Alo 170 hattı nedir? Nasıl başvurulur? Ne işe yarar?

Alo 170 hattı nedir ve ne işe yarar?

Bu sitede sorulan sorulara cevap verirken ya da yazdığım bazı makalelerde Alo 170’den bahsediyorum. İşçilerin arayabilecekleri ve şikayette bulunabilecekleri bu numara nedir? Ne işe yarar? Alo 170’i arayan bir işçi nelere dikkat etmelidir?

Alo 170 nedir?

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan bir iletişim hattıdır. Çalışma hayatına dair her türlü sorunun iletildiği bu hatta; İş Kanunu, sosyal güvenlik ve İşkur uygulamalarına dair şikayetler ve öneriler iletilebilir.

Alo 170 ücretli mi?

Bu konuda garip bir şekilde, Alo 170’in resmi internet sitesinde bilgi yok. Çoğu işçi bu hattı ücretsiz zannetmekte ve ona göre aramaktadır. Halbuki bu hat ücretli bir hattır. Peki ücreti ne kadardır? Sizin için bu konuyu araştırdığımda aşağıdaki bilgilere ulaştım. Bunları sizinle paylaşmak isterim.

 • Turkcell internet sitesinde yazdığına göre, ücretsiz değildir ve arayan kişiye “sabit hat” ile görüşme üzerinden tarifelendirme yapılır.
 • Türk Telekom internet sitene göre, yine sabit hattı aramış gibi ücretlendirme yapılmaktadır.
 • Vodafone internet sitesine göre, sabit hat araması gibi ücretlendirilmektedir.

Görüldüğü üzere Alo 170, bir sabit numara (ev telefonu) gibi ücretlendirilmektedir. Eğer cep telefonu tarifenizde her yöne ücretsiz dakikalarınız varsa, bu kapsamda ücretsiz olarak görüşebilirsiniz. Her yöne aramanız yoksa, sabit hat aramış gibi ücretlendirilirsiniz.

Alo 170 güvenilir mi?

İşçilerin merak ettiği bir husus da budur. Bu hattı işçiler genelde şikayette bulunmak için aradıklarından, şikayetleri sonucunda isimlerinin açık edilip edilmeyeceği konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Önce şunu belirtmek isterim ki; Alo 170’i aradığınızda isminiz başta olmak üzere tüm kişisel bilgilerinizin gizli kalmasını talep edebilirsiniz. Bu talep kesinlikle ciddiye alınır ve şikayetiniz ilgili kamu kurumuna gönderilirken “Bu vatandaşın bilgileri gizlidir” ibaresi ile gönderilir. O halde bu sisteme güvenerek işçi rahat rahat işverenini şikayet edebilir mi?

Ne yazık ki bu soruya vereceği cevap “HAYIR” olacaktır. Peki neden? Daha önceki tecrübelerimden şunu biliyorum ki; eğer işçi şikayette bulunur, yapılan incelemede işyerinde idari para cezası kesilir ve işveren de mahkemeye giderse, işveren avukatı mahkeme dosyasındaki bütün evrakları görmeye yetkilidir. Mahkeme dosyasında ise, bütün bu süreci başlatan işçinin dilekçesi yer alacaktır. O halde, işyerini şikayet edecek bir işçinin, eninde sonunda isminin ortaya çıkabileceğini bilmesi gerekir.

Fakat burada işçilere bir ipucu verebilirim. Bütün bu risklerden kurtulmak adına, şikayetlerinizi sahte isimle, telefonla ve adresle yapabilirsiniz. Böyle bir durumda size dönüş imkanı olmayacaktır; çünkü adresiniz yanlıştır. Ama yine de en azından işyerinde inceleme yapılmasını sağlayabilir ve kendinizi garanti altına almış olursunuz.

Alo 170 hattının güvenilirliği hususunu anlattığım aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm.

Alo 170’e hangi şikayetler iletilir?

Temelde çalışma hayatıyla ilgili tüm şikayetler iletilebilir. Fazla mesai, yıllık izin kullanımı, mobbing, iş güvenliği tedbirleri, sigortasız çalıştırılma, eksik maaş ve sigorta yatırılması ve buna benzer çalışma hayatına dair işçilerin tüm sorunları Alo 170’e iletilebilir. Aynı şekilde emeklilik tarihi, rapor parası ya da anlaşmalı boşanma ihbarları için de bu hat aranabilir.

