İbraname örneği

iş kanunu ibraname

İbraname örneği

İbraname işyeri uygulamalarında önem arz eden bir kavramdır.

İşçinin işvereni ibra ettiği bu evrakla birlikte işçi; kalem olarak gösterilen tüm alacaklarını aldığını beyan etmekte ve işverenden başkaca bir alacağının kalmadığını ifade etmektedir.

İşveren için adeta bir temiz kağıdı olan ibraname, işçi için de oldukça önemlidir. Alacağı olduğu halde ibraname imzalayan işçi, bu nedenle zor durumda kalabilmekte ve bazen hakkı olan parayı alamamaktadır.

İşte hem işçi hem de işveren için dikkatli doldurulması ve imzalanması gereken ibraname örneğini buradan yayımlıyoruz. Bu ibranameyi indirebilir ya da inceleyebilirsiniz.

Konu ile alakalı olması bakımından, dilerseniz kıdem tazminatıyla ilgili yazılarımız için kıdem tazminatı kategorisine bakabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz İbraname Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İbraname örneğini indirmek için tıklayınız.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. iyi günler,
  ihbarname bu örnekteki gibi doldurulursa ve imzalarsam yazılı olan alacaklarımı alabilirmiyim ? Yani parayı almadan imza atmamı isterlerse ne yapmalıyım ?

  1. Paranız hesabınıza yatmadan imza atmamanızı öneririm. Yine de bu durum, işverenle aranızdaki güven ilişkisine göre değişebilir.

 2. ise basladigim gun ibraname imzalatildi fakat sartlarini hatirlamiyorum ise baslarken imzalanan ibraname yasaya uygun mudur?

 3. Ben bu ibranemeyi imzalattirildim prosedür gereği deyip kandırıldı m ve patronu m alacakları mi vermedi is mahkemesine başvurdum nasıl bir sonuç alirim

  1. Cavit bey ibraname imzalamış olsanız da, banka hesabınıza yatan bir para yoksa aksini iş mahkemesinde her zaman kanıtlayabilirsiniz.

 4. Ben işten çıkartıldım kıdem tazminatım hesabıma yattı ama ihbar tazminatım yatmadı ne yapmam gerekiyor bu arada 23 ay çalışmıştım teşekkürler

  1. Murat bey bu durumda, eğer işverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz, dava açmaktan başka bir çare yoktur. Ya da arabulucuya başvurabilirsiniz. Arabulucu çözüm bulamasa da, alacağı karar lehinize olabilir.

 5. Merhaba. Bu ibranameye ben imza attim. Ibranameyi doldururken imza attigim kisma 1 ay sonrasini attirmak istediler ben atmadim ciktigim tarihi yazdim. Acaba dogrumu yaptim bilgi verebilir misiniz

  1. Evet, doğru yapmışsınız. Böylece, ibranamenin 1 ay sonra düzenlenmediğini kayıt altına almışsınız.

 6. İyi günler Mustafa Bey ,
  Bir özel şirkette 3 yıl 5 aydır calısmaktaydım. askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekcemle birlikte insan kaynaklarına gittim . bir de ibraname getirdiler onume . borcu alacagı yoktur bilgilerini gosteren . ama askerlikten dolayı işten ayrıldıgımı yazdım dilekceye , sevk belgemı de aldılar. BU İBRANAME bu kazandıgım tazmınata problem olusturur mu ? tesekkur ederim .

 7. Murat bey merhaba. İşveren tarafindan destek rica ediyorum. işyeri kapanışı nedeniyle iş sözleşmemizi ihbar süresi ve iş arama izni vererek sonlandırdık dolayısıyla işçi tüm alacaklarını eksiksiz aldı. ibraname imzalamadı. nasıl bir yol izleyebiliriz.

 8. İş kazası geçirdim raporumun bittiği gün işten çıkarılacağımı söyledi ve öylede oldu ibraname imzaladım kıdem ve ihbar tazminatımı bankaya yatırdı ibraname ye tüm yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla yazdım imzaladım… Kötü niyet davası açabilir miyim teşekkürler

 9. Merhaba;
  Bir şey sormak istiyorum. İş yerinden çıkışımı verdiler ve tüm alcaklarımı aldım diye imza atmak zorunda kaldım . Param hesabıma yatmadı. Ne yapmam gerek. Avukata versem alcaklarımı aldım diye imza attığım icin haksız durumuna düşermiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.