4857 sayılı İş Kanununun 17. maddesi nedir?

İş Kanunu 17. madde ne anlama gelmektedir?

İş kanununun tüm maddelerinin tek tek bilinmesi mümkün olmadığı gibi gerekli de değildir. Ancak bazı maddeler vardır ki, işçiler bunlarla sık sık karşılaşabilmektedir. Özellikle işçilere yapılan fesih bildirimlerinde rastlanan bu maddelerden birisi de 4857 sayılı İş Kanununun 17. maddesidir. Peki bu maddenin anlamı nedir?

İşçiye yapılan fesih bildirimi

İşçi işten çıkarılacaksa, bu çoğu zaman ona bir fesih bildirimi tebliğ edilerek yapılır. Bu bildirimde işçinin işten çıkarılma sebebi ve İş Kanununun hangi maddesine göre çıkarıldığı bilgileri yer alır. Böylece işçi işten neden çıkarıldığını öğrenir ve ilgili kanun maddesine göre de haklarını bilir.

İş Kanununun 17. maddesi

Gelin, öncelikle bu maddeyi birlikte okuyalım. Madde şu şekildedir:

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

“Madde 17 – Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.”

17. madde süreli fesih anlamına gelir

4857 17 nedir

İş Kanununa göre işçinin işten çıkarılması temelde iki şekilde olur. Ya işçinin fiili işverene haklı nedenle ve derhal fesih hakkı verir ya da ortada böyle bir neden olmamasına rağmen işveren işçisini işten çıkarmak isteyebilir. İşten bunlardan ilki İş Kanununun 25. maddesine göre derhal fesih ve ikincisi de 17. maddesine göre bildirimli fesih olarak adlandırılır.

17. maddeye göre çıkarılan işçinin hakları

Eğer fesih bildiriminizde 17. maddeye göre çıkarıldığınız belirtilmişse bir takım haklara sahipsiniz demektir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İşçinin kıdem tazminatı ödenmelidir
 • İşçiye ihbar süresi kullandırılmalıdır ya da ihbar süresi kullandırılmamışsa ihbar tazminatı ödenmelidir
 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise, işçinin kıdemi en az 6 ay ise ve işçi belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsa; işçinin çıkarılmasının geçerli bir nedene dayandırılmış olması gerekir. Bu geçerli nedenin olmadığını düşünen işçinin, işe iade davası açma hakkı vardır.

SONUÇ

4857 sayılı İş Kanununun 17. Maddesi bildirimli fesih anlamına gelmektedir. Bu maddeye dayanılarak, işçi işten çıkarılmışsa; bu işçinin her hangi bir kusuru olmadığı kabul edilir. İşveren ya geçerli başka bir nedeni olduğu için ya da öyle istediği için işçiyi işten çıkarmış demektir.

Bu durumda işçiye kıdem tazminatının ödenmesi, ihbar süresi kullandırılması ve kullandırılmamışsa ihbar tazminatının ödenmesi, işçi iş güvencesi kapsamındaysa işten çıkarmanın geçerli bir nedene dayandırılması gerekmektedir. Ayrıca yıllık izin ücreti başta olmak üzere işçinin diğer tüm alacaklarının da ödenmesi şarttır.

Bu maddeye göre çıkarılan işçi, işveren tarafından SGK çıkış kodu doğru bildirilirse, İşkur’a başvurarak işsizlik maaşı da alabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. merhaba ben bir firmaya Satınalma sorumlusu olarak girdim fakat
  işin 5.günunde patron olucak bayan kameradan benim telefonla faturalari cektigimi ve bilgisayardan firmanin daha once almiş olduğu ürunlerin fiyatlarına baktiğim ve kolkarimi ker iki tarafa actim diye beni odasina çağirip oh cay kahvede yollayacaktim burasi bir isyeri değip ben sonra bolumume gittikten 5-6dk sonra muhasebeden çağirdiklarini söyleyip beni
  yukari cağirip işten cikardilar başlangıçta 2aylik iş sözleşmesi imzalattilar sadece 4.5günluk parami ve agimi yatirdilar2850 tl ye anlastigim firmaya2200tl ye girisimi yapmislar haklarimi 2850 den hesapladilar 165 tl elden 308tl hesaba yatirdilar 15 gun ihbar tazminati gibi birşey vermediler nesebeble cikardiklarini soylemediler

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde deneme süresi var ise, açıkçası uğraşmanıza gerek yok. Ama yoksa, bu durumda ihbar tazminatı için arabulucuya başvurabilirsiniz.

 2. Çalıştığım iş yerinden karşılıklı anlaşarak 17. Maddeden iş feshini imzaladım. İmzaladigim fesih dilekcesinin kopyasını almadım alsam dahi sadece benim imzam vardı. İhbar süresini 1 ay olarak bildirdiler ( normalde 4 yıllık çalışmam var yani 8 haftalık) şuan çalıştığım firma yerime birini bulana kadar ihbar suremi durdurduklarini söylüyorlar. Fesih bildirimimi işleme sokmadılar ise tazminatli çıkış islemini durdurmalari söz konusu mu. Elimde fesih bildirimi olmadığı için cikis işlemin için hak talep edebilirmiyim

 3. 6 ayı doldurdum çalıştığım yerde yalnız bana farklı şartları uygun olmayan proje sunuldu kabul etmedim diye bana 4 hafta sonraya çıkıs verildi bunuda 17.md ye dayayarak iş feshi gösterildi bana ihbar süreni dolduracak ve ilişkin kalmayacak denildi tabi o süreçte is de atayabilmem icin 2 saat yada 1 hfta seçmem gerekmiş kabul etmedim imza atmadım ama ne olacak bu durum işe iade davasi açılsa ne olur

  1. Nurcan hanım kabul etmeseniz de sonuç değişmez. İşverenin izlediği süreç doğru. Şiirin yapmanız gereken, işe iade davası açma şartlarını taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek ve bu şartlara haizseniz işe iade talebiyle süresinde arabulucuya başvurmaktır. Ama şu yazıya mutlaka göz atın, özelikle 1 aylık sürenin ihbar bildirimi size yapılınca başladığına dikkat edin: https://iscidunyasi.com/adim-adim-ise-iade-davasi/

 4. Merhaba 19 12 2012 işe giriş 13 08 2018 tarihinde 17 maddeden işime son verdiler 8 hafta ihbar süresini çalışmamı aksi takdirde ihbar tazminatını alamıyacagımı söylediler 2400 maaş258 ağı 160 yol 330 yemek artı resmi tatilerde çalışıyoruz mesai verilmiyor maaşı sgk ya askeri ücret gösteriyorlar brüt 2074 yatıyor 12 gün senelik iznim var bunun la beraber 16400 alacagımın olduğunu söylediler bu arada ayda 50 saaten aşağı mesai yapmıyorum saatimde 12 tl 2400÷30=80÷10(saat)=8 buna yüzde 50 ekliyorlar 12 çıkıyor nasil bir yol almalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler:)

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.