İşçinin savunması için ne kadar süre verilmesi gerekir?

İşçinin bazı fiilleri işveren tarafından doğru bulunmayabilir ve bu konuda savunması istenebilir. Böyle bir durumda işçiye verilmesi gereken bir savunma süresi var mıdır?

Savunma nedir?

Savunma; yapılan bir suçlamaya karşı kişinin kendini ifade edebilme hakkıdır. İş hukukunda ortada ciddi bir suçlama olması her zaman gerekmez; burada önemli olan, işverenin işçinin herhangi bir fiilinden memnun olmamasıdır.

Hangi durumlarda savunma istenir?

Açıkçası İş Kanunu bu konulara hiç girmemiştir. Dolayısıyla bu sorunun cevabını ancak uygulamayı takip ederek verebiliriz.

Savunma istenmesi için temelde şunların varlığı gerekir:

  • İşçinin fiili
  • Bu fiilin işyerine olumsuz etkisi
  • İşverenin fiilin nedenini veya gelişimini öğrenmek istemesi

Yukarıdan da görüleceği gibi, çok geniş bir alanda işveren savunma isteyebilir.

Savunma yazmak zorunlu mu?

İşveren tarafından savunma istendiğinde, bu savunmayı verecek olan kişi elbette işçidir. İşçi kural olarak savunma yazmak zorunda değildir. Yani savunma vermek ya da vermemek kararında tamamen özgürdür.

Ancak özellikle haklı olduğunu düşünen işçilerin savunma yapmasını ve savunmasında olayları detaylıca açıklamasını her zaman öneririm.

savunma süresi ne kadar?

Savunma almak zorunlu mu?

Evet, işçinin savunma yapmasının zorunlu olmadığını yukarıda belirttik. Ancak konu savunma alınması ise, bir durumda bu zorunludur.

Eğer işveren, işçinin iş akdini İş Kanununu 17nci maddesi kapsamında yapacaksa ve işçinin iş güvencesi varsa, fesihten önce savunma alınması bir zorunluluktur: https://iscidunyasi.com/hakli-nedenle-fesihte-savunma-alinmasi-gerekir-mi/

Ancak 17nci madde haricinde yapılacak fesihlerden önce işçinin savunmasının alınması yasal bir gereklilik değildir.

İşçi için savunma süresi

Bu konuda da İş Kanunu herhangi bir düzenleme yapmamıştır. Bu durumda ne olur? İşçiye savunma için 1 gün mü verilmelidir yoksa 1 ay mı?

Sorunun cevabı “makul süre” olacaktır. Ortada bir fiil var ve bu fiil nedeniyle işçinin savunması alınıyorsa, işçinin savunmasını toparlamak için ihtiyacı olduğu zaman göz önüne alınmalıdır.

Örneğin bir gün devamsızlık yapan işçiye, savunması için 2 günlük süre verilebilir. Bu süre makul kabul edilir. Ama aynı işçi örneğin bir arkadaşıyla kavga etmiş olsa, bu durumda işçinin sağlık durumu, işyerindeki gerginlik vs. düşünülerek örneğin 7 günlük süre verilebilir.

işçiye ne kadar savunma süresi verilir?

SONUÇ

İşçinin savunması alınacaksa, ona verilmesi gereken savunma süresi kaç gündür? Bu sorunun kesinlikle tek bir cevabı yoktur.

Savunma süresi 1 gün de olabilir, 1 ay da olabilir. Savunmaya konu fiil, işçinin durumu ve diğer unsurlar göz önüne alınarak bir karar verilmelidir.

Burada İş Kanununun öngördüğü bir alt ya da üst sınır yoktur. O halde, işçiye savunması için ne kadar süre verileceği belirlenirken şu soru sorulabilir:

“İşçiyle mahkemelik olunsa ve dosya hâkimin önüne gelse; dosyayı inceleyen hâkim, işçiye savunmasının alınması için verilen süreyi yeterli bulur mu?”

Yukarıdaki sorunun cevabını samimiyetle vererek, işçiye savunması için kaç gün süre verileceğini belirlemek en doğrusu olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba,ilaç firmasında çalışıyorum.İlaca zarar verecek bir durum olmamasına rağmen kamera goruntulerine bakılarak personellerin büyük bölümünden savunma istenmiş.Tazminatsiz olarak 3 kişinin işten ayrılması istenmiştir.İs yeri ihtar, eğitim yada uyarı vermemiştir.Tazminat hakkımız var mıdır?Ayrıca aynı olay diğer bölümlerde de olmuştur Bilgi verirseniz sevinirim…

    1. Merhaba. Bu soruya cevap vermemiz mümkün değil. Olayın niteliğine göre, işçinin illa savunmasının alınması ya da işçiye ihtar verilmesi gerekmeyebilir. Yapmanız gereken, eğer işten çıkarılırsanız ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak süreci başlatmak olmalıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.