Alo 170’e iletilen şikayet kaydı

alo 170 ücretli mi

İşçinin şikayeti ya da önerisi iletildiğinde bir takip numarası oluşturulur ve işçiye bu numara verilir. Böylece işçi, şikayetinin hangi aşamada olduğunu rahatlıkla takip edebilir. İleride tekrar aranarak, takip numarasından evrakın durumu sorgulanabilir.

Bu şikayet kayıtları ilgili kamu kurumlarına tevdi edilmektedir. Örneğin fazla çalışma ya da yıllık izin kullanımı gibi şikayetler İş Teftiş Kuruluna, sigortalılığa ilişkin şikayetler Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da İşkur uygulamalarına ilişkin şikayetler İşkur’a iletilmektedir. Bu kurumlardaki görevli memurlarca da incelemeler yapılmaktadır.

Alo 170 başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi; başvuru yapan işçiye bir başvuru numarası verilir. Alo 170 aranarak ve başvuru numarası belirtilerek sonuç öğrenilebilir. Ayrıca Alo 170’in internet sitesinden de kontrol sağlanması mümkündür.

SONUÇ

Bir işyerinde çalışırken, çalışma koşullarına dair şikayeti olan işçi ya da bir ihbarda bulunmak isteyen kişi Alo 170’i arayabilir. Ücretsiz olmayan bu hat, sabit hat olarak kabul edilmekte ve ona göre ücretlendirilmektedir. Şikayetler ilgili kurumlara gönderilmekte ve yetkili memurlarca incelenmektedir. Yapılan başvuruların, başvuru numarası alınarak takip edilmesi de mümkündür.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. EŞİM VE BEN KANSER TEDAVİSİ GÖRMEKTEYİZ. EMEKLİYİM. EMEKLİ MAAŞIM YARISI YOL PARASINA GİTMEKTE. DUYDUGUMA GÖRE SSK KURUMU TREN LERDE GEÇERLİ OLMAK ÜZERE KART VERİYORMUŞ BU KARTA NASIL SAHİP OLABİLİRİZ. BİZİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİZ

  1. Süleyman bey, öncelikle geçmiş olsun. Bu konuda ne yazık ki bilgim yok. Alo 170’i arayarak en sağlıklı bilgiyi alabilirsiniz.

 2. İç işleri bakanligi Mahali idareler Müdürlüğü Trabzon Rize Kati Atik Birligi çöp taşima Aktarma istasyonlari işletme çöp depolama işletmesinde calişmaktayim Tir şöferi olarak. KHK çıkan yasa bizi neden Kapsamıyor Çöpü TOPLAYANI KAPSIYOR Taşıma ve depolama yapan işçileri kapsamıyor biz neden mağdur ediliyoruz. Magduriyetin Düzeltilmesini istiyoruz iyi Aksamlar.

 3. Dör yildir özel sektörde calisiyorum surekli degisen is saatleri yuzunden sıkıntı cekiyorum gunde 11 saat calisiyorum cumarteside ful bir pazar tatilim var ve giris cikis saatleri surekli artiyor bugunde sabah 8 aksam 7 oldu evimde kizim ve esim var neye nasil yertiscegimi bilemiyorum calışmak icin yasar olduk haklarımda ölsun istemiyorum lutfen yardim edin

 4. 3 yıldır ucretli öğretmenlik yapıyorum ve şunu merak ediyorum. Şu an 30 haftalık hamileyim. Daha once ücretli öğretmenler doğum ucreti alabiliyorlardı. Şu anda şartlar nedir alabiliyirmuyuz. Bu konuda bana acil bilgi lazım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Seyhan hanım, son bir yılda en az 90 gün sigorta priminiz varsa, elbette rapor parası almanız mümkündür.

 5. Slm özel şirkette çalışmaktayım çalışma faaliyetleri değişikliğinden dolayı diger çalışan arkadaşlarıma göre 300 tl fazla maaş alıyorum kış aylarında birlikte çalışmakta oldugum arkadaşlarımın şikayetleri doğrultusunda maaşım düşürüldü iki ay sonra yeniden düzeltilme sonrasında maaşım yine yükseldi şu sıralar son iki ayla birlikte çok düşük maaş almaktaktayım muhasebe ile görüşme sagladıgımda oyalamaktan başka bişey yapmıyor bu konuda ne yapabilirim

 6. Guveşlik gorevlisiyim yönetici bize her işi yaptırıyor bahçe sulamaya kadar. Bende cimer ve 170e şikayet ettim muhtemelen benim şikayet ettigimi ogrenecektir.. Beni işten cikarttigi zaman tazminatimi mahkeme yolu ile alabilirmiyim..

