Alo 170 hattı nedir? Nasıl başvurulur? Ne işe yarar?

Alo 170 hattı nedir ve ne işe yarar?

Bu sitede sorulan sorulara cevap verirken ya da yazdığım bazı makalelerde Alo 170’den bahsediyorum. İşçilerin arayabilecekleri ve şikayette bulunabilecekleri bu numara nedir? Ne işe yarar? Alo 170’i arayan bir işçi nelere dikkat etmelidir?

Alo 170 nedir?

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan bir iletişim hattıdır. Çalışma hayatına dair her türlü sorunun iletildiği bu hatta; İş Kanunu, sosyal güvenlik ve İşkur uygulamalarına dair şikayetler ve öneriler iletilebilir.

Alo 170 ücretli mi?

Bu konuda garip bir şekilde, Alo 170’in resmi internet sitesinde bilgi yok. Çoğu işçi bu hattı ücretsiz zannetmekte ve ona göre aramaktadır. Halbuki bu hat ücretli bir hattır. Peki ücreti ne kadardır? Sizin için bu konuyu araştırdığımda aşağıdaki bilgilere ulaştım. Bunları sizinle paylaşmak isterim.

 • Turkcell internet sitesinde yazdığına göre, ücretsiz değildir ve arayan kişiye “sabit hat” ile görüşme üzerinden tarifelendirme yapılır.
 • Türk Telekom internet sitene göre, yine sabit hattı aramış gibi ücretlendirme yapılmaktadır.
 • Vodafone internet sitesine göre, sabit hat araması gibi ücretlendirilmektedir.

Görüldüğü üzere Alo 170, bir sabit numara (ev telefonu) gibi ücretlendirilmektedir. Eğer cep telefonu tarifenizde her yöne ücretsiz dakikalarınız varsa, bu kapsamda ücretsiz olarak görüşebilirsiniz. Her yöne aramanız yoksa, sabit hat aramış gibi ücretlendirilirsiniz.

Alo 170 güvenilir mi?

İşçilerin merak ettiği bir husus da budur. Bu hattı işçiler genelde şikayette bulunmak için aradıklarından, şikayetleri sonucunda isimlerinin açık edilip edilmeyeceği konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Önce şunu belirtmek isterim ki; Alo 170’i aradığınızda isminiz başta olmak üzere tüm kişisel bilgilerinizin gizli kalmasını talep edebilirsiniz. Bu talep kesinlikle ciddiye alınır ve şikayetiniz ilgili kamu kurumuna gönderilirken “Bu vatandaşın bilgileri gizlidir” ibaresi ile gönderilir. O halde bu sisteme güvenerek işçi rahat rahat işverenini şikayet edebilir mi?

Ne yazık ki bu soruya vereceği cevap “HAYIR” olacaktır. Peki neden? Daha önceki tecrübelerimden şunu biliyorum ki; eğer işçi şikayette bulunur, yapılan incelemede işyerinde idari para cezası kesilir ve işveren de mahkemeye giderse, işveren avukatı mahkeme dosyasındaki bütün evrakları görmeye yetkilidir. Mahkeme dosyasında ise, bütün bu süreci başlatan işçinin dilekçesi yer alacaktır. O halde, işyerini şikayet edecek bir işçinin, eninde sonunda isminin ortaya çıkabileceğini bilmesi gerekir.

Fakat burada işçilere bir ipucu verebilirim. Bütün bu risklerden kurtulmak adına, şikayetlerinizi sahte isimle, telefonla ve adresle yapabilirsiniz. Böyle bir durumda size dönüş imkanı olmayacaktır; çünkü adresiniz yanlıştır. Ama yine de en azından işyerinde inceleme yapılmasını sağlayabilir ve kendinizi garanti altına almış olursunuz.

Alo 170 hattının güvenilirliği hususunu anlattığım aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm.

Alo 170’e hangi şikayetler iletilir?

Temelde çalışma hayatıyla ilgili tüm şikayetler iletilebilir. Fazla mesai, yıllık izin kullanımı, mobbing, iş güvenliği tedbirleri, sigortasız çalıştırılma, eksik maaş ve sigorta yatırılması ve buna benzer çalışma hayatına dair işçilerin tüm sorunları Alo 170’e iletilebilir. Aynı şekilde emeklilik tarihi, rapor parası ya da anlaşmalı boşanma ihbarları için de bu hat aranabilir.

Alo 170’e iletilen şikayet kaydı

alo 170 ücretli mi

İşçinin şikayeti ya da önerisi iletildiğinde bir takip numarası oluşturulur ve işçiye bu numara verilir. Böylece işçi, şikayetinin hangi aşamada olduğunu rahatlıkla takip edebilir. İleride tekrar aranarak, takip numarasından evrakın durumu sorgulanabilir.

Bu şikayet kayıtları ilgili kamu kurumlarına tevdi edilmektedir. Örneğin fazla çalışma ya da yıllık izin kullanımı gibi şikayetler İş Teftiş Kuruluna, sigortalılığa ilişkin şikayetler Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da İşkur uygulamalarına ilişkin şikayetler İşkur’a iletilmektedir. Bu kurumlardaki görevli memurlarca da incelemeler yapılmaktadır.

Alo 170 başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi; başvuru yapan işçiye bir başvuru numarası verilir. Alo 170 aranarak ve başvuru numarası belirtilerek sonuç öğrenilebilir. Ayrıca Alo 170’in internet sitesinden de kontrol sağlanması mümkündür.

