Alo 170 hattı nedir? Nasıl başvurulur? Ne işe yarar?

Alo 170 hattı nedir ve ne işe yarar?

Bu sitede sorulan sorulara cevap verirken ya da yazdığım bazı makalelerde Alo 170’den bahsediyorum. İşçilerin arayabilecekleri ve şikayette bulunabilecekleri bu numara nedir? Ne işe yarar? Alo 170’i arayan bir işçi nelere dikkat etmelidir?

Reklam

Alo 170 nedir?

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan bir iletişim hattıdır. Çalışma hayatına dair her türlü sorunun iletildiği bu hatta; İş Kanunu, sosyal güvenlik ve İşkur uygulamalarına dair şikayetler ve öneriler iletilebilir.

Alo 170 ücretli mi?

Bu konuda garip bir şekilde, Alo 170’in resmi internet sitesinde bilgi yok. Çoğu işçi bu hattı ücretsiz zannetmekte ve ona göre aramaktadır. Halbuki bu hat ücretli bir hattır. Peki ücreti ne kadardır? Sizin için bu konuyu araştırdığımda aşağıdaki bilgilere ulaştım. Bunları sizinle paylaşmak isterim.

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

  • Turkcell internet sitesinde yazdığına göre, ücretsiz değildir ve arayan kişiye “sabit hat” ile görüşme üzerinden tarifelendirme yapılır.
  • Türk Telekom internet sitene göre, yine sabit hattı aramış gibi ücretlendirme yapılmaktadır.
  • Vodafone internet sitesine göre, sabit hat araması gibi ücretlendirilmektedir.

Görüldüğü üzere Alo 170, bir sabit numara (ev telefonu) gibi ücretlendirilmektedir. Eğer cep telefonu tarifenizde her yöne ücretsiz dakikalarınız varsa, bu kapsamda ücretsiz olarak görüşebilirsiniz. Her yöne aramanız yoksa, sabit hat aramış gibi ücretlendirilirsiniz.

Alo 170 güvenilir mi?

İşçilerin merak ettiği bir husus da budur. Bu hattı işçiler genelde şikayette bulunmak için aradıklarından, şikayetleri sonucunda isimlerinin açık edilip edilmeyeceği konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Önce şunu belirtmek isterim ki; Alo 170’i aradığınızda isminiz başta olmak üzere tüm kişisel bilgilerinizin gizli kalmasını talep edebilirsiniz. Bu talep kesinlikle ciddiye alınır ve şikayetiniz ilgili kamu kurumuna gönderilirken “Bu vatandaşın bilgileri gizlidir” ibaresi ile gönderilir. O halde bu sisteme güvenerek işçi rahat rahat işverenini şikayet edebilir mi?

Ne yazık ki bu soruya vereceği cevap “HAYIR” olacaktır. Peki neden? Daha önceki tecrübelerimden şunu biliyorum ki; eğer işçi şikayette bulunur, yapılan incelemede işyerinde idari para cezası kesilir ve işveren de mahkemeye giderse, işveren avukatı mahkeme dosyasındaki bütün evrakları görmeye yetkilidir. Mahkeme dosyasında ise, bütün bu süreci başlatan işçinin dilekçesi yer alacaktır. O halde, işyerini şikayet edecek bir işçinin, eninde sonunda isminin ortaya çıkabileceğini bilmesi gerekir.

Fakat burada işçilere bir ipucu verebilirim. Bütün bu risklerden kurtulmak adına, şikayetlerinizi sahte isimle, telefonla ve adresle yapabilirsiniz. Böyle bir durumda size dönüş imkanı olmayacaktır; çünkü adresiniz yanlıştır. Ama yine de en azından işyerinde inceleme yapılmasını sağlayabilir ve kendinizi garanti altına almış olursunuz.

Alo 170 hattının güvenilirliği hususunu anlattığım aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm.

Alo 170’e hangi şikayetler iletilir?

Temelde çalışma hayatıyla ilgili tüm şikayetler iletilebilir. Fazla mesai, yıllık izin kullanımı, mobbing, iş güvenliği tedbirleri, sigortasız çalıştırılma, eksik maaş ve sigorta yatırılması ve buna benzer çalışma hayatına dair işçilerin tüm sorunları Alo 170’e iletilebilir. Aynı şekilde emeklilik tarihi, rapor parası ya da anlaşmalı boşanma ihbarları için de bu hat aranabilir.

Alo 170’e iletilen şikayet kaydı

alo 170 ücretli mi

İşçinin şikayeti ya da önerisi iletildiğinde bir takip numarası oluşturulur ve işçiye bu numara verilir. Böylece işçi, şikayetinin hangi aşamada olduğunu rahatlıkla takip edebilir. İleride tekrar aranarak, takip numarasından evrakın durumu sorgulanabilir.

Bu şikayet kayıtları ilgili kamu kurumlarına tevdi edilmektedir. Örneğin fazla çalışma ya da yıllık izin kullanımı gibi şikayetler İş Teftiş Kuruluna, sigortalılığa ilişkin şikayetler Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da İşkur uygulamalarına ilişkin şikayetler İşkur’a iletilmektedir. Bu kurumlardaki görevli memurlarca da incelemeler yapılmaktadır.

Alo 170 başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi; başvuru yapan işçiye bir başvuru numarası verilir. Alo 170 aranarak ve başvuru numarası belirtilerek sonuç öğrenilebilir. Ayrıca Alo 170’in internet sitesinden de kontrol sağlanması mümkündür.

SONUÇ

Bir işyerinde çalışırken, çalışma koşullarına dair şikayeti olan işçi ya da bir ihbarda bulunmak isteyen kişi Alo 170’i arayabilir. Ücretsiz olmayan bu hat, sabit hat olarak kabul edilmekte ve ona göre ücretlendirilmektedir. Şikayetler ilgili kurumlara gönderilmekte ve yetkili memurlarca incelenmektedir. Yapılan başvuruların, başvuru numarası alınarak takip edilmesi de mümkündür.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

4 Yorum

  1. Dör yildir özel sektörde calisiyorum surekli degisen is saatleri yuzunden sıkıntı cekiyorum gunde 11 saat calisiyorum cumarteside ful bir pazar tatilim var ve giris cikis saatleri surekli artiyor bugunde sabah 8 aksam 7 oldu evimde kizim ve esim var neye nasil yertiscegimi bilemiyorum calışmak icin yasar olduk haklarımda ölsun istemiyorum lutfen yardim edin

  2. İç işleri bakanligi Mahali idareler Müdürlüğü Trabzon Rize Kati Atik Birligi çöp taşima Aktarma istasyonlari işletme çöp depolama işletmesinde calişmaktayim Tir şöferi olarak. KHK çıkan yasa bizi neden Kapsamıyor Çöpü TOPLAYANI KAPSIYOR Taşıma ve depolama yapan işçileri kapsamıyor biz neden mağdur ediliyoruz. Magduriyetin Düzeltilmesini istiyoruz iyi Aksamlar.

  3. EŞİM VE BEN KANSER TEDAVİSİ GÖRMEKTEYİZ. EMEKLİYİM. EMEKLİ MAAŞIM YARISI YOL PARASINA GİTMEKTE. DUYDUGUMA GÖRE SSK KURUMU TREN LERDE GEÇERLİ OLMAK ÜZERE KART VERİYORMUŞ BU KARTA NASIL SAHİP OLABİLİRİZ. BİZİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİZ

    1. Süleyman bey, öncelikle geçmiş olsun. Bu konuda ne yazık ki bilgim yok. Alo 170’i arayarak en sağlıklı bilgiyi alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.