  1. Hasan bey bu gerekçeyle işten çıkarılır ve bunu ispat edebilirseniz, evet kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

  2. Merhaba, 1 ay bir çağrı merkezinde çalıştım ve Ağustos’un 5’inde ofisi taşıyacaklarını, bu durumu 2 haftalık izin gibi düşünmemizi geri çağırılacağımızı söylediler. Şuan çalışmıyorum ama sigortam devam ediyor, çağıracaklarını da sanmıyorum. 1 aylık çalıştığım dönemki maaşımı alamadım. Sürekli bir kaç güne vereceğiz diyerekten geçiştiriyorlar. Paramı almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

   1. Merhaba. Aslı hanım, böyle bir durumda yapılacak tek şey arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmaktır. Ya da işverene güveniniz varsa, biraz daha bekleyebilirsiniz.

 7. Merhaba annem 14 Haziran 2018 tarihinde vefat etti sgk emeklisiydi,babam kendiside emekli annemin maaşının kendisine ne kadar % kaç oranında bağlanır bilgi almam mümkün mu tesekkurler

 8. Merhaba ben bir sitede danışma olarak çalışıyorum ( 12 saat ) Diğer iki arkadaşım ile birlikte ve özel güvenlik forması giyiyoruz herkes bizi güvenlik sansin die yönetim şirketi öyle istiyor ama bodroda kapıcı olarak gozukuyoruz Ayrıca maasimiza 150 tl zam yapıldı toplamda 1900 tl asgari ücrete 200 tl zam yapılmasına rağmen hakkımızı aramak istiyoruz bu durumda ne yapabiliriz bilgi verirmisiniz ?

  1. Merhaba. Hangi konuda hakkınızı aramak istiyorsunuz? Maaş konusunda ise, asgari ücretin altında maaş almıyorsanız, üzerindeki zam kısmı için önceden yazılı olarak belirlenmiş bir artış oranı var mı?

 9. 170 hattının hiç bir işe yaradığı yok , bu güne kadar en az 15 kere aradım ama her defasında karşı taraftaki Sağlık Bakanlığı temsilcisi 5 dk bilgileri alıyor sonra soru soruyorsun az bekleteceğim diyor 6 dk onu bekliyorsun ve verdiği cevap Efendim isterseniz dilerseniz bağlı olduğunuz il sağlık müdürlüğünüze veya SGKya başvurun. Soru ne olursa olsun cevap bu ve temsilciler o kadra bilgisiz ki , istemsiz merak ettim bu arkadalar özel eğitim almıyorlar telefonun karşısına oturmadan önce. Konuşma tarzları o kadar basit ki sokak ağzı mı desem. Acilen Sağlık Bakanlığı eğitimden geçirmelidirler bu arkadaşları

 10. Merhaba ben 1 yıldır çalıştıgım fabrikada maaşlarımız geç yatmakta normal gününden 7 gün 10 sanra yatırılmakta buda maddi olarak sıkıntıya sokmakta işten çıkma talebinde bulunmak istiyorum tazminatımı almak için ne yapmalıyım

 11. 8 yildir calismakta oldugum işyerinden 22.maddeden çıkış aldim.Bu maddeden dolayi issizlik haketmiyormusum. arada hiç gun kaybi olmadan baska bir ise sigortam basladi 15 gun sonrasinda 4.maddeden cikisim verildi burdan işsizlik maas basvurusu yapabilirmiyim yaparsam almaya hak kazaniyormuyum.

  1. Merhaba. Arada hiç boşluk yoksa almanız mümkün olabilir. En kısa sürede İşkura sormanızı öneririm.

 12. Merhaba şuan çalıştığım iş yerinde 10 tane çalışma izni olmayan yabancı uyruklu eleman çalıştırıyolar. Ülke de bu kadar işsizlik varken bu bana batıyor. Neyse alo 170 i aradım durumu bildirdim. Bilgilerimin gizli kalmasını istedim. Sonuç için aradığımdaysa bilgilerim gizli olduğu için işleme alınmamış. Nasıl bi yol izleyebilirim acaba ?

