.

2- Devrin işveren açısından sonuçları

 • Yıllık izin, kıdem tazminatı, ihbar süreleri gibi, işçinin haklarının hizmet yılına göre belirlendiği durumlar söz konusu olduğunda; yeni işveren işçilerin eski kıdemlerini de dikkate almak zorundadır.
 • Devir tarihi itibariyle işçilerin alacaklarından hem devreden işveren hem devralan işveren birlikte sorumludur. Ancak 2 yıl geçince, devreden işverenin sorumluluğu kalkar. Yeni işverenin sorumluluğu ise devam eder.
 • İşyeri devri gerçekleşti diye, sadece bu nedene dayanarak işçilerin iş sözleşmeleri feshedilemez. Ancak ekonomik ya da teknolojik sebepler veya iş organizasyonu değişiklikleri nedeniyle fesih yapılabilir.

3- Devir, iflas nedeniyle olmuşsa!

Yukarıda bahsettiğimiz devir işlemi, iki işverenin karşılıklı anlaşması sonucu meydana gelmemişse ve iflas nedeniyle malvarlığının tasfiyesi sonucu işyerinin devri varsa; bu yazıda bahsedilen hususlar geçerli olmaz. Yani bu İş Kanunu açısından işyerinin devri gibi kabul edilmez. Bunun en bariz sonucu da, yeni işverenin eski işverenin işçilere borçlarından sorumlu olmamasıdır.

4- Tüzel kişiliğin türü değiştiriliyorsa!

Bir şirket Türk Ticaret Kanununa göre tür değiştiriyorsa, burada da işyerini devri hükümleri uygulanmaz. Örneğin bir limited şirket, anonim şirkete dönüşüyorsa bu bir tür değiştirme olarak kabul edilir. Kağıt üzerinde işverenin ismi değişmekle beraber İş Kanunu açısından bir işyeri devri söz konusu değildir.

5- BDDK tarafından el konulmuşsa!

İşyerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından el konulmuşsa bu da işyerinin devri hükümlerine tabi değildir. Bu durumda yönetim hakkına müdahale edilmekte ve bankacılık faaliyetleri askıya alınmaktadır.

6- Özelleştirme sonucunda işyerinin devri

Özelleştirme işlemi sonucu kamuya ait hisselerin devri de işyeri devri olarak değerlendirilemez. Özelleştirmede işyeri aynı tüzel kişilik altında faaliyetini sürdürmekte sadece kamuya ait hisselerin bir kısmı ya da tamamı el değiştirmektedir. Bununla birlikte, tamamı kamuya ait olan bir işyerinin özelleştirme işlemi sonucu başka bir işverene geçmesi işyeri devri niteliğindedir.

7- Kıdem Tazminatı açısından sorumluluk

İşyeri devri halinde kıdem tazminatı bakımından devreden işveren kendi dönemi ve devir tarihindeki son ücretiyle sınırlı olmak üzere sorumludur. 1475 sayılı Yasanın 14’üncü maddesinin ikinci fıkrasında, devreden işverenin sorumluluğu bakımından bir süre öngörülmediğinden, 4857 sayılı Yasanın 6’ncı maddesinde sözü edilen devreden işveren için öngörülen iki yıllık süre sınırlaması, kıdem tazminatı bakımından söz konusu olmaz. O halde kıdem tazminatı işyeri devri öncesi ve sonrasında geçen sürenin tamamı için hesaplanmalı, ancak devreden işveren veya işverenler bakımından kendi dönemleri ve devir tarihindeki ücretle sınırlı sorumluluk belirlenmelidir.