SONUÇ

Bir işyerinde çalışırken, çalışma koşullarına dair şikayeti olan işçi ya da bir ihbarda bulunmak isteyen kişi Alo 170’i arayabilir. Ücretsiz olmayan bu hat, sabit hat olarak kabul edilmekte ve ona göre ücretlendirilmektedir. Şikayetler ilgili kurumlara gönderilmekte ve yetkili memurlarca incelenmektedir. Yapılan başvuruların, başvuru numarası alınarak takip edilmesi de mümkündür.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

14 Yorum

 1. EŞİM VE BEN KANSER TEDAVİSİ GÖRMEKTEYİZ. EMEKLİYİM. EMEKLİ MAAŞIM YARISI YOL PARASINA GİTMEKTE. DUYDUGUMA GÖRE SSK KURUMU TREN LERDE GEÇERLİ OLMAK ÜZERE KART VERİYORMUŞ BU KARTA NASIL SAHİP OLABİLİRİZ. BİZİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİZ

  1. Süleyman bey, öncelikle geçmiş olsun. Bu konuda ne yazık ki bilgim yok. Alo 170’i arayarak en sağlıklı bilgiyi alabilirsiniz.

 2. İç işleri bakanligi Mahali idareler Müdürlüğü Trabzon Rize Kati Atik Birligi çöp taşima Aktarma istasyonlari işletme çöp depolama işletmesinde calişmaktayim Tir şöferi olarak. KHK çıkan yasa bizi neden Kapsamıyor Çöpü TOPLAYANI KAPSIYOR Taşıma ve depolama yapan işçileri kapsamıyor biz neden mağdur ediliyoruz. Magduriyetin Düzeltilmesini istiyoruz iyi Aksamlar.

 3. Dör yildir özel sektörde calisiyorum surekli degisen is saatleri yuzunden sıkıntı cekiyorum gunde 11 saat calisiyorum cumarteside ful bir pazar tatilim var ve giris cikis saatleri surekli artiyor bugunde sabah 8 aksam 7 oldu evimde kizim ve esim var neye nasil yertiscegimi bilemiyorum calışmak icin yasar olduk haklarımda ölsun istemiyorum lutfen yardim edin

 4. 3 yıldır ucretli öğretmenlik yapıyorum ve şunu merak ediyorum. Şu an 30 haftalık hamileyim. Daha once ücretli öğretmenler doğum ucreti alabiliyorlardı. Şu anda şartlar nedir alabiliyirmuyuz. Bu konuda bana acil bilgi lazım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Seyhan hanım, son bir yılda en az 90 gün sigorta priminiz varsa, elbette rapor parası almanız mümkündür.

 5. Slm özel şirkette çalışmaktayım çalışma faaliyetleri değişikliğinden dolayı diger çalışan arkadaşlarıma göre 300 tl fazla maaş alıyorum kış aylarında birlikte çalışmakta oldugum arkadaşlarımın şikayetleri doğrultusunda maaşım düşürüldü iki ay sonra yeniden düzeltilme sonrasında maaşım yine yükseldi şu sıralar son iki ayla birlikte çok düşük maaş almaktaktayım muhasebe ile görüşme sagladıgımda oyalamaktan başka bişey yapmıyor bu konuda ne yapabilirim

 6. Guveşlik gorevlisiyim yönetici bize her işi yaptırıyor bahçe sulamaya kadar. Bende cimer ve 170e şikayet ettim muhtemelen benim şikayet ettigimi ogrenecektir.. Beni işten cikarttigi zaman tazminatimi mahkeme yolu ile alabilirmiyim..

  1. Hasan bey bu gerekçeyle işten çıkarılır ve bunu ispat edebilirseniz, evet kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 7. Merhaba annem 14 Haziran 2018 tarihinde vefat etti sgk emeklisiydi,babam kendiside emekli annemin maaşının kendisine ne kadar % kaç oranında bağlanır bilgi almam mümkün mu tesekkurler

 8. Merhaba ben bir sitede danışma olarak çalışıyorum ( 12 saat ) Diğer iki arkadaşım ile birlikte ve özel güvenlik forması giyiyoruz herkes bizi güvenlik sansin die yönetim şirketi öyle istiyor ama bodroda kapıcı olarak gozukuyoruz Ayrıca maasimiza 150 tl zam yapıldı toplamda 1900 tl asgari ücrete 200 tl zam yapılmasına rağmen hakkımızı aramak istiyoruz bu durumda ne yapabiliriz bilgi verirmisiniz ?

  1. Merhaba. Hangi konuda hakkınızı aramak istiyorsunuz? Maaş konusunda ise, asgari ücretin altında maaş almıyorsanız, üzerindeki zam kısmı için önceden yazılı olarak belirlenmiş bir artış oranı var mı?

 9. 170 hattının hiç bir işe yaradığı yok , bu güne kadar en az 15 kere aradım ama her defasında karşı taraftaki Sağlık Bakanlığı temsilcisi 5 dk bilgileri alıyor sonra soru soruyorsun az bekleteceğim diyor 6 dk onu bekliyorsun ve verdiği cevap Efendim isterseniz dilerseniz bağlı olduğunuz il sağlık müdürlüğünüze veya SGKya başvurun. Soru ne olursa olsun cevap bu ve temsilciler o kadra bilgisiz ki , istemsiz merak ettim bu arkadalar özel eğitim almıyorlar telefonun karşısına oturmadan önce. Konuşma tarzları o kadar basit ki sokak ağzı mı desem. Acilen Sağlık Bakanlığı eğitimden geçirmelidirler bu arkadaşları

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.