  1. Merhaba. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Gizli şikayetler dikkate alınmamaktadır.

 13. Ben 2 buçuk sene önce bir konfeksiyon da 3 ay çalıştım ve ssk girişim girdi çıktı yapıldı 3 ay boyunca sadece 800 tl para aldin.ozaman askeri ücret 1.350 idi ve 1200 le ise başladım Patron olacak kişi dolandırıcı çıktı ve benim gibi çok kişiyi dolandırıcı süreki mekan değiştirdi ve izini kaybettim 2 sene sonra tekrar benim oturduğu mahallenin alt sokağında dukkan açtı yanına gidip parami istediğimde para falan yok deyip beni azarlar 3 seferdir gifiyorum verecem deyip beni oyalayor ve sigortası z işçi çalıştırıyor. Çok madurum suan ondan alacağım 1.722.60 tl alacağım var Allah rızası için bana yardımcı olun benim gibi cok kisiyi dolandiriyor ne yapmaiyim şimdiden tsk ederim

  1. Merhaba. Filiz hanım yapmanız gereken şey arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmaktır. Bunun dışında bir yok ne yazık ki yoktur. Arabulucuda uzlaşma olmazsa da dava açmanız gerekecek.

 14. Günaydın Zeynep hanim yorumunuz için çok teşekkür ederim Bu arabulucu dediğiniz şey avukatmi tutmam lazım
  Maddi durumum olmadığı için avukat Tutamıyorum .ücretsiz avukat olayı yok mudur bazı devlet işlerinde bu olayın olduğunu duymuştum böyle birşey varmı bu konuda bildi verirseniz sevinirim şimdiden allah razı olsun çok çok teşekkür ederim

 15. Merhaba 21 Ocak Pazartesi arabuluculuk görüşmem var görüşme yeri çalıştığım yere uzak izin vermiyorlar. Ne yapmam gerekir? Teşekkürler…

  1. Merhaba. Müjde hanım, işveren buna izin vermek zorunda değildir. Yıllık izin talep ettiniz mi? Konuyu diyalogla çözmenizi öneririm.

   1. Yıllık iznim den talep ettim taşeron firma 1 Ocaktan itibaren sözleşme bitti biz kullandiramayiz diyor. Banka da taşeron firma halletsin diyor.

    1. Benim arabuluculuk görüşmem işten haksız cikarilmamla ilgili şu an ihbar süremı tamamlıyorum. Avukatım ise gitmeyin arabulucu nun tutanağını verirsiniz dedi uygun mu? Teşekkürler

     1. Geçerli bir mazeret bildirmeden ilk toplantıya gelmezseniz ve arabulucu bu nedenle karar veremezse; ileride dava aşamasında haklı çıksanız bile yargılama giderlerini siz ödersiniz ve lehinize vekalet ücretine hükmedilmez.
      Madem avukatınız var, sizin adınıza o katılsın arabuluculuk toplantısına. İlla sizi gitmeniz gerekmez.

 16. Ben 6 senedir çalışmak tayim ve hicbir gun izin yapmadım bayramlar hafta sonları dahil işten ayrılırsam bu haklarim alabilirmiyim

  1. Merhaba. Hafta tatili ya da yıllık izinden mi bahsediyorsunuz? Elbette, son 5 yılın ücretlerini alabilirsiniz. Önemli olan dava aşamasında mahkemeyi bunların varlığına ikna edebilmektir.

 17. Merhabalar ben ve eşim aynı hastanede çalışmaktayız. Eşim kadrolu 17 yıllık hemşire ben ise 4/d işçi kadrosundayım. İkimizde gündüz mesai saatlerinde çalışırken beni gece vardiyasına verdiler. Eşim gündüz ben gece gitmekteyim. Aynı kurumda farklı saatlerde çalışmak istemediğimizi söylememize rağmen değişen bir şey olmuyor. Ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba. Biriniz 657’ye bağlı memurken diğeriniz işçi ise, açıkçası ortada buna dair bir mevzuat olduğunu söyleyemem. En azından işçi bakımından yok. Diyalogla sorunu çözmeniz gerekir.

   1. Diyalog yoluna idare yanaşmıyor. Benim rest çekmem durumumda ne olur?

    Yapabileceğim hiçbir şey yok mu?

