Grip aşısı SGK tarafından ödenir mi?

Ülkemizde uygulanan sosyal güvenlik sistemi, her bir ferdin mutlaka sigorta kapsamında olmasını gerektirir ve bunu da genel sağlık sigortası ile yapar. Ancak bu, her ilacın mutlaka SGK tarafından karşılanacağı değildir. Peki ama grip aşısı SGK tarafından karşılanır mı? Karşılanırsa, bu nasıl olur?

Grip aşısı nedir?

Grip aşısı; vücuda gribe karşı koruyan ve bunu da içindeki virüsler sayesinde yapan bir aşıdır. Yani kişinin vücuduna aşı içinde virüs enjekte edilir ve bu virüsler de grip karşısında kişiye koruma sağlar.

Grip aşısı gerekli mi?

Grip aşısının gerekli olup olmadığı konusu yıllardır tartışma konusu ve bu konuda birbirinden tamamen farklı iki görüş var. İlk görüşe göre grip aşısı, özellikle riskli grupta yer alanlar tarafından her sene yaptırılmalıdır.

İkinci görüş ise; grip aşısının gereksiz olduğunu, henüz hasta olmadan vücuda böyle bir müdahalede bulunmanın doğru olmadığını iddia etmektedir.

Tıbbi tartışma bizim alanımız dışında ve bu nedenle biz, hangi gerekçeyle olursa olsun grip aşısı yaptırmaya karar verenler için, grip aşısını SGK açısından inceledik.

Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Grip aşısı sezonluk aşılardandır. Her şeyden önce, grip sezonu başlamadan önce yapılmalıdır ki, henüz gribe tutulmadan aşı işini yapabilsin.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Vücuda yapılan aşı, etkisini 2 hafta sonra ancak gösterebilecektir. Bu nedenle, aşı için en uygun zaman olarak sonbahar başlangıcı belirlenebilir.  Tavsiye edilen aşı ayı Ekim’dir.

sgk grip aşısı

Grip aşısı ne kadar?

Aşı fiyatı her sene değişmektedir. 2019 yılı Ekim ayı itibariyle forumlarda, sosyal medyada ve internette telaffuz edilen rakam 70 liranın üstündedir. Tabi bu rakam, piyasadaki grip aşılarından pahalı olanının fiyatıdır. (Vaxigrip tetra marka olanın 72,5 TL olduğu söyleniyor.)

Daha ucuz olan diğer aşı markasının 2019 yılı fiyatı ise henüz belli olmadı. Bu aşının fiyatı geçen sene 20 lira civarındaydı.

Grip aşısını devlet karşılıyor mu?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Peki neden böyle? Çünkü SGK belirli durumlarda grip aşısını karşılıyor. SGK’nın grip aşısı ücretini karşıladığı durumlar şunlar:

  • Kişinin yaşı 65 ve üstüyse
  • Yaşı kaç olursa olsun, yaşlı bakım ve huzur evinde kalıyorsa

Yukarıdaki grup doğrudan doktora grip aşısı yazdırabilir ve eczaneden tamamen ÜCRETSİZ olarak grip aşısını alabilir.

  • Gebeliğin 4 ila 9uncu ayları arasında olan hamileler
  • Astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olanlar
  • Diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alanlar
  • 6 ay – 18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanlar

Yukarıda belirtilen durumda olanlar ise, bu durumu ispat eder RAPORU doktora sunarsa ve doktor grip ilacını yazarsa, grip ilacını eczaneden ücretsiz alabilir.

grip aşısı fiyatı

Grip aşısı kaç defa yazılabilir?

Bu konuda iki temel sınırlama vardır. Buna göre yukarıdaki reçete öncelikle Eylül-Şubat arasında yazılmalıdır. İkinci olarak ise, grip aşısı yılda sadece 1 kez yazılabilir.

Grip aşısı fiyat farkı olur mu?

Eğer doktor size yukarıdaki durumlar nedeniyle grip aşısı yazmışsa ve eczaneye gitmişseniz, eczane sizden fiyat farkı almayacaktır. Tamamen ücretsiz şekilde grip ilacınızı alabilirsiniz.

Grip aşısını hangi doktor yazabilir?

Bu konuda Sağlık Uygulama Tebliğinin 2.4.3.B maddesinde açık şekilde “TÜM HEKİMLERCE” yazılabileceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla grip aşısını aile hekiminize, devlet hastanesinde ya da özel hastane veya üniversite hastanesinde yazdırabilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama bulunmaz.

Grip aşısı eczanede yapılır mı?

Son olarak şunu söyleyebilirim ki, grip aşısı eczanelerde yapılmaktadır. Hatta eczaneden aldığınızda, orada hemen uygulanmaktadır.

grip aşısı eczane

Grip aşısı reçete olmadan alınır mı?

Evet, grip aşısını doğrudan eczaneye giderek alabilirsiniz. Sadece, grip aşısına para ödemek istemiyorsanız ve yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsanız, o zaman aşıyı reçete ettirerek ücretsiz almanız mümkün olabilir.

SONUÇ

Grip aşısını SGK karşılıyor mu? Eğer yaşınız 65 yaş ve üstündeyse ya da bir yaşlı bakım evinde / huzurevinde yaşıyorsanız, doğrudan aile hekiminize gidebilir, grip aşısını yazdırabilir ve ücretsiz olarak eczaneden alabilirsiniz.

Eğer, yukarıda ayrıca belirttiğimiz diğer şartlara sahipseniz, bu defa raporunuz ile yine doktora gidebilir, reçeteye grip aşısını yazdırabilir ve ücretsiz alabilirsiniz.

Bu şartları taşımıyorsanız ne yazık ki grip aşınızın ücretini SGK karşılamayacaktır. Eczaneden kendiniz ücretiyle alıp aşıyı yaptırabilirsiniz.

Grip aşısını kime yazdıracağınıza gelince; eğer reçete ettirebilecek şartlara sahipseniz, bu konuda tamamen özgürsünüz. İster aile hekiminize isterseniz başka bir hastanedeki doktora yazdırabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.