İbraname örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

iş kanunu ibraname

İbraname örneği

İbraname işyeri uygulamalarında önem arz eden bir kavramdır.

İşçinin işvereni ibra ettiği bu evrakla birlikte işçi; kalem olarak gösterilen tüm alacaklarını aldığını beyan etmekte ve işverenden başkaca bir alacağının kalmadığını ifade etmektedir.

İşveren için adeta bir temiz kağıdı olan ibraname, işçi için de oldukça önemlidir. Alacağı olduğu halde ibraname imzalayan işçi, bu nedenle zor durumda kalabilmekte ve bazen hakkı olan parayı alamamaktadır.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşte hem işçi hem de işveren için dikkatli doldurulması ve imzalanması gereken ibraname örneğini buradan yayımlıyoruz. Bu ibranameyi indirebilir ya da inceleyebilirsiniz.

Konu ile alakalı olması bakımından, dilerseniz kıdem tazminatıyla ilgili yazılarımız için kıdem tazminatı kategorisine bakabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz İbraname Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İbraname örneğini indirmek için tıklayınız.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. iyi günler,
  ihbarname bu örnekteki gibi doldurulursa ve imzalarsam yazılı olan alacaklarımı alabilirmiyim ? Yani parayı almadan imza atmamı isterlerse ne yapmalıyım ?

  1. Paranız hesabınıza yatmadan imza atmamanızı öneririm. Yine de bu durum, işverenle aranızdaki güven ilişkisine göre değişebilir.

   1. merhaba iş yerimizde elemanımıza kıdem tazminatını yıllık veriyoruz ve karşılığında ibraname alıyoruz buna istinaden hrhangi bir sıkıntı olur mu ileride ne gibi önlem almalıyız NOT: eleman halen çalışmakta noter huzurunda mı yapmalıyız bu işlemi

    1. Merhaba. İşçiye her yıl kıdem ödenmesi doğru bir uygulama değildir. Bunun yerine kıdem tazminatı karşılığı ayırmanızı öneririm. İlla ki ödeyecekseniz de, ibranamenin şu yazıdaki şartlara göre düzenlenmesi ve yaptığınız ödemeleri banka aracılığıyla yapmanız önem arz eder.

 2. ise basladigim gun ibraname imzalatildi fakat sartlarini hatirlamiyorum ise baslarken imzalanan ibraname yasaya uygun mudur?

 3. Ben bu ibranemeyi imzalattirildim prosedür gereği deyip kandırıldı m ve patronu m alacakları mi vermedi is mahkemesine başvurdum nasıl bir sonuç alirim

  1. Cavit bey ibraname imzalamış olsanız da, banka hesabınıza yatan bir para yoksa aksini iş mahkemesinde her zaman kanıtlayabilirsiniz.

 4. Ben işten çıkartıldım kıdem tazminatım hesabıma yattı ama ihbar tazminatım yatmadı ne yapmam gerekiyor bu arada 23 ay çalışmıştım teşekkürler

  1. Murat bey bu durumda, eğer işverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz, dava açmaktan başka bir çare yoktur. Ya da arabulucuya başvurabilirsiniz. Arabulucu çözüm bulamasa da, alacağı karar lehinize olabilir.

 5. Merhaba. Bu ibranameye ben imza attim. Ibranameyi doldururken imza attigim kisma 1 ay sonrasini attirmak istediler ben atmadim ciktigim tarihi yazdim. Acaba dogrumu yaptim bilgi verebilir misiniz

  1. Evet, doğru yapmışsınız. Böylece, ibranamenin 1 ay sonra düzenlenmediğini kayıt altına almışsınız.

 6. İyi günler Mustafa Bey ,
  Bir özel şirkette 3 yıl 5 aydır calısmaktaydım. askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekcemle birlikte insan kaynaklarına gittim . bir de ibraname getirdiler onume . borcu alacagı yoktur bilgilerini gosteren . ama askerlikten dolayı işten ayrıldıgımı yazdım dilekceye , sevk belgemı de aldılar. BU İBRANAME bu kazandıgım tazmınata problem olusturur mu ? tesekkur ederim .

 7. Murat bey merhaba. İşveren tarafindan destek rica ediyorum. işyeri kapanışı nedeniyle iş sözleşmemizi ihbar süresi ve iş arama izni vererek sonlandırdık dolayısıyla işçi tüm alacaklarını eksiksiz aldı. ibraname imzalamadı. nasıl bir yol izleyebiliriz.

 8. İş kazası geçirdim raporumun bittiği gün işten çıkarılacağımı söyledi ve öylede oldu ibraname imzaladım kıdem ve ihbar tazminatımı bankaya yatırdı ibraname ye tüm yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla yazdım imzaladım… Kötü niyet davası açabilir miyim teşekkürler

 9. Merhaba;
  Bir şey sormak istiyorum. İş yerinden çıkışımı verdiler ve tüm alcaklarımı aldım diye imza atmak zorunda kaldım . Param hesabıma yatmadı. Ne yapmam gerek. Avukata versem alcaklarımı aldım diye imza attığım icin haksız durumuna düşermiyim

 10. Merhaba iyi günler
  Bir özel şirkette tam olarak 2 ay 2 gün maaş alamadım ve işten çıktım ve şugün bugün diyerek aradan 2 ay geçti alacak olarak 3200 tl alacağım var yarın notere gideceğim ama nasıl bir yol beni bekliyor noterde ihbarnameye ne yazmam ve nasıl yazsam daha etkili veya daha hukuki olur ?

  1. Merhaba. Bu saatten sonra noter masrafı yapmayın. Bunu, işten çıkarken yapmanız gerekirdi. Artık doğrudan arabulucu başvurusu yapmanız daha doğru olacaktır Yasin bey.

 11. Merhaba iş yeri beni işten çıkardı ara bulucuya gönderdi imza atırdı. İşyerinde iş kazası geçirmiştim işkazası davası açabilirmiyim

  1. Merhaba. Neye imza attığınızı bilmeden bir şey diyemeyiz. Lütfen bir avukata danışarak hareket edin.

 12. merhaba,
  beni ve oğlumu, kendimiz iş feshi yapmadığımız ve istifa dilekçesi yazmadığımız halde işten çıkardılar. İhbar tazminatımızı vermediler. Kıdem tazminatını verecekleri belge düzenleyip imzalattılar. ibranameyi imzaladık. ancak ibranameye o gün tarihini yazdım. 25 kodla sanki kendimiz iş feshi yapmışız gibi SGK’ya bildirim yapmışlar. işe dönüş için arabulucuya müracaat ettik. Dava açtığımızda, 25 kodla iş feshi gösterilmemiz 4857 sayılı kanunda belirtilen tazminatları, ihbar tazminatlarımızı alabilmemize engel olur mu? Saygılar.

  1. Merhaba. İşverenin, işçinin çıkışını bildirdiği hiçbir kod tazminata engel olmaz. Zaten mahkemede koda değil, fiili duruma bakar. Siz haklıysanız ya da işveren haksızsa, kod ne olursa olsun karar lehinize çıkar. Bu nedenle çıkış kodunu ciddiye almanıza gerek yok.

 13. Merhaba özelsektörde 10yıllık calısıyorum cocugum var annem bakıyordu fakat hastalandı bakacak durumda degıl bulasıcı hastalığı var suan çocuğu bırakacak kımsem yok işe gidemiyorum son 3senedir ise part tıme olarak calısıyordum tazmınatımı vermiyorlar gelemeyecegımı söyledim avukata gidip dava acacagımı soyledım suan hiç birsey yapmadılar benim ne yapmam lazım onca yılım ne olucak hiç bir yere imza atmadım.cıkıs vermeyıp ücretsiz izin yazıyorlarmış sift e yardımcı olursanız sevınırım

  1. Merhaba. Sizi çok iyi anlasam da, hukuken ne yazık ki kıdem tazminatınızı bu gerekçeyle alamazsınız.

 14. Merhaba
  İşyerimden istifa ettiğim için tazminat alamadım. Fakat çalışma saatlerimiz yasal süreden fazla olduğu için fazla çalıştığım saatlerin ücretini talep etmek istiyorum. Ama bana işten çıkarken 0 tl olan fazla mesailerimi ve 0 tl olan tazminatımı aldım şeklinde bir yazı imzalattılar. Bu durumda benim fazla mesai alma şansım oluyor mu?

 15. Merhaba 14.04. 2017 tarihinde işe başladım. 21 06 2018 tarihinde emeklilik başvurusu yaptım. Kıdem tazminatı talep ettim son defa bankaya birikmişler ile beraber maaşımı yatırdılar.ve hala sigorta olarak çalışmaya devam ediyorum. İbranameye veya herhangi bir kağıda imza atmadım. Bankaya kıdem tazminatını yatırdıklarını söylüyorlar. Bankayı arıyorum sadece açıklamada maaş ödemesi yapılmış.sigortasız olarak çalıştığım günlerin tazminatını alabilirmiyim.

 16. Merhabalar 22.01.2019 da isveren tarafindan bana bir evrak imzalattilar 2018 dair butun haklarimi aldim diye ben ise o evragi okudugumda kendilerine sordum butun haklari derken neleri kapsiyor diye bana verdikleri cvp sadece yillik izin dediler ne yapmam gerek butun herseyimi kapsiyor yoksa dedikleri gibi sadece yillik izin mi saygilarr

 17. İşyeri dışında iş arkadaşımla kavga ettim servisi yok beni tazminatsız işten attılar ve ibraname imzalattılar 3 sene sekiz ay çalışma sürem var ben hak talep edebilirmiyim bilgisayar çıktısını imzaladım elle yazdıgımı değil daha önce 2 arkadaşla kavga ettiğimi öne sürdüler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.