 18. merhaba özel güvenlik sağlık emniyet sektörü hariç gece vardiyasında12 saat 6 gün çalışılması yasalmı özel sektörde hemde büyük bir firma bu şekilde çalışmaya zorluyor öğlen 12:00-24:00 gece 24:00-12:00 bilgilendirirseniz sevinirim

 19. 4 sene çaliştigim işyerinde ayrıldım.
  İçerde 4 senelik yıllık iznim vede 20 günlük alacağımı yatırmadılar. Şimdi neyapmam lazım.

 20. Merhaba, normalde haftalık toplam çalışma saati ne kadardır.Ben haftada cumartesi dahil 63 saat çalışıyorum ve hiçbir sekilde mesai almıyorum ayrıca 15 yıldır hiç zamda yapılmıyor hala asgari ücretle çalışıyorum bana fikir verir misiniz ne yapmaliyim

 21. Merhabalar serbest bölge de çalışıyorum kansızlık var diye suan da çalışamıyor ama çıkışı mi vermiyorlar sen gel istifa et tazminat dan vaz gec diyorlar ne yapmam lazim kime gidim 3 senelik bir emegim var

 22. Merhaba zeynal bey bir haklı fesih sebebi olarak bir benim rahatsizligim onun dışında baska sebeb yok diye işçi olarak gene maduruz desenize

 23. Merhabalar 6 ay önce kurumsal firmalara hizmet veren ve bütün kurumsal firmalarla da muhatap olarak çalıştığım iş yeri sahibinden alacağım için bugün gittiğimde bana alacağımin olmadığını söyledi bunun ispatını herhangi bir evrakla yapamam fakat yaklaşık 1 seneden fazla beni sigortasiz çalıştırdığını ayrica benden once bir cok kisiyide sigortasiz calistirdigini ispatlayabilirim bununla alakalı nasil bir yol izleyebilirim tesekkurler

  1. Merhaba. Şu ana kadar sigorta girişiniz hiç yapılmadıysa, bunun tek yolu dava açmak olacaktır. Sigorta hizmet tespit davası açmanız gerekir. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 24. Merhaba ben 10 yıl iki aydır bir sirkette çalışıyorum fakat şirket ankarada ben istanbuldayım yaklasik 9 aydir maaşım eksik yatiyor 3600 çalışma gününü aştığım icin kendim istifa edersem yani işten ayrılırsam tazminatimi sorunsuzca alabilirmiyim

  1. Merhaba. Öyle yaparsanız da maaş ödenmemesi nedeniyle fesih yaparsanız da, işveren ödeme yapmak istemezse hukuki sürece başvurmanız gerekir. Bu nedenle, eğer işveren sorunsuzca ödeme yapmayacaksa, maaş ödenmemesi nedeniyle haklı fesih yapmanızı öneririm. Böylece olası bir dava aşaması sonucunda, geriye dönük işsizlik maaşı almanız da mümkün olabilir.

 25. Merhaba,
  3 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum. Yaklaşık 2 yıldır toplamda 200 saat fazla çalışma yaptım. Fakat eleman eksikliğinden ötürü yaptığım fazla çalışmaları hiçbir şekilde saat olarak kullanamıyorum. 1 yıl içinde sadece 2 saat alacak saatimi kullandım.Ancak İşten çıkarsam para olarak verebileceklerini söylediler. Bu sebeple istifa etsem tazminat alma hakkım olur mu?

  1. Merhaba. Ödenmeyen fazla mesai alacağınız varsa, bu gerekçeyle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ama işveren ödeme yapmak istemezse ne yapabilirsiniz? Hukuki süreci başlatmanız ve gerekirse mahkemede haklı bulunmanız gerekir. Bu nedenle, bu süreci de göze alarak hareket etmelisiniz.

   1. Merhaba. Fazla mesailerimi işte hala çalışırken para olarak alamayacağımı Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle zaten imzalamışım. Ben saat olarak hakkım olanı kullanmak istiyorum. Fakat firmam buna müsade etmiyor. Ve beni elaman eksikliğinden dolayı 16 17 saat çalıştırıyor bazen. Ben işimi severek yaptığım halde bu sebeplerden istifa edersem sizce mahkeme beni haklı görmez mi?

    1. Mahkemenin sonucunu şimdiden kimse tahmin edemez. Ama normal şartlar altında, yukarıdaki yorumumuz geçerlidir.

 26. Peki son olarak bu saydığım sebeplerden dolayı istifa yazıp, yazdığım istifada mı direk tazminat talep etmeliyim?

  1. İstifa yazmamalısınız. Haklı fesih dilekçesi yazmalısınız. Bu dilekçede tazminat başta olmak üzere tüm haklarınızı talep ettiğinizi de belirtmelisiniz. Mümkünse de bunu noterden göndermeniz yararınıza olacaktır: iscidunyasi.com/isci-ihtarname-ornegi/

 27. Merhaba. Babam 4 senedir çalıştığı işten çıkarıldı hak ettiği tazminatın neredeyse yarısı verilmek iştendi babam da kabul etmeyeceğini ve mahkemeye başvuracağını söyleyince mahkemeye gideceği için son aylığını da yatırmadılar. Maaşı hatırlama gibi bir hakları var mı ve mahkemeyi kazanabilir miyiz? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İşyerinin elbette böyle bir hakkı yoktur. Ama ödemezse ne yapılabilir? Tıpkı kıdem tazminatında olduğu gibi hakkın hukuki yollarla aranması gerekir. Yani babanız önce arabulucu başvurusu yapmalı ve kıdem tazminatı ve ücret benzeri tüm alacaklarını talep etmelidir. Burada sonuç alamazsa, ancak o zaman dava açabilir.

 28. Bir maden fabrikasında 1 yıl önce işten çıkartıldık ve son ayin maaşı 1 yıldır yatmadi her seferinde 1 ay sonra 10 gün sonra diye gecistiriyorlar ne yapmam lazım

 29. 23 yıllık hemşireyim(657),devlet memuruyum. 4 yıl önce Hipertansiyon, şeker hastalığı, bel ve boyun fıtıkları, sinir sıkışması ameliyatına bağlı kuvvet kaybı teşhisleriyle % 52 engelli raporu aldım.Sağlık bakanlığına emekli olabilir miyim diye dilekçe yazdım ve olabileceğim yönünde karar geldi. ben Türkiyeden emekli olup Almanyaya yerleşmek ve orda çalışmak istiyorum. Burdaki maaşım kesilir mi? Almanyada çalışabilir miyim? Bu konuda net bir bilgi almak istiyorum.

  1. Rabia hanım, böyle teknik bir konuda neden SGK’ya dilekçe vererek yazılı soru sormuyorsunuz? Böylece kesin cevap almanız da mümkün olabilir. Benim tavsiyem, bu yönde olacaktır.

 30. Ben Doğum yaptım şuan raporluym iş yerini şikayette bulundum haftalık 45 saatten fazla çalıştırıldım ve hamileyken 7,5 saat çalışmam gerekirken sabah 8.45 akşam 21.45 te çıktım ama çalışma saatlerı 7,5 die gösteriliyor şikayetim sonuçlanırmı dönüş olurmu iş yerinden

 31. Mrb çalıştığım şirket pazar günü için zorunlu mesai yazdı. Ben ise pazar günü çalışmak istemiyorum. Bu durumu yetkili amire bildirmeme rağmen sorun çözülmedi. Konuyla ilgili ne yapcağımi bilmiyrm.

  1. Merhaba. Pazar hafta tatiliniz midir? O günden önceki 6 gün çalışıyor musunuz? Öyleyse, hukuken işveren sizi hafta tatilinizde çalıştıramaz. Ne yapacağınıza siz karar vermelisiniz.

 32. Mrb pazar günü hafta tatilim.Haftanin 6 günü calisiyrm.Sadece pazar günü tatil günümüz.

 33. Slm.2009ve2010 yılında çalışmış olduğum firma SSK mı 7 ay boyunca eksik yatırmış bu haklarımı nasıl almalıyım ve nereden başlamalıyım teşekkürler

  1. Merhaba, sigorta hizmet tespit davası 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Durumunuzu tam anlamak için sitemizdeki ilgili yazılara bakmanızı öneririm.

 34. 3 aylık işbaşı eğitim programıyla işe girdim iep biitti kadrodayım 25.hazirandan beri bayram mesaisinde hem 2 gün 13 saat çalıştırıp hemde müdür tarafındn molaaya çıkarılmıyoruz bugunde ben hakkımı savunduğum için bana sana mola yasak dedi 7.5 net çalışıp parmağımı basıp çıktım oda beni işten çıkartıcağını söyledi benim haklarım nelerdir beni şu dönemde bu sebebten işten çıkarabilirmi ?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.