Bayram mesaileri nasıl hesaplanır?

Bayram mesaisi, tatil yapma hakkı olan işçinin bayramlarda çalışması durumunda ona ödenmesi gereken ücreti ifade eder. Peki ama bayram mesai nedir ve nasıl hesaplanmalıdır?

İş Kanununda bayram çalışması

İş kanununda bayram çalışması diye bir kavram yoktur. Ancak uygulamada, belirli günlerde yapılan tüm çalışmalar bayram çalışması olarak adlandırılır.

İş Kanunu açısından konuyu ulusal bayram ve genel tatil yani UBGT çalışması olarak ele almak gerekir. Çünkü kanunun özel çalışma sistemi ve ücret öngördüğü günler genel olarak UBGT günleridir.

UBGT günleri neler?

UBGT günleri bir senede toplam 15,5 tanedir ve şöyle sıralanabilir:

 • 4,5 gün Kurban Bayramı
 • 3,5 gün Ramazan Bayramı
 • 1,5 gün Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Ocak
 • 23 Nisan
 • 1 Mayıs
 • 19 Mayıs
 • 15 Temmuz
 • 30 Ağustos

Bütün bu günlerde işçinin çalışmaması esas alınmış ve genel tatil ücretinin işçilere ödenmesi istenmiştir.

Genel tatil ücreti

Genel tatil ücretinin ne olduğunu daha önce yazmıştık: https://iscidunyasi.com/genel-tatil-ucreti-nasil-hesaplanir/

Genel tatil alacağının ispatı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yukarıdaki yazıdan, genel tatil ücretinin nasıl hesaplanacağını açıkça görebilirsiniz.

Bayram mesai ücreti

bayram mesai ücreti

Aslında bayram mesai ücreti diye bir şey teknik olarak yoktur. Öyle ki; bunun adı bayram mesaisi değil, genel tatil çalışmasıdır.

Yani bayramda çalışan işçiye ödenecek ücret hesaplanırken, yukarıda da anlatılan genel tatil ücreti hesaplamasının esas alınması yeterlidir.

Bayram mesaisi hesaplama

Yukarıdaki yazıda bunu detaylı olarak açıklamış olsak da; sizin için kısaca tekrarlamak isterim. Bir ulusal bayram ve genel tatil günüde çalışan işçi temelde 2 tür ücrete hak kazanacaktır:

 • Çalışmasa da hak ettiği ücret
 • Çalıştığı için hak ettiği genel tatil ücreti

Bir de eğer işçinin bu bayram gününden önceki günlerde çalışma süresi haftalık 45 saati doldurmuşsa ve henüz hafta tamamlanmamışsa aşağıdaki ücret de bu kalemlere eklenir:

 • Yarım günlük fazla mesai ücreti

bayram mesaisi hesaplama

SONUÇ

Bayram mesai ücreti nasıl hesaplanır? Bu soruyu sorarken kastedilen, aslında genel tatil ücretidir ve bunun hesabının nasıl yapılacağını daha önce açıklamıştık: https://iscidunyasi.com/genel-tatil-ucreti-nasil-hesaplanir/

Aslında bayram mesaisi diye bir kavram yoktur. Bayramlar da dahil ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmalar vardır.

Buradaki hesaplama ise son derece kolaydır. İşçiye çalıştığı her UBGT günü için bir günlük ücret daha ödenmelidir.

Örneğin 4,5 günlük Kurban Bayramının tamamında çalışan bir işçiye o aya sonunda 30 gün değil; 34,5 günlük ücret ödenecektir.

Ancak işçinin o hafta toplamında yaptığı çalışma süresi bir şekilde 45 saati aşıyorsa, elbette ki fazla mesai ücretinin de ayrıca ödenmesi gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba ben apartman görevlisi olarak 5 yıl çalıştım 24.06.2019 tarihinde apartmanda toplantı yapıldı ve bana 15.10.2019 tarihine kadar dışarda başka işlerde çalış o tarihte seni işe tekrar alacağız dediler. Şimdide işe seni almayacağız diyerek kıdem ve ihbar tazminatımı verdiler . ancak ben beş yıl boyunca pazar izni ve resmi tatillerde izin kullanmadım (dini bayramlar hariç) ben bu kullanmadığım izinlerini tazminatını alabilir miyim nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  1. Merhaba. Bunların tazminatı olmaz; ama ödenmemişse alacağınız olur. Bunun içinse, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Sonrasında uzlaşma olmazsa, dava açarak 5 yıl geriye dönük ödenmeyen ücretlerinizi mahkeme kanalıyla alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.