İbraname örneği

iş kanunu ibraname

İbraname örneği

İbraname işyeri uygulamalarında önem arz eden bir kavramdır.

İşçinin işvereni ibra ettiği bu evrakla birlikte işçi; kalem olarak gösterilen tüm alacaklarını aldığını beyan etmekte ve işverenden başkaca bir alacağının kalmadığını ifade etmektedir.

İşveren için adeta bir temiz kağıdı olan ibraname, işçi için de oldukça önemlidir. Alacağı olduğu halde ibraname imzalayan işçi, bu nedenle zor durumda kalabilmekte ve bazen hakkı olan parayı alamamaktadır.

İşte hem işçi hem de işveren için dikkatli doldurulması ve imzalanması gereken ibraname örneğini buradan yayımlıyoruz. Bu ibranameyi indirebilir ya da inceleyebilirsiniz.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Konu ile alakalı olması bakımından, dilerseniz kıdem tazminatıyla ilgili yazılarımız için kıdem tazminatı kategorisine bakabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz İbraname Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İbraname örneğini indirmek için tıklayınız.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Merhaba. Bu ibranameye ben imza attim. Ibranameyi doldururken imza attigim kisma 1 ay sonrasini attirmak istediler ben atmadim ciktigim tarihi yazdim. Acaba dogrumu yaptim bilgi verebilir misiniz

  1. Evet, doğru yapmışsınız. Böylece, ibranamenin 1 ay sonra düzenlenmediğini kayıt altına almışsınız.

 2. Ben işten çıkartıldım kıdem tazminatım hesabıma yattı ama ihbar tazminatım yatmadı ne yapmam gerekiyor bu arada 23 ay çalışmıştım teşekkürler

  1. Murat bey bu durumda, eğer işverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz, dava açmaktan başka bir çare yoktur. Ya da arabulucuya başvurabilirsiniz. Arabulucu çözüm bulamasa da, alacağı karar lehinize olabilir.

 3. Ben bu ibranemeyi imzalattirildim prosedür gereği deyip kandırıldı m ve patronu m alacakları mi vermedi is mahkemesine başvurdum nasıl bir sonuç alirim

  1. Cavit bey ibraname imzalamış olsanız da, banka hesabınıza yatan bir para yoksa aksini iş mahkemesinde her zaman kanıtlayabilirsiniz.

 4. ise basladigim gun ibraname imzalatildi fakat sartlarini hatirlamiyorum ise baslarken imzalanan ibraname yasaya uygun mudur?

 5. iyi günler,
  ihbarname bu örnekteki gibi doldurulursa ve imzalarsam yazılı olan alacaklarımı alabilirmiyim ? Yani parayı almadan imza atmamı isterlerse ne yapmalıyım ?

  1. Paranız hesabınıza yatmadan imza atmamanızı öneririm. Yine de bu durum, işverenle aranızdaki güven ilişkisine göre değişebilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.