8- İhbar tazminatı ve yıllık izin açısından sorumluluk

Feshe bağlı diğer haklar olan ihbar tazminatı ve kullanılmayan izin ücretlerinden son işveren sorumlu olup, devreden işverenin bu işçilik alacaklarından herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

SONUÇ

İşyerinin devrinin işçiler ve işverenler açısından sonuçlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 • İşyerinin devrinde işçilerin alacakları korunur.
 • İşçilerin kıdemleri için, eski işveren bünyesinde çalışmaya başladıkları tarih esas alınır.
 • Şirketin iflası sonucu işyerinin devri varsa, İş Kanunu açısından işyeri devri hükümleri uygulanmaz.
 • İşyerinin türü değişiyorsa; örneğin limited şirket, anonim şirkete dönüşüyorsa, her ne kadar işverenin ismi değişse de bu İş Kanunu açısından işyerinin devri sayılmaz.
 • Özelleştirme sonucu sadece hisse devri varsa işyerinin devri hükümleri uygulanmaz ama kamu kuruluşunun tamamıyla başka bir işverene geçmesi söz konusuysa işyerinin devri hükümleri uygulanır.
 • BDDK tarafından bankaya el konulması durumunda işyerinin devri hükümleri uygulanmaz.
 • Eski işverenin sorumluluğu 2 yıl geçince kalkar.
 • Eski işverenin kıdem tazminatı açısından sorumluluğu 2 yıl geçince kalkmaz. Sürekli devam eder. Bu sorumluluk, işçinin devir tarihindeki ücreti üzerindendir.
 • Eski işverenin, yeni işverenin şahsi tasarrufuna bağlı olan ihbar tazminatı ve feshe bağlı yıllık izin ücreti ödemesi açısından hiçbir sorumluluğu yoktur. ( 2 yıl için bile yoktur.)
 • Eski işveren, devir tarihinden sonraki fazla çalışma, ücret, genel tatil vb. alacaklardan sorumlu değildir. ( 2 yıl için bile değildir.)


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

31 Yorum

 1. merhabalar kolay gelsin . bir iş yerine ait şirket ortaklarının hisselerinin tamamını başka bir kişiye hisse devretmesi durumunda hisse devri hükümleri mi yoksa iş yeri devir hükümleri mi geçerlidir. 5510 sayılı kanun açısından duruma açıklık getirebilir misiniz?

  1. Şirketimiz baska bir kişiye devredigilinde 20 günlük izin hakkımız 14 güne düşer mi? Ve izine çıkmak için 1 yılı tamamlamak gerekir mi. İzin hakkım bittiğinden ve yeni izin hakkimi 06.09.2017 kazanacakken bu izin hakkım yanıyor mu. İyi çalışmalar…

   1. Onur bey, işyeri devri olmuşsa, işçinin kıdeminde eski işyerindeki başlama tarihi esas alınır. Dolayısıyla, 20 günlük izin hakkınız davam ettiği gibi, eskiden izninizi hangi tarihte kazanıyorsanız, o tarihte kazanmaya devam edersiniz.

    1. Merhaba,
     iş yerinin devri sırasında kıdem ve ihbar tazminatlarımızı alsak dahi hizmet süremiz hesaplanırken, devirden önceki iş yerinde iş başladığımız tarih mi esas alınır.

     1. Merhaba. Evet, bu durumda dahi kıdeminizde eski işyerinizdeki çalışmalarınız da hesaba katılmalıdır.

 2. Merhaba
  Başka bir isyeri kağıt uzerinde benim işyerime devrediliyor. Ancak benim isyerimde 2 kişi calisirken diger işyerinde 15 kisi çalışıyor. İs yeri adresi degisiyor. Bu durumda benim haklarimla birlikte ayrılma imkanim varmıdır?

  Teşekkürler.

  1. Serkan bey, işyeri devri söz konusuysa, ne yazık ki bu bir haklı fesih gerekçesi olmaz.

 3. 02/11/2017 giriş 01/01/2018 tarihinde çıkış yapılan işçinin çıkış kodu ne olmalıdır.

 4. Merhaba, anonim şirket devraldık. Biz devraldığımızda ne SSK ne vergi hiç bi borcu yoktu. Şimdi bizden önceki dönemde çalışıp işten ayrılan bi işçi hem SSK için hemde fazla mesai tazminat falan için dava açmış şirket adına. Ama biz o işçiyi tanımıyoruz bile. Bizden önce çalışmış bizle 1 gün çalışmışlığı yok. Eski döneme ait belgelere baktığımızda evet parttime 5 gün çalışmış buna dair imzası var ve o 5günlük sigortasıda yatmış. Şimdi bizim sorumluluğumuz varmı bunda. Haklı bulunursa eğer, biz ödeyip rücu mu olur yoksa direk eski işverenlermi sorumlu tutulur.

  1. Zehra hanım, bu işçi sizinle hiç çalışmadığına göre, ona ödemeniz gereken bir şey de yoktur. İşyeri devri hükümleri, bu işçiyi kapsamayacaktır.

 5. merhabalar 25,11,2015 tarihinde cafe & restaunt ‘da sigorta girişim var . çaliştigim işyeri 01.03.2018 tarihinde bir başkasına devrediyor. ve yeni işveren ise benimle çalişmak istemiyor. bu durumda ne yapmalıyım.. iş kanuna göre sosyal haklardan yararlanabilirmiyim.. (tazminat kıdem ) ve bu tarihler arasi bir kez bile agimi alamadim .. bu haklarımı eski işverenimmi yoksa yeni işverenimdenmi almaliyim ?

  1. Fatih bey, yeni işveren sizinle çalışmak istemiyorsa, eski işveren size ihbar süresi kullandırmalı ve kıdem tazminatınızı ödemelidir.

 6. İyi günler.Eczanede çalışan bir işçinin işvereni ölüyor ve eczane başka bir eczacıya devrediliyor.Yeni eczacı ile çalışmak istemeyen işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

 7. Merhabalar.

  Yaklaşık iki buçuk yıldır çalıştığım şirket başka bir şirkete devredildi. Tüm haklarımız ile aynı şekilde devam edileceği belirtildi ve ayrıca bir sözleşme sunulmadı. Ben kabul ettim ve yeni şirket ile çalışmaya devam ettim, ediyorum. Fakat bugün sigorta hizmet dökümüme baktığımda eski şirketten çıkış, devralan yeni şirkete ise girişim görülüyor. Devir işlemleri öncesinde sorduğumda girdi, çıktı olmayacağı aynı şekilde devam edileceği söylenmişti.

  Bu çıktı-girdi durumu yüzünden ileride bir mağduriyet ile karşılaşır mıyım? Kıdem tazminatı veya işten çıkartılır isem işsizlik maaşı alamama gibi.

  Bu çıktı-girdi durumu, benim sigortamı devralan şirketin yatırabilmesi için olması gereken zorunlu bir durum mudur?

  Cevaplarsanız çok memnun olurum. İyi günler.

  1. Merhaba. Ortada bir devir olduğuna göre bir giriş çıkış işlemi olması da son derece normal. Bu çıkış işleminde SGK kodu olarak ne belirtilmiş?

 8. Merhaba isyerimiz simtec sistem hizmetleri Atos tarafından devir olarak alınıyor tum haklarımıza birlikte ve bugün bize sözleşme imzalatmak istediler dusunecegimi belirttim. İmzalamadigim taktirde tazminat alma hakkına sahip miyim

  1. Merhaba, bu durum işyerinin devri olarak kabul edilir ve siz bu devri kabul etmezseniz ne yazık ki tazminat alamazsınız.

 9. Merhaba çalışmış olduğum şirket 1 kasım itibari ile yatırımcı değiştirecek. Fakat anladığım kadarı ile yeni yatırımcı yeni bir şirket kurarak işlere devam edecek. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmeli. Çıkış işlemleri sırasında haklarımız verilmelimi yoksa bu şekilde de olsa haklarımız devrolurmu.Teşekkürler

 10. merhaba şu an çalıştığımız işyeri turizm tesisi içerisinde faaliyet gösteren bir market. biz markette şirket personeli olarak 4 senedir çalışmaktayız. 1 kasım 2018 tarihi itibari ile tesis marketin işletmesini 3 seneliğine toptan gıda ticareti yapan bir şahıs şirketine vermiştir. marketin kiralanma şekli (devren ya da başka türlü) bizim 4 senedir çalışmakta olduğumuz şirketteki haklarımızı nasıl etkiler. çalışanlarla beraber devir olması mümkünmü? eğer çalışana devir oluyorsa ve çalışanlar yeni şirketle çalışmak istemezse ne olur? bizi bu konularda aydınlatırsanız memnun oluruz. iyi çalışmalar……

  1. Merhaba. Aslında tüm sorularınızın cevabı yazımızda var. Yine de kısaca söylemek gerekirse; böyle devir durumlarında, işçi çalışmak istemezse, kıdem tazminatı yanar. Bir başka deyişle, işyerinin devredilmiş olması, işçiye işten ayrılma hakkınız vermez.

 11. Şu an çalistiğimiz firma baska bir firmaya devir fesih yapiyor bizede haklarimiz tam anlamiyla anlatilmayip mukavele imzalatiliyor biz durumdan sonra haberdar olup iş sözleşmesini imzalamiyoruz diger firmanin yoneticileriyle çalişmak istemiyoruz noterden ihtarname verdik tazminat haklarimizi alabilirmiyiz

  1. Merhaba. İşyerinin devri söz konusu ise, bu durum size kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkı vermez.

 12. merhabalar 31.12.2018 bana cikis 01.01.2019 giris yapilmis sirket ismi degisikligiden dolayi devir dediler ancak 16 koddan diger arkadaslara nakil yapilmis bana 22 koddan giris çıkış yapilmis bu durumda ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba. Teknik olarak yapabileceğiniz bir şey yok. Bunun size şimdilik zararı olmaz; ama ileride işveren önceki dönem için sıkıntı çıkarırsa, duruma göre dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 13. Ben iş mahkemesinden 2015 yılında kıdem tazminatı kazandım, bu dava sürerken iş yeri başka bir işverene devir oldu, eski işveren kayıplara karıştı. Ben mahkemeden kazandığım kıdem tazminatını bu iş yerini devir alan iş verenden alabilirmiyim. Ve bunun süresi ne kadar, beni bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Alamazsınız, çünkü dava açmış ve kazanmışsınız ve muhatabınız da eski işvereninizdir.

 14. merhabalar eşim avm de markette işe başladı 2012 de 3- 3.5 sene kadar markette çalıştı sonra aynı işveren aynı avm de bi züccaciye ve binbir diye ucuzcu bi yer daha açtı.züccaciye mağazasına müdür olarak atadı yaklaşık 3 4 senededirde bu mağazada çalışıyo ve şuan mağazayı kapatacaklar.şirrketin market dahil 3 mağazası var.marketi devredeceklerini diğer 2 mağazayı kapatacaklarını söylediler.toplam 7 sene 4 ay hizmeti var.yeni alan firmayla çalışmak istemiyoruz. eşimi tekrar markete çekip çalıştırabilirlermi (bu arada 3 işyerininde vergi numarası aynı ) tazminat ihbarname yıllık izin alacaklarımız var nasıl bi yol izlemeliyiz acil cevap yazarsanız sevinirim bu arada olayldan haberimiz 3 gün önce haber verdiler bugün 10.12.2019 muhtemelen yarın birgün görüşecekler nasıl bi yol izleyelim markete çekmek isterlerse kabul etmek zorundamıyız selamlar

  1. Merhaba, işverene ait farklı işyerlerinde birleştirilmiş hizmet söz konusu. İş sözleşmenizin incelenmesi, koşulların irdelenmesi gerekir. Sizlere tavsiyem, internetten soruşurup bilgi almak yerine böyle kritik ve yüklü hak ediş söz konusu olacak acil gelişen bir husus için konusunda uzman bir avukata danışıp hareket etmeniz olacaktır. (Hiç bir şey imzalamadan)

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.