10 yıl çalışan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

5 yıl ya da 10 yıl çalışan kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı işten ayrılan her işçiye mutlaka ödenmesi gereken bir hak değildir. Belirli şartlara bağlanmıştır ve ancak bu şartların gerçekleşmesiyle, işverenin bu tazminatı ödemesi zorunlu hale gelir. Sitemize ulaşan sorulardan görüyorum ki, çalışanlar 5 ya da 10 yıl çalıştıktan sonra tazminat alma haklarının olup olmadığını merak ediyor.  Bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığımız bir yazıda, genel olarak kıdem tazminatı alma şartlarını açıklamıştık. Bu şartlar temelde iki adettir:

Bu şartlardan birincisi oldukça açık olsa da, ikincisi kolay anlaşılır değildir. Çünkü birçok senaryoya göre, işçinin kıdem tazminatı hakkı değişmektedir.

10 yıl çalışan işçiye tazminat var mı?

İster bu soru olsun, ister bir diğeri; kıdem tazminatı alma hakkı merak edildiğinde, bu sorunun cevabı 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesinde aranmalıdır. Çünkü 1475 sayılı eski İş Kanunu yürürlükten kalkmış olsa da, bu kanunun 14üncü maddesi kaldırılmamış ve halen yürürlüktedir.

Kıdem tazminatını düzenleyen bu maddede ise, işyerinde 5 yıl çalışan ya da 10 yıldır çalışan bir işçinin kıdem tazminatı alabileceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır.

10 yılda tazminat nereden çıktı?

Aslında bu durum, 15 yıl ve 3600 gün ile alınabilen kıdem tazminatının yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. 08/09/1999 tarihinden önce ilk defa sigortalılığı bulunan işçileri ilgilendiren bu hakka göre;

 • İşyerinde en az bir yıllık kıdemi bulunan
 • SGK’ya bildirilen toplam prim gün sayısı en az 3600 olan

5 yıl çalışan tazminat alabilir mi?

Bir işçi, SGK’dan yazı alarak işten ayrılabilmekte ve kıdem tazminatını talep edebilmektedir. İşte buradaki 3600 gün, 10 yıla denk geldiği için birçok işçi, işyerinde 10 yılını doldurduğunda kıdem tazminatını hak ettiğini düşünmektedir.

Oysa yukarıda da belirttiğim gibi, bunun için 3600 gün prim tek başına yetmemekte; işçinin ilk sigorta kaydının da 08/09/1999 tarihinden önce olması gerekmektedir.

SONUÇ

Kıdem tazminatının ilk ve en önemli şartı, işçinin aynı işveren bünyesindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olmasıdır. Bu ise tek başına yeterli değildir ve ayrıca iş sözleşmesinin de, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olması gerekir.

Bunun dışında; işyerinde 5 yılını dolduran ya da 10 yılını veya 15 yılını tamamlayan işçinin, sadece bu süreleri doldurduğu için kıdem tazminatını hak etmesi ise kesinlikle mümkün değildir.

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, illa işten ayrılmak ve kıdem tazminatınızı almak istiyorsanız; işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma konusunu açıkladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. 2012 sigorta girisliyim inşaat yapı markette dört buçuk yıl çalıştım işten kendim ayrıldım sekiz ay oldu tazminat alabilirmiyim

 2. Merhaba! 2009 6. aydan beridir özel şirkette çalışıyorum 10. Yıla girdim sgk girişim 2004 2019 7. Ayda. Ayrılsam taZminat alablirmııym

 3. Hocam iyi günler 5 yıldir kapıcılik yapiyorum kendim işten ayrılmak istiyorum mazeretlerim şunlar bana sözlü baski yapıyorlar heray yönetici degişiyor ve ben seni kovmayacagim diyor kendin gitmek istiyorsan gidebilirsin diyor ve bide benim meslek kodumu degiştirmiş kapıcıyken bahçivana almis ben ne yapmalıyım hcm

 4. Merhaba benim boyun ve bel fıgım var amilayatlık ayrıca toza karşı alarjim var tekstil de 11 yıldır çalışıyorum ve çıkarmıyolar kendim dilekçe ile çkarsın dyor nasıl tazminatımı alıp çkarım

 5. Merhaba ben 02 03 2000 SGK başlangıcı olan biriyim aynı iş yerinde 15 senedir çalışmaktayım kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum tazmınat alabilirmiyim maaş ödemeleri geç yatıyor yarı maaşı elden alıyoruz SGK pirimleri önceki yatandan düşük yatıyor 45 saatten fazla çalışıyoruz kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim

  1. İhsan bey; maaşın bir kısmının elden ödenmesi, eksik SGK primi bildirimi ya da maaş ödemelerinin gecikmesi birer haklı fesih sebebidir. Şu yazımıza göz atarak yol haritanızı çizebilirsiniz: iscidunyasi.com/isci-ve-isveren-icin-hakli-fesih-rehberi

 6. Merhabalar benim sorum. bu yeni çıkan kıdem tazminatı ile ilgili 10 ila 15 yıl çalışıp öyle alınıyormuş yani aynı yerdemi çalışmamız gerek yoksa farklı farklı yerlerde geçiyor mu

 7. Selam zeynel abidin çok güzel bir insansın. Bilgili ve bilinçli bir insan Her zaman her yerde faydalı bir